• Hudební

Pearl Jam: Imagine in Cornice - Live in Italy 2006 (2007) (koncert)

Nádherný, čistý záznam z evropských koncertů Pearl Jam v roce 2006, konkrétně z šesti koncertů v Itálii. V seznamu od Aphofise mi chybí některé písně, na dvd je jich 18 plus tři zajímavé bonusy. Záznam postupuje poměrně hodně dynamicky podanými písněmi z Boloně až po Pistoiu. Chlapci si pobyt v Itálii náležitě užívali, což je patrné ze záběrů z prohlídek italských měst. Najdeme zde pár rozhovorů, ale spíše velmi zajímavé záběry z backstage, před koncertem, po koncertě, z přesunů tourbusem, kde se můžeme podívat na vzácné záběry zatím ještě tříčlenné Vedderovy rodiny. V závěrečných titulcích je hezky vidět, co lidí už tenhle cirkus potřebuje, namátkou desítky techniků, řidičů, členů ochranky...Celý záznam je velmi živý a ukazující kapelu ve vrcholné formě. Nejvíce mě zaujala nádherná část koncertu v historickém amfiteátru ve Veroně za vydatného deště a pak úžasná Alive, při které se Eddie na pódiu natáhl tak, že jsem myslela, že už nevstane...

Vpich (2011)

"Někdy to nejjasnější světlo přichází z nejtemnějších míst". - Film vychází ze skutečného příběhu o "boji Davida s Goliášem" - boji jednoho vynálezce bezpečné injekční jehly na jedno použití, zastoupeném drobnou právnickou firmou, proti zkorumpovaným mezinárodním nákupním organizacím, které brání nemocnicím tento vynález koupit a zařadit do svého vybavení a zabránit tak zraněním a smrti svých zaměstnanců. Skutečný není jen příběh, ale i jeho postavy, např. partner právníka Michaela Weisse Paul Danzinger je spolutvůrce filmu. Film dokázal sloučit tento reálný případ se skutečnou postavou geniálního právníka Michaela Davida Weisse, který byl bohužel drogově závislý. Než se mu téměř beznadějný případ podaří dotáhnout do konce, zemře za poměrně nejasných okolností na předávkování. Přesto tato kauza vešla do dějin americké justice. Není pravda, že film vyznívá jako neukončený - v jeho závěru je přece jasně ukázáno, že "osiřelý" Paul Danzinger sehnal onoho silného partnera (toho mediálně známého právníka) a společně s ním nakonec případ dokončil. Jeho výsledek si můžeme přečíst v závěrečných titulcích. Na film z právnického prostředí je tento příběh vyprávěn poměrně svižně a pochopitelně i pro laiky. Postava Mika Weisse jej ozvláštńuje, protože rozhodně zvláštní byl i on sám. Chris Evans ho zahrál bravurně a s chutí, dokonce si nechal narůst vousy, které skutečný Mike nosil. Režisérovi je vytýkáno, že si neuměl vybrat, co chce natočit - buď film o korupci v americkém systému zdravotnictví, nebo o charakteru M.D. Weisse. Mně osobně tohle sloučení obou témat vyhovovalo. Historie prostě má pár takovýchto neobyčejných lidí, jejichž kariéra byla předčasně ukončena kvůli drogové závislosti...a nemusí to být, jak vidno, pouze v šoubyznysu. Zajímavý komentář: Saleas

Jennifer 8 (1992)

Výborný thriller s vynikajícím hereckým obsazením v čele s charismatickým Andy Garciou. Stísněná atmosféra od začátku až do konce, mě už deptalo jen to hnusné počasí, co tam po celou dobu panovalo..slušná zápletka, napětí po celou dobu. K tomu výborná hudba - tenhle film si opravdu nezaslouží zapomenout...

Obhájce (2011)

Svižný, velmi zajímavý a napínavý film z právnického prostředí i podsvětí. Vynikající hudba, ta pátá hvězdička je pro Cliffa Martineze - ten chlap film od filmu spěje k dokonalosti.

Nákaza (2011)

Tohle nebylo vůbec špatné. Matt Damon se nám postupně přeorientovává do role otců a jde mu to. Režisér mě dostal tím, kolik hereckých hvězd nechal zemřít po pár partech. Když přidám vynikající hudbu (Cliff Martinez), tenhle film opravdu stojí nejen za zhlédnutí, ale taky k zamyšlení.

Děti moje (2011)

Režisér Alexander Payne je mistr lidské komedie, s vtipnými a dojemnými detaily, které definují omylný život. Ukázal to už v Bokovce, která se mi moc líbila. Ve filmu The Descendants (Potomci), nepřesně přeloženém Děti moje, řeší nadčasové otázky týkající se rasy, třídy, svědomí a identity. Proto není náhoda, že je umístěný právě do prostředí Havaje, jak si mnozí myslí, nebo se domnívají, že scenérii těchto krásných ostrovů použil jen jako laciné pozadí. Možná to jako Evropané nemůžem pochopit, ale tenhle motiv je ve filmu hodně důležitý. Také označení tragikomedie (nebo dramedie) je přesné, protože režisér tu dávkuje tragické i komické momenty s dokonalou rovnováhou. Tenhle film budou lépe chápat diváci ve středním, či starším věku. Možná proto tu má zatím tak špatné hodnocení. Mladým, svobodným lidem prostě ještě nedochází, co obnáší rodina, čítající nejen manželku a děti, ale taky tchána a tchýni, spoustu příbuzných z jedné i druhé strany, spousta rodinných přátel a známých. ...A pokud se v takové rozklížené rodině stane neštěstí, je trochu tragikomické, jak se k ní jednotliví aktéři staví. Když Matt po smrtelném úrazu své manželky zjistí, že nic není tak, jak si myslel (žena mu zahýbala, dcery jsou nevychované, tchán ho nesmyslně obviňuje, nejbližší přátelé nevěru jeho ženy kryli), chvíli mu trvá, než se naučí nečekané situaci postavit. Je bolestné sledovat ho v nemocnici, kdy mu řekne lékař nezvratný ortel, a přitom musí na každém kroku snášet účastné poznámky příbuzných a známých, jak je jeho žena silná a určitě se uzdraví. Navíc ho čeká oznámení celé skutečnosti nejen dcerám, ale i rozvětvené rodině a známým. I když to zvládne se skrývaným úsilím, jediný okamžik slabosti a zoufalství si dovolí, až když vypadne poslední příbuzný a on na chvíli klesne na kolena na svém pěstěném trávníku před domem.... Matt je prostě naučený se ovládat, a musí být silný pro své dvě dcery. Přesto si se starší dcerou neodpustí najít milence své ženy a vyříkat si to s ním. Je to pochopitelné a uvěřitelné. Celý film končí klidně, po rozloučení se s manželkou a rozptýlení jejího popela do oceánu, který měla evidentně raději, než svoji rodinu. Tragédie dokáže nefunkční rodinu zničit, funkční ještě víc stmelit. Tahle rodina, nebo aspoň její zbytek, už bude snad ten druhý případ. Herecké výkony v tomto filmu byly vynikající, celý film netáhl jenom Clooney, přesto je jeho výkon naprosto přesvědčivý a nejvíce citový v celé jeho kariéře. Jedinou výtku mám k té havajské hudbě. Ale to je zas jenom tím, že na ni prostě nejsme zvyklí. - Zajímavé komentáře: bubun, ScarPoul, alpeew

Miluj mě, prosím (2004)

Hezké...ne příliš uvěřitelné...vzkazy pod dveřmi v době mobilů? Nejvíc se mi líbila ta zimní scenérie, Josh v parku v tom vířícím sněhu vypadal opravdu úchvatně. Závěr na letišti mi trochu připadal jak v Krokodýlu Dundee, ale ti Coldplay to trochu vylepšili.

Vzájemná objetí (2009)

Také jsem čekala romantický příběh, ale dočkala se jsem se slušného dramatu. Je to k nevíře, ale tohle je první film s Ashtonem Kutcherem, který jsem dosud viděla. Jeho herecký výkon mě neobyčejně zaujal. Možná proto, že jsem ho dosud nikdy neviděla hrát, že neznám údajně slabší filmy, ve kterých hrál, že mě celkem míjely zprávy z bulváru o jeho vztahu s Demi Moore. Je zajímavé, u kolika uživatelů tato Kutcherova minulost dokázala viditelně ovlivnit názor na tento film, a hlavně na jeho herecký výkon. Kdyby se mi chtělo spočítat, kolikrát je tato skutečnost zmíněna z celkového počtu komentářů, asi by to bylo velké procento. Já si naopak myslím, že svoji postavu zahrál opravdu dobře. Jeho Walter měl být nemluvný a uzavřený, jeho pocity vyjádřil pouhými pohledy, mimikou obličeje, tichým pláčem. Bylo to věrohodnější, než dramatická gesta a hysterické výlevy, které by byly určitě divácky vděčnější. Celý příběh byl velmi uvěřitelný, jednotlivé postavy i prostředí, jen jsem se po jeho skončení trochu zamyslela nad tím, jak se asi bude osud těch dvou odvíjet dál... Zajímavé komentáře: DJ Kritik, Efreeti.

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Nudné a dlouhé...i přes přehlídku celkem přitažlivých mužských jsem u toho usnula a vzbudila mě až závěrečná píseń Eddieho Veddera v titulcích. Ten chlap by tím svým hlasem totiž vzbudil i mrtvého. Takže aspoň za to ta jedna hvězdička.

Nepřítel před branami (2001)

Jude Lawovi postavu ostřelovače Vasilije věřím do posledního puntíku, i ten milostný trojúhelník se tam mohl stát, proč ne. Milostná scéna je krásná, záběry na hořící Stalingrad úchvatné, herecké výkony vynikající, Hornerova hudba výborná. Co víc si může člověk od válečného filmu přát? Možná trochu míň toho hollywoodu...