• Krátkometrážní

Útěk z MS-1 (2012)

Luc Besson vymyslel počas raňajok v Mcdonalde úžasný, neošúchaný a nikdy predtým nevidený nápad na film. V Matrixovskom väzení na obežnej dráhe zeme vypukne vzbura a uprostred nej sa nachádza prezidentova dcéra. Jej záchranou je poverený drsný kriminálnik, pretože ON je ten JEDINÝ kto to dokáže. Podobnosť jednotlivých elementov zo stovkami iných filmov je samozrejme čisto náhodná. Niekomu ako ja to nemôže nijako prekážať a jediné v čo dúfam je že sa nebudem nudiť. A to sa tu ani nedá pretože film sa rúti dopredu ako zajac vo formuli, záporáci sú naozaj excelentne vyšinutý a hlavný hrdina nevypustí za celú dobu z huby prakticky nič než neutíchajúci príval hlášok. Proste namakaná magorina, zo všetkým čo k tomu patrí. Všetko čo sa tu udeje bolo do posledného detailu nespočetne mnohokrát videné, počuté, prežuté a vypľuté takže prekvapiť nás môže akurát naháňačka po diaľnici čo vyzerá úplne ako reklama na Lego. Jediné čo ma z toho celého naozaj mrzelo bola nenápaditá likvidácia zločineckých bratov, určite by si zaslúžili nejakú lepšiu a hlavne brutálnejšiu smrť.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Keď vtedy natočil žltý oscarový ťululum Ang Lee prvého Hulka, bolo mu vyčítané že z toho urobil miesto akčného comicsu akúsi podivnú Shakespearovskú drámu v štýle - "ach Hulk, prečo si ty Hulk"... a tvorcovia dvojky sa preto neprekvapivo rozhodli natočiť ju ako priamočiarny akčný film. Tak aj urobili, ale bohvieaké terno to teda nie je. Dokonca musím povedať že aj keď Anga nemám rád, jeho Hulk má stále navrch. Príbeh je tradičná zívačka, Banner sa snaží zbaviť svojho prekliatia, zatiaľ čo armáda by ho rada rozpitvala na pokusy. Za účelom jeho chytenia je povolaný profi zabiják Blonsky, ktorému však kvapká stále viac na karbit, čo z neho robí najzaujímavejšiu postavu vo filme. Jeho sebaisté vyčíňanie a chorobná túžba po veľkej sile je určite zaujímavejšia než Bannerovo večné skuhranie že ju nechce. Ešte horšie je na tom Liv Tyler ktorej postava je vo filme len v podstate len preto lebo comicsový hrdina proste musí mať nejaké dievča aby ho ochraňoval, tak káže zákon! Tfuj! Finálny súboj so zmutovaným Blonskim by mal byť ohromujúco deštruktívny, ale bol to skôr taký zbesilý maglajz v ktorom rôzne veci poletujú šialenou rýchlosťou vzduchom Fakt. videl som to trikrát a aj napriek tomu si z neho nedokážem nič vybaviť. Zábavná bola hneď prvá akcia v továrni, kde ešte neukázali Hulka priamo ale nechali ho schovávať sa v tme a zábavná bola preto, lebo hranica medzi absolútnou tmou a osvetleným priestorom bola ako rovná stena z ktorej vyskakovali Hulkove ruky aby stiahli nejakého chudáka do bezodnej ničoty. Film sa určite nevlečie, ale neponúka nič než tradičné lacné drísty, vyhonenú smrk-smrk romantiku a tri akčné scény diskutabulnej kvality.

Deadball (2011)

Na začiatku zabije chlapec svojho dedka keď mu pri Baseballovom tréningu nadhodí zo stratosféry takú pecku že to nepamätá ani Hiroshima. Neskôr z neho vyrastie namachrovaný kriminálnik s pončom a kovbojskými topánkami a je nútený viesť väzenský Baseballový team v zápase proti vyšinutým psychopatickým školáčkam ( fakt sexi mrchy, vŕŕŕ...). Sakaguchi hrá svojho typického machra čo vždy siahne do vzduchu a zrazu drží v ruke cigaretu a je jediným človekom, okrem Chucka Norrisa, ktorý dokáže mlátiť ľudí cez telefón. Takže tu máme hromadu hovadín, rektálne vyšetrenie až po lakeť, z loptičiek vyletujú chápadlá ktoré rozsejakú chlapa na kusy, zo zasiahnutých ľudí strieka nefalšovaná kreslená krv a napokon príde aj nacistický robot. Vtipná bola likvidácia chlapíka ktorému hovorili Ratman, čiže Krysí Muž a ktorého nalákali na obrovský syr rovno do pasce. Takže solídna uletená zábavka made in Japan.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Druhá Bondovka ma unudila do bezvedomia. Dr. No bola taká rozprávka kde sa bezruký šikmáč pokúšal ovládnuť svet a Srdečné Pozdravy sú zasa taký spráchnivelý špiónsky blaf. Bond cestuje sem a tam, žúruje s cigošmi a okolo neho poletujú rôzne komploty. Objavý sa tu síce po prvý krát Q, ale jeho úžasný viacúčelový kufrík rozhodne nespôsobil že by sa môj ritný otvor doširoka roztiahol od úžasu. Až záver s helikoptérou a vybuchujúcimi barelmi prinesie nejakú deštruktívnu zábavu.

Mulva: Zombie Ass Kicker! (2001) odpad!

No, že vraj Troma, amatérska debilina a navyše nudná. Chce to byť zombíckou komédiou, ale jediná vec ktorá tam bola vtipná bol ten sprostý profesor so šialeným Einsteinovským három. Vlastne kecám, najvtipnejšia bola scéna keď zombíci išli ulicou a okolo nich pokojne prechádzali ľudia ktorí zjavne nevedeli že ich točia. Inak nudu neprebije ani záverečný pokec s Lloydom Kaufmanom a Toxiem. A tá sexica z obalu sa vo filme záhadne zmenila na bucľatú buchtičku. Táto Bulva či Mulva nestojí ani za reč.

Zonbi asu (2011)

Asi to v súvislosti s týmto filmom bude znieť divne, ale musím Iguchiho pochváliť minimálne zato že oproti Robo Geishe je to čiste komediálne a oklieštené od hromady obludných rádoby osudových kecov. Pravda, celý tento film by sa dal nazvať jednou veľkou fekálnou prdlačkou, ale hlavne že to odsýpa. Hovnom poliaty zombíci vstávajú z latrín, infikovaný jedinci mocne prdia až to dymí, hlavy pekne vybuchujú a ľuďom vyliezajú zo zadkov zubaté červy. Keď potom zombíci začali chodiť riťami hore a análny parazit ostrúhal bejzbolku nemohol som sa nesmiať, to je nemožné. Lietanie za pomoci prdov je taktiež zaujímavé. Nuž ja som sa bavil, nie že nie.

Orel Deváté legie (2011)

Úvodná bitka fajn a potom sa to zmení na prechádzku tmavým lesom kde sa rímsky agent a jeho verný otrok stretávajú s kmeňom tuleních ludí, čo sú v postate taký mohykáni natretý namodro. Chcú im totiž šlohnúť šlohnutého orla bez ktorého už život v Ríme nie je ono. Bohužiaľ je to taká nuda spojená s peknými zábermi na prírodu. No a keď sa potom z lesa vynorí partia bývalých legionárov aby sa dala v hrdinskom ošiali pateticky zmasakrovať pre dramatický efekt, tak to aspoń z môjho pohľadu film úplne pochovalo. Príbuzný Centurion bol síce štandardná nahánačková konina, ale určite bol lepší.

Šaolinští zachránci (1979)

Malo to pečiatku Shaw Brothers a tak som sa do toho dal. A nebolo to ľahké, lebo ten film sa ma už hneď od začiatku snažil odradiť od ďalšieho sledovania. Že je príbeh naničovatý nikoho neprekvapí, ostatne z praxe vieme že zložitý dej je pri podobných kúskoch skôr na škodu. Záchrancovia Šaolinu však postrádajú aj to najhlavnejšie a nemajú v podstate žiadnu zápletku ani hlavného záporáka. V obsahu sa síce píše o prenasledovaní šaolinov a tak, ale to sa deje všetko asi tak že nejaký chlap povie "zabite všetkých šaolinov" a tým to hasne. My drvivú väčšinu stopáže sledujeme dvoch debilov čo pracujú v reštike kde doháňajú svojho šéfa do blázinca a po pracovnej dobe sa naťahujú že kto má lepšie kung-fu. Neskôr sa k nim pridá ešte jeden a všetci traja vyzerajú akoby vyšli z rovnakej skúmavky takže je pre našinca prakticky nemožné rozoznať ich. Tak sa mi stávalolo že pri akčných sekvenciách som ani nevedel ktorý z borcov je hrdina a ktorý zloduch. Dejová chudoba je korunovaná tým že sa celý film odohráva v asi dvoch miestnostiach a jednej uličke. Filmu pomáha celkom slušný humor, napr. keď naši trotlovia dolámu behom tréningu všetky stoličky v reštaurácii a tie sa potom rozpadávajú pod hosťami. No akeď pri súboji rozmlátia všetok nábytok a majiteľ začal pindať tak s ním proste vyrazili stenu. Samotná akcia je tiež slušná, ale nijak nápaditá čo vadí hlavne pri dlhom záverečnom súboji ktorý sa tak stáva pre diváka dosť úmorným zážitkom. Asi toľko som chcel povedať.

Barbar Conan (1982)

Súhlasím s tým názorom že Conan Sergejevič Barbarič je najlepší fantasy film vôbec. Priaznivci oscarovej megabuhuhúúúlimonády Pán Prsteňov zrejme budú odporovať, s tým že je to nezmyselný blábol v hlavnej úlohe s tupým kulturistom ktorého herecké schopnosti končia pri vycerených zuboch. Jasné, ale čo to znamená v praxi? PRDLAJZ! Nikomu sa nikdy nepodarilo vytvoriť takú fantasy atmošku ako tvorcom tohoto Barbara. Dinosaurí podiel na tom má prirodzene aj jeden z najlepších filmových soundtrackov, v tom sa zhodnú snáď všetci. Rakúsky hippiedrvič ukáže všetkým zhúleným hare krišnom že ho môžu bozať v meč a hlavne ten vymrdaný guruzmrd Thulsa Doom. Áno ako malý som z toho tiež nebol nadšený, ako prvého som videl Conana Ničiteľa a tento barbar mi prišiel moc dlhý, mĺkvy a nudný. Až časom mi došlo že je to pecka väčšejšia jak najväčšejšejšia, ktorú už zrejme nikto nenapodobí. Ani to ako Arnold skolil ťavu päsťou.

Šimon a Matouš (1975)

Taliani si raz povedali že filmov so Spencerom a Hillom nie je nikdy dosť a tak natočili ešte ďalšie do ktorých obsadili ich dvojníkov. A svete poser sa, tým špagetožrútskym chumajom to vyšlo! Táto pirátska SpencerHillovka je po všetkých stránkach rovnako vydarená ako tie skutočné. Bitky, vtipy, ultra dementný zloduchovia, dokonca aj ústredná pesnička je rovnako chytľavá ako slávna Dune Buggy. Keď som bol malý, strašne som sa rehotal na tej scéne keď Šimon s Matúšom vylezú z mraziaceho boxu a vysia z nich cencúle. Fakt som sa vtedy skoro posral. Ale ani po mnohých rokoch tomu nechýba vôbec nič, stále je to taká istá priblblá pohodovka o fackujúcich sa magoroch.