• Krátkometrážní

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Nezapomenutelný britský humor vystavěný na komice, parodii a sebeparodii. Smějete se tomu, i když se podíváte bez titulků a nerozumíte téměř jediné slovo (ale samozřejmě je lepší si titulky pustit).:-) O dvě třídy výš, než kultovní Mr. Bien. A i ten byl zatraceně dobrý. Asi je to tím, že pan Fazolka tolik netematizoval společenské přesahy. To v Pythonově létajícím cirkusovi nezůstane ušetřen nikdo.

Do útoku (1987)

Hotové rodinné drama. No jo, chlapcům je dobré dát správné vzory, být jim příkladem.:-) Nevím, jak scénárista přišel zrovna na souboje v páce. Asi mu to přišlo zajímavější, než třeba šachy, nebo závody v letadýlkách. Jenže ono to docela baví. Zajímavé komentáře: Segrestor, Malarkey.

Hostel II (2007)

Jedničku jsem neviděl. A vlastně mě celkově tenhle žánr moc nebere... Tak jsem si řekl, že si raději nejdřív pustím trailer, ať jsem v obraze. Začíná to dobře, stylová noirová atmosféra, hra světel a stínů. Nějací dva chlápci, nejspíš kickboxeři, do sebe kopou, do toho všude červená... Hudba netradičně vyhypovaná. Náhle se něco zaleskne a ze stínu se vyloupne povědomá silueta lahve od CocaColy... Sakra, dneska ten placement cpou i do exploaťáků... Aha, to byla teprve reklama... Á trailer začíná... Sakra, proč je to v němčině? Hm, nic extra, hodně keců. Pár statistik, jinak nic, co by člověka chytlo... Ta reklama na Colu byla lepší... _______ Po shlédnutí samotného filmu: Hostel dvojka je pes, který štěká, ale nekouše. Zjevně je pečlivě vybalancován, aby se mohl na jednu stranu tvářit hustě drsně a na druhou stranu byl bez zvracení koukatelný i pro mainstreamového diváka. Nejděsivější scény byly paradoxně ty neexplicitní, takové, kde se k „vrcholným číslům“ teprve schylovalo. Zapojení moderních informačních technologií bylo překvapivě znepokojivější, než všichni úchilové v tomhle filmu dohromady. Kanibalistická scéna, která měla být pravděpodobně humorná, budila spíš rozpaky, byla jak z plastifikované anatomické výstavy The Human Body – Exhibition. Jednu hvězdičku za roztomilou epizodu kurzu kreslení na začátku, plus pár dalších vtipných nápadů, které si dokázali udržet nadhled. A jednu za pohledné herečky a lokální reálie (kroje, dechovka, Slovensko), které mě opravdu pobavily.

Melissa P. (2005)

Nebyli by to Španělé (a Italové), aby netočili otevřené filmy o sexu. Není ovšem mnoho filmů, ve kterých by byl proces dospívání vykreslen takto přímočarým a až krutým pohledem (když odhlédneme od snímků situovaných do vyloženě patologických prostředí typu Kids nebo Ken Park) bez špetky romantiky. Pokud ovšem nepovažujete za romantiku polaritu dvou hlavních představitelů - na jedné straně bezbřehou naivitu Melissy objevující svou sexualitu, a na druhé straně zlého hocha Davida, který Melissu bezostyšně využívá... _______ Divák je stavěn do role bezděčného svědka a voajéra Melissininých soustavných úletů, ve kterých jakoby neměla na výběr. Do všeho jde pohlav(n)ě a po každé eskapádě je ještě vyprahlejší a zraněnější, než před ní. Zdá se však, že prozřetelnost stojí při ní, prochází katarzí a vystřízlivěním a vypadá to, že si i nakonec nabrnkne toho hodnýho kluka a Davida pustí k vodě. Melissa P. je dívka, které můžeme poblahopřát, že přežila vlastní pubertu ve zdraví. Skok ze skály do moře, stejně jako několik dalších scén, je pravděpodobně potřeba brát spíš symbolicky. _______ I přes drobné výhradami film hodnotím kladně -ale až na druhé shlédnutí, kdy už jsem byl psychicky připraven, co mě bude čekat, a mohl jsem příběh sledovat s větší empatií a užít si dobré herectví. Zajímavé komentáře: Nash, Infotext.

TARZAN X (1995)

Je pozoruhodné, jak pornografický průmysl dokáže upotřebit a parodovat prakticky cokoliv. Od instalatéra, přes Santu, až po Tarzana. _____ Tahle italská klasika má, světe div se, dokonce i nějaký děj a ucházející scénář. Rocco v roli Tarzana podává pravděpodobně životní "herecký" výkon:-) Jedniné, co mi do džungle moc nezapadlo, byly ty obří silikony jinak pohledné hlavní představitelky. Zajímavý komentář: Wandrwall

Útěk z MS-1 (2012)

Zdá se, že autor scénáře i rejža rádi paří 3D akční videohry. Úvodní úniková honička je jak z nějakého intra počítačové hry. Vlastně kompletně celý děj a jednotlivé "questy" jsou ze stejného ranku a vyznačují se značnou lineárností (jenže na rozdíl od hry vám nedovolí okouknout zajímavé lokace, ani se pokochat pohledem na Zemi z orbitu). Objevíte tajnou místnost, kde dělá soukromá korporace nezákonné pokusy na vězních? To zní skoro jako zápletka. Rozkoukáte se cca 10 vteřin, hned tam z ničeho nic vlítne parta debilů. Děj se pozastaví pouze v místnostech, kde je potřeba odříkat pár hlášek... Chybí už jen poslední puzzle - najít kufřík (hooouuupppačččkaa, I.C.U.I.4.C.U. unlocked...) a čip, který (překvapivě) není v kufříku. Mise splněna, zbývá se vyspat s prezidentovou dcerkou... _________ Obranné kulomety na MS-1 střílející ve vesmíru - to patří k těm drobnějším nesmyslům, nad kterými člověk přimhouří oko a může to vzít jako stylizaci. Opravdu se ale hned tak nevidí takhle podivně napsaná kladná postava. Ještě jsem nikdy neviděl, aby i sebevíc „macho“ a vymazanej hlavní hrdina vrazil pěstí dívce, kterou má zachraňovat (samozřejmě v zájmu její záchrany), navíc prezidentově dceři, a ještě se tomu hloupě zasmál, jak jí skvěle k nepoznání upravil obličej. To už není stylizace, to je demence. _________ Na MS-1 se dá téměř precizně použít Paretovo pravidlo 20/80: Na 10 hlášek jsou tak dvě dobré, dvě akce z deseti nepostrádají logiku a nekroutil jsem u nich očima. Tak ve 20 % případů hercům uvěříte jejich motivaci. Suma sumárum asi tak jedna pětina stopáže filmu stojí za vidění. To ostatní je balast. Škoda. Mohlo to být výborné akční scifko. Takhle zůstává těžce pod průměrem. Alespoň pro mě. Únik z MS-1 nepostrádá určitou zábavnost, v mnoha ohledech to však je zoufale špatný film, který se, až na pár podařených momentů drží při zemi. Pokud máte rádi sci-fi filmy s tématikou úniků z nebezpečných lokací (a vězení obzvláště), doporučuji sáhnout raději po něčem jiném. Například po Riddickovi: Kronice temna.

Vyvolený (2000)

Vcelku příjemná "Bruceovka", ve které Willis hraje opět správného chlapíka jménem David. Jackson mu zdatně sekunduje coby pan Skleněný. Jistá poutavá myšlenka tedy ve filmu je. Mám však pocit, že je zpracována ne úplně dovedně. Možná je to tím jakoby televizním stylem vyprávění, kamerou, nebo nevím čím... Každopádně se jedná o film, který se hodně vzdaluje stereotypní představě o filmech se superhrdiny, ve kterých se to neobejde bez směšných oblečků, triků a velké porce akce. Film si odvypráví svůj duel a zanechá pár znepokojivých pocitů. A to je něco, co se počítá. Protože zatím se to žádné komiksové adaptaci "velkých forem" nepodařilo. Alespoň v mém případě.

Lilian (la virgen pervertida) (1984)

Lilian - zvrhlá panna, je nízkorozpočtový, amatérsky na koleni dělaný snímek se zavádějícím názvem. Má určitou atmosféru, ale rozhodně ne horovou. Jak dojde na "děsivé" scény, působí to spíš dojmem parodie.

Zmizení Alice Creedové (2009)

Trochu moc se hrálo na náhody, které děj posunuly do potřebných kolejích, ale vše v mezích únosnosti. Kouká se na to dobře a kvality převažují nad nedostatky... Nakonec nejsilnější zbraň je psychologie a manipulace. Težko říct, který z těch tří byl větší syčák.:-) - Fandil jsem samozřejmě Alici.:-) Komorní krimi na pomezí s psychologickým dramatem a tragikomedií? Líbil se mi i mírně otevřený konec. Skvělá kamera, výborná hudba.

Tokyo Eyes (1998)

Postmoderna na francouzský spůsob v Japonsku. Vcelku příjemný komorní artový film, občas prošpikovaný nějakou úplně mimózní událostí. Jediné, co bych vytknul je odbytý konec a pochybné morální východisko (že citlivější jedinec vůči nespravedlnostem může vzít odplatu, i když se ho to v podstatě netýká, do svých rukou - a to i přes to, že jeden potrestaný hříšník skončí z leknutí v blázinci).