• Krátkometrážní

Na hraně zítřka (2014)

Konečně od Matrixu pěkná pokoukaná. V Blablivůdu se přestali drbat na bradě a napsali slušný scénář.

Armageddon (1998)

My sme astronauti! :-) Teda spíš vrtáci. Made in USA.

Světová válka Z (2013)

Worlde div se, výsledek je koukatelná variace, byť na 100x viděné. Skvěle namixovaný, dobře obsazený, řemeslně zručně vyrobený, libě ozvučený a hlavně mainstreamovému vkusu vyladěný horůrek na zombíkovské téma. Vše se zrychluje. Ne jinak tomu je s rychlostí přeměny infikovaných na zombíky. Časy, kdy se dotyčný trápil několik minut nebo dokonce hodin, jsou nenávratně pryč. K přeměně dojde za pár vteřin a pak novopečený zombík vyskočí ze země a hodně rychle běží za nejbližší obětí. Napadené nepapají. Jenom je hryznou, nakazí a mažou dál. To dělá v prostředí měst, kde je hlava na hlavě, neuvěřitelný lavinovitý a jinde neviděný "zombie efekt". Jinak je to také film o rodině, pokud by to náhodou někomu uniklo;-)

Cena za slávu (2014)

Film na mě působil dojmem, že se jedná o: za A) rannou práci (při sběžném pohledu do profilů tvůrců se tato doměnka potvrzuje; za B) nějaký symbolický sebezpyt hercovi/filmařovi duše; a za C) pokus o horor s myšlenkovým přesahem. Myslím si, že větší sílu by mělo nechat to v té symbolické neexploatační rovině. Takle je to takový kočkopes. Avšak věřím, že tvůrci o sobě ještě dají vědět a v budoucnu diváky příjemě překvapí. PS: Přijde mi zajímavá úvaha, jak by film dopadl, pokud by to točili třeba Španělé...:-)

Dívka odjinud (2010) (seriál)

Horor? Ale kdeže. Tohle je popcorn pro teen-girl. "Bo, ty jsi tak EMO!!!". Hlavní hrdinka, sukuba Bo, je místní komunitou Fae tlačena, aby si vybrala tým v černém, nebo bílém tričku. Bo je samozřejmě rebelka, takže si nevybere ani jednu stranu... Námět je fajn, ale zpracování je spíš pro diváky hledající nenáročnou oddechovku, u které může vypnout. Pokud vás zajímá např. logika děje a chování postav, máte rádi kvalitní zpracování a dobře napsané dialogy, asi budete místy trpět. Seriál příliš nepozdvihuje ani um hereckého ansáblu (představitelku čelní role nevyjímaje). Některé scény vyloženě šustí papírem. Jako např. v pilotním dílu poněkud trapný test sukuby inscenovaný lokálními Fae. Setkáme se s opravdu kuriozními druhy Fae, které asi utekli z nějaké české pohádky (lesní plamínkující androš, bezhlavý asasín odkládající si hlavu před každou akcí nebo třeba věčně hladový japonský vodník). Zjev hlavní hrdinky, která má být za největší sexici, jež byl v komentářích mnohokrát hodnocen jako nesympatický, mi naopak vůbec nevadí. Leč vybrat by se určitě dalo také lépe - I diblík Kenzy má větší sex-appeal. Přes uvedené zápory se na to dá koukat, tvůrci to berou zjevně s nadhledem, nechybí humor a pokud jste cílová skupina (slečna 15-), věřím, že si to užijete. Já to balím se 4. epizodou.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Teorie relativity prostoru a času funguje bezvadně. - Čímž lze vysvětlit, že i nejrozmáchlejší filmové univerzum se z jistého úhlu pohledu jeví odbytě a banálně. Aneb jak z jinak výborných ingrediencí dostat filmový průjem. BTW: Lze s úspěchem pochybovat o tom, že po té, co mutanti zlikvidovali Bílý dům a málem sejmuli prezidenta USA, by se s nimi "lidstvo" (rozuměj generální štáb U.S. Army) rozhodlo žít v míru. Zajímavý komentář: Tsunami_X, Cival, Radek99.

Po krk v extázi (2004)

Zaujalo mě pojetí této postavy - noblesní kriminálník s kvazi-morálkou a úpornou snahou vyhnout se špinavé práci, který do toho nakonec stejně zabředne až po uši a ukáže, co v něm dříme. A jak byla ta poučka o tom úspěchu a h*vnu? Vlastně je to jedno. Vše se může kdykoliv zvrtnout. Stačí aby nějaký kašpar dostal bouchačku do ruky. Neobvyklý a odpíchnutý film, který si divákovu pozornost udržuje od začátku do konce drsnějším humorem, svižnou akcí a dějovými zvraty, kvalitním hereckým obsazením a slušným zpracováním. Na můj vkus je ale trochu překombinovaný. Chce působit chytře a zároveň odvázaně. Rychlý spád nedovolí divákovi moc hloubat nad logikou zvratů. Absurdní thriller? Závěr mě utvrzuje v doměnce, že spíš jde o to absurdno a cílený mindfuck. Překombinovanost ale nijak nesnižuje zábavnost. Craig, který ztvárnil hlavního antihrdinu, filmu vyloženě sedl. Škoda, že trochu více nedostal prostor andílek s ďáblíkem v těle v podobě kočky Sienny Miller.

Cyber City Oedo 808 (1990) (seriál)

Anime působící starším dojmem, než 1990. Zápletka je fajn, ale výsledek působí dost sterilně.

Zlaté oko (1995)

Odhlédnu-li od trademark se dvěma nulami a sedmičkou, vychází mi z toho vcelku průměrný akční film (či lehce nadprůměrná akční komedie). Tradiční humor nám občas přepne do grotesky (např. scénky s Xenií, která si orgasticky užívá zabíjení). Je tu pár hezkých nápadů (tank, satelit s vodou) a obměn klasického scénáře (hlavní záporák z vlastních řad). Logika, tradičně, uhýbá zábavnosti a spádu. Pokud bych však měl shrnout celkový dojem - scénář je v podstatě relikt studené války (abych parafrázoval mrs. M). Je s podivem, že to tvůrce baví i v roce 1995. Co ale musím vyzdvihnout, je nezapomenutelná variace na titulní bondovskou skladbu nazpívanou Tinou Turner.