Policajt (1972)

Tenhle Melvillův počin neoslní na první pohled. Sama jsem ho docenila až časem. Chladné barvy, mnohaminutové scény bez jediného slova, minimalistické a perfekcionisticky vybroušené dialogy, postavy, hrající především očima, odtažitá kamera a napětí, vybudované bez využití tradičních prostředků. Zkrátka Melville. A pořád nevím, jestli postavu transvestity hrála žena nebo muž. P.S.: původní znění nutné. (více zde)

Smrt darebáka (1977)

Kvůli otřesnému českému dabingu jsem nejdřív dala **, po zhlédnutí v původním znění zvyšuju na 4. Vedle Delona tu hraje třeba Maurice Ronet (a daří se mu hrát i přes mejkap, díky němuž vypadá jako by utekl z výlohy), Jean Bouise (samozřejmě s knírem) nebo Julien Guiomar (překvapivě v záporné roli). Květinou v klopě hlavního hrdiny je Ornella Muti a třešničkou na dortu kluzký týpek Klaus Kinski. Zápletka je trochu překombinovaná, ale pokud se člověk nebude za každou cenu snažit pochopit všechna ta „kdo s kým a kdo s kým ne“ (v politice), bude se dobře bavit. Dojde i na pár překvapivých zvratů, zručně natočených akčních scén a jednu pěknou honičku v náklaďácích. A rozuzlení příjemně překvapí. Jen ten závěrečný monolog s Eiffelkou v pozadí a nadbytečnou postavu Mireille Darc si mohli tvůrci nechat od cesty.

Šok (1982)

Alainu Delonovi šediny sluší. A sluší mu i role nájemného vraha Martina (nebo Christiana) ve středním věku, který by se rád usadil a užil si za těžce vydělané peníze trochu klidu. Třeba na své farmě, kterou spravuje poněkud nesymetrický pár: nechutný Felix a krásná Claire. A tady se to dle očekávání zkomplikuje. Martinovi jsou v patách zabijáci, které připravil o šéfa, a také jeho bývalý zaměstnavatel. Na farmě dojde k masakru (mimochodem způsob odpravení ženy, která komando zabijáků vede, se jen tak nevidí) a Martin s Claire se dávají na útěk… Ve filmu je vyvážený poměr konverzačních, akčních i komorních scén, kupodivu je zde i dost vtipných momentů, které příběh odlehčují a dělají z něj v podstatě zábavnou podívanou, při které divákovi obavami o osud postav vlasy nezšednou. A Alain Delon a Catherine Deneuve tvoří zajímavý pár – krásný, ale chladný. Mezi Martinem a jeho kotětem to jiskří víc.

Tony Arzenta (1973)

Zápletka víc než klasická, naštěstí pojetí je poměrně originální. Snad je to tím, že film natočili Italové. Za zmínku stojí kamera a její netradiční úhly pohledu a úvodní písnička od Ornelly Vanoni, která zazněla o 30 let později na začátku Dannyho parťáků 2. A brutality je tu pořádná porce. Třeba konec postavy Marca Porela mě strašil hodně dlouho. Alain Delon je v roli Itala překvapivě uměřený, žádné silné projevy emocí nebo jižanského temperamentu. Italské reálie zastupuje jedna přestřelka v kostele a několik krásných záběrů venkova. A je to jeden z mála filmů, kde zloduch pronese větu „Sakra, došly mi náboje!“.

Nebuďte policajta (1988)

Dvě hvězdičky za dva momenty, kdy jsem se zasmála: * poslední slova umírajícího padoucha „smrt lachtanům!“ / * zloduši sedí v autě poblíž pouti. Jeden vystoupí, koupí kornoutek se zmrzlinou a přinese ji šéfovi bandy. Pak v autě (líz) začnou (slint) plánovat (mlask) další (líz) vraždy (křup). Ty woe...

Vyvolení (1974)

Julien Dandieu už politice obětoval hodně. Nemá čas ani na svou manželku, která je po nervovém zhroucení hospitalizována v sanatoriu, ani na svou matku a dospívajícího syna. Miluje jen svou práci a modelku Creezy. Poté, co mu je nabídnuto ministerské křeslo, stojí před volbou, zda obětovat své dosavadní politické přesvědčení ve prospěch vyšší funkce a moci. K dalšímu rozhodnutí ho tlačí Creezy - buď politika nebo ona... Snímek je dílem zkušené dvojice tvůrců Pierre Granier-Deferra a Pascala Jardina, hudbu složil Philippe Sarde. I herecké obsazení je velmi sympatické. Co ale výrazně kulhá, je příběh. Zápletka je vtěsnána do jednoho dne, kdy Julien Dandieu jezdí z jedné schůzky na druhou (silně to připomíná pozdějšího Uspěchaného muže), a přitom je v duchu s Creezy. S přibývajícím časem je flashbacků stále víc, až se obě dějové linie spojí. Bohužel to celé nějak postrádá napětí, scény z politických schůzí jsou místy zbytečně upovídané a Creezy čím dál víc neurotická. Ale výkon Alaina Delona je standardně dobrý a Jeanne Moreau je v roli politické vdovy jedním slovem chic

V Bruggách (2008)

Památky, nadávky, násilí, hlášky. Z násilí vám občas zaskočí, ale chuť k jídlu neztratíte, u hlášek se nebudete usmívat, ale nahlas smát. V hlavních rolích vytrvale remcající Colin Farrell („Kdybych byl retard a vyrost´ na vesnici, tak by se mi tu líbilo.“), belgickým kulturním dědictvím okouzlený Brendan Gleeson („Pojď, postavíme se do fronty a sáhneme si na to!“), jejich sprostý, ale zásadový šéf Ralph Fiennes - a Bruggy, které jsou pro někoho pohádkou a pro jiného synonymem pekla na zemi. K tomu trpaslík-rasista, jogín, skinhead a pár pořádných traumat. Tak tomu říkám film.

Quantum of Solace (2008)

Úvodní honička má skvělý drive (jak zničit co nejvíc aut snadno a rychle) a totéž platí o první bitce muže proti muži (jak zničit Sienu snadno a rychle). Pak to ale začne jít z kopce. Objeví se pár starých známých a spousta postav s minimální životností. Bohužel, hlavní záporák (ekologický aktivista) nesahá Le Chiffrovi z Casina ani po lakýrky a dekoraci jménem Olga Kurylenko nelze s Evou Green vůbec srovnávat. Bond Daniela Craiga je pořád neřízenou střelou a čím dál víc se stává zabijákem bez emocí. („Zabíjet je přirozené.“) Váhám mezi 2 a 3***. Všechny přísady Quantum sice má, ale ten koktejl mi zkrátka nějak nechutnal. --- 9. 11. 2012 Po třetím zhlédnutí – i s maximálně kladným předpojetím a pokročilé craigoiditidě – je to pořád jen za tři. Akční scény jsou výborné, likvidace poměrně zajímavé, ale mezi Bondem a jeho girl panuje doba ledová (i když – přehodí jí své sako přes ramena!) a děj má blíž ke klipu než filmu. Quantum je dobré jen pro dvě věci: pokud toužíte vidět Bondovu demoliční exhibici země-vzduch a chcete se dozvědět trochu víc o Vesper. Ale výsledek není nijak povzbudivý.

Soudné sestry (2007) (divadelní záznam)

Smťův step, výborná Magráta Česneková a ještě lepší Stařenka Oggová, ušní červ Ježčí píseň, Táborského herecký koncert... co ještě chcete? Snad jen další zpracování Prattchetových knih Divadlem v Dlouhé. „To je děsné království! To vám tady vážně pořád prší?“ „Někdy přestane, pane. To když začne sněžit. A občas tady máme epesně boží mlhy!“

Spalovač mrtvol (1968)

Stačí mi slyšet název, aby na mě "sáhla smrt".