• Krátkometrážní

Paprika (2006)

Na Papriku jsem se, na základě kladného hodnocení a nadšených komentářů, docela těšil. Výsledné dojmy jsou trochu smíšené. Za výrazné klady považuji mistrnou animaci a velkou imaginaci, kterou je film doslova našlapán. Sny se chovaly opravdu nepředvídatelně a zároveň si to drželo vnitřní koherenci. Přesně, jako ve snu. Za opravdu zajímavý nápad považuji načrtnutí možnosti kolektivního snění a věc, že sny si pak začínají žít, takříkajíc "vlastním životem". Co se mi nelíbilo, bylo postupné sklouznutí k B-čkovému schématu o boji hlavních hrdinů s pošahaným arci-záporákem. Což zhatilo slibně se rozvíjející komorní krimi a překlopilo se do mega akce o zachraňování světa. Hlavou se mi honí úvahy, jestli to má blíž spíš k surrealistickému "osvobozenému snění", nebo variaci na "matrixovské" téma. Řekl bych, že je to tak půl na půl.

Ošklivka Katka (2008) (seriál)

Zdejší hodnocení je zcela předpojaté.:-) Když to srovnám s nekonečnými mýdlovými operami, kterými bylo diváctvo zásobováno v porevolučních 90. letech, je toto učiněný gejzír umění a výkvět herectví. Je sice pravda, že námět je okopírovaný ze zahraniční předlohy a záměr dodat divačkám materiál pro upředení libého snu o tom, jak obyčejná, slušná a citlivá dívka nakonec získá svého prince i půl království k tomu... se kvůli amatérskému provedení nekoná. Ale možná, že kdyby to přišlo dříve - tak někde v dobách Takjdečasu nebo Dallasu, možná by se to dočkalo vřejlejšího diváckého přijetí:-D a četli bychom tu komentáře jako: "Je to sice úplná kravina, ale koukali jsme na to s babičkou a žádnou epizodu jsme si nenechali uniknout. Absolutní kult. Katka je skvělá..."

Haibane renmei (2002) (seriál)

Velmi citlivé a bravurně vystavěné dílko zcela se vymykající zažitým představám o žánru anime. Na shlédnutí jsem si počkal, až budu mít trochu klidnější a rozjímavější rozpoložení a udělal jsem dobře. _____ To podstatné v příběhu a především ve vztazích tu probíhá na mnohem jemnější úrovni, než bývá obvyklé. Ačkoliv by se mohlo zdát, že většinu děje jsme svědky takové té pokojné každodennosti ze života šedokřídlých - až na občasné nebezpečné výlety do zakázané oblasti v Západním lese do blízkosti mysteriozní Zdi a občasný mlčenlivý kontakt s tajemnými Togy - uklízí se, povídá, vaří, chodí do práce, opravují staré hodiny, vychovávají malí křídlatí nezbedníci... - děje se toho vlastně hodně. Ovšem "uvnitř". Což otevírá bohaté pole pro fantazii a interpretace. Ústředním motivem je odpuštění, vyrovnání se se svými chybami (i těmi nejtragičtějšími) a výčitkami. Je to takové mystické pohlazení po vyprahlé duši. Po dokoukání si pak člověk může zahloubat, co to vlastně symbolizuje ta Zeď? Co je v mém životě tou Zdí? A jestli mám také ve svém okolí nějaké ptáčky, či zda-li se i já se umím takovým ptáčkem alespoň občas stát? :-)

Tron: The Next Day (2011)

Jediný smysl tohoto kraťasu je připomenout se svým fanouškům a trochu je poškádlit. Což se myslím docela povedlo. A až na posledních zbytečných "hraných" cca 3 min., které do toho moc nezapadaly, se mi to docela i líbilo. Snímek se trochu veze na úspěchu paradokumentů. Leč působí dost zmateně. Tron: The Next day se myslím nezapíše ani tak do filmové historie, jako spíš do historie virální reklamy.

TRON: Legacy 3D (2010)

Souboje na světelných motorkách za rázného tepu diskohudby? Této audiovizuálně pozoruhodné Dizneovce s mimořádně hloupoučkou zápletkou jsem propadl od prvního beatu. A když se ozvalo: "Greetings Programs", moje obvody zapředly blahem... ______ Pohádka o tom, jak mladý rebel Sam - ve šlépějích svého tatíka - tč. programátora ve výslužbě z donucení dlejícího v digitálním Satori - se přenese pomocí transfomorfolaseru do virtuálního světa, kde musí přemoci zlého vládce (stínové alterego svého otce) a odkud si přivede šmrncovní princeznu Olivii, poslední svého druhu. Nejdříve ale musí najít tajná dvířka za hracím automatem a uhádnout pár kódů a šup, je tam. Jak Alenka v krajině divů za zrcadlem. ______ Nejdřív jsem dal 4 hvězdy... Když jsem si to pak pustil podruhé a potom ještě potřetí (opravdu málokdy si pouštím jakýkoliv film 2x po sobě, aniž by uplynulo pár let...), nezbylo, než kapitulovat. Byl bych strašně rád, kdyby Tron: Legacy byl "dospěláčtější" film. Ale není. Je to mix dobře vyvedeného sci-fi v tom dobrém slova smyslu, zajímavých vizí i laciné pohádky s kupou berliček a nesmyslů. Sám si kladu otázku, proč dávám tak vysoké hodnocení. Asi mám slabost pro bezvadně audiovizuálně sladěné filmy. P.S.: Když jsem viděl první obrázky, působil na mě design oblečení, motorek a neónů velmi "retro". Ale po shlédnutí filmu bych spíš řekl futuretro.:-) Zajímavá externí recenze na Movie Zone.

Vampire Hunter D (1985)

Kombinace sci-fi, upírské fantasy a soap-opery. ___ Je to takové... ode zdi ke zdi. Film obsahuje dobré originální působivé nápady, i směšnou naivní brakovost. Má v sobě výborně zanimované scény i dost rušivě a otravně zanimované scény. Zajímavý moment je průchod hradem a celé to panoptikum pitoreskních duchů, kterým se musí "D" prosekat. ___ Zhruba do půlky jsem si říkal, že jediný význam proč to dokoukávat, je ze studijních důvodů - pro seznámení se s klasikou a prehistorickým předchůdcem Vampire Huntera z r. 2001. Nakonec nelituji.

Bludička (1981) (seriál)

Plný počet bodů nedávám jedině za to, že titulky byly takřka delší, než vlastní pohádka. To mě vždycky štvalo. Pokaždé jsem si říkal: "To už je konec?" Dabuje vynikající Kaiser.

Království prstenu (2004) (TV film)

Nemůžu si pomoci, ale herecký projev Benno Fürmanna v roli Siegfrieda mi silně připomínal herectví (dnes již legendární) Arnolda Schwarzeneggera v Barbaru Conannovi nebo možná ještě spíš (neméně "legendární") Davida Hasselhoffa v Knight Riderovi. Siegfriedova role vyžadovala někoho, kdo by působil udatně a odvážně, ale také inteligentně. A mě by tam sedl více někdo, kdo má spíš pod čepicí, než kdo to má v pažích... Ačkoliv... možná se nakonec Fürmanův macho styl do pojetí role docela hodil - i když jsem toho náfuku občas z duše neměl rád a přál mu, aby ho drak usmažil na škvarek. Štěstí však stálo při Siegfriedovi a on proplul se ctí všemi nástrahami, až do pochmurného finále. Za to Kristanna Loken mi nedostatky v obsazení rolí vynahradila - ta se mi tuze líbila:-) _______ Autoři se severské legendy až tak nedrželi, a tak došlo k několika změnám. Příběh, který je v legendě roztahaný do mnoha let, se zde trochu smrskl, také bylo pozměněno několik reálií (plášť neviditelnosti byl nahrazen maskou, která umožňuje změnit vzhled; o jediném zranitelném místě na těle se král Gunter dozvěděl nikoliv od své sestry, ale přímo od Siegfrieda atd...). _______ Nicméně zůstává otázka, kam s ním... Styl vyprávění i výprava působí hodně pohádkovým dojmem. Ale přitom to nekončí zrovna právě happyendem, za což děti dvakrát nepoděkují... :-) _______ Líbilo se mi vcelku citlivé vyobrazení koexistence dožívající pohanské éry a nastupujícího křesťanství. Těžko říci, jestli vskutku taková tolerance existovala.

Test (2003)

Thriller, co chtěl být moc thrillerovatý a hodně chytrý. Ale nějak se to postupně celé rozplizlo. Na místo paranoi vyvolává spíš mrzutou otázku, jestli těch 115 min. nebylo jen ztrátou času.

Ghost in the Shell 2.0 (2008)

Prakticky nemám co dodat k tomu, co již bylo řečeno HALem. - V komponované 3D sekvence působí hezky na oko, ale rušivě... Předělané a do filmu implementované jsou prakticky dva typy scén: Nahá prsatice Motoko (ale důsledně bezpohlavní, ach ti Japonci...) na různý způsob (skáče z mrakodrapu, potápí se...) a helikoptéra v letu. ______ Tento "upgrade" by se měl jmenovat "2.0 beta" a dávat zdarma jako upoutávku na 2.1, kde by už měli CGI animaci dokončenou. Ještě lepší by ale bylo z toho 3D animaci vystříhat a předhodit fanouškům na YouTube pro udržení marketingového kontaktu. Jiný smysl této předělávky nevidím. Plánované pokračování Ghostů (2014) je ještě daleko :-) ______ G.I.T.S. je samozřejmě špička. 2.0 však hodnotím oproti "1.0" (1995) k horšímu.