• Krátkometrážní

Afro Samurai: Resurrection (2009) (TV film)

Bejt mi 15, asi se z toho počůrám blahem. Ale jelikož už tomu dávno bylo, hodnotím jako lehký nadprůměr. Poněvadž se pod pozlátkem efektózní kůl úchylný podivnosti na niga-japonský způsob přeci jen ukrývá něco hodnotného, má smysl tenhle bizard shlédnout. První půlka mě nebavila, protože příliš dominovaly prvky, které na mě působily samoúčelně (ale jak už jsem uvedl, bejt mi 15...). Ale druhá půlka filmu mě celkem nadchla. Atmosféra a příběh a jeho temný rozměr se trošku rozvinul. A ty kyber atrakce by tam v podstatě ani nemusely být. P.S.: Podotýkám, že seroš jsem viděl až po filmu.

Wolverine (2013)

Ninja meets parkur 3D. U Wolverine jsme zvyklí na vyšší laťku, mno.

Expo (2012)

Vizuální zpracování ujde. Ale příběh i pointa jsou nenápadité a ploše zpracované. Sci-fi se tak stává kulisami laciné ždímačky emocí. Myslím, že když se divák u kráťasu začne nudit a přemýšlet o tom, co by se dalo vystřihnout a kraťas zkrátit, je to špatně.

Extant (2014) (seriál)

Podle mého názoru je tento sci-fi seriál, zde na ČSFD, hluboce podhodnocen. Je fakt, že Extant míchá různé nápady a koncepty odjinud (AI, Solaris aj.). To nutně nemusí být zápor, pokud vzniklý útvar vypadá opravdu dobře. Halle Berry vyrostla v ucházející herečku a celkově jsou zde podávány spíše dobré herecké výkony. Nižší hodnocení je možná dáno poněkud pozvolnějším rozjezdem a řekněme, ehm, rodinným balením. To se ale postupně mění a napětí každou epizodou roste. Za klad považuji minimum pseudovědeckých blábolů. Děj běží prakticky bez zaškobrtnutí. Což signalizuje, že scénáristé odvedli slušnou práci. Rovněž oceňuji, když se někdo pokusí ztvárnit mimozemské entity jinak, než jako mužíčky s velkou hlavou, hmyz, sliz a podobně a zkusí na to jít odjinud. __________ Po shlédnutí několika dílů 2. série jsem zvýšil na 5*, ale po dokoukání všech epizod zase vrátil zpátky na 4. Přece jenom nemusím nadržovat až tak okatě. A závěr 2 sezóny byl takový, ehm, opět rodinný.

J. Edgar (2011)

Zajímavý snímek, poučný, ale celé je to jakési nedomrlé. Moc se mi nelíbily ani stařecké masky. Jakoby se právě na tyhle atributy - zahrát a předvést stejnými herci mladé nastartované hřebce i starce nad hrobem - což dopadlo tak ňák, ňák tak... vypráskala veškerá invence - a už žádná invence nezbyla na drama a kriminální dějovou linku. Film ozvláštňuje propojení reálií a Hooverova vyprávění, které se ne vždy krylo s historickými událostmi. To, že tohle divákovi dochází postupně, ale považuji spíše za klad.

Kouzelníci (2013)

Vypadalo to nadějně, ale ten konec to celkem zazdil - a z komedie se stala fraška. Jednu hvězdu jsem přidal, protože se mi líbí úvaha brát to i jako satiru na současný entertainment.

Nevědomí (2013)

Při shlédnutí Oblivionu jsem si vzpomněl hned na několik snímků (ne, Tron to nebyl - spíš Moon, GITS, Já, robot apod.). Kurylenko je krásná, Cruise jako obvykle poněkud toporný a odosobněný. Ale jako celek co by čisté scifko to funguje pěkně. Možná by fungovalo ještě lépe, kdyby se seškrtala půlka dialogů, ubralo pár akčních scén a trochu přidalo seznámení s oním tajemným TETem aka Sally... Slabší čtyři hvězdy.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Je to v podstatě oprásklé anime Evangelion převedené do hraného filmu. Jde o vysokorozpočtové béčko, kterému však nelze upřít jistou - ehm - intenzitu. Nechybí nadhled a humor a pár zajímavých nápadů. - Co víc si od letního blockbusteru přát.

Invaze (2007)

Na tomto zbytečném filmu na téma replikantů mě celkem hodně věcí štvalo. - Určitá odlehčenost, která snímek posouvá spíš do komediální roviny, než temného scifi-thrilleru. Odbytý začátek, který chabě rozvíjí dramatický potenciál látky - jakoby režisér chtěl vzkázat - to už všichni známe, tak šup šup, ať už máme ten úvod za sebou a můžeme všechny rychle pozvracet (pardon infikovat). Závěr byl snad ještě odbytější a rychlejší, než začátek. Tiskovka, jak to teda s tou nákazou bylo, se odbude pár pseudovědeckými větami během chvíle někde na chodníku. Na druhou stranu je poměrně slušně zpracovaná střední část, která se dobře rozjede a drží film nad vodou. Důvody, proč se na Klausmannovu Invazi kouknout: Máte rádi Nicole Kidman a Daniela Craiga. Téma vás baví a nevadí vám vidět znovu omletou látku s nějakými formálními obměnami. Nevadí vám pár klišé ve filmech na téma globální epidemie. Nevadí vám pár jasných politických vzkazů. Mimochodem, věděli jste, co znamená Česko v ruštině? Rohožka na boty! To měli vědět ti naši soudruzi už dřív. :-)

Invaze (2005) (seriál)

Vedle BSG řadím k pomyslné seriálové top v žánru sci-fi. Ale ono tam toho sci-fi vlastně až tak moc není. Do popředí se tak dostává dramatická dějová linka. A ta mě chytla a už nepustila, dokud jsem nedokoukal. Příběh může alegoricky posloužit jako zrcadlo jakémukoliv jinému střetu - třeba evropských dobyvatelů Nového světa. Dočkáme se sice také souvislého proudu dialogů na rodinné téma. Paradoxně mi ale v tomto případě "rodinná výchova", jak já tomuto úkazu říkám, nevadila. Protože na pozadí toho všeho se děje něco tak temného a rozvratného a vcelku sympatičtí herci to vše podávají herecky natolik přijatelně, že nějaké to "budu v pořádku - slibuji, vrátím se, miluju tě - zlato, taky tě miluju, mrzí mě to" opakované do bezvědomí, už odpustím, stejně jako pár scénáristický podivností (jako že by se vodstva hemžila mimozemskými entitami, které svítí a připlují na písknutí a armáda to jen pozorovala - a o tom všem - v době internetu - psal na svém blogu jen jeden bláznivý ufolog Dave? - c'mon) :-)