• Krátkometrážní

Chobotnička (1983)

Už se na tu bezradnost nemůžu dívat. Beru papír a píšu padouchům, že když chtěj Bonda zneškodnit, musí střílet na něj a né pořád pár centimetrů nalevo, napravo, nahoru či dolu od něj. Asi maj nějakej blok či co, když ho nedokážou sejmout ani kulometama, zatímco on jim dělá stylové červené tečky mezi očima pouhým revolvérem. Jinak to spíš byla taková legrace jak od Šimona a Matouše, zejména ona bitka na indickém tržišti. Bond působí trochu vytahaně a unaveně, útok na ostrov plných ženských provádí spíš s obavou než s radostí, ale v tomhle je nevinně, těžko po něm chtít výkony, když musel odevzdat jedno vejce proti podpisu nadřízeným. PS: doufám, že se Moore pochlapí a oplatí dabing kolegovi, až budou dávat majora Zemana na BBC!

Lumírova garáž (1990) (koncert)

Viděl jsem před dvěma měsíci a dodnes se můj život tak nějak neusadil zcela do normálu. Grimasy a pohyby Petra Fialy prokazují, že přirovnání k českému Johnymu Rottenovi, kterým ho počastoval renomovaný hudební kritik Dědek, je naprosto přiléhavé.

Hry lásky šálivé (1971)

Krejčík se měl stát spíš chirurgem nebo zavařovačem okurek než režisérem. Jeho díla jsou perfektně řemeslně zpracovaná, nicméně hodně sterilní, není v nich život a tedy ani humor. První povídka hezky ukázala trudný život středověké dámy zavřené neustále na zámku, s nikým se nestýkající, která tak podlehne nejapnému vábení floutka, kterého by každá trochu zkušenější žena za jeho kecy poslala do míst, kam se lidi posílají často, ale jen málokdo tam skutečně jde. Druhá povídka zase krásně ukázala lenost šlechty, neboť kdyby se Sovák jen trochu snažil a zapojil fantazii, určitě by Budínovou neodmítl, neboť ta ve svém věku vypadala výborně.

Figurky ze šmantů (1987)

Mám rád, když mě film něčím obohatí, jako třeba v tomto případě. Např. díky první povídce jsem si rozšířil svůj rejstřík nadávek o čurina (© Pavel Nový), díky druhé jsem konečně zjistil, u koho se Michael Jackson nechal těsně před smrtí inspirovat ve svém vymazleném image (ano, samozřejmě u Bydžovské). Třetí povídka mě o nic podobného neobohatila, takže ji samozřejmě považuji za jasně nejslabší.

Berlín - srpen 1961 (1961)

Ten komentář provázející dokument byl tak blbý, že i kdyby byl snad o polovinu chytřejší, furt by byl úplně blbý. Byl tak neuvěřitelně hloupý, až začínám Papouška podezřívat, že jeho záměrem bylo zesměšnit tehdejší socialistickou dokumentaristiku. V tom případě by byl ten komentář zase naopak velice chytrý. Tak teď nevím.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Coby člověk knihy neznalý mohu hodnotit film objektivně. Jednalo se o poměrně jednoduché vyprávění s nekomplikovaným dějem, které zpracováním spíš připomínalo pohádku než zábavu pro nás větší. Normálně bych snímku lupnul tři hvězdičky i přes občasné kýčovité zpomalené záběry a poněkud přesládlou hudbu, ale za ty bojové scény musím hodnocení snížit, neboť patřily k tomu nejsměšnějšímu, co jsem kdy viděl. Přeskočím drobné půtky v průběhu děje a budu se věnovat pouze finálnímu souboji. Člověk je půl filmu masírován informacemi, že vytunění skřeti zlého čaroděje Samuraje jsou nepřekonatelní, dokonce se jich bojí i samotní elfové. A na konci se ukáže, že tihle skřeti jsou naprosto neschopní, ani v minimálně padesátinásobné přesile nepřemůžou jednoho(!) bojovníka ohánějícího se mečem. Navíc hromadně umírají i po pouhém zásahu kamenem, které po nich vrhají ti dva nesympatičtí hobitčí hejsci. Patrně Samuraj předpokládal, že ti jeho mutanti zastraší nepřítele pouhým zjevem, takže se při výrobě vyblbl na jejich image a na mozek a pořádné brnění mu už tvořivá síla nezbyla. No a celá bitva je korunována zábavnou scénou skonu jednoho z hlavních hrdinů, který nedbaje toho, že ho propíchly tři šípy, hodí nazdařbůh meč do chumlu protivníků a srazí jím další dva skřety. Pak se ještě dlouho s ublíženým ksiftíkem rozhlíží na všechny strany, než se pěkně zpomaleně sesune k zemi a zesne. Tomuhle se vyrovná snad jen legendární scéna ze sovětského filmu z velké vlastenecké války, kdy se partyzán chystá hodit granát na německý tank, ten mu ale napřaženou ruku ustřelí a nezastaven jede plnou rychlostí dál. Každého jiného by tahle nehoda myslím trochu rozhodila, ovšem partyzán se jen tak usměje, když pochopí, že se mu náhle výrazně zvětšil dohoz, zvedne tu ustřelenou ruku s granátem ze země a použije ji jako vrhač, když se hází míček psovi. Tank, přestože je už 200 metrů daleko, nemá šanci. No ale zpět k snímku. Zkrátka, jestli si chce Elijah Wood zahrát v pořádné pohádce a ne v takovéhle nedomrlé, měl by zvolit Červenou Karkulku. V roli vlka zúročí svoje velké oči a uši a navíc si užije pořádnou realistickou bojovou scénu jeden na jednoho s myslivcem.

„Babičky dobíjejte přesně!“ (1983)

Další film dokazující, že se v socialismu žilo o mnoho líp než dnes. Zatímco tehdy si i (relativně) mladá rodina se dvěma malými dětmi mohla dovolit bydlet ve vile a navíc si koupit nejnovější výkřik techniky, umělou babičku, v dnešní době vidím, jak spousty lidí nemají ani na takovou levnou a základní věc, jako jsou lyže, a musí chodit venku jenom s hůlkama! No to jsme to dopracovali teda! Navíc i ten sníh tehdy byl a dnes není! Myslím, že každého musel zaujmout neotřelý Lábusův imidž. To pod nosem nosil z toho důvodu, že souběžně s tímto filmem natáčel i v zahraničí, v Bavorsku, a to 27. díl série "Kterak kožené kalhoty o padací most přišly".

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

No, mně ten hlavní hrdina taky moc k srdci nepřirostl, ale z trochu jiných důvodů než uvádí mnoho lidí tady... za prvé mi připomínal zpěváka Kotvalda, kterého dvakrát a koneckonců ani jednou nemusím a za druhé k němu člověk nemohl kvůli jeho příklonu k Němcům cítit sympatie, takže jeho osudy vč. pozdějšího trestu mi byly vcelku lhostejné.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Cituji ze zajímavého Conneryho rozhovoru pro magazín Empire 12/1984: „Musím se přiznat, že mě poměrně malý úspěch filmu nepřekvapil. Vždy jsem zastával názor, že mísení žánrů kinematografii neprospívá, komedie má být komedií, drama drámou a horor hororem. Bohužel, do tohoto čistě akčního snímku se scénárista Semplé pokusil v rámci osvěty propašovat jakési bájné příběhy, co se tradovaly ve vlasti jeho prarodičů (pozn. pytlik…: Semplé vzniklo z českého Sem blé, prozrazujíce tak, že scénáristovi předci měli výjimečný smysl pro sebekritiku) a moc se mu to tedy nepovedlo. Navíc mám podezření, že si ty staré pověsti úplně vymyslel, snažil jsem se tu zemi jeho rodičů najít doma na glóbu a ačkoli jsem ho otočil šestkrát dokola, žádný protektorát böhmen und mähren jsem nenašel. Dalšího otáčení jsem nechal, protože jsem musel šetřit síly na fyzicky náročnou roli. Zkrátka, rozhlížení se na kopci do širé krajiny a pronášení jakýchsi zmatených proslovů jsem Semplému ještě dokázal vymluvit s poukazem na to, že tajný agent se musí především krýt a nedělat ze sebe tak snadný terč. Navíc mléko nepiju, a to ani protřepané a nemíchané. Zato jsem neměl námitky proti Fatimě Blush, za prvé to byla kočka a za druhé její chování jakési Sharky, tj. nejdřív obludit muže a pak ho zabít, se do bondovské tradice hodilo výborně. Zato ze Shemika, toho koně, jsem měl strach a jak se ukázalo, zcela oprávněný. Skoková scéna se točila šestkrát, a on šestkrát dopadl do moře na záda, nikoli na břicho, a navíc vždy až po mně. Řeknu vám, dostat šestkrát do hlavy koněm není vůbec nic příjemného. Naštěstí chytil kůň z toho šestého placáka hexenšus, takže se už tahle scéna opakovat nemohla, což byla ta kladná stránka, naopak zápornou stránkou bylo, že se z toho moře se zablokovaným hřbetem nemohl dostat, takže jsem ho musel vzít na záda a po tom všem se s ním ještě tahat. Viděl jsem, jak na břehu Semplé tleská nadšením a vyřvává cosi o jakémsi Bivojovi. Nakonec však scénu s tažením koně nepoužili, prý byla moc drastická, a namísto toho mi naložili na talíř místo zeleniny pořádný kus kančího a ať se s ním prý poperu. Dodnes nevím, jak to bylo myšleno.“

Walter Mitty a jeho tajný život (2013) odpad!

Já jen sírám, jak může mít tohle veledílo tak vysoké hodnocení. Když už chtěl Stiller natočit takovou pitomost, proč se odvolával na spisovatele skvělých povídek Jamese Thurbera? Chudák, jak on k tomu přijde, aby bylo jeho jméno spojováno s něčím takovýmhle? Doufám, že měl Stiller alespoň tolik svědomí, že koupil Thurberovi jód na ošetření ran po vytáhnutých třískách a novou pevnou ocelovou rakev, protože tu původní dřevěnou musel James rychlou prudkou rotací úplně prodřít. Tím také Stiller výrazně přispěl ke globálnímu oteplování, další hřích, co má na krku! Jinak o filmu není možné říct vůbec nic kladného. Nevyskytuje se v něm jediná sympatická postava, je neskutečně nudný, blbý, nehumorný od začátku až do konce. Stillerova role je také velice psychologicky uvěřitelná, to se přeci běžně stává, že z mladých pankáčů a skejťáků vyrostou uťápnutí jedinci, pro které je problém virtuálně mrknout na svou vyvolenou. Taky nechápu, proč tak toužil získat onen negativ, když mu muselo být jasné, že tak jako tak dostane výpověď a pokud by ji náhodou nedostal, těžko by chtěl zůstat pod tím novým šéfem. A výměna krásného skateboardu za gumovou natahovací hračku pro psa je jen takovou třešničkou na dortu potvrzující genderový stereotyp, že Islanďané jsou poněkud divní.