Skotsko, drsná krajina s mystickou duší (2020) (TV film)

Standardní dokument o této krásné zemi, při jehož sledování jsem lehce zamáčkl slzu nad tím, že už je zřejmě jen otázkou času, kdy se Skotové trhnou od Velké Británie, aby zažívali léta blahobytu jako součást spásné Evropské unie... No nic, záběry na Edinburgh ve mě probouzely krásné vzpomínky na toto město měst, záběry na všechny ty jejich ostrovy, hrady, hory ad. zase myšlenky na to, že si dnešní Skotové tolik krásy snad ani nezaslouží. (Záběry na Glasgow, z jistých důvodů z poslední doby, raději vynecháme :-).

Neklidní rodáci (1985)

Pokud máte rádi Skotsko, skotský humor, skotský akcent, skotskou whisky, pokud máte rádi Edinburgh, budete mít rádi i tenhle film. Pokud nemáte rádi Skotsko, skotský humor, skotský akcent, skotskou whisky, pokud nemáte rádi Edinburgh... hádejte :-)

Havel (2020)

Havel není špatný film, je jen bohužel děsně plochý, povrchní, bez emocí, navíc vyznívá děsně televizně, jako epizoda z nějakého historického seriálu, co by běžel v neděli večer na ČT1. Kladem jsou určitě herci, byť Martin Hofmann má ve zvyku děsně přehrávat, k tomu Lanďákovi se to docela hodilo. Osobnost, jakou Václav Havel bezpochyby byl, by si zasloužila lepší film, ale tak třeba někdy příště.

Vlkochodci (2020)

Tak i do třetice to těm Irům šikovným vyšlo. Po skvělém Brendan a tajemství Kellsu a ještě lepším Píseň moře je i jejich třetí film lahůdkou pro všechny vaše smysly. Žádná retardovaná pixarovka, žádná kýčovitá disneyovka, tohle je krásný pohádkový fantasy příběh okořeněný folklorem a hlavně podepřen skvělým scénářem. Nádherná animace a zasněná hudba (opět výtečný Bruno Coulais, tentokráte podpořen skvělou irskou kapelou Kíla) už je v případě těchto snímků jistota. A mně už docházejí superlativy (Ještě ten dabing! Ten přízvuk. Ten přízvuk!). Zkrátka další úžasný filmový zážitek, už teď se těším, až tahle banda přijde se svým dalším kouskem.

All or Nothing: Tottenham Hotspur (2020) (seriál)

(Komentář a hodnocení po prvním díle). Do půlky nuda, od okamžiku, kdy tam nakráčí Special One, konečně sranda. Asi o trochu lepší než série o ManCity, určitě o dost horší než série o Sunderlandu (ale u něj to bylo dáno těmi turbulentními událostmi). Divím se, že ještě nenatočili sérii o ManUnited, tedy o klubu, který nejen v Anglii rezonuje ze všech fotbalových klubů nejvíc. Je to docela zábava, dívat se, jak takový velkoklub funguje, ale stejně se nemůžu zbavit pocitu, že jsou všechny tyhle série točený hlavně pro americkýho diváka, se všema těma uměle našroubovanýma dramatickýma záběrama a kecama, co jsou spíš k smíchu (btw doprovodný komentář od Toma Hardyho se k tomu vůbec nehodil).

Bullittův případ (1968)

To pomalé (a tiché) tempo tomu neskutečně sedí, užíváte si tak každou jednu scénu. A ty jsou všechny do jedné jednoduše řečeno skvělé, nejen ta legendární automobilová honička (o to spíš, když tam Steve jezdí v nejkrásnějším autě, jaké kdy sjelo z výrobní linky). Zkrátka hollywoodský film, kdy 'hollywoodský' ještě nebyla urážka.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Je to přesně takový, jaký jste očekávali, že to bude (tedy o mnoho slabší než první díl). Na druhou stranu buďme za každý takovýto nekorektní humor v dnešní hyperkorektní době rádi, i když zčásti jen recykluje ty nejlepší vtipy z minula. Boratova dcera byl (očekávaně) blbej nápad, ať už ze sebe ta herečka dělá sebevětší blbku, tak to zkrátka moc nefunguje. Ale pořád je to prostě Borat, až se jeden lehce stydí (vlastně ne, nestydí), nad jakými ftípky se to směje ("A vy byste mě sexuálně obtěžoval?" "Kdyby tu nebyl tvůj otec..."). A že za všechno špatný můžou Amíci, vím už dávno.

Doupě Mekyho Žbirky (2019) (pořad)

Jsem rád, že i v dnešní době, kdy o obdobné hudební pořady nezakopnete (a že jich kdysi bylo- Ladí neladí, Poprask, Musicblok, Noc s Andělem, Kombo atd.), má něco takového na obrazovce/monitoru své místo. Fajn pohodový pořad od (převážně) muzikantů pro muzikantské fajnšmekry. A Meky je garancí pohody.

Meky (2020)

Výborný hudební dokument evropského střihu, natočenej moderním stylem. Mám vlastně jen jednu výtku- režisér očividně cílil na svoje oblíbené osmdesátky a tím pádem i na "osmdesátkovýho, elektronikou ovlivněného Mekyho" (a já ho radši v tom beatlovském kabátku), tudíž období Žbirky let devadesátých (kdy sice přestal koncertovat, ale pořád točil desky, odstřihl se od Laca Lučeniče a rozjel svojí novou etapu) i prvních let nového století jen tak letem světem proletí. Jinak ale zajímavý dokument, který Mekyho ukáže v několika podobách (leckdy i nečekaných), sice spíš pocitovka než informacemi nabitý film, ale to je venkoncem jedno. Ty se dají dohledat jinde.

John Lennon: Gimme Some Truth (2000)

"Tohle bych rád zahrál na to druhé piano, na to bílé." Je zajímavé, jak i takové zásadní věci, jako je nahrání nejlepší skladby všech dob (protože Imagine přesně toto je), vznikají úplně všedně. Celkem zajímavý dokument, je samozřejmě vidět, že do jeho podoby dost kecala Yoko, pač se to neobejde bez těch "alternativně-uměleckých" čičovinek, místo kterých by se člověk radši dozvěděl něco víc o samostatných písních. Ale co už, vždycky je fajn vidět dva nejoblíbenější Beatly pospolu, moc příležitostí už pak nebylo."C'mon, you cunt!"