Modrá laguna (1980)

Když nic jiného, tak minimálně krásná příroda se tomu v žádném případě upřít nedá. Taky bych si zaplaval v tom skvostně průzračném moři. Děj je vcelku přímočarý, ale ničím zvláštní. Vyrůstání dítek, jejich seznamování, a nakonec zjištění, že asi nezůstanou jen u toho kamarádství, je přeslazené. Vyloženě na efekt, pro zamilované páry nebo přehnaně romanitcké ženy. Typický příběh z červené knihovny.

Vetřelec (1979)

Vetřelec je film, který v České republice dávali i za totality. Tedy alespoň to mi bylo řečeno, nevím jestli je to fakt. Pokud je tomu skutečně tak, a já bych měl tu možnost, vidět ho někdy před rokem devadesát. Předpokládám, že bych byl u vytržení. Takže mi nezbývá, než litovat, že tomu tak nikdy nemohlo být. Bylo by zajímavé sledovat jakým způsobem, bych se s tak šokujícím zážitkem vypořádal. Ale i v dnešní době, je Vetřelec bezesporu filmem, který v člověku vyvolá svíravý pocit v žaludku (doslova). Je sic skromnější než nadupanější dvojka. Ale zase má jedinečnou atmosféru hororového formátu, což u dvojky tak dobře nefunguje. Nejspíš je to film hodný pěti hvězd, napětí vskutku brilantní. Ale já dávám přednost akčnější a našlapanější dvojce, ta je u mě vítězem.

Troja (2004)

Z historického hlediska je to naprostý brak. Nejsem žádný odborník na Homérovu Ilias, ale tohle je moc. Hollywood se příběhem Ilias inspiroval velmi volně. Překopal to k obrazu svému, a moc se mu to nepovedlo. V takovémto případě by se dějová linie, prostě měla držet mnohem více pravdy nebo lépe řečeno předlohy. I když někdo namítne, že sami nevíme jak se přesně tahle bitva udála, protože je to moc dávno, a že se jedná v podstatě jen o řeckou báji a pověst. Podle mě to stejně chlapíky USA neopravňuje aby takhle pozměnili trojskou válku. Nezáleží na kolik je původní příběh pravdivý, jde o to, že originál je jen jeden. A taky si myslím, že když se pracuje na filmu, který čerpá z antických mýtů, kde důležitou roli hraje božství, pak ho nelze takhle opomenout. Ale to jsou asi zbytečné připomínky, pochybuju, že by si s tímhle většina americké populace lámala hlavu...To takový Souboj Titánů, to je podel mého gusta, mnohem více se drží předlohy a je to jedině dobře. Jak vidno Britové mají pro takovéto věci lepší cit. Jinak film jako takový není špatný, některé souboje jsou efektní, námořní loďstvo rozhodně upoutá (i když takové množství lodí je naprostý nesmysl) a vypálení Tróje také vcelku stálo za to. Neuškodilo by více emocí, překvapení a kratší délka. Ale to bych po popcornovce chtěl asi moc.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Jedna pravda o tomhle filmu platí, Angelina tady vypadá opravdu skvěle (věřím, že to samé řekné opačné pohlaví o Bradovi). Ten kožený obleček, ten tedy je :) . Angie jako domina působí velmi přesvědčivě. A ono skoro cokoliv, co Angelina obleče odhaluje maximum toho, co bylo možno, když je film přístupný od nějakých dvanácti let. Pohledu na ženské tělo jsem si tedy užil dost a dost. Což je sice fajn, ale nijak se to nedotýká kvality filmu. Ten je podle mě naprosto průměrný. Dějová linie jednoduchá a ničím nezaujme, akční scény značně, někdy naprosto zbytečně, přehnané a tím pádem těžko uvěřitelné. Oba agenti jsou ještě lepší a dokonalejší než James Bond. Takže působí, ne jako polobozi, ale jako samotní bohové z Olympu. Tak aspoň, že ty jejich hádky pobaví, zaujmou a při pohledu na jejich sadistické hrátky, si pak většina ostatních párů řekne, jak jsou jejich hádky mírumilovné a něžné, v porovnání s panem a paní Smithovou.

Identita (2003)

Když to vezmu od podlahy, tak hned ten začátek dává tušit, že půjde o poměrně temný a tajemný thriller. To se také plnohodnotně potvrdilo. Vlastně ono to zpočátku vypadá hlavně temně, tajemně až nepochopitelně někdy během příběhu. Prostě jako jen náhoda (v podobě prudkého deště), která svedla několik lidí do jednoho zapadlého motelu. Tedy ta náhoda, až později vyzní jako řetězec neskutečných náhod, které nebyly náhody, ale pečlivě připravený osud. Zpočátku děj v motelu vypadá obyčejně, pár lidí je naštvaných, zklamaných s tím, že počkají do rána a všechno se vrátí do starých kolejí. Po první vraždě dojde k prvnímu průlomu, děj začne být naprosto temný. Pak postupně začnou padat hlavy jedna po druhé. A když se jakoby všechno objasní, dokonce je dopaden vrah, vypadá všechno na štastný konec. Opak je pravdou, do příběhu nám vstupuje velká míra nejasností a nevysvětlitelných úkazů. Opět padne pár hlav pod rukou pana kata. Příjde opět další průlom, dost nečekaný, vše se odehrává jen v jedné zvrácené schyzofréní mysli. Postupně tedy přežije ta správná osoba z těch nekolika rozdvojených a konečně to vypadá na sladký konec. Jenže zase se tak nestane, ukáže se že pachatelem je ten, od koho by to málo kdo čekal a sám pan psychiatr na to doplatí. Takže zkrátka, z tohoto počinu na člověka dýchne pocit beznaděje a taky to, jak záhadná dokáže být lidská mysl.

Láska nebeská (2003)

Musím říct, že moje srdce nemělo daleko k tomu aby puklo, protože bylo zalito velmi sladkou, ale příjemně sladkou romantikou. Mimo jiné jsem se i smál. Takové to pohlazení po duši. A nutno ocenit, že v tomto případě, není mnoho postav vůbec na škodu.

Klub sráčů (2000)

Paul Bulva na plac!!!! Kozy, kozy...když chceš být nebo alespoň vědět, co je to slovo out, pak si myslím není lepší příklad než tahle komedie. Lépe řečeno nechutná komedie, ještě lépe velmi nechutná komedie a úplně nejlépe zvrhlá a nechutná komedie. Ale co, je to fakt sranda. Pravda je ale ta, že už je to nějaký ten pátek zpátky, co jsem to viděl, tak je dost možné, že by mi to nyní přišlo jako zvrhlá a nechutná tragedie...těžko říct.

Co horšího se může stát? (2001)

Ne že bych se vyloženě nudil, vlastně jsem se i docela smál, ale je to naprostá absurdita. Vyloženě mě naštval ten pitomý, přiteplený rádoby detektiv se třemi biščonky. Tenhleten prapodivný vyšetřovatel mě natolik prudil, že strhávám hodnocení o nějakých patnáct procent. A další věc. Jestli se v Americe, takhle beztrestně a snadno krade ve velkém, tak pak jsem jenom rád, že tam nebydlím.

Kameňák 2 (2004) odpad!

Piss off !!!!!!!!!!...ta babka je odporná, stejně jako všechno a všichni, ti kteří žijí v Kameňákově. O jedničce se dalo hovořit jako o pokusu vytvořit vtipnou komedii, který bohužel nevyšel. V případě Kameňáku 2 se dá hovořit jako o totálním komediálním úpadku. Vtipů je tady plno, to ano, problémem je bohužel to, že to nepůsobí zábavně (směšně ano). Děj tu žádný není, jestli je, tak jsem ho nějak nepostřehl. Zamilováný páreček v podání Vodnráčkové a Maxy je nerealistický, plitký, fádní a bylo mi z nich na nic. To prapodivné pako s výrazem debila, co chodí do místního bordelu mi taky utkvělo v paměti (bohužel). A jen mě tak napadá z jaké že planety k nám přiletěl. O paní stařence a jejím erektopramenu se mi ani nechce vyjadřovat. Ale snad úplně nejtupějším vrcholem, nebo takovou tou třešničkou na dortě (pěkně zkaženém, červy prolezlém) je vztah mezi tchýní a Leem. To je tedy děs.

Fontána (2006)

Na začátek jedna podstatná rada. Pokud možno, před tím než si budete pouštět tenhle film, tak zabedněte okenice a zamkněte si dveře od pokoje. Když půjdete do kina, tak si alespoň vypněte mobil, poproste souseda ať mlčí a nepijte colu, nejezte popcorn! Je nutný naprtostý klid a maximální soustředěnost. Já sám jsem odcházel z kina poměrně zmatený. Nebyl pochyb o tom, že jsem po vizuální a hudební stránce byl spokojen po prvních minutách a tenhle pocit mě už neopustil. Ale na první pohled složitá dějová linie mě značně vykolejila. Tři příběhy se mezi sebou neustále prolínají a je těžké se v tom zmatku pořádně orientovat. Problémem bylo rozpoznat do jaké míry spolu všechno souvisí. Nechal jsem to chvíli uležet v hlavě, a pak mi to teprve došlo. Jeden příběh by bez toho dalšího nemohl ani existovat a vlastně na sebe navazují. Tedy, láska, smrt, věčnost. To základní jsem nejspíš pochytil, ale dost možná lecos ještě zbývá. Proto věřím, že se někdy podívám znovu a třeba objevím něco nového. Moje hlava není tak veliká aby to pobrala na první pokus :) . Abych se vrátil k příběhům, tak mě nejvíce zaujal ten z budoucnosti. Jako bych se k té mlhovině chtěl podívat, ale zároveň nechtěl...