• Pohádka

Strom pohádek - Dobro a zlo (1989) (epizoda)

Herecký výkon Kateřiny Hrachovcové je horší, než lze vidět na školních besídkách, kde nedostatek talentu i hereckých zkušeností protagonistů kompenzuje jejich roztomilost. Královna, sudičky Dobro i Zlo i v krátkém štěku král, se snaží nadlidsky, ale kloudně nemají co hrát. Nejlépe tak z toho vychází vypravěčka a tak se nabízí otázka, proč to sakra není dobrá rozhlasová hra ale mizerný film?

Vlak do Pusanu (2016)

Na vlak do Pusanu by se rozhodně neměli dívat rodiče malých dětí, zejm. holčiček, a těhotné ženy, ženy ve vyšším stupni těhotenství by snad raději neměly ani jezdit vlakem, co kdyby náhodou. Klišé tam o sebe zakopávají jak ti zmatení zombíci (jak je možné, že takový zombík běží rychleji, než dotyčný běžel jako normální živák?), ale i když jsem okoralý cynik, na konci jsem si zaslzela do kapesníčku a posmrkala rukávy noční košile.

Navždy a daleko (1992)

Kidmenka tím, zda je hezká, otravovalal v upoutávkách víc než týden. Už bych snad radši lhala a řekla jí, že ano, aby dala pokoj. Kdyby Cruise (spoiler) na konci skutečně zemřel, byl by to mnohem lepší film. Takhle bych radila ho ve filmovém archivu strčit někam daleko a navždy.

Mocný vládce Oz (2013)

Kýčovitý vizuál i příběh "kterak se čaroděj do země Oz z Kansasu dostal". Prvoplánově dojemná porcelánová panenka prvoplánově dojímala, sice ne mě, ale někoho jistě, humorná opička bavila, nebo taky ne (pro mě nejsympatičtější postava filmu), hodná čarodějka šeredností pobuřovala i diváky s šedým zákalem, zlá čarodějka vzbuzovala krásou závist i o generaci mladších žen. Dorotce rozhodně není co závidět, jen teď přemýšlím, kam čaroděj zahrabal hodnou čarodějku, s níž se podle pohádkového klišé dal dohromady.

Italské prázdniny (2003)

Italské prázdniny nejsou prázdniny v Římě, i když se tam odehrávají. Je milé, že se natáčí filmy pro tak specifickou cílovou skupinu, jakou jsou pubertální oligofrenici.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Antickou mytologii mám ráda, škoda, že v Americe, v Hollyvoodu speciálně, ji rádi nemají. I když Uma Thurman jako Medúza byla trefná, její ksicht na to, aby z toho člověk zkameněl, moc make-upem natírat nemuseli.

96 hodin (2008)

Kterak se během necelých tří dnů velká část albánského podsvětí v Paříži rozhodla spáchat sebevraždu. Sáhnout některým otcům na dceru totiž je jasná sebevražda. A já bych si velmi přála, aby takový konec obchodníků s bílým masem nebyl jen filmovou fikcí, ale žitou realitou.

Vládci vesmíru (1987)

Kdyby Návrat do budoucnosti a Hvězdné války měly postižené dítě, byli by to Vládcové vesmíru. Jako film na deštivé dopoledne, kdy se se spoludiváky choulíte pod peřinou a přemýšlíte, čí studená packa šátrá po té vaší, to funguje skvěle, pokud ale nemáte k Vládcům sentiment z dětství, velkolepá dobrodružná jízda to pro vás nebude a na konci společně s Dolphem nevykřiknete: "Já mám moč!"

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

První kniha mě svého času zaujala už obalem a protože jsem jí listovala v knihkupectví opravdu dlouho, dostala jsem ji nakonec darem (od maminky, nikoli od velkorysého knihkupce), pak ale nebyl čas a mezi tím vyšel druhý a třetí díl, které se v mé knihovně ubytovaly rovněž (tentokrát jsem se už obdarovala sama). Chystal se film a já se těšila, trailer vypadal slibně, jenže pak se ozval hlásek čtenáře: "Nebylo by lepší si nejdřív přečíst ty knížky? Když už je všechny máš doma, dávalo by to smysl. Víš, jak to bývá se zfilmovanými knihami." Podívala jsem se na komentáře a bylo rozhodnuto, nejdřív si přečtu knihy. Toto rozhodnutí oddálilo film o půl druhého týdne, kteroužto dobu jsem ve volných chvílích trávila s úžasně čtivými knížkami. Potom jsem se podívala na film, který je vizuálně oslnivý, dokonce se objeví veverka!, což je taky to jediné pozitivní, co film nabízí. Zmatení hlavního hrdiny, vyvíjející se milostný vztah, okouzlení z neznámých světů, stupňující se napětí, chemie vznikající lásky ale i přátelských pout, nic z toho ve filmu není. Záměna schopností některých postav, naprosto jiný vzhled a charakter dalších, to všechno jsou malicherné ptákoviny, že film naprosto zahodil ambice na to dosáhnout poutavostí úrovně své předlohy, je chyba velká jako Británie. Pořád je tam tedy ta veverka, ale upřímně, s tímhle kladem by bylo lepší podívat se na dokument o veverkách.