Freemind

Freemind

darek jedzok

okres Karviná

homepage

34 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
1 2 3 4 5 6 13 26 38 50
  • 13.7.2016  12:48
  High Rise (2015)
  **

  Esteticky přitažlivý, ale uvnitř dutý útvar. Takový filmový ekvivalent kraslice.

  • 7.7.2016  08:28

  Tak si to shrneme. Jasmuheen - bývalá top manažerka, která se během pár měsíců promeditovala na úroveň stoletých jogínů a teď (ve jménu pravé askeze) létá soukromým tryskáčem na přednášky, které jí vydělaly na usedlost s několika ledničkami jídla (viz dokument australské televize). Při každém testu, který podstoupila, jí byl prokázán podvod. Jednu dobu dokonce tvrdila, že si meditací vypěstovala dodatečné chromozomy, které ale nelze vidět pod mikroskopem (sic!). A pak je tu ještě Monfort - slizoun, který svými radami zabil už několik žáků v Evropě, který se mimochodem přiznal, že kromě prány si denně dá kávu a čokoládovou tyčinku, a který před pár lety v Praze radil mladé matce, aby přestala krmit svého syna a rozvedla se s manželem, který jí to zakazuje. Nedokážu si představit odpudivější hordu cynických sket.

  • 2.7.2016  07:38

  Všechny tři hvězdy jsou za strhující výkon Daniela Day-Lewise, který de facto zachraňuje celý film. Bez něj tady máme substandardní filmovou (nebo lehce nadstandardní televizní) produkci s kostrbatým a stereotypním scénářem, úděsnou hudbou a iritujícími herci ("krásná" Fiona Shaw tady spíš připomíná transvestitního androida).

  • 28.6.2016  08:39
  Demolice (2015)
  ***

  Podivná směska originálních nápadů a neortodoxních řešení s klišovitými motivy a obyčejnou nudou. Začátek vynikající, konec uspokojivý, celý střed se v tom bezmocně plácá. Doporučuju, sám si to podruhé nedám.

  • 28.6.2016  08:03
  V pasti (TV seriál) (2016)
  ****

  Fortitude po islandsku. Pro fanoušky amerických seriálů to může být trochu šok, protože seriál vědomě polidšťuje všechna akční klišé. Policisté tápou, dělají chyby a kloužou po ledu, všechny vraždy a nehody nejsou dílem inferiálních zrůd, ale obyčejných lidí, kteří se prostě - vinou okolností nebo vlastních ambicí - ocitli v bezvýchodném postavení a začali kousat kolem sebe. V několika místech ta umírněnost trochu zpomaluje děj, místy je dokonce směšná, ale celkově dokonale ladí s atmosférou seriálu, a vlastně i islandskou mentalitou. Ssoni jedou.

  • 20.6.2016  16:54
  Zátah 2 (2014)
  **

  Síla jedničky byla v tom, že přes všechny ty masakry a cákance krve si divák nevšiml absence děje. Ve dvojce se tvůrci pokusili vytvořit rámcový scénář a tak je do plna nakydáno. Chyba, chyba, hoši indonéští.

  • 20.6.2016  16:46

  Veselá taškařice o tom, co se semlelo v jednom indonézském mrakodrapu. Titulky. Krev, krev, kosti, kosti, krev. Titulky.

  • 19.6.2016  14:07
  Casanova (2005)
  *

  Spálily se mi všechny trapnoměry. Nevtipný, nesourodý, neumětelský filmový výkal a čiré utrpení od začátku do konce.

  • 16.6.2016  11:51
  Kolonie (2015)
  **

  Vážné téma bohužel neutáhne celý zbytek téhle přehlídky lenosti a lajdáctví. Vizuál je na úrovni evropských televizních produkcí, soundtrack tvoří půlnapůl syntetické midi pižlání a hitovky z dobových amerických hitparád, velká část exteriérů byla natočena v evidentně evropských lesích. Stupidní, stereotypní scénář bez koulí táhnou neschopní herci v čele s Hermionou, která má škálu hereckých prostředků na úrovni úhlové brusky. Krásná katastrofa, kterou nezachrání ani povinné heslo "natočeno na základě skutečných událostí".

  • 3.6.2016  08:53
  River (TV seriál) (2015)
  ***

  Na můj vkus příliš mnoho duchů a levné sentimentality, naštěstí to ale zachraňuje slušná atmosféra a hlavně naprosto přesvědčivý Skarsgård. Těšil jsem se a měl jsem velká očekávání, ale nakonec to bude bez superlativů - je to prostě slušně natočené krimi.

  • 26.5.2016  22:53
  Triple 9 (2016)
  ***

  Hillcoat je schopný režisér, ale má smůlu na scénáře. Na jeho nejnovější počin se dobře kouká - kamera a střih jsou na jedničku a akční scény krásně šlapou - ale co z toho, když děj zakopává o vlastní nohy. Mohlo to být Porsche, je to vozík z Kauflandu.

  • 25.5.2016  15:23
  Grimsby (2016)
  odpad!

  Vypnul jsem to po scéně se slonem ejakulujícím na Marka Stronga. Doufám, že po vyzvednutí honoráře Mark navštívil svého agenta, vykuchal ho a pověsil na kandelábru.

  • 19.5.2016  21:43

  Povinná četba pro fanoušky Tolstého, ale i literatury a historie obecně. Provedením je to standardní, životopisné drama, které neriskuje, sází na jistotu. O příčku výš to ale zvedají herecké výkony (u mě to zase vyhrál Giamatti - McAvoy, Plummer a Mirren jedou v těsném závěsu), film zachraňuje taky okouzlující hudba a kamera, od poloviny ale hlavně vykreslení bouřlivého vztahu spisovatele a jeho choti. Oproti běžným šablonám tady máme model pozdní fáze manželství, v kterém pod nánosy únavy a zahořklosti stále bobtná obětavost a mladické okouzlení. Místy je to trochu sentimentální, ale funguje to. Moc hezká práce.

  • 18.5.2016  10:36
  Milovaná (2010)
  ***

  Špína ve filharmonii. Laňooká Vikander hravě ovládla tohle poměrně předvídatelné, ale přesto solidní a poutavé drama z prostředí klasické hudby.

  • 18.5.2016  10:16

  Rozvleklá, nudná jízda odnikud nikam po balkánských kopcích. Ve vážných polohách sentimentální, v humorných křečovitá a nevtipná. Dodatečný trestný bod za zoufale nenápaditý soundtrack a ještě horší hudební režii - režisér celou dobu nahodile pouští pětivteřinové úryvky skladeb ze své zaprášené kazety s rockovými hity. Mám rád dobrou filmovou hudbu, takže to beru jako projev lajdáctví, lenosti a nedostatku kreativity. Pryč s tím.

  • 18.5.2016  09:10
  Utajená řeka (TV film) (2015)
  ****

  Filmová adaptace známé knihy a divadelní hry dopadla překvapivě dobře. První díl představuje klasický dickensovský model "z prachu ke hvězdám" - William Thornhill připlouvá do Austrálie v okovech, objevuje svou šanci na úspěch a tvrdohlavě ji sleduje. Pak se ale objevují Aboridžinci a z jednoduchého příběhu o zdolávání překážek se stává temné, syrové drama. Autoři se s tím opravdu nepiplali a nesnažili se nic uhlazovat - scény genocidy jsou velmi blízké tomu, co jsem četl v historických záznamech z té doby. Za zmínku stojí pár velmi silných dialogů a obstojní herci (hlavně Blackwood a Minchin, bylo fajn vidět Tima v roli totálního záporáka), své udělala taky procítěná kamera. Jinak se jedná o veskrze průměrnou televizní produkci, na nervy mi lezla taky hudba, nebo spíš jeden dokola se opakující motiv. Čtvrtou hvězdu tedy dávám za odvahu zpracovat kontroverzní téma.

  • 18.5.2016  08:28
  Godspell (1973)
  *

  Nekoukatelná šaškárna bez děje, aneb jak by to dopadlo, kdyby měl Jesus Christ Superstar mladšího, postiženého bráchu, kterého se rodiče rozhodli prodat do cirkusu.

  • 10.5.2016  07:05
  Vikingové (TV seriál) (2013)
  ***

  Po třetí a čtvrté sérii jdu o hvězdičku dolů. Tvůrci už dávno - jak se říká - přeskočili žraloka, zprvu jednotlivé kravinky se postupně začaly vrstvit. Teď jsme najednou ve světě, kde vikingský náčelník chodí po Paříži s nakulmovanými loknami a městský lord si užívá ve sklepích sadomaso hrátky, zatímco velký Ragnar má čínskou milenku a fetuje drogy z dovozu. Škoda, vyvíjelo se to slibně.

  • 10.5.2016  06:59
  Poslední království (TV seriál) (2015)
  ****

  Když dva dělají totéž... a podobné banality. Samostatně bych tomu čtyřku nedal, ve srovnání s Vikingy ale musím rozlišit. "The Last Kingdom" měl skromnější produkci, ale za to nemrhal penězi a soustředil se na tom nejdůležitějším - dobrém scénáři a hereckých výkonech. Bojové scény jsou úsporné, ale středověce brutální, kulisy skromné, ale autentické. Na nízký rozpočet doplácí jen CGI, které je někdy až rozkošně neohrabané, to se ale doufám časem spraví. Na druhou sérii se dost těším.

  • 7.5.2016  17:28
  Saulův syn (2015)
  *****

  Hrůza, krutost, násilí, morbidita, špína, bezmoc a bezcitnost; lidé redukováni na roztřesené kusy pobíhajícího masa. To vše bez příkras, smyčců a ždímání citů. Ve srovnání s tím o to víc nemilosrdně vyniká slizké parazitování na vážném tématu, které už desetiletí provozují tvůrci filmů o koncentračních táborech (např. "Chlapec v pruhovaném pyžamu"), které de facto estetizují jeden z nejhorších okamžiků v lidské historii. "Saulův syn" jede nasyrovo, jediným soundtrackem jsou tady kroky, výstřely a křík, one-shoty neplní estetickou úlohu, ale jsou jednoduchým, funkčním nástrojem. Metodu nejlépe vystihuje dlouhý úvodní záběr, který zavede diváka z idyly teplého dne a švitořících ptáků do pekla plynové komory a anihilace několika set lidí. Nejlepší a nejadekvátnější film o Holocaustu.

  • 2.5.2016  14:30
  Noční recepční (TV seriál) (2016)
  ***

  Po vyšperkovaném prvním dílu dochází ke znatelnému zpomalení tempa. I když se tedy nakonec nekoná žádný zázrak, dívá se na to příjemně. Hezká kamera, dobré herectví, několik hodně povedených dialogů.

  • 28.4.2016  13:55

  Po krk v guláši. Sto zamotaných dějových linek bez ladu a skladu.

  • 14.4.2016  22:21

  Naprostý souhlas s Alice - to už raději rakovinu než tohle svinstvo.

  • 10.4.2016  10:56

  Taková ta standardní, americká, neurazí-nenadchne klasika. Hodně časových přesunů, sladkobolná hudba, pár zlomených srdíček a předvídatelná pointa. Času nelituju, ale podruhé se už k tomu asi nevrátím.

  • 10.4.2016  10:52
  Pečovatel (2014)
  ****

  Slabší čtyři. Napínavý, Fincherovsky střižený thriller o honu na pedofilního psychopata. Hromada hollywoodských klišé, nehollywoodský způsob (a míra) znázornění násilí.

  • 7.4.2016  20:52

  Akorát jsem si potvrdil, že francouzský smysl pro humor mě míjí velkým obloukem. Trapné, très trapné.

  • 6.4.2016  10:28
  Realita (2014)
  ****

  Nehodnotitelné. Trochu utahaný, surrealistický filmový sen okořeněný dávkou absurdního humoru. Výborná kamera a celková atmosféra. Nedoporučuju každému, ale já jsem si to poměrně užil.

  • 5.4.2016  09:34
  Victoria (2015)
  ****

  Jízda jak šlak. Celý film byl natočený na jeden záběr, takže jsem k tomu přistupoval se smíšenými pocity - one shoty mám moc rád, pokud ovšem nejsou samoúčelnou onanií, která má za úkol zacpat díry v ději. První půlhodinku jsem se tedy trochu bál, že to bude další evropská artovina (kdyby byl celý film jen o nočním flámu bandy přiožralé mládeže, tak si to asi hodím). Ono se to ale rozjelo - a jak! Nebudu zacházet do detailů, ale užijete si to. Na konci jsem s potěšením zjistil, že ten dlouhatánský oneshot stál za to a dokonale splnil svou úlohu - díky totálnímu ponoření do děje se divák lépe ztotožnil s chováním a motivacemi hrdinů. A tak to má být. Potlesk vestoje.

  • 5.4.2016  09:27

  Slabší čtyřka, protože tato akční klasika už začíná znatelně stárnout. Přesto nemůžu dát míň - kvůli omamné Fay, celkové stylovosti a tuně split screenů.

  • 5.4.2016  09:22
  Le Mans (1971)
  *****

  Strhující závodnický film, do kterého byly umně namíchány dokumentární záběry. Minimum dialogů, maximum akce, vypiplaná kamera. Labůžo.

1 2 3 4 5 6 13 26 38 50