Tintinova dobrodružství

• Nizozemsko

The Adventures of Tintin

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

USA / Nový Zéland, 2011, 103 min

Podivný mladík, směšný jméno, tragický účes a navíc ginger (o kterých stejně všichni víme, že nemají duši). Tak tenhle alternativa se vydal na jedno z těch úžasných dobrodružství, kterými už odedávna všichni investigativní novináři plní stránky svých blogísků a zahlcují freehostingy. Uječený (a trestuhodně nemoderní) psík spolu s rumovou vílou budiž mu oporou. Jak z tohohle mohla vzniknout tak zábavná jízda, ptám se? Ptám se. Spielberg. To jsem si lakonicky odpověděl, víte? ___ Úžasná blbina. Smrdí poťouchlou energií a povrchní líbivostí a hlubší líbivostí a nejhlubší líbivostí a nejnejnejhlubší líbivostí (ok, tou ne) a .. a tak. Extaticky neúnavnou motorovou myš umí z hlavního hrdiny, jako je Henhén, udělat varna v Karlíně, Monica Bellucci a ten pán od es. On je geniální vypravěč a asi taky chemik, protože dávky grotesky, příběhu, mystična a dalších prvků mají, co se týče mě, vyrovnané ph. Čestně, žádná vyrážka! Málokterému vypravěči bych sežral takové kvantum zábavy na klíč, navíc s dabingem. To proto, že on nezapomíná přidat i plné hrsti věcí okolo a ctít předlohu. Snílek jedna neúnavná. (Ne, opravdu mi nevadí, že jsem si původní komentář celý vymazal.)(26.10.2011)

Na Tintina jsem se netěšil, takže z výsledku nejsem nijak zklamaný. Vlastně mi návštěva kina v jednom velmi hektickém týdnu celkem sedla. Je to takové pěkné na pohled, nenáročné, odpočinkové, zábavné... Humor sice dost často za hranicí trapnosti, ale svým způsobem funguje. Překvapila mě animace - kdyby nebyly postavy výrazně stylizované, tak bych v několika scénách nepoznal, že se nedívám na reélné prostředí (třeba hned v prvních minutách na tržišti). Nic co bych zamiloval, ale na jednorázové pobavení ok. PS: Včera jsem v televizi zahlédnul několik scén ze čtvrtého Indyho a uvědomil jsem si, že Spielberg v posledních letech asi ztratil cit pro míru. Takhle přepísklá akce mě už nebaví.(20.11.2011)

Nejchytřejí postavou filmu je sice pes, ale veškerou jednoduchost vynahrazuje Spielbergova hravost a um zvláště v tomhle žánru. Špičková technická stránka (Zemeckisovo inovátorství dostalo pořádnou přes hubu, když to co on budoval roky, zvládl Steven za jeden film) je požehnáním hlavně při akčních scénách, které mají švih, nápad, vtip a jsou dokonalé. Závěr má i parádní gradaci, včetně grandiózního jeřábového střetu dvou hlavních protivníků. Krásná práce.(24.2.2012)

Steven Spielberg mě se svým Tintinovým dobrodružstvím vrátil do mých dětských let, kdy jsem hltal Hergého komiksy a tentokrát jsem se dostal přímo do středu dění, kdy mé ruce se nenamáhali otáčením stránek komiksu, ale drželi palce Tintinovi. Vyníkající režijní práce a způsob vyprávění příběhu, který vás dostane zpět do osmdesátých let dobrodružných filmů.(23.10.2011)

Jo tak takhle se na to musi, naprosto perfektni animak. Pribeh sice neprinasi nic noveho, takovej mix mezi Indiana Jonesem, Flynnem Carsenem a podobnejma, s uvodnima titulkama pripominajicima Chyt me, kdyz to dokazes, ale krome toho si nemam na co stezovat. Animace vam naprosto vyrazi dech, nic lepsiho jsem asi jeste nevidel, navic bezchybne vystihnuta hranice mezi jeste precejen kreslenou postavou a realnou animaci, takze postavy nepusobi nejakym zmutovanym dojmem, ale naprosto prirozene. Navic i ten nejmensi detail v pozadi neni nijak odflaklej a vypada to proste nadherne. Film navic hodne svizne odsejpa, nikde zbytecne nedrhne a kazdej dialog vyvazi nejaka akce, ktera je castokrat docela originalni a hlavne choreograficky vypiplana do nejmensiho detailu. No a film se ani nebere zase uplne smrtelne vazne, takze neni nouze ani o spoustu forku a jako celek to je akcni a zabavny dobrodruzstvi a ja jsem naprosto spokojenej, jako uz jsem dlouho u Spielberga nebyl.(5.3.2012)

• - Steven Spielberg objevil komiksové příběhy s Tintinem v roce 1981, když byly srovnávány s Dobyvateli ztracené archy. Zalíbily se mu a od té doby je chtěl zfilmovat. (JOHN.NY)

• - Daniel Craig, dabér Rudého Raubíře, již v minulosti spolupracoval s Tobym Jonesem na filmu Pochybná sláva (2006) a Jamiem Bellem na snímku Odpor (2008). Také si zahrál ve Spielbergově dramatu Mnichov (2005). (Mr.Hudson)

• - Pohled do zpětného zrcátka, který je možné spatřit téměř v každém filmu Stevena Spielberga, se objevuje hned v úvodu, kdy Tintin poprvé uvidí maketu lodi zvané Jednorožec. Další takový záběr se objevuje v 81. minutě. (Terva)