• Western

Mise (1986)

Pozvolné, nijak struhující, avšak o to hlubší vyprávění o tom jak původní obyvatelé zas jednou čelily pokroku a civilizaci. Trošku ospalé a myšlenkářské. Krásné scénérie. Úchvatná hudba překonávající obsah samotný. Překvapující De Niro a jeho cesta spasení.

Nejvyšší nabídka (2013)

Když se smísí krásné obrazy, podmanivá, líbezná hudba, exelentní výkony, výborný scénář, hluboký příběh o neskonalé vášni a lásce, nelze jinak. Dokonalé. Film, který jsem prožíval spolu s hlavní postavou - pohlcen obavami, fascinován zvědavostí a nedůvěrou, jenž se vznášela velmi blízko. Vydařený, citový konec se dostavil.

Muž proti muži (2006)

Dramatické, odehrávající se v pěkných scenériích. Zdařilý a napínavý úvod, na který navazuje nuda a plytkost. Motiv pronásledování je dívakovi odhalen až těsně před koncem, a tak je jen na činech a sympatií postav, na čí stranu se přiklonit. Na hercích, či samotném ději, není však moc co vyzdvihnout. Před poslední čtvrthodinou raději vypnout, to se totiž začnou dít věci.

Jack a obři (2013)

Svižná a zábavná podívaná. Vcelku vydařená. V úvodu pár zaváhání, a dialogy nic moc. Jakmile ale "hrdinové" vyšplhají vzhůru, začne příběh ubíhat rychleji a lépe. Hrozné záporáky v lidských rolích vynahrazují krásně odporní digitální obři, kteří se mi moc líbily. V závěru jsem se dočkal příjemné bojové vřavy. Takže dobrodružství bez napětí, s nic moc romantikou. Ústřední mileneckou dvojici bez problémů zastínil, humorný a odhodlaný rytíř Ewan McGregor.

Manželé a manželky (1992)

Studie Woodyho Allena mezilidských vztahů a manželská poradna ve filmu. Pomůže, poradí, objasní. Nezahřeje, příliš nepobaví. Nepřislazené a skutečné. Ač s hrajícími herci, nátačeno jako autentické záběry (ruční kamera, rozhovory). Ze pár nesympatických postav.

Forbidden Ground (2013)

Ponurý film, o trojici vojáků chycených v bahnité pasti mezi zákopy dvou bojujících stran. Spíše se zaobírající psychologií, nežli válečnou vřavou. Snímek sleduje ještě další, prolínající se mimozákopovou linii, a z akce není nabídnuto dívakovi, krom úvodu, prakticky nic.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Až teprve svou "závěrečnou" epizodou si mě tahle galaxi sága získala. Pravda rozjezd hodně pomalý, snad i rozpačitý. Netrvá však dlouho a slavná parta je opět pohromadě, připravena čelit nebezpečným výzvám, a rozhodnutá skoncovat se zlem jednou provždy. A že je to velká bitva, odehrávající se hned hned na několika frontách, přičemž to hlavní určují osudy Luka a Vadera. Sympatický Solo. Věrný Žvejkal. Endořané. Na nervy mi věčně lezoucí C3PO. Ovšem nikdy bych si neodpustil, kdybych se ochudil o princeznu Leu, a její rozkošné zlaté bikinky. "Nechť Vás provází síla."

Tombstone (1993)

Slabší, ale snad zábavnější dvojče filmu Wyatt Earp s Costnerem. Nebýt toho, že mi několik scén příde umělých, přímo křicích - "tohle se ti přece musí líbit", bavil bych se více, a třeba by se dostavily i emoce. Akce jako taková zde není špatná, ale režisér jako by nevěl, jak z toho klidu do ní vplout. Ovšem Val Kilmer a jeho sólo s hrníčkem-to je něco.

Na vlásku šťastně až navěky (2012)

Zábavný dodatek už tak hezkého filmu. Maximus, jakožto nejlepší postava předcházejícího celovečeráku, by však svým zápalem, energií a citem pro povinnost, zvládl i celý film.

Na vlásku (2010)

Škoda, že snad každý animák od Disneyho musí být hned muzikál, snažící se dojímat za každou cenu. Fungovalo by to i bez těchto přísad-možná i lépe. Princezna je kočka, a v momentě kdy se odhodlá opustit své "vězení" začíná správná jízda, které do kotle přidává nejakčnější kůň co kdy byl nakreslen-Generál Maximus.