• Krátkometrážní

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Konečně jsem se dočkal a Star Troopers předvedli pořádnou mobilizaci základny. A ne, že si vojáčci chodí pro přesdržku po jednom a nedovedou početní převahou povstalcům pořádně zatopit. Bez mučení přiznávám, že jsem nejprve čekal něco podstatně komornějšího - a tohle působilo docela epicky, hlavně v závěru. V celkovém hodnocení jsem však trochu v rozpacích. Na jednu stranu to hrdinům pořád tak nějak o prsa vycházelo, do všeho se vrhali po hlavě, až z toho vršení šťastných náhod přišla menší únavička a jako divák jsem se přestal o postavy bát. O to překvapivější byl netradiční závěr. No nezabili byste autora scénáře? :-) Stylově poctivá klasika - až jakoby na člověka dýchnou sedmdesátá a osmdesátá léta. Jen s tím, že CGI a celková choreografie jsou neuvěřitelně propracované a designově skvěle zvládnuté. Ortodoxní milovníky SW asi nepotěším - ale tu hudbu by už mohli trochu změnit...:-) Bohužel viděno s českým dabingem. Některé hlasy mi k postavám neseděli a někteří dabéři na mě působili dojmem, že z toho mají pr**l.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Pozoruhodné, jak Abrams dokázal opsat čtyřku, aby to vypadalo jako nový film:-) Ostatně i Lucas sám říká, že vlastně vypráví stále stejný příběh dokola. Vysoká porce zábavy, poctivé zpracování a sympatická posila džedájů pro změnu v sukni způsobí, že fanoušci rádi prominou, do kina zajdou, vezmou děcka, i stavebnici a sušenky s logem koupí.

Deadpool (2016)

Ke spokojenosti tomu něco chybí. Trochu mě štval kasting antihrdiny a dvou spřátelených x-manů. Vtipná byla nabouchaná Františkova kámoška (tento typ rolí jí celkem sedne).:-) Pár hlášek i choreograficky vyladěných zpomalovaček se opravdu vydařilo. Taxikář se vyloženě povedl. Za dobrý pokus trochu nadhodnotím.

Aliance (2016)

Tento díl je v lecčems vyzrálejší než předchozí. Zážitek kazí ujetá "plynofikace". High-tech design vnějšího světa ušel. Jenom divák musí, jako vždy, prominout zastydlou zápletku na způsob genetické mýdlové opery.

Obchod s bílým masem (2005) (TV film)

Castingová produkce asi vybírala hlavní představitelku hlavně typově (aby utáhla závěrečný part). Neherectví Miry Sorvino naštěstí zachraňuje civilní režije i kamera. Film je plný drobných rušivých failů. Matriošky a angličtinu v nejméně vhodných situacích raději nezmiňuji. Nicméně celek drží relativně pokupě a svoji misi film zvládne.

Francouzská spojka II (1975)

O něco slabší, než jednička. Ale i tak pořád slušný a krásně dobově nekorektní. A snad s prvním pokusem o záznam kamerou z vlastního pohledu v historii filmu v policejní honičce (leč kvůi technické nedokonalosti ve výsledku rušivým). Hackman hraje policejního burana mezi uhlazenějšími francouzskými kolegy ve hře na kočku a myš. Některé eskapády jsou ale poněkud přehnané. Ve skutečnosti by mu asi zkusili vzít pas a poslat ho domů dřív. Neznám reálie, ale když šli policisté jen tak v pár lidech s pistolkou a v saku do akce proti narkomafii, přistihl jsem se, jak v duchu křičím: "Kde máte d*****i SWOTku, kde máte SWOTku?". Že by ale v 70. neměli policisté ani neprůstřelné vesty a automatické zbraně, to se mi věřit nechce.

Pasažéři (2016)

Slibné romantické drama v úchvatných digi-kulisách na závěr zabité blabliwůdskou ekšn. Způsob vyřešení problému kolabujících systémů lodi tím "výfukem....." bylo vážně komické - no, nebudu raději spojlerovat, aby další diváci nepřišli o zábavu. Dobrá zpráva pro příznivce žánru - sci-fi je v kurzu. Nepříznivá - v tomto žánru bude přibývat vykalkulovaných, "nekale" žánrově namíchaných a herecky obsazených dle aktuálních diváckých chutích. Podle toho, co (nebo kdo) zrovna frčí. Ale možná to není důvod ke stížnostem.:-) Zajímavý komentář: numi

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Zdá se, že scénář měl zachránit casting povědomých tváří. Už chyběl jen Jon Snow a Daenerys Targaryen letící na... helikoptéře. Tyrionova prořízlá pusa by se také hodila. Ale ten je na roli maze runnera krapet starej. A taky pomalej. I když labyrint level 2 se nekoná, hodně se běhá. Skutečným účelem Placerů je zřejmě vyhledání nejrychleji běhajícího teenagera, kterého potom v laborkách Z.LS.N. namelou do zázračné anti-raplí pilulky. Kdo asi za celou tou konspirací dospělých proti teenagerům bude? Nějaké rozmazlené děcko? Snad odhalí více třetí díl. Nebo radši ne. Už další díl netočte.

Labyrint: Útěk (2014)

Mix Divergence, HG, Kostky a já nevím čeho všeho - v trochu hororovějším hávu. Samozřejmě nesmí chybět důstojná náhrada za Lawrence, Woodley apod. Má to spád a člověk by si to i užil - nebýt tortury logiky a obecné soudnosti v závěru.

Freeze Me (2000)

Co lepsiho si v takovem horku pustit, nez film s nazvem Freeze Me. ....? Vynikající kamera, komorní příběh, kvalitní hudební doprovod. Hlavní hrdinka hraje poněkud nevyrovnaně - občas exceleuje, občas přehrává. Ale většina diváků (pozor, začátek sexistické části komentáře) jí to - domnívám se - rádo odpustí... (konec sexistické části komentáře). Chování hlavní hrdinky osciluje mezi submisivitou (nechá si ty dobytky ovládnout bejvák, nenahlásí je...) a převzetí situace do vlastních rukou (...nerad bych prozrazoval...). Zde se patrně nejvíc projevují kulturní rozdíly. Rovněž závěrečné východisko z prekérní situce (naprosto v souladu s Japonskou kulturou, z našeho pohledu extrémní - pokud vám tedy zrovna z toho horka nehrabe). Kamera tu ukáže, tu skryje, přesně tak, aby to podpořilo atmosféru. Jednou větou: Nadprůměrný exploatační snímek do horkého počasí.