• Krátkometrážní

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

It's alive! Burton nechal svoju upadajúcu režisérsku kreativitu vzkriesiť bleskom a vydoloval zo seba ešte nejaký ten kus dobrej filmárčiny. A zároveň mi pripomenul, prečo som si jeho filmy kedysi zamiloval. Iste, môžem nadávať, že sa jedná o obyčajný recyklát, ale napriek tomu ma to bavilo. Teda, niežeby to bolo bezchybné a na takú MŔTVU NEVESTU či NIGHTMARE sa to vôbec nechytá. Postavičky boli síce skvelé, ale možno si tvorcovia mohli dať viac práce s mimikou, aby im dodali na živosti. A rovnako sa viac mohli snažiť herci, ktorí sa IMHO do svojich rolí položili len tak napoly a repliky odriekali pomerne apaticky a jednotvárne. Ale čert to ber: dýcha z toho tá pravá burtonovská atmosféra, stop-motion animácia sa mi k FRANKENWEENIEMU hodí viac, než hraný film, Elfmanova hudba príjemná (ničím nová, ale fungujúca), Sparky je sympaťák a film vo mne dokázal vyvolať aj skutočné (!) emócie. Čo je po hypertrápnych TEMNÝCH TIEŇOCH a nudnej ALICI rozhodne veľké plus. Fajn retro jednohubka s nádychom čiernohumornej grotesky, ktorá ukazuje, že Burton na to ešte stále má...

Temné stíny (2012)

Vzhľadom na námet, žáner a mená tvorcov som očakával čosi ako čiernu komédiu plnú cynického humoru, niečo na štýl RODINY ADDAMSOVCOV. Výsledok na mňa pôsobil asi tak, že sa stretlo veľmi veľa talentovaných a schopných ľudí, ktorí následne spojili svoje sily a dali vzniknúť filmu, ktorý očividne nikoho z nich nebavil. Ako má potom baviť mňa? Humor pozostáva výhradne z dvoch vecí: z toho, že Barnabas svojim archaickým jazykom komentuje realitu 70tych rokov, na čo všetci okolo neho strúhajú divné grimasy, a z toho, že Barnabas je uveličený modernými technológiami, takže považuje auto za Lucifera a televízor za prízrak (viď. trailer), archaicky kvetnato nadáva (viď. trailer) a strúha divné grimasy (viď. trailer). Nič iné vo filme nie je. Žiadny prepracovaný gag, hláška, nič. Takže vrcholom sofistikovanosti asi má byť, keď sa v jednej chvíli rieši, že na oslavu pozvú Alice Coopera, ktorého Depp považuje za ženu, pretože kedysi poznal istú Alice Cooperovú (a keď uvidí Coopera povie: „Hnusná ženská!“), takže to je vtipné. Už sa smejete? Film nemá žiadny nosný príbeh, herci nemajú čo hrať (a očividne sa šialene nudia), pretože žiadna z postáv nemá charakter a nepôsobí živým dojmom. Je to len štylizovaná, mejkapom obhodená maketa. Vzťahy medzi postavami sú absolútne a totálne nezvládnuté, takže keď si dve hlavné postavy na konci dojemne vyznávajú lásku, pôsobí to strašne trápne. Príbeh je nulový, de facto sa tam celý čas nič nedeje. Sú to len obrázky zľahka cvengnuté burtonovskou štylizáciou naskladané vedľa seba. Nič nevyplýva z ničoho, riešia sa kraviny, chvíľami film nevie, čím chce byť (čierna komédia alebo osudová romanca?!). Príšerný scenár, príšerný. Nevadilo by mi to, keby to malo atmosféru, emócie, alebo aspoň kúsok toho – ako sa hovorí – srdiečka. Alebo keby aspoň ten Elfman niečo zachránil... márna sláva, kde nič tu nič. Burton ma totálne a katastrofálne sklamal a to na všetkých frontách. To, čo bolo jeho najsilnejšou zbraňou – silná štylizácia a emócie – sa zmenilo na paródiu seba samého. Snáď len Evka pôsobí, že ju to aj celkom baví, bohužiaľ nestačí to. Nekompromisná jedna hviezda.

Halloween II (2009) odpad!

„MONŠTRÁ SI VŽDY NÁJDU CESTU DOMOV.“ Načo chodiť okolo horúcej kaše: Zombie to posral. Jeho prvý diel sa mi celkom páčil, ale toto bola neuveriteľne nudná, miestami až nechcene smiešna paródia. Už úvodný citát vo mne vyvolal len priblblý úškrn. Vážne musíme ďalší príbeh o Michaelovi Myersovi začínať výňatkom zo psychoanalytického slovníka? Vážne? Okej, Rob si zrejme povedal, že na to pôjde echt psychologicky, snovo či nebodaj „umelecky.“ A šeredne si spálil pracky. Aby bolo jasné: nevadí mi, že sa niekto snaží psychologizovať Myersa (síce je to podľa mňa proti samotnému duchu originálu, ale budiž). Ocenil by som však, keby mi o jeho traumách a vnútroných démonoch rozprával niekto, kto aspoň trochu rozumie psychológii a kto vie pracovať s postavami. Ale to by som asi žiadal moc. Tie halucinačno-snové vízie mali na mňa pôsobiť desivo?! Podobné výjavy vidím vo videoklipe každej treťotriednej black-metalovej kapely. Nie je to desivé, je to trápne. Príbeh nestojí ani za pohŕdavé odpľutie: všetko je zdĺhavé, absolútne bez atmosféry, bez napätia či aspoň znepokojenia. Vraždy sú úboho predvídateľné, dialógy absolútne príšerné a postavy rovno na odstrel. Snáď len Dourif ako Brackett sa ako-tak snaží, ostatní sú chodiace karikatúry. V prvom rade musím režisérovi pogratulovať, pretože takto znásilniť postavu Loomisa a zmeniť ho na narcistického, psychopatického kokota (čo mu však nebráni - zo sekundy na sekundu - sa v závere polepšiť, aby mohol "saves the day." Prečo? No, lebo tak to stojí v scenári, predsa!), to si už vyžaduje fakt guráž! Laurie je bohužiaľ už len otravná, no a samotný Michael... ten už absolútne stratil všetko, čo na ňom bolo tajomné a desivé. Zombie tú postavu zničil a urobil z nej tuctového vidláckeho dementa. Producírovanie sa bez masky, scény kedy mu je jasne vidieť do tváre. Fail.. Vlastne som ani nemal pocit, že sa dívam na TOHO Michaela Myersa. Bol to proste steroidmi nadopovaný bradatý tupec bez charizmy, bez ničoho. Mohol by som dať hviedu, pretože je to predsa len natočené celkom dobre, ale čo ďalej...? Čo si zaslúži horor, ktorý nemá tempo, napätie, neznepokojí, nemá atmosféru, horor, ktorého postavy sú mi ukradnuté?! Nič. Ono vlastne stačí jedno jediné: porovnajte si prosím postavu Michaela Myersa v originálnych filmoch (prvom a povedzme H20) a tohto trpáka. A hneď je jasné, že tu prítomná hora svalov by bola SKUTOČNÝM Michaelom Myersom do dvoch sekúnd vykuchaná ako podsvinča. Takže asi tak.

Halloween (2007)

„DOKTOR, HOVORÍTE O ŇOM, AKOBY TO BOL ANTIKRIST.“ - „AKO VIETE, ŽE NIE JE?!“ Žiadna veľká tragédia, Zombie si to očividne natočil tak ako chcel. Ja v tom vidím hlavne poctu Carpenterovmu originálu. Oproti nemu sa ale Zombie viac zameral na Michaelove detstvo a prostredie, ktoré ho formovalo. To môže byť dobrý aj zlý nápad. Niekomu psychologické rýpanie sa v Myersovej postave môže dosť vadiť, mne to nijak zvlášť neprekážalo a nemal som problém akceptovať to, hoci tým utrpela Michaelova aura čoby „absolútneho zla.“ Neviem, či to bolo tým, že sa mu Zombie snažil dať motivácie, alebo faktom že Daeg Faerch mi ako malý Michael moc nesedel. Nehral zle, ale typovo by som si predstavoval herca s trochu iným výrazom (vo Faerchovych očiach som tú zlobu akosi nevidel, nech sa mračil sebaviac). Celkovo ma ale táto časť bavila. Akonáhle sa posunieme o pätnásť rokov neskôr, dochádza skôr len k odkazovaniu na originál a remakovanie, ktoré ale tak nejak prestáva byť napínavé. Michael Myers nepôsobil až tak desivo, ako mohol. Herci sa celkom snažia, McDowell je výborný Loomis, rovnako Scout Taylor-Compton ako Laurie pôsobí živo a sympaticky. Prekvapila ma Sheri Moon Zombie, ktorú si pamätám len ako ujačanú pizdu z DOMU 1000 MŔTVOL a fake traileru WEREWOLF WOMEN OF THE SS. Tu podala veľmi fajn civilný výkon. Ostatní sú viac-menej len jemne načrtnutí (Brackett), niekedy ani to nie (kamošky Laurie sú tam len ako mäso do mlynčeka). Dialógy sú poväčšinou dosť mizerné (hlavne keď sa dostaneme medzi omladinu). Zamrzelo ma tiež, že Zombie neponechal skvelý záver originálu. Ten jeho bol teda o dosť slabší. Sklamaný ale nie som, urazený tiež nie. Žeby som sa bál, či cítil napätie, o tom síce nemôže byť ani reč, ale nenudil som sa a ako poctu to beriem.

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

Tento diel som už kedysi dávno videl. Vtedy som ho ohodnotil jednou hviezdičkou. Bohužiaľ, už som si z neho absolútne nič nepamätal, takže som sa rozhodol, že si v rámci svojho súkromného „HALLOWEEN maratónu“ dám opáčko, aby som zistil, či som mu náhodou nekrivdil. A... nekrivdil. Hodnotenie ponechávam, jedná sa o dosť mizerný, nevygradovaný horor. Úplne odstreliť to nemôžem, pretože film sa aspoň snaží o pochmúrnu atmosféru, rovnako Pleasence konečne hrá svojho Loomisa veľmi civilne. Celé je to ale strašná nuda. Je to imho spôsobené tým, že v tomto dieli už bol celý HALLOWEEN vydojený na kosť a skrátka už nebolo kam sa posúvať. Očividne si toho boli vedomí aj scenáristi, ale svojimi teóriami o pozadí Myersovho šialenstva (keltské runy, tajné spolky, odkazy na súhvezdia) si sami podrezávajú nohy. Michael už nie je to číre, neuchopiteľné zlo, absolútne zbavené akýchkoľvek ľudských vlastností, ktoré sa nikomu a ničomu nepodriaďuje. Je to len poskok v rukách obskúrnej sekty – týmto faktom úplne stráca svoju „zlú“ auru, regulérne nudí a celý mýtus okolo jeho postavy ide do hája. Na filme bolestne vidno, že bol strašne prestrihávaný. Záver je skratkovitý, postavy sa teleportujú kam chcú (tentokrát to neplatí len pre Michaela), žiadne dejové linky nie sú poriadne rozvedené (alebo aspoň poriadne vysvetlené) a celé je to hlavne a predovšetkým zbytočné. Herecky tiež nie je o čo stáť – s výnimkou Pleasenca sú všetci pomerne katastrofálni (obzvlášť Rudd a ten malý harant sú mizerní).

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Až teraz, po poriadnom napozeraní ostatných HALLOWEENOV vidím, ako odporne sa tvorcovia pokúsili oživiť Michaela Myersa a je mi z toho fakt mizerne. Doslova sa vysmiali zo všetkých fanúšikov a za to by si zaslúžili súkromnú konzultáciu s Michaelom a jeho kuchynským nožom. Ako vravím: toto sa proste nerobí a čudujem sa Jamie Lee, že to vôbec prijala. Paradoxne, úvodná scéna má asi najlepšiu atmosféru. Zvyšok je hnus, tínedžeri sú snáď ešte odpornejší, než vo všetkých predchádzajúcich dieloch dokopy a Busta Rhymes a Tyra Banks sú vyslovene na facepalm. Fandil som Michaelovi (ešte má čo-to zo svojej charizmy), tiež by ma nakrklo, že sa mi banda dementov prehrabuje v dome. Dementné hlášky, dementný dej a dementný záver. Fakt neviem, čo týmto tvorcovia chceli dosiahnuť. Toto malo byť regulérne pokračovanie?! Nový štart? Fanúšikov akurát tak kardinálne nasrali a nových divákov asi tiež len sotva uspokojili.

Halloween 5 (1989) odpad!

„MODLIL SOM SA, ABY ZHOREL V PEKLE, ALE V HĹBKE DUŠE SOM VEDEL, ŽE HO PEKLO NEPRIJME.“ Že je Michael survival expert všetci vieme a potvrdzuje to aj v úvode piateho filmu. Rozstrieľaný na rešeto a pre istotu vyhodený do povetria... všetko márne, lebo nejaký starý pobláznený dedko ho predsa rád vylieči. Kristepane. Viete, ako to na mňa celé pôsobilo? Že Michael už konečne chcel zgegnuť, lebo videl do akých sračiek sa jeho séria rúti a tak svoju záchranu od aktívneho dôchodcu prijal zo značnou nechuťou. A zas sa znudeným krokom vydal vraždiť, pretože inému remeslu sa holt nestihol vyučiť. Táto odporná fraška nemala nikdy vzniknúť. Všetko je tak neskutočne trápne, až to bolí. Postavy sú absolútne neznesiteľné, primitívne a afektovane zahraté. Z Loomisa je úchylný psychopat, polícia je ešte neschopnejšia ako predtým, tínedžeri ešte tupší, Jamie sa prevrieska celým filmom a Michael je len jalový panák so začínajúcou stareckou demenciou, ktorý nevzbudzuje ani len ten najmenší rešpekt, nieto ešte strach. A keď už nemôže byť horšie, na scénu prídu keltské runy, telepatia, komická dvojka policajtov a plačúci Myers. Ach bože, za čo?! Pravda, ani predchádzajúce sequely nestáli za veľa, ale oproti tomuto sú to veľdiela.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

„ČO ZA ČLOVEKA DOKÁŽE UROBIŤ NIEČO TAKÉ?!“ - „NIE JE TO ČLOVEK, ŠERIF.“ Čím ďalej tým horšie, hoci musím uznať že tempo je oproti dvojke predsa len lepšie. S prižmúrením očí sa dá akceptovať aj to, že Myers ani Loomis nezhoreli svojho času na škvarok. Obsadenie je však pomerne veľký fail. Nové postavy sú bez výnimky nesympatickí kreténi a hlavný objekt Myersovho záujmu – malá Jamie je dosť pochybným scenáristickým krokom. Tvorcovia si zrejme mysleli, že keď bude magor v maske naháňať malé, cute dievčatko, diváci sa poserú od strachu. To samozrejme nemôže fungovať, keďže detičky sa v amerických filmoch skrátka nezabíjajú. Tým u mňa úplne opadlo napätie o postavy, pretože ma buď nezaujímali (tínedžeri, polícia, ožratí štamgasti), alebo bolo jasné, že prežijú (Jamie, v podstate aj Loomis). Keď som už spomenul Jamie – jej predstaviteľka ma fakt parádne iritovala (ďalší bod prečo som sa o ňu nebál), ale v rámci možností to zahrala jakž-takž prijateľne. Čo ma ale sralo priam neuveriteľne bola Michaelova schopnosť teleportovať sa všade, kde sa len niečo šustne. Miestami to bolo už fakt na facepalm. Vôbec Michael tu pôsobí tak nejak unavene a proste len frustrovane vraždí všetkých okolo. Všetkým tým jatkám ale akosi chýba iskra. Akoby sa do toho Mikeovi vlastne ani moc nechcelo. Záverečný cliffhanger inak celkom úsmevný.

Halloween: H20 (1998)

Plnokrvný slasher a spolu s prvými dvoma dielmi vynikajúca trilógia (zvyšok tých béčkárských dielov si ale pravdepodobne napozerám tiež, hoci H20 s ich dejom vôbec nepracuje). Z Miša ide regulérny ľadový strach, rovnako ako kedysi v Carpiho originále (čo mi trochu chýbalo v dvojke). Scéna kedy sa Laurie a Michael znova stretnú „tvárou v tvár“ je dokonalá. A záver, kedy si to Laurie ide s bratom raz a navždy vyjasniť pomocou požiarnej sekery... slasť (až teraz bolestne cítim, ako tento dokonalý finiš neskôr kardinálne – ale FAKT kardinálne – zničil Rosenthal).

Halloween II (1981)

V podstate zbytočná rozšírená verzia k jednotke. Potenciál bol, nadviazalo sa priam elegantne, ale celkovo je ten kvalitatívny prepad dosť cítiť. Vraždy miestami až nechcene vtipné, rovnako ako niektoré Loomisove hlášky. Nemocničné prostredie pôsobivé, ale nedostatočne využité, postavy (okrem starých známych) dosť na facku. Ale ako celok to je pozerateľné, napätie väčšinou funguje, takže som sa príliš nenudil. Som zvedavý na H20.