• Krátkometrážní

It! The Terror from Beyond Space (1958)

Úsmevný sci-fi brak o posádke záchrannej misie čo sa vracajú z marsu a náhodou si so sebou vezú aj čierneho pasažiera. Je samozrejme jednoduché prehliadnuť že vám do lodi naskáže dvojmetrové nemotorné gumené monštrum s veľkými haksňami a namaľovanou zubatou papuľou. Navyše je ukážkovo dementné, máva tými paprčami ako na prvého mája a prakticky po celý čas sa márne snaží vyliezť po rebríku do riadiacej miestnosti. jeho protivníci astronauti tiež nepojedli veľa vtipnej kaše, dlhý čas na lodi trávia väčšinou fajčením a keď na nich zaútočí ono monštrum neváhajú po palube rozmiestniť zo 20 granátov. Našťastie sú 50-te roky keď sa ešte výbuchy granátov nedali odlíšiť od pripaľujúcich sa palaciniek a sú veľmi šetrné k prostrediu. Vo finále dokonca na lodi strieĺajú aj z bazuky ( povinná výbava záchrannej misie ) ktorá zo seba vypľuje zo dva decentné ohnivé prdy. No, treba povedať že sa to na rozdiel od iných filmov svojej doby sa to aspoň nevlečie a stále sa niečo deje, aj keď to za moc nestojí.

12 kol (2009)

John Cena je späť, pred časom musel ako vójak zachrániť svoju unesenú ženu a teraz ako pólicajt musí v rámci hesla "zmena je život" zachrániť svoju unesenú ženu. Je jasné že tvorcovia priam sršia nápadmi vykradnutými predovšetky z tretej smrtonosnej pasce. Tak ako John McClane aj tento pólicajt musí zbesilo pikovať mestom a robiť rôzne chujoviny čo mu prikazuje zloduch, ako napr zastaviť rozbehnutú električku aby sa nezmenila plechovú rakvu plnú opečených mŕtvol. Asi som jediný komu vadilo že hrdina tu nemá vlastne žiadnych nepriateľov ktorým by rozbíjal držky, takže mu ostáva len hlavný záporák s účesom typu výbuch metánu ktorého po celý film vidíme sedieť v rôznych dopravných prostriedkoch s telefónom na uchu. Naozaj náročná rola, po skončení musel mať to ucho ako kaleráb! Neustále bezcielne pobehovanie po meste ma príliš nebavilo a vrtulníkové finále som už celé prezíval. Aby som len nepindal, ku kladom patria pekné výbuchy a nemilosrdné šrotovanie vozidiel čo majú tú smolu že stoja Cenovi v ceste. Samotný Cena však nebol a nie je žiadny charizmatický hrdina Willisovského typu a jediné role na ktoré sa so svojou kamennou držkou hodí je buď Fantomas alebo Golem.

Zbraň (1990)

Aj ja musím povedať to čo všetci ostatný, teda že prvých 10 minút je naozaj pôsobivé predstavenie postapokalyptického sveta plného bordelu a železného šrotu. Celé to naviac moderuje Iggy Pop a Lemmy robí taxikára. No a potom sa to doserie pretože zase trvá pol filmu než dôjde k dákej akcii. Keď však vražedná plechovka konečne zaútočí je to bohužiaľ ešte väčšia bieda. Hrať sa do konca filmu na schovávačku s bojovým robotom v jedinom panelákovom byte je naozaj silná káva, naviac keď je ten robot neskutočne stupídny otvárač na konzervy čo keď má príležitosť zabiť spiacu ženu tak miesto toho začne trhať periny, jednu si dokonca natiahne na hlavu a potom sa fikane ukryje do skrine. Nedokáže ho zabiť výbuch ani nič podobné, jedine sprcha a bejzbolka. Holy shit, takto skurviť film to chce naozaj mať gule z dreva. Jeden bod za ten postnukleárny bordel a druhú za prepoleného černocha.

Leviathan (1989)

Typické béčko konca 80-tych rokov ktorého plusom je hlavne veľmi slušná atmoška podmorskej základne a zaujímavý herci ( Weller, Crenna, Stern ). Mínusom asi všetko ostatné. Posádka onej základne objaví potopenú ruskú loď kde okrem harabúrd nájdu aj ploskačku vodky, ktorú najinteligentnejší členovia samozrejme na truc vyslopú. Nie je to však žiadna limonáda ani čučo, ale poriadny ekrazit ( tzv. samoserka ) ktorý ich expresne zabije a mŕtvoly potom zmutuje na neidentifikovateľný hnus v štýle Carpenterovej Veci ( a čo takto česká metanolová pálenka meniaca ochlastov na zombíkov čo musia žrať knedlo-zelo, ci boha to by bol horor! ). Kým sa však začne niečo diať ubehne väčšina filmu a potom už zostane čas len na pár vývojových monster efektov a povinnú záverečnú naháňačku s dospelou obludou. Najhoršie je že ani z tých efektov moc neuvidíme, pretože tvorcovia nám ich servírujú naozaj veľmi skromne a tak aby bolo zo všetkého čo najmenej vidieť. Občas som mal aj pocit že nejaké scény proste chýbajú. Z celej akcie tak bolo najlepšie keď napokon Weller jednu ubalil tej ženskej čo ich ojebávala aby chránila firmu. Malo to rozhodne potenciál, ale ten bol z môjho pohľadu priam trestuhodne nevyužitý a zmrvený. Napriek tomu sa však na to celkovo nepozerá zle.

A Taste for Flesh and Blood 2: Raising Hell (1991)

Absolútne nádherná a totálna kokotina ktorá svojou neskrývanou hlúposťou predsa len miestami pobaví. Jasne amatérska záležitosť s naozaj príšernými hereckými antivýkonmi a neskonale stupídnymi vesmírnymi príšerami. Prvá polovica vyzerá akoby vážne, s občasnou srandou typu chlap s penisom v sádre, ale v druhej polke sa to definitívne prevalí do komediálnej roviny čo takému filmu len prospieva. Hrdinná puťka sa totiž zrazu ( vplyvom radiácie z atómového výbuchu ktorý predtým prežila ) zmení na celofánového robota ktorý si to s tými gumenými všivákmi ide rozdať a popritom ešte hádže rozkošne dementné hlášky ( "Fuck me? Fuck you!" ). Okrem sprostých vtipov pobavia aj nejaké tie typicky tromácke gore efekty. A mimochodom, je to vlastne druhý diel série čo som zistil hneď pri úvodnej rekapitulácií udalostí z predošlého filmu.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Naozaj som dúfal že z toho z toho ten vykrádací rusácky zázrak Bekmambetov dokáže urobiť solídne zábavnú chobotovinu, ale nestalo sa. Tentoraz ho uletenosť samotného námetu zvalcovala a výsledokom je taký maglajz kde americký prezident s cylindrom zabíjaja otrokárskych upírov svojou sekerou kombinovanou s puškou. Predovšetkým vyprávanie príbehu stojí za prd, je to vlastne len zbrklý sled kŕčovitých scénok ktoré potom nadobro pochováva najhorší neduh podobných filmov. Ono sa totiž tá blbosť berie naozaj vážne a tak si výslovne koleduje o ošťanie. Upíri sú tu v podstate za chudákov čo môžu akurát výhražne otvárať digitálne roztiahnuté papule, pretože keď sa vážený pán Lincoln naserie tak zotne strom jednou ranou a potom zo seba vychrlí prúd patriotistických drístov ktoré pre zmenu dorazia diváka. Vo Wanted mali guľky lietajúce za roh nejaké opodstatnenie, ale tu je supermanské poskakovanie po chrbtoch splašeného stáda koní úplne mimo. A to je tá scéna spolu s vlakovým finále vrcholom filmu, lenže nič z toho neohromuje tak ako by malo. Tentoraz to Timur skrátka posral.

Pád (2006)

Dáky chumaj vypráva v nemocnici dievčatku príbeh o bande exotov čo chcú zabiť zlého bossa aby mu ona na oplátku nosila fet z lekárne. Už som zrejme príliš skostnatený bastard na to aby som plne ocenil film ktorý okrem toho že je úplne o ničom a nemá hlavu ani topánku na ľavej nohe ešte aj neustále mení svoje vlastné pravidlá a postavy podľa toho akú mal v to ráno pán režisér stolicu. Scenár skrátka v rámci experimentu prešiel generátorom náhodných tvarov aby nič v ňom nemalo logické súvislosti. Spočiatku tá divadelná štilizovanosť a prekrásne farebné obrázky budia uznanie, ale čoskoro sa z tej preplácanej, lentilkami vypchatej torty začne človeku dosť brutálne grgať a má nutkanie prepnúť než hodí dúhovú šabľu doprostred davu dredovatých mystikov tancujúcich vo vysokej tráve. Tento film vlastne prešťal sám seba a jeho najväčšie tromfy sú zároveň aj jeho slabinami. Smrť dynamitového taliana Luigiho bola ale parádna, Ha-Ha-Ha...Boooom!!!

Blade: Trinity (2004)

Prvé dva diely Bladea boli takým malým zázrakom uprostred plesnivého mora upírskych somarín a preto bolo nevyhnutné to v treťom pokračovaní úplne skurviť. Postaviť vo finále proti Bladeovi samotného Draculu bolo logické, ale prečo pre LaMagru živého ten strašný vládca temnôt vyzerá ako homosexuálny prostitút ktorý by miesto krvi radšej vysával klády prominentným klientom?! Pri pohľade na toho pupušáckeho neboráka mi vážne skoro vybuchli oči. Blade je taký ako vždy, len mu pôdu pod nohami kradne banda debilných Nočných Lovcov ktorý sú tam aj tak len na to aby väčšina z nich skapala čo si samozrejme žiada pomstu. Situáciu zlepšuje iba hláškostroj Hannibal King ( "jedol som cesnak a práve som si prdol"! ), ktorý ako jediný dokáže pobaviť ( a možno ešte ten upírsky pes ). Čo sa týka samotného filmu, podarená akcička na úvod, potom kopec drístov a nezmyselných kravín typu "musíme získať Draculovu čistú krv lebo len s jej pomocou dokážeme vytvoriť látku ktorá účinne zabije dnešných upírov s miliónkrát zmutovanou krvou" a napokon na konci ďalšia slušná akcia ktorá už náladu tak či tak nezlepší. No a samotný Wesley po tomto filme definitívne skončil v akčný béčkach natáčaných v Rumunsku.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Po nudnom výmrde Thunderball sa tvorcovia piatej Bondovky zasa raz vytiahli, poslali toho chuja Younga raz navždy do hája a natočili film uletenejší než všetky predošlé dohromady. Magor obývajúci vyhasnutú sopku tu kradne americké aj sovietske kozmické lode aby vyvolal tretiu svetovú. Bond preto musí fingovať svoju smrť a odcestovať do japonska aby sa stal ninjom. Okrem výcviku sa musí ešte aj zamaskovať za japonca ( "zošikmiť oči!" ) čo je vôbec ten najväčší Bondovský nezmysel, hlavne keď vidíme že po zamaskovaní vyzerá vlastne tak isto, akurát je natretý na žlto a má parochňu ako Beatlesák. Toto dokonale absurdné maskovanie by mu mohol závidieť aj samotný inšpektor Closeau. Inak to ale pekne odsýpa, podarené naháňačky, bitky ( napr. tá s havajským valibukom ), ťažko ozbrojený vreckový vrtulník a záverečná explozívna kucapaca v onej sopke. Dokonca príde aj samotný Blofeld ktorý už nie je len ruka, ale má aj plešatú zjazvenú hlavu Donalda Pleasenca. V zásade je to riadna konina, ale pobaví.

Thunderball (1965)

Do štvrtej Bondovky sa opäť raz musel nasrať Terence Young len aby mi dokázal že je chumaj. Takže podobne ako Pozdravy z Ruska je aj Thunderball predovšetkým nuda ktorá sa útrpne vlečie ako hodina matematiky alebo čakanie u zubára. Navyše sa tu často potápa čo ma teda nikdy nebavilo. Sledovať potápačov ako mávajú plutvami to je fakt zábava až k posratiu. Naproti tomu v suchozemských akčných scénach sú zasa zábery komicky zrýchlované čo vo svojej dobe možno dvíhalo divákom adrenalín, ale dnes sa im už len trasú bruchá od smiechu. Hromadná harpúnová prestrelka dobrých a zlých potápačov je jasný nezmysel a taktiež finálna bitka v superrýchlej lodi ( ktorej super rýchlosť je simulovaná spomínaným zrýchlovaním záberov ) kde si účastníci vždy nájdu čas medzi rozdávaním buchnátov aj na to aby sa chopili kormidla a v pravej chvíli zakľučkovali medzi útesmi. Nie som expert, ale je mi jasné že turboloď v plnej rýchlosti nemôže robiť také absurdné obraty. Ale zase, aspoň je sranda keď už nič iné. Úvodná bitka, Bond s Jetpackom a občasné uchechtnutie sa nad grotesknosťou si zaslúži aspoň jednu hviezdičku.