• Thriller

Gen V (2023) (seriál)

Povedený Spin-Off k the Boys! Většinou se spin offy moc nevydaří, ale Gen V se určitě může řadit k povedeným, byť na Bandu samozřejmě nemá, chybí tu výrazné charaktery v podobě hlavního hrdiny Butcher a záporáka Homelandera, ale ten zbytek funguje podobně. Kdo má rád filmy/seriály ze střední školy, tak toho Gen V určitě neurazí + tu máme školu zaměřenou na mladé supíky, kde si k nim divák sympatie získá. Je tu opět povedené Gore, byť ho mohlo být více, zas tak akční mi to nepřišlo krom finále. Líbilo se mi propojení s the Boys, tedy stane se zde jedna zásadní věc, která pro 4. sérii bude stěžejní, což je hodně fajn. To se nedá říct o Marvel seriálech, které tohle propojení s Marvel filmy zkrátka nezvládají a působí všechny zbytečně. Gen V se daří šokovat i slušnými zvraty, hned v prvním díle příjde docela nečekaný šok. Vizuálně fajn, tempo je příjemné, jde o hodně zábavnou a né úplně hloupou záležitost. Fanoušci The Boys by si tohle neměli nechat ujít. 75%

DogMan (2023)

Psi maji pouze jedinou chybu- Důvěrují lidem !! Milé překvapení ke konci roku od šikuly Luca Bessona! Luc Besson má sice éru svých nejlepších filmů za sebou ( v 90. letech byl na koni), ale i tak až na Valeriana, mě zatím žádný jeho film neurazil a vždy jde o zábavné akční popcornovky. Dogman však není jeho typickým rukopisem, nejde o akční řežbu, je to spíše psychologický Thriller řízlý Drama evokující Jokera, ale je to sakra výborná věc, která vtáhne diváka od úvodu a vyplivne až v závěru. Hlavní hvězdou je né úplně známý Caleb Landry Jones, už jsem ho viděl párkrát, ale nikdy pořádně v paměti neutkvěl, věřte, že po tomhle filmu se Vám z hlavy už nevykouří. Předvádí tu životní herecký výkon hodný oscara ( za mě to nejlepší na herecké scéně, co jsem letos viděl), od mimiky, emocí, samotného projevu a dialogů, to byla velká hitparáda. Hlavní hrdina je osamělý chlap žijící s hromadou psů, se kterými je dokonale spřízněn- ( to jejich spojení, kde psi reágují na hrdinovy myšlenky bylo impozantní), svět i společnost se k němu obrátili zády. ( Flasbacky z dětství jsou jak z těch nejšílenějších exploitationů!! Jeho otec je čirá zrůda poháněná nenávistí,násilím a zlem. Tady může být slabším povahám nepříjemně, je to syrové až na dřeň! Hlavní hrdina se snaží žít poklidně, ovšem ho občas vyruší nezvaní hosté, kteří neskončí úplně nejlépe. Zajímavé je, že je také Transgender, ovšem má to svůd důvod k opodstatnění příběhu ( není to nacpané nasílu na splnění kvót, ale je to opravdu zajímavý prvek, který vytváří hrdinovou osobnost i charakter). Krom tedy skvělého hereckého výkonu, příjemného vizuálu a parádní atmosféry, musím vychválit i skvěle napsané dialogy, opravdu co dialog, to úvaha k zamyšlení nad životem, to co tu hlavní hrdina říká je fakt mazec ( příště beru papír A4 a píšu všechno!) a potěší i akční finále- potyčka s mexickým kartelem vs inteligentní hafani a je to zábavná a hravě natočená vybíjená ( gore moc nečekat). Chválím, že k úhoně nepříjde žádný pes, což vzhledem k námětu je až s podivem. Velmi dobrý film, který nemá daleko k 5 hvězde, ale při další projekci možná přehodnotím. 85%

Křivák se skalpelem (2023) (seriál)

Výborný True Crime Document, podobný Tinder Swindler, akorát z medicínského prostředí. Dr. Paolo Macchiarini je světoznámá kapacita, pracuje v nejlepší nemocnici na světě ve Švédsku v Karolínské nemocnici, léčí světové lídry a je proslaven díky revolučnímu pokroku v medicíně. Transplantace umělé průdušnice, má to však háček, umírají mu pacienti! Inteligentní chlap s tváří George Clooneyho, který je považován za hvězdu, sám se prohlašuje za boha, ale ve výsledku je to podvodník, manipulátor a vrah! který oklamal úplně všechny od pacientů, po kolegy chirurgy i své milenky. Nejlepší je hned první díl, který je nejvíc shocking a rozhodně z toho všeho mrazí. Pacienti sice transplantaci průdušnic po operaci přežijí, jenže v následujících dnech se jim přitíží a následuje smrt ( " Vykašlávala kusy masa ven!!). Netflix tyhle dokumenty zkrátka umí a když je k dispozici lákavý námět, je z toho většinou pecka. Tohle za vidění rozhodně stojí. Konec je klasicky k nasrání ( Krytí klinikou je k neuvěření). Opravdu další z řady příběhů, kde se divákovi otvírá kudla v kapse. 8/10.

Sleep (2023)

Sympatický Thriller/Horor debut z Jížní Koreje s originálním námětem, avšak nestrhnul mě tolik, jak jsem doufal. Příběh se soustředí na manželský pár ( většina filmu se odehrává pouze v bytě), kde manžel trpí vzácnou spánkovou poruchou anebo jej posedl zlý duch?? Ovšem v noci bývá náměsičný a brzy začne být nebezpečný pro sebe i pro okolí. Zajímavý námět, ovšem hororových prvků je zde pomálu ( jumpscary a gore tu bohužel nejsou a tempo je taky docela rozvleklé), zkrátka nemůžu říct, že bych se výborně bavil, jelikož atraktivních prvků krom námětu tu imho moc není. Herecky v pohodě, řemeslně taky ok, občas trochu znepokojivé a lehce vtipné ( že bych se však vyloženě smál smíchy, se taky říct nedá) a finále jsem čekal daleko vyhrocenější, přišlo mi být nevýrazné. Za vidění film díky námětu stojí, ale nechal mě zcela chladným. 6/10.

Nech svět světem (2023)

Sam Esmail tvůrce chváleného seríalu Mr. Robot natočil pro Netflix apokalyptický psychologický Thriller o kybernetickém útoku se slušným hereckým cástingem a potenciál byl rozhodně vyšší, ale i tak si zaslouží Esmail s Netflixem palec nahooru, jelikož dobrých mystery konspiračních Thrillerů není nikdy dost. Julia Roberts, Ethan Hawke, Mahersala Ali a v menší roli i Kevin Bacon je příjemná sestava, takže ikdyž jde převážně o konverzační drama/Thriller s delší stopáží než je zdrávo, tak film naštěstí výrazně nenudí. ( samozřejmě jak pro koho) Líbila se mi mysteriózní atmosféra, která doprovází celý film, rozdělení do kapitol, řemeslně je film na úrovni, těch pár apokalyptických záběrů je hodně fajn ( rozhodně však mohly být delší a mohlo jich být více),otázek je spousta a odpovědí je málo, to by až tak nevadilo, kdyby film nezazdil divný konec, kde divák čeká na nějaký pořádný zvrat a dostane tohle. Vždy mi příjde, že když si tvůrci neví s filmem rady, jak jej ukončit, bojí se, že nemají dostatečně promyšlený twist, tak to ukončí takhle random, ale tohle na mě neplatí. Nejsem z toho úplně unešený, čekal jsem větší mindfuck zážitek, ale ve srovnání s novým Shyamalanem je to přece jen o třídu lepší a byť mi tu pár věcí vadilo, tak celkově s tím problém nemám a slabší 4 hvězdy si film ode mě odnese. Myšlenka je však rozhodně děsivá. 7/10.

Hledá se plyšák (2018)

Za mne průměrná francouzská komedie s divným nezajímavým námětem. Natočit film o tom, že se celý film hledá ztracený plyšák mi příjde celkem úleta zásadně tu chybí humor jak situační, tak gagy. Výhodou je 80 minutová stopáž a jedna legendary scéna s šíleným securitákem a jeho bláznivým psem, tahle scéna trvala asi 5 minut a patří k tomu nejlepšímu, co ten film nabídne ( Kdyby z něj udělali hlavního hrdinu, tak by to byla pecka jak svině), škoda,že zbytek postav humorem neoplývá. Zkouknout se to dalo, ale Francie umí o dost lépe. 5/10.

Leo (2023)

Leo se mi teda nejevil jako zásadní animák, ale nutno uznat, že jde snad o nejlepší animák letošního roku. Pixar/Disney začíná být už únavný a jejich pohádky poslední dobou za moc nestojí, kdežto Netflix docela slušně válí. Už Rodina na Baterky bylo slušné překvápko a tohle není vyjímka. Adam Sandler se nezapře. Příběh o leguánovi a želvě, kteří jsou v terariu ve školní třídě a postupně se začnou seznamovat se všemi dětmi, kteří dostanou za úkol si Lea vzít na jeden den domů. Jakmile zjistí, že umí mluvit, začne dětem pomáhat s jejími problémy, což je fakt jednak originální, ale taky velmi poučné a hezké. Je to z části také muzikál, ale písničky zde hezky pasují, každé dítě má zajímavý problém, který třeba vyřešit, Leo je mega sympaťák, kterému divák fandí a želva je zase velmi vtipná. Párkrát jsem se slušně nasmál ( Nejlepší byl Dron, co ten tam předváděl mě trhalo na kusy), má to i příjemný spád a jde o slušnou zábavu pro celou rodinu.Yes tohle se povedlo. 8/10.

Dej si pohov, mladej! (2022)

Vcelku příjemná feel-good comedy o muži, který chodí z práce do práce, hraje jen hry na playstationu a nemá tedy žádnou velkou životní úroveň, omylem se však dostane do průseru a  bude muset odpracovat 2 měsíce prospěšných prací v domově pro Seniory, kde je i sympatický Gerard Depardieu ( bývalý boxer, jedna z nejlepších postav). Některé postavy seniorů jsou zábavné, ovšem od Francouzů jsem čekal trochu bláznivější kadenci humoru, je to spíš takové příjemné a milé, vyloženě záchvaty smíchu se čekat nedají. Příběhově to jede dle klasické šablony, ale díky sympatickým postavám, příjemném tempu a feel-good atmošce je z toho neurážející jednohubka. ( Potěší narážka na La casa de Papel) 6/10.

#martyisdead (2019) (seriál)

Konečně jsem si dohnal tenhle chválený Thriller od jednoho z našich nejlepších režisérů Pavla Soukupa, jehož nedávná Annaismissing mě slušně namlsala a tohle je tedy obdobná pecka. Po jeho kraťasech Lesapán a Domovoj doufám, že jeho další počin bude Horor! Úvod filmu začíná okamžitě šokantně, kde řidič kamionu srazí 15 letého chlapce Martyho, který na místě zemře. Deprese a beznaděj rodičů je doprovázena od úvodu filmu a atmosféra je rozhodně nepříjemná a nezáviděnihodná. Ovšem zajímavé to začné být jakmile otec otevře počítač svého syna, kde se postupně začne dozvídat čím dál děsivější tajemství, které syn skrýval. Byl totiž nucen plnit mrazivé úkoly, kolikrát na hraně zákona. Pavel Sokup rozhodně umí udržet divákovou pozornost a divákům předkládá trendy námět sociálních sítí a tedy i nebezpečí, které tam může číhat. Film tedy rozhodně nemá daleko k americkým příbuzným Searching a Missing a kdo podobné filmy může, nebude zklamán ani zde. Annaismissing byl více promyšlenější Thriller, kde divák mohl hádat vraha, zde jsem neměl tip žádný, jelikož indicie jsou nulové, samotné odhalení je však rozhodně nečekané a super. Je to hezky natočené, dobře zahrané s parádní atmosférou a s velkým poselstvím. Kdo neviděl okamžitě dohnat !   8/10.

Šťastné a krvavé (2023)

Nový vánoční horor od Norů by se rád stal bratříčkem Šílené Noci od Wirkoly, ale je na míle honů vzdálena, tady opravdu bohužel není oč stát. Rodina se stěhuje na horský baráček v Norsku před vánoci, kde ve stodole se skrývá skřetí Elf, který má rád svůj klid a je potřeba dodržovat přísná pravidla, aby se nenasral, což se samozřejmě nepodaří. Prvních 50 minut se neděje takřka nic zajímavého, rodina je nesympatická, teda až na tu sexy step mom, ta byla příjemná, otec byl však strašný looser a děti nezajímavé. Jakmile se Elf nasere a příjde armáda elfů začne trochu akce, ale je to nuda. Pořádného Gore se tu nedočkáme, je to takové light/soft hororová podívaná pro děti, humor nefunguje, celkově je to dost mdlé a nezáživné, kde žádný prvek v ničem nevyniká. Vizuálně to není úplně špatné, ale jít na to do kina, tak odcházím nasraný ještě víc. Jako kulisa při pečení cukroví či rozbalování dárků o Vánocích to možná poslouží dobře, jinak ztráta času. 4/10.