• Mysteriózní

Mulholland Drive (2001)

Mé první rendez-vous s panem Lynchem dopadlo rozporuplně. Z tohoto filmu jsem si odnesla jakýsi dojem, který je pravděpodobně nejistý jako film samotný. Střípky by se daly 'pochopit', ale celek nikoli. Ani kdybych si Mulholland Dr. pustila 100x, nevyřeší se všechna ta 'proč'... Jedním slovem nejednoznačnost. V žádné pasáži si nelze být jistý k čemu to zrovna má vést nebo zda to něco vyřeší. Výborné herecké výkony a kamera (záběry odhalování monstra ze sna slušně postraší). Holt kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe a ten někdo musel být Lynch, ten bazilišek věděl, jak budou všichni jen nechápavě civět.

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Klasika s M. Brandem a V. Leighovou; film, ze kterého ani po tolika letech nevyčpělo napětí mezi dvěma lidmi stojících na jiných březích, jejichž povahy nelze smíchat. Jeden impulzivní a přímočarý, druhý neexplicitní a mimo realitu. Mezi oběma protipóly stojí Stella Kowalski, postava, která se na první pohled může pozdávat nepříliš důležitá, ale opak je pravdou - je to totiž jediný spojovník bez něhož by nebylo možné Blanche a Stanleyho seznámit, ba dokonce ponechat v komunikaci. Leighová jakožto ikona stříbrného plátna 'musela' trochu ustoupit "do pozadí", jelikož Brando skoro jako splašený vlak vtrhl na plátno a ukradl si celý snímek, téměř. Film není sladkobolná romantika, zde se řeší vážnější témata. I když jedna scénka mě donutila bouchnout smíchy: kdy Stanley, Blanche a Stella večeří a Stanley velmi názorně předvede, jak on uklízí ze stolu... "Moje místo je uklizené.. mám také uklidit vaše místa?" Plus ten jeho přednes mě absolutně odboural.

Fantastický pan Lišák (2009)

Miluji Andersonův osobitý rukopis a jeho vize ve zpracování filmu. Fantastic Mr. Fox už tak výjimečný svou animací (zvládnuto s přehledem i za absence H. Selicka, který byl nucen projekt opustit) a trefné, vydařené reakce vystupujících byly nepřehlednutelné -> Kylieho výpadky z reality, účinek uspávacích borůvek, Foxův "vyzubený" úsměv... scény, které jsou nad míru k popukání. Výběr hl. rolí byl dalším pohonem stejně jako výtečná hudba. FMF je svým způsobem asi nejodlehčenější Andersonův snímek (nejen animovaným zpracováním - ani bych si to nedokázala představit jinak), u kterého je ono sebepoznání a prozření nejméně signifikantní, ale přesto nalezitelné. Výborná scénka v supermarketu, kdy pan Fox pronáší proslov a připíjí si s ostatními krabičkou jablečného džusu. Dokonalé. Let's see some hustle...

Máj (2008)

Přesně jak jej nazvali v popisu: "filmový projekt", poněvadž s označením "film" bych si dovolila nesouhlasit. Celé to herecké obsazení bylo víc než tragické (ani Tříska to nezachrání) - nevadilo by mi, že herci v hlavních úlohách jsou v podstatě neznámý, ale překousnout ty jejich "výkony" už nelze. Česká knižní klasika... no v této verzi je to spíše k smíchu nebo k pláči. A ke snesení Kukury, resp. jeho role by byl zapotřebí i kbelík (pro jistotu). Zkrátka se to uboze snaží nalákat na něco, co to rozhodně není. Jediné, co by stálo za zmíňku byly kulisy. Zároveň plně souhlasím s komentářem od Blizzarda - velmi pravdivě vystiženo.

Provdám svou ženu (1941)

Ducánek je velmi zajímavý patron a jeho život nabere obrátek, když se mu do bytu nastěhuje jeho žena. Musí rychle jednat, aby se jí co nejrychleji zase zbavil. Burianovy vlohy a absurdní situace neberou konce. Obzvlášť některá Ducánkova slova jsou k popukání. "Tak podívejte se, vezměte si ten váš botanický omyl a hleďte diskrétně zmizet!"..... "Ten baron musí bezpodmínečně z domu!" "Nezdá se ti, že zacházíš přiliš daleko!?" "Sem se nesmí?"

Pláž (2000)

Předsudek na DiCapriovu tvorbu mě minul, takže jsem si vychutnala jeho obsazení v tomto snímku, který sice může prvotně působit celkem obyčejně - hoch společně s dalšími dvěma turisty vyráží hledat skrytý ostrov představující ráj na Zemi, s žádnými parazitujícími lidmi a s žádnou konzumní společností. První polovina trochu nudí, jakmile však začne být i v ráji 'zamračeno' rozhoupe se film do svižnějšího tempa. Vše za doprovodu skvěle použité hudby, což ho pravděpodobně staví i do oblíbených soundtracků. Herci předváděli obstojné výkony a právě DiCaprio filmem "hýbal", jeho postupující paranoia a schizofrenní úlety byly očividně jedno z toho nejzajímavějšího. Jeho představa, že je uvnitř videohry za zvuků od Blur, kdy předvádí lítý boj s džunglí, byla výborně zrealizovaná. A k tomu samozřejmě nemůže chybět určité ponaučení, ale naštěstí, s ohledem na okolnosti, nepůsobí kýčovitým dojmem.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Jámalalicha jámalalicha i paprťáláv, chánu a chánu a chánu, džálala džálala a paprťála ... Patláma patláma patláma a žbrduch. (aneb jak jednoznačně první díl předčil ten druhý aneb kterak Jan Werich stvořil Císaře)

Sen noci svatojánské (1999)

Podobně jsem si při čtení této Shakespearovky představovala filmové zpracování co se týče těch lesních exteriérů a všech nadpřirozených bytostí. Co se týče hereckého osazenstva, nemám nikterak velké prostesty. Snad možná Oberona jsem si představovala staršího. Nicméně se ani ztvárnění Everettem nebráním. Naopak mě překvapila Calista Flockhart, kterou jsem vždy měla zafixovanou jako Ally McBeal. A troufám si říct, že byla jednou z nejvýraznějších postav, ještě spolu s Christianem Balem a Kevinem Klinem. Ten ostatně předvedl velmi dobrou "hru ve hře" a ta story o Pyramovi a Thisbě bylo to nejlepší z celého snímku.

Ally McBealová (1997) (seriál)

Někdy velmi dobrá zápletka, někdy dost trapas. Každopádně hrdinka je lehce (někdy těžce) afektovaná a spousta jejích eskapád je spíše k pláči než k smíchu.

Jak nezískat Pulitzera (2003)

Ač si myslím, že Hayden Christensen je velmi talentovaný (jeho přeměna v Darth Vadera byla nadlidsky dobrá a i ve filmu Awake ukázal svůj um), v tomto filmu jakoby ztrácí dech. Hlavní role je sice svěřena do jeho rukou, ale více upoutal mou pozornost Peter Sarsgaard a domnívám se, že dokonce Haydena zastínil. Co se týče námětu atp, hodilo by se to spíše do televizních luhů a hájů.