Noční letec (1997)

Vzhledem k omezenému rozpočtu a Paviově režijní nezkušenosti velmi slušný snímek,který těží z kvalitní literární předlohy S.Kinga. Jeden z mála případů,kdy se mistr hororu nemusí za adaptaci svého díla stydět.Vzhledem k omezenému rozsahu povídky museli tvůrci příběh více rozvinout, přičemž v konfrontaci obou médií mi film vychází dokonce o trochu lépe.Vynikající výkon M.Ferrera v roli bezohledného bulvárního novináře přidává snímku 20%.Pomocí velice banálních a laciných rekvizit (hromádka hlíny pod letadlem,zvuky z telefonního sluchátka) je vyvolán a udržován pocit tísnivé atmosféry a zlé předtuchy.Celkový dojem těsně pod hranicí 70%.

Tanečnice od Modrého leguána (2000)

Pokud měl Radford pocit, že k úspěchu filmu bude stačit zasadit děj do atraktivního prostředí striptýzového baru a angažovat několik známých pohledných hereček,patrně se zmýlil. Snímek sice nevyznívá tak lacině podbízivě jako Showgirls,jenžet ty nabízely aspoň erotiku, kdežto Tanečnice nabízejí především nudu. Klamou vlastně dvakrát. Poprvé svým "obalem",který vyvolává dojem eroticky stimulující podívané. Dívky se sice snaživě svíjejí u tyče a obnažují jak káže jejich řemeslo, přesto je erotické atmosféry ve filmu asi jako v čekárně u zubaře. Podruhé a daleko zásadněji klame snímek, když předstírá,že je jemným psychologickým dramatem. K tomu mu schází větší přesvědčivost ve vykreslení postav a prostředí,především však dramatická zápletka. Už dlouho se mi nestalo, abych cítil tak mizivou sounáležitost s osudy filmových hrdinů. Režisér ve skutečnosti předkládá divákům kýč, když se pokouší vyvolat soucit nad údělem dívek s jejich nenaplněnými životními sny. Všichni - dokonce i navenek obhroublá štětka Jennifer Tillyové -j sou pod cynickou slupkou v jádru velice dobří, navzájem si pomáhají, utěšují se a největším dramatem pak je, když se pohádají o židle po návratu z "placu"...Majitel baru na své ovečky čas od času přísně zaštěká kvůli dochvilnosti, ale ani on to tak nemyslí, k holkám má pochopení,na mejdan si s nimi zaskočí, možná přinese dáreček oslavenkyni...Nejspíš ho to taky moc nebaví a radši by šéfoval artkinu...Celkový dojem 35%.

Jack a stonek fazole (2001) (TV film)

Pokus o moderní verzi v Česku poněkud méně známé anglosaské pohádky,který ve výsledku působí hodně rozpačitě.Rodinný film,u kterého marně přemýšlím,koho z rodiny by mohl vlastně oslovit. Pro děti příliš dospělácký a pro ty odrostlejší nezáživný.Snímku nepomáhá ani několik známých tváří,protože tam není ani co hrát. Film na opravdu nudné deštivé odpoledne.Celkový dojem 35%.

Krvavá neděle (2002)

Film o lidských právech,která nepadají z nebe ani v nejstarší evropské demokracii.Prakticky vše-herecké výkony,výrazové prostředky i střih jsou podřízeny dokumentárnímu pojetí,jako bychom sledovali archivní televizní záznam demonstrace. Roztřesená komera těká z místa na místo a navozuje dojem práce válečného reportéra.Příklad politicky angažovaného filmu, natočeného dle skutečné události. Celkový dojem 85%.

Marquis de Sade (1996)

Nudný kostýmní filmeček vyhrabaný z pavučinami opředeného koutu videopůjčovny se snaží parazitovat na odkazu skandály opředeného autora erotických spisků, jenže kvalitám amerického Quills s G.Rushem nebo Markýze de Sade s D.Auteuilem se nedokáže přiblížit ani vzdáleně.Mizerný scénář,druhořadí herci,nenápaditá režie,nízký rozpočet-a jen tak mimochodem, erotické dusno si taky představuji jinak.Za zmínku stojí snad jen finále,které svým rozuzlením působí kouzlem nechtěného a připomene slavnou scénu odhalování příbuzenských vztahů v divadelní hře národního génia Járy Cimrmana.Celkový dojem 25%.

Rasputin (1996) (TV film)

Zpackaný film...Životní osudy dobrodruha,smilníka,mystifikátora a manipulátora Grigorije Rasputina jsou natolik fascinující,že je až neuvěřitelné,jak mohl na základě takové látky vzniknout tak beznadějně průměrný film.Na to je už zapotřebí skutečný režijní talent...Co by asi dokázal vytěžit z námětu řekněme Miloš Forman... Jediným důvodem proč Rasputina shlédnout je výborný Alan Rickman v titulní roli. Greta Scacchi je natolik nevýrazná,až mi bylo Rasputina líto,že se musí s carevnou zahazovat.Ani herci ve vedlejších rolích nebyli svým hereckým projevem zajímaví a tak se snímek většině diváků rychle vytratí z paměti.Určitým kladem může být snad jen snaha držet se historických skutečností a nefabulovat.Zánik carské říše je ale pouhou kulisou pro osobní drama a proto film neobstojí ani jako pomůcka při výuce dějepisu.Celkové hodnocení s (výrazným) ohledem na Rickmanův výkon 45%.

Únos (2004)

Pokud je Únos skutečně Suárezovou prvotinou,pak se jedná o slibné vykročení.V žánru politického thrilleru lze momentálně vidět mnohem lepší snímky,jako například Syrianu,ale ani tak není Únos špatný.Film nedisponuje hereckými hvězdami ,efekty ani nabušenou akcí.Režisér sází na civilní herecký projev a realistické vyznění příběhu .Snad jen motiv Juliina útěku ze zajetí je poněkud nepravděpodobný.Filmu by dále neuškodilo poněkud vyšší tempo. Celkové hodnocení 60 %. =

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Přiznávám bez mučení,že jsem větším ctitelem anglického suchého konverzačního humoru než toho,který produkuje ansámbl pod vedením Jay Roache.Jako soudně uvažující člověk ale zároveň vím,že humor použitý ve filmu tvoří (bohužel) v současnosti nadprůměr .Nezaznamenal jsem prakticky žádné prdy,jen přiměřené množství vulgarismů a jen jeden pád ze židle...Plusem snímku je účikování De Nira a Hoffmana,kdy většina těch nejlépe fungujících vtípků vychází ze střetávání rozdílných hodnotových žebříčků obou otců.Herecký projev Barbry Streisand je mi naproti tomu hodně vzdálený a ubral filmu tak 10%.Oproti jedničce vidím zřetelný nárůst kvality,takže komu se první díl líbil,nebude zklamán.Cellkové hodnocení 55%.

Noční let (2005)

Škoda,potenciál tohoto filmu byl mnohem, mnohem větší než nemastný, neslaný výsledek. Chybělo jen málo a mohl se zrodit nápaditý áčkový komorní thriller, který se sice nemohl plně vyrovnat ale zcela jistě výrazně přiblížit kvalitámTelefonní budky. Lze ocenit původní nápad a kvalitní herecké obsazení.Mc Adams a zejména Murphy přitom sami zvedají úroveň snímku o 20%.Až do Lisiina úniku z letadla je atmosféra filmu výborná a napětí by se dalo krájet nožem. Jenže poté dojdou scénáristovi a režisérovi nápady a kvalita se řítí dolů jak parašutista bez padáku.Jednání postav ztrácí jakoukoli logiku a důvěryhodnost. Závěrečný souboj v otcově domě je už jen sbírkou těch nejotřepanějších žánrových klišé...Ve Vřískotu si s nimi právě Craven dosytosti vyhrál a zde jim podlehl. Jsem si jistý,že zparodovat závěr tentokrát nebylo jeho cílem. Celkové hodnocení 60%.

Dvakrát do stejné řeky (1998)

Příjemné překvapení.Leny Headey jsem si všiml jako talentované herečky už v Aberdeenu ale Douglas Henshall ji svým výkonem zastínil.Jeho podoby ztroskotance a milujícího partnera jsou uvěřitelné a pokusy o nápravu zpackaného života opravdu úsměvné.Dobře natočená romantická komedie o tom,že nikdy není pozdě začít znovu,která nejspíš nevyvolá salvy smíchu ale pocit dobré nálady.Celkový dojem 80%.