• Western

Válka policajtů (2004)

Tohle je víc než krimi velké shakespearovské drama o dvou bývalých přátelích z policejního prostředí.  Dobrý polda Vrinks (Auteil) kryje nelítostného trojnásobného vraha za to, že mu pomůže vypátrat brutální zločineckou skupinu. Špatný polda Klein (Gepardieu) se sice snaží držet předpisů, ale sužován a zatrpklý tím, že mu životní lásku přebral právě kamarád Vrinks se utápí v alkoholu a bezohledném kariérismu. Kleinovi vlastně už moc nezáleží ani na svém životu, jede tak nějak na setrvačník. Součet chyb obou protagonistů vede k tragickým událostem. Člověk při tom chápe motivaci obou hlavních postav a vlastně celou dobu dumá, která z nich je ta kladná a která záporná, ale jako v životě je to většinou spíše šedivé. Samotné vyústění na bálu, kde se v člověku mísí pocity smutku ale i naděje patří k těm nejzapamatovatelnějším ve filmové historii.

Šepot (2007)

Co si pamatuji, tak to byla slabší variace na The Omen, tedy typ filmu, kterej je skoro vždycky docela zábava sledovat, nicméně myslím, že všechny tři díly trilogie jsou lepší než tahle kopie.

Ukrajina - jiná pravda (2022)

Dosud zřejmě nejlepší dokument o důvodech ruské invaze, který jde poměrně do hloubky a ukazuje všechny zdroje a důkazy svých tvrzení (projevy politiků, videonahrávky, rozhovory, vydané dokumenty) a jehož závěr je mimochodem plně v souhlasu s názorem nezávislých univerzitních profesorů, kteří se celý život zabývají geopolitikou a dalších geopolitických expertů (to v dokumentu bohužel chybí). Po roce války vznikl ještě druhý díl a dnes by byl už i prostor pro 3. díl. Moc se těším až už vznikne stejně kvalitně relevantními zdroji a důkazy podepřený dokument, který bude stát na oficiálním narativu, že Rusko provedlo invazi, protože Putin se rozhodl připojit území Ukrajiny k Rusku. Je taky s podivem, že nikdo v komentářích, komu se dokument nelíbil, nebyl schopný říci konkrétní důvod proč a kde že je ta lež.

Dark Was the Night (2014)

Nezáživné nízkorozpočtové drama bez napětí s trochou hororu, decentní atmosférou a digitální příšerkou. Začne nudit někde v polovině, kdy se děj pořád ne a ne rozhýbat a neustále se točí okolo trauma hlavní postavy. Velká chyba filmu je, že sám sebe ochudil o mystérii hned v prvních minutách. Vyšetřování taky nic moc. Tohle je tak do televize po dvanácté hodině. Nedivím se, že to je poslední snímek režiséra.

Zlo si umí počkat (2023)

Jednotlivé scény byly skvělé a zrovna tak i obsazení, ale dohromady to nedává žádný smysl a nedrží pohromadě. Kdyby to bylo napsáno lépe, byl by to horor roku. Takhle je to jen zklamání z promarněného potenciálu.

Little Bone Lodge (2023)

Joely Richardson je pořád pěkná ženská i v 60 letech a to je taky asi největší klad jinak ničím zajímavého filmu.

Seminář (2023)

Podivná žánrová směska, která selhává ve všech uvedenejch žánrech a hlavně je to neskutečná nuda s nesympatickými charaktery. Ani jako slasher to vůbec nefunguje.

Kostlivec (2023)

Příběh: po domě běhá příšerka a požírá děti. To je celé. Totální průměr, kterej mě kvůli přílišné jednoduchosti spíš nudil než bavil.

Pavučina (2023)

Tohle bylo zajímavé, napínavé, atmosférické, tajuplné a i trochu k zamyšlení. Kdyby to mělo jen o kousíček lépe napsané dialogy (charaktery) a lepší efekty, tak bych tomu dal i plný počet. Na konci je jedna scéna, která je naprosto geniální a člověku jde mráz po zádech z pouhého pohledu na reakci člověka, který právě zjistil, co se stalo. Jeden z těch nejlepších hororů za rok 2023.

Někdo klepe na dveře (2023)

Chtěl jsem dát tři, ale viděl jsem to před měsíci a pořád si to dobře pamatuju, takže na rozdíl od mnohých jiných to zanechalo hlubší dojem, a to je vlastně jeden z hlavních aspektů, podle čeho tak nějak člověk už podprahově hodnotí filmy.