• Western

Mezi nebem a peklem (1956)

A já bych zase neřekl, že je to až tak klasický čistokrevný válečný film. Klasický je v tom jak tento žánr v 50. let nejvíc vypadal, čili velký důraz je kladen na psychologii postav, obsahuje spousty naivních akčních scén (některé ne tolik naivní a vcelku působivé), složení jednotek je značně zidealizované, to vše trochu zabalené v patosu a hrdinství. Plus nějaké to klišé zde v podobě kontrastu mezi neschopným velitelem a schopným hlavním hrdinou - vojínem. Důvod proč bych ho neoznačil za úplně klasický je příběhová linie, která se točí okolo sociální problematiky na jihu USA. Hlavní hrdina je majitel plantáží, na své zaměstnance hrubý, netečný kapitalista, který až po zkušenostech z války získá pochopení k lidem nižší třídy a najde si mezi nimi dokonce své nejlepší přátele. Takže malinko kýčovitý naivní příběh vcelku slušně zpracovaný (i když v jedné či dvou scénách je použita malba místo skutečné scenérie!), který fanouška žánru snad neurazí.

Příliš velká šance (1984)

Parádní psycho-krimi, které mi jako jedno z mála utkvělo v hlavě i po letech. Výborný výkon Jana Kanyzy v roli psychicky zdeptaného viníka autonehody... Je to takový remake klasiky z roku '48 Svědomí, ovšem s řadou odchylek a současně asi jediné krimi 80. let, které stojí za řeč....

Spara, Gringo, spara (1968)

Hodně podceňovaný western, přitom skvěle natočený, který u mě po opakovaném shlédnutí stoupl na ceně. Bruno Corbucci začíná dost šokující scénou a podobně laděnou i končí. Děj mezi by se dal charakterizovat jako buddy movie, ale to není úplně přesné, protože jde spíš o vztah otec-syn. Corbucci měl také výborné oko pro scenérie, a v tomhle ohledu patří v subžánru k tomu nejlepšímu. Výborná hudba, dobré obsazení sympatického Briana Kellyho v roli Starka a zručně natočené akční scény z toho dělají kvalitní podívanou.

Proč žít... a proč umírat (1972)

Nenápaditá rutina a unavený znuděný Coburn v hlavní roli. Spencer má hodně prostoru a snaží se hrát, ale vytáhnout film z podprůměru by se nepovedlo asi nikomu. 2/5

Rambo III (1988)

Samozřejmě kdyby měl člověk třetí díl Ramba hodnotit jako seriózní film asi by moc dobře nedopadl. Jenže ať už byl záměr tvůrců ve své době jakýkoliv, z dnešního pohledu vypadá tak neskutečně absurdně (akční scény) a pitomě (dialogy), že jsem si Ramba užil jako výbornou akční komedii.

Buckaroo, il winchester che non perdona (1967)

Příjemně plynoucí italský western ještě se silným americkým vlivem a Deanem Reedem v hlavní roli, který nazpíval i titulní skladbu ke snímku. Na sychravé nedělení odpoledne dobrá volba. P.S. Tenhle western bych neváhal doporučit Mariinovi. :)

Odia il prossimo tuo (1968)

Nedostatek jakékoliv invence se Baldi snaží nahradit surovým násilím v podobě gladiátorských zápasů... Mizerný film.

Vymahač (1968)

Masakr Mexičanů vedený americkým důstojníkem Fergusonem (Mark Damon) přežil jenom jeden malý chlapec. Zraněný na hlavě se odpotácí z místa masakru a vyčerpaný omdlí v poušti, kde je nalezen americkou misionářskou rodinou. Děj se pak přesouvá o několik let dopředu a my už vidíme odrostlého chlapce (Requiescant - Lou Castel) vychovaného k lásce ke svým bližním. Za tu dobu se pro zábavu naučil k nelibosti svého adoptivního otce pekelně rychle a přesně střílet z revolveru. (Ovšem prožitý masakr si kvůli svému zranění hlavy nepamatuje). Rodinná idyla ustane ve chvíli, kdy se Requiescantova nevlastní sestra vydá do světa. Zanedlouho totiž skončí v bordelu ovládaném (kým jiným než...) arcizlosynem Fergusonem. Requiescant se ji musí pokusit zachránit... Jistě se jedná o jeden z nejoriginálnějších a nejzajímavěších italských westernů, které jsem měl možnost vidět. Celý se odehrává se v laciných interiérech a exteriérech, ale kupodivu tento jindy nemilý aspekt přidává na již tak dost sureální atmosféře. K realitě to má opravdu daleko jak jen může a to se týká jak jednotlivých scén, tak i charakterů. Requiescant postupně procitá ze své naivity a neváhá se bránit a dokonce se ani neostýchá střílet do zad! Z herců musím pochválit hlavně Marka Damona, který si Fergusona střihl na jedničku a jeho herecké schopnosti z Fergusona udělaly jednoho z nejlepších padouchů. Některé z jeho proslovů jsou neskutečně nadneseně vtipné. Zvlášť jeho řeč před uškrcením jedné dívky stojí za vidění. Řekl bych že podal přímo důstojný výkon. :)) K vrcholům patří pijanská střelecká soutěž ve vinném sklepě a zvláštní souboj na židlích se smyčkou kolem krku. Škoda jen hloupého ideologického konce a několika hluchých momentů.

Django střílí první (1966)

Špageťák s mírně parodickými sklony a odkazy na kasovní trháky jako Hodný, zlý a ošklivý nebo Pro pár dolarů navíc. Hlavní postava vypadá, že je odvozena od Gemmova Ringa (Pistole pro Ringa). Ale neřekl bych že Gemmu nějak zvlášť paroduje, vždyť ani sám Gemma nebral svoji roli nijak smrtelně vážně... Je to také první film, který se snažil vydělat na jménu Django, se kterým nemá ovšem prakticky vůbec nic společného. Mezi plusy patří velmi kompetentní režie, hezká kamera a několik zábavných momentů. K tomu lepšímu se řadí rozhovory Djanga (Glenn Saxson) se svým mrtvým otcem a postava inspirovaná Cleefovým Mortimerem (Pro pár dolarů navíc) snažící se pomstít vlastní ženě! :) Superlativy bych ale šetřil, na to je tu až příliš mnoho chyb. Jednak děj v poslední třetině mizí do ztracena a těch skutečně dobrých nápadů není zas tolik. Hudba je bohužel úplně mimo lehký styl filmu a hlavní vážně znějící motiv se až příliš často opakuje. Django spara per primo tak trpí nerozhodností, jestli být spíše parodií nebo více seriózním westernem. Ani v jednom směru ovšem nikterak nedominuje.

Nude... si muore (1968)

Tohle je přesně typ filmu, ze kterého je cítit taková ta krásně naivní atmosféra 60. let. Napětí málo, vraždy mimo záběr a i vraha zřejmě poznáte velmi brzy, ale o tom to vážně není. Není to giallo, které si dává za cíl napnout, šokovat, znechutit či snad zaujmout nějakými uměleckými ambicemi. Je to hlavně odpočinková zábava, která se velmi příjemně sleduje.