• Western

Noc oživlých mrtvol (1990)

Proč sakra někdo dělá remake nudného filmu a natočí ho znovu naprosto stejně nudně?

Svítání Zulů (1979)

Výborný historický film se známými herci. Výpověď o tom, jak může lépe vyzbrojená a vycvičená armáda dopadnout pokud se považuje již předem za vítěze a podcení nepřítele, ať už jeho taktiku nebo jeho počet. Jednoznačným plusem je naprostá absence patosu a soustředění děje pouze na události předcházející střetu obou protivníků.

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Jedná se o satiru převážně na zombie filmy (a na Američany :) s hororovým nádechem. To z toho dělá vcelku zajímavý a pro mě i zábavný počin. Rozhodně to není parodie.

Četa v akci (1987) (seriál)

Viděna vetšina dílů první série. První díly jsou vcelku fajn, ale pak se to začíná až nepříjemně opakovat. Američani jsou skoro neprůstřelní, sami však kosí Vietnamce po desítkách, třebaže jsou ve výrazném oslabení, samozřejmě všichni Američtí vojáci v jednotce jsou bez poskvrnky, a i když je vidět snaha tvůrců o částečnou sebereflexi, tak to vyznívá skoro jako ospravedlnění intervence Americké armády ve Vietnamu (natáčeli to Amíci, takže jak jinak). Bojové scény působí nevěrohodně (podobně jako v typických akčních snímcích 80. let) a vietnamská džungle nevypadá většinu času jako džungle, ale spíš jako lesík poblíž Berounky. Válečná atmosféra taky nikde. Poslední díly první série se to už měnilo na válečnou telenovelu, proto jsem to přestal sledovat. Výhrady bych měl také k zavádějícímu českému názvu "Četa v akci", spíše by tomu sedělo "Družstvo v akci" - velikosti čety se nedočkáte. Hlavní hrdina seržant Anderson je takový americký Mirek Dušín, abyste se nedivili :)). Tři hvězdičky dávám za několik slušných dílů, jinak bych musel jít ještě níže, kdybych to hodnotil jako celek.

Poslední pokušení Krista (1988)

Veřící nejsem a tohle se mi moc nelíbilo. Na alternativní (či kontroverzní) příběh jsem se dost těšil a byl jsem ochotný přijmout prakticky cokoliv zajímavého. Kdyby byl Ježíš vyobrazen jako normální (po)chybující člověk věřící v to co dělá, tak bych byl asi úplně spokojený. Jenže tady je Ježíš jenom člověk s psychickou poruchou s halucinacemi a skupinka kterou s sebou táhne na tom není o moc lépe. Občas vypadne něco z Bible a nějaká ta myšlenka, vše mezitím je ovšem prázdnota bez jakéhokoliv historického kontextu (historii mám rád). Ježíš v žádném případě nebyl hrozbou pro Řím, stejně jako pacifista není hrozbou pro válku. Ježíš je dnes všeobecně vnímán, ať už u věřících či ateistů, jako symbol spravedlnosti, dobra a přetrvávajících morálních hodnot (po právu dle Nového zákona, narozdíl od Boha popsaného ve větší části Bible - viz. též teorie dvou Bohů) a jako takový symbol by měl zůstat, protože naše společnost je (nebo by alespoň měla být) na podobných hodnotách založena. Moderní historie neví o Ježíšově životě prakticky nic. Autorům tedy nic nebrání udělat z Ježíše třeba římského vojáka a to už postrádá trochu smysl celé věci :-). Ale kdyby to bylo natočeno zábavně (což není) a Ježíš byl ztvárněn třeba jako největší slizoun starověku, tak bych dal s klidem i nejvyšší hodnocení.

Ve jménu otce (1993)

Tak tady dám s klidem v duši plné hodnocení. Výkon Daniela Day - Lewise jako nestarostlivého Irčana, úžasně navozená atmosféra konfliktu IRA s Velkou Británií, atmosféra strachu z bombových útoků, brutální policejní metody, paranoia a obětní beránci, narušené rodinné vztahy, to všechno mě dokonale vtáhlo do děje. Skvěle natočeno i zahráno. Nedovedu si to moc představit s dabingem, i když třeba v Posledním mohykánovi se dost povedl.

Nehynoucí láska (1994)

Režisér nám předkládá spíše pozadí fiktivního (?) milostného příběhu mladého Ludwiga (který měl ovlinit zbytek jeho života) než pravý životopis, ale i tak se dozvídáme některé zajímavé skutečnosti o geniálním skladateli. Část děje se odehrává v Čechách (Karlovy lázně), sem a tam se mihne nějaký český herec (osobně jsem zaznamenal jenom Vondrušku v několikasekundové roli) a dokonce tu zazní i pár krátkých českých vět. (potěšilo) Všemu dominuje Beethovenova hudba, povedená kamera a výkon Garyho Oldmana. Je to jeden z mála zahraničních filmů natáčených u nás za který se rozhodně nemusíme stydět. Ve srovnání s Amadeem je komornější a blíže realitě. 75%

Leon (1994)

Další klasika, kterou jsem prozíval. Jediné co stojí za povšimnutí je tradičně výborný Gary Oldman (celou dobu jsem mu fandil :), žel se na plátně tak často neobjevuje. Jinak je to má líčit vztah nájemného vraha a holčičky, které zlí policisté zabili bratříčka a ona chce pomstu. Rozstřílet celý byt a zmasakrovat rodinku (z toho dvě děti, jedno předškolní zabité nožem) je v USA zřejmě standartní policejní akcí (že by nutná sebeobrana :)). Jak jinak se vysvětlit, že policistě nejsou ani po dobu vyšetřování vyloučeni ze šlužby... Luc Besson je prý skvělý režisér, jen je pro mě těžké pochopit kvůli kterému svému dílu si zaslouží takovou nálepku.

Temný rytíř (2008)

Tedy takovou neucelenost bez nosného děje jsem od Temného rytíře nečekal. Od všeho kousek, ale pořádně vlastně nic, zabředávající do klišé a na konci i do patosu... Charakterizování jednotlivých postav zůstalo netknuto (o samotném Jokerovi se narozdíl od původního Batmana nedozvídáme nic), a tak zbývá pouze několik slušně natočených akčních scén, často bohužel nudných. (Kolikrát ještě uvidíme, jak těsně potom co si hlavní postava vyřídí účty se záporákem, přiběhne policejní komando?) Celé to působí bez nápadu a šťávy, a to i díky přesunu do reálné městské aglomerace a téměř absenci samotného Batmana. Komixovost prakticky zmizela (docela chyba u komixu) a dokonce se to snaží brnkat na vážnou notu, takže Batman mi často přicházel na mysl spíše jako pošuk v obleku, stejně tak neschopná policie zadržet jednoho šaška vypadá už trapně... Vedlejších, nedůležitých postav je tu až až... Začátek byl vcelku dobrý (ale nic extra), ale od druhé poloviny se to začíná už povážlivě drobit na malé kousíčky. A to jsem slýchával, že Temný rytíř je mnohem lepší než Batman začíná. Naopak, předchozí díl boduje všude tam kde Temný rytíř selhává.