Tintinova dobrodružství

• Nizozemsko

The Adventures of Tintin

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

USA / Nový Zéland, 2011, 103 min

Komiksové sešity o Tintinovi táhly několik desetiletí. Diváci si ho hýčkali a nepustili by k filmu jen tak někoho. Mistr rodinné podívané Spielberg má ale díkybohu stále hravou filmařinu v krvi, takže se jen čekalo, jak to celé dopadne. A nedopadlo to vůbec zle. Předesílám ale hned vzápětí, že nepadám na zadek - prostě docela jsem si další Spielbergův výlet do neznámého užil. Kdykoliv se totiž někdo v časech minulých odhodlal vstoupit do vod digitálních lidí, dopadlo to nevalně. Z některých detailností a propracovaností nějakých scén díky Spielbergovi docela mrazí. Tintin a jeho silně inteligentní psí parťák Filuta toho prožívají nemálo, ignorují fyzikální zákony, divák se docela dobře baví a nad tím vším visí pevná ruka režiséra v letech, který ale dál překvapuje klukovským nadšením.. jen to bohužel docela rychle vyšumí.. 3 až 4*, z nostalgie jdu nahoru..(21.3.2012)

Nebudu popisovat, jak moc to bylo vizuálně úchvatné, dějově zajímavé, rezisérsky zmáknuté a bla bla bla vynikající. Stačí, když jen poznamenám, že to byl skvělý filmový zážitek. Nebýt těch drobných humorů, asi by mě to ale zas tolik nezajímalo. Hodnotím přesto kladně, protože komiks samotný mě nikdy tolik nebavil, neboťjsem si to nikdy nedokázal představit tak, jak to za mě udělal Spielberg.(25.4.2012)

V jednoduchosti je krása po Spielbergovsku. Všechny neduhy tohoto filmu vyplývají už z předlohy, a jelikož jsem ji jako menší žral a ani teď ji nepohrdnu, když mám příležitost, v pohodě dokážu dát plný počet. Čistokrevné dobrodružství se skvělými byť jednoduchými postavami (Filuta rozhodně do síně nejmilejších a nejroztomilejších filmových bytostí), neustále přímo vpřed se hnajícím dějem (větší délka a rozložitější scénář by neuškodily, no beru to tak, že tvůrci chtěli do posledního písmene přesně vystihnout předlohu... a vlastně se jim to svým způsobem povedlo) a hlavně dokonalou, hravou, vynalézavou, technicky brilantně provedenou akcí.. U scény v poušti či v Maroku jsem nedýchal. Doslova. Spielberg vyždímal z technologie co se dalo, proto je film po vizuálu naprosto nádherný (směju se teď všem co tvrdili, jak moc velký je to Zemeckis) a hlavně taky naplno využívá možností, které se díky technologii otvírají. Kamerové průlety, oblety, prolínání scén - vše je prostě čistá exhibice filmařského umu. A k tomu všemu hraje neoposlouchatelný Williams, který asi vytáhl druhou mírně do dětských motivů upravenou verzi OST k Jonesovským dobrodružstvím a vytvořil přesně k filmu padnoucí soundtrack - jednoduchý, nijak odlišující se, ale stále připomínající staré dobré časy, kdy Spielberg vládl. Není to kvůli na začátku zmíněným problémům (i ta urychlenost děje dělá své no) čistých 5, ale kvůli nezpochybnitelné legendárnosti komiksu, vypravěčskému umu Spielberga (trailer opravdu nelhal), revolučnímu nádechu filmu a akce to je přesto 5. Ehm a samozřejmě kvůli Filutovi. PS: 3D velmi dobře využité, ale to asi není překvapení. Zato dabing překvapil opravdu velmi příjemně. Jsem za to kvůli sobě ale i kvůli filmu rád.(30.10.2011)

Nejlepší Spielberg? Stěží... Nejzábavnější? Dost možná... Nejhravější? Suverénně! Spielbergovy inscenašní schopnosti jsou fascinující a i když propojení děje občas není úplně nejelegantnější (tohle že psal TEN Moffat?), hravost a dobrodružný feeling tohohle filmu nemají obdoby. Destrukce Maroka je FUCKING EPIC!(24.11.2011)

Hravé, prekvapivo neinfantilné (alkoholizmus je srandovný!) a najneskôr od grgnutia do nádrže aj ohromne zábavné, miestami dokonca strhujúce. A áno, má to aj tú atmosféru a celkový šmrnc, ktoré Kráľovstvu krištáľovej lebky chýbali. Akurát že namiesto šťavnatých postáv sú tu iba sympatické figúrky. Nie je to málo, ale... niečo ako rozhovor otca so synom nad mamkiným prsným plátom v Ako vycvičiť draka tomu chýba. Technicky samozrejme dokonalé, animácia nádherná.(14.11.2011)

• - Steven Spielberg objevil komiksové příběhy s Tintinem v roce 1981, když byly srovnávány s Dobyvateli ztracené archy. Zalíbily se mu a od té doby je chtěl zfilmovat. (JOHN.NY)

• - Coby dabéra seňora Oliveiry de Figueira tvůrci zvažovali Dannyho DeVita, ale postava byla nakonec vyškrtnuta za scénáře. (Mr.Hudson)

• - Předobrazem Jednorožce je francouzská loď Soleil Royal, která poprvé vyplula v roce 1669. (HellFire)