Mamma Mia! (2008)

O tomhle filmu známá filmová publicistka Mirka Spáčilová kdysi napsala, že je to krystalický kýč, ale tak sladký a roztomilý, že se na něj prostě není možné zlobit. Tady se projevuje bída filmové publicistiky, kdy téměř všechny posty recenzentů v novinovách a časopisech zaujímají ženy a on se ten gender chtě nechtě na jejich hodnocení taky projevuje. Můžu jen potvrdit, že je to z mého hlediska kýč, jakému není hned tak něco rovno, ale za roztomilý bych ho coby muž nepovažoval. Dá se to brát jako parodie sebe sama, dokonce i písničky ABBY, na kterých jsem vyrůstal, tady zní nechutně, je to asi nejhorší využití hudebních motivů populární švédské skupiny, na jaké si vzpomenu. Tam, kde jinde dotváří atmosféru, jako třeba v případě australského snímku Muriel se vdává, tady spíš tahají za uši. Celkový dojem: 20 %.

Obávaný bojovník (2006)

Opravdu roztomilé brnkání na nacionalistickou čínskou notečku, které potěší všechny příznivce akčních bojových pohádek v kung-fu stylu. Opravdu by mě zajímalo, co na tuhle produkci říká skutečný mistr bojových umění.:-) Celkový dojem: 30 %.

Pivo přes ulici (1974)

Tenhle animovaný kraťas nezapře svého výtvarníka, kterým je známý Vladimír Jiránek. Nepůsobil sice u animovaného filmu dlouho, ale na co sáhl, to má punc kvality. Groteska si střílí z uspěchaného přetechnizovaného světa, kdy dostat se na druhou stranu ulice do hospody znamená nastartovat auto a podniknout šílený výlet mnohoúrovňovými křižovatkami a litry spáleného benzínu. Celkový dojem. 80 %.

Jsouc na řece mlynář jeden (1971)

Působivý animovaný horor, který vychází z kramářských písní, a tomu je přizpůsobený i expresivní hlas vypravěče Miloše Kopeckého. Chuťovka s dokonalým výtvarným zpracováním, údernou pointou a stylizací. Jeden z vrcholů české žánrové animované tvorby. Tahle záležitost vážně není pro malé děti. Celkový dojem: 95 %. Na realizaci filmu se vedle Brdečky sešla výtvarnice Eva Švankmajerová, což je poznat z výtvarného stylu, který připomíná její obrazy, a animátor Jaroslav Doubrava, jinak známý ze spolupráce s Macourkem a Bornem.

Romanetto (1963)

Výtvarně je to minimalistické, skoro až primitivní, takže na 3* nejdu. Celkový dojem: 40 %.

Namalovaná písnička (1976)

Ten vyrobený animák bych bral za 4*, ale jako dokument je to trošku a vlastně příliš lyrizující, utahané a obsahující málo informací, byť pro fanoušky animované tvorby to pochopitelně nemusí postrádat na půvabu. Celkový dojem: 45 %.

Kamenáč Bill a jeho přepevné laso (1972)

Což o to, zápletka je, jak už to u Kamenáče Billa bývá, docela vtipná, ale tentokrát mě neoslovuje výtvarná stránka a vlastně ani animace. Obojí je příliš jednoduché a všechno se na dobu vzniku svést nedá. Celkový dojem: 40 %.

Poslední výstřel (1963)

Krátkometrážní animovaná groteska si střílí z westernových klišé a typických postav divokého Západu. Hrobník se tentokrát nebude radovat jako poslední... Celkový dojem: 60 %.

Mrtví jako já (2009)

Neřekl bych, že celovečerák rozvíjí svět stejnojmenného úspěšného seriálu, on na něm spíš tak trochu paratizuje. Proč na tom fenoménu nevydělat víc peněz, jenže scénář je nepřesvědčivý a připomíná spíš obsáhlejší seriálovou epizodu než ucelený celovečerní film, který by obhájil vlastní existenci. Navíc citelně chybí dva herci z původního obsazení a přijde mi to jako pouhý odvar. Celkový dojem: 45 %.

Hlad (2008)

Hlad musím chtě nechtě konfrontovat s českou filmovou tvorbou posledních let, především se mi nabízí srovnání s nedávno viděným Protektorem a Občanským průkazem, které přímo drtivě válcuje a ukazuje, v čem spočívá slabina dnešního českého filmu. Ty totiž mají dílem nevěrohodný scénář, dílem jsou ukecané a vypadají jako tuctové televizní inscenace. Hlad je film, který působí naprosto přesvědčivě, vyvolává přesně ty emoce, které vyvolat chce, a je přitom ve vyjadřování úsporný. Je vyprávěný obrazem a jediný zásadní dialog mezi hladovkářem a vězeňským knězem je přímo lahůdkou v tom, kolik rovin, jinotajů, oťukávání a informací v sobě obsahuje. Tohle drama dokáže na rozumné ploše 95 minut poskytnout celkový obraz problému a diváka doslova pohltí. Téma týrání, frustrace vězněných i dozorců, kteří jsou limitováni politickými pokyny lidmi, kteří nemají ve vzdáleném parlamentu o skutečné situaci reálnou představu a ani snahu se jí zabývat. Je to souboj vůle, ideologie, myšlenek, obětování, zastrašování a síly. Kontroverzní film, který není pro každého. Celkový dojem: 95 %.