Tintinova dobrodružství

• USA The Adventures of Tintin (více)

Příběh filmu, inspirovaného po celém světě oblíbenými příhodami knižního a comicsového hrdiny Tintina belgického autora, publikujícího pod pseudonymem Hergé, sleduje osudy výjimečně zvídavého mladého reportéra Tintina a jeho věrného psího společníka Filuty. Ti společně narazí na model lodi, který v sobě ukrývá nebezpečné tajemství. Tintin, který je nevědomky vtažen do samého středu několik set let staré záhady, se ocitá na mušce Ivana Ivanoviče Sacharina, ďábelského padoucha, který je přesvědčen, že Tintin ukradl vzácný poklad, spojovaný se zákeřným pirátem zvaným Rudý Rackham. V doprovodu svého psa Filuty, starého mořského vlka kapitána Haddocka a dvojice nešikovných detektivů Kadlece a Tkadlece procestuje Tintin křížem krážem celý svět ve snaze dostat se jako první na místo posledního odpočinku lodi Jednorožec, vraku, který by ve svém nitru mohl skrývat klíč k obrovskému bohatství... A také prastarou kletbu. (oficiální text distributora)

Recenze (1 089)

J*A*S*M

Na Tintina jsem se netěšil, takže z výsledku nejsem nijak zklamaný. Vlastně mi návštěva kina v jednom velmi hektickém týdnu celkem sedla. Je to takové pěkné na pohled, nenáročné, odpočinkové, zábavné... Humor sice dost často za hranicí trapnosti, ale svým způsobem funguje. Překvapila mě animace - kdyby nebyly postavy výrazně stylizované, tak bych v několika scénách nepoznal, že se nedívám na reélné prostředí (třeba hned v prvních minutách na tržišti). Nic co bych zamiloval, ale na jednorázové pobavení ok. PS: Včera jsem v televizi zahlédnul několik scén ze čtvrtého Indyho a uvědomil jsem si, že Spielberg v posledních letech asi ztratil cit pro míru. Takhle přepísklá akce mě už nebaví. ()

Matty

Už není třeba, aby se někdo pouštěl do filmové adaptace legendární adventury Broken Sword – jde-li o atmosféru, představoval jsem si ji přesně takhle. Exotická prostředí, provázanost zápletky s historií, bravurní skloubení humoru a akce. Navíc lehce adventurní řešení problémů (co se dá vymyslet s tím, co je zrovna po ruce, hledání klíčů, kombinování předmětů). Ekonomicky vedené vyprávění bez jediné zbytečné odbočky je plně podřízené plynulosti akce, která po úvodním osvětlení kontextu a expresním představení hrdiny dále jen neustále graduje. Cíl je jasný, zábava může začít. S průměrnou délkou záběru 4,8 sekundy (podle stránek Cinemetrics) sice jde o jeden z nejrychleji stříhaných Spielbergových filmů, ale v porovnání s jinými 3D akcemi se v něm záběry až tak často nestřídají. Velká péče je naopak věnována rozvržení dění v prostoru a práci s několika plány akce současně. Trochu v duchu grotesek, jejichž ozřejmování souvislostí pohybem namísto slov má Spielberg dávno skvěle zvládnuté. Pohyb, ať vertikální (vpřed) nebo horizontální (do minulosti), přitom skoro neustává a pokud hrozí, jako uprostřed pouště, že se chvíli nebude nic akčního dít, nastupují divoké halucinace jedné z postav. Přechody mezi scénami jsou navíc velmi nápaditě řešené, což přispívá k dojmu nevídané plynulosti. Stoupající akční křivka dosahuje vrcholu v několikaminutové akční jízdě bez jediného střihu, pro jejíž hodnocení bych se nebál sáhnout po slově „mistrovská“. Že jde jenom o zábavu? Ale copak nebylo shrnutí celého příběhu v titulkové sekvenci míněno jako výzva, abychom snížili nároky na spletitost a intelektuální podnětnost obsahu a s fascinací malého dítěte si hlavně užili vzrušující podívanou? Bavil jsem se jako již dlouho ne. Bez pocitu provinilosti, na jakou ptákovinu to koukám. Napoprvé, napodruhé i napotřetí. Vůbec nepochybuji, že se budu bavit i počtvrté. 90% Zajímavé komentáře: Bluntman, kiddo, MacGyver, Arbiter, mcb, Genero, ScarPoul, dr.Orlok ()

POMO

Technicky perfektná jazda s množstvom vizuálnych nápadov, ale vnútorne neosobná, a ftipná už vôbec nie. Vám snad prilnula niektorá z postáv k srdcu? Či vás rozosmiala dvojica frňákových “Kadlecov”? Mám podozrenie, že je to celé iba prvá z upútaviek na budúcu turistickú atrakciu v Universal Studios. GENIÁLNA akčná jazda v Maroku tomu len nasvedčuje (spolu s opernou scénou jediný highlight filmu). A Spielberg predsa nedávno od Universal Studios nedostal oných “poradenských” 50 mega len tak… Preč sú časy, kedy filmy nakrúcal z lásky a ich komerčný úspech bol iba samozrejmým bočným efektom. ()

Tosim

Souhlasím se Spielbergovým pomrkáváním a hračičkovstvím, jen ten příběh mě v podstatě vůbec nezajímal, nudil jsem se asi jako u Kukyho, i když filmově se to nedá srovnávat. Takový polodětský/polodospělý animovaný, v citlivé 3D formě natočený Indiana Jones pro prepubertální věk, který došel do tři čtvrtě cesty. 70%. ()

Cival

70%. Ani v IMAXu Tintin úplně nestrhl a naopak vcelku rychle šumí z hlavy. Možná mistrovsky zrealizovaný (oslňující animace, moudré užití 3D, naplno válící virtuální kamera, hravá hudba a božská akce v Maroku), ale ve výsledku i bezpohlavní, trochu sterilní a paměťová centra míjející blockbuster. Kombinace plochých a umělých postav s uspěchaným a nahňácaným dějem si bere svou daň - a naplno ji neproplatí ani Spielbergova řemeslná výjimečnost. Díky alespoň za to, že tvůrci naplno využili možností formátu co se týče rozmáchlosti své show, jen se jim to změnilo v trochu jednorozměrné a uskákané klukovské skotačení. ()

• V rámci přípravy na svou roli kapitána Haddocka si Andy Serkis přečetl všechny Tintinovy komiksy. (HellFire)
  • Hergé se při vymýšlení Tintinova bydliště inspiroval svým rodným belgickým Bruselem, ačkoliv ho v příbězích nejmenuje. Jeden z výtvarníků filmu se vydal do Bruselu, aby zde získal podklady pro návrh ikonických míst jako je Tintinův byt v Rue du Labrador 26 a zámek Moulinsart. Zdroj: Falcon - Zajímavosti o filmu (DaViD´82)
  • Jamie Bell se nechal slyšet, že po stránce fyzické náročnosti byla role Tintina obtížnější dokonce i než jeho role mladého tanečníka ve slavném filmu Billy Elliot. Zdroj: Falcon - Zajímavosti o filmu (DaViD´82)