Smrtonosná past 4.0 (2007)

Už jsem se nemohl dočkat, až zase uvidím starého, ostříleného Johna McClana v akci. Bruce Willis je zpátky ve své nejslavnější roli a daří se mu jako za mladých let. Už to není jako v prvních dílech, ale i přesto nejsem zklamaný. Doba je jiná a režisér se musel přizpůsobit. Zločincům se dal moderní kabát a místo pistolí používají (počítače). Speciální efekty už jsou na jiném bodě. Akce je mnohem více a McClane, se musí potýkat z většími a až skoro nereálnými problémy. Hlava mi šla z toho kolem, co všechno ve filmu zlikviduje a přežije. Jako třeba bojovou stíhačku. No jo! Doba je taková a já s tím souhlasím. Bruce, neměl žádnou chybu. Byl ve skvělé formě a rozdával jednou hlášku za druhou- prostě paráda! I původní hudba neunikla. Styl natáčení a efekty mi nevím proč, připomínaly Terminátora 3. Skvěle odvedená práce, která fanouška musí potěšit. Na kultovní první díl to nemá, ale i tak mám ze Smrtonosné pasti 4.0 velikou radost.

Smrtonosná past 3 (1995)

Lepší než dvojka! Tento optimisticky laděný výkřik mluví za vše. Bylo by to ještě lepší, kdybych mohl dodat, lepší než jednička, bohužel učinit tak nemůžu. Ale žádné strachy, i tak je to ryze povedená podívaná plná novinek objevujících se ve velké koncentraci. Na okraj bych rád podotkl, že se tenhle díl až moc nebezpečně podobá Smrtonosné zbrani. Kdo jí viděl, pochopí, já však nehodlám prozrazovat všechny ty věci, to nechám na vás. No, možná jednu :-). K McClanevi totiž přibyl plnohodnotný parťák a tohle nezmínit by byla škoda. On odpracoval lví podíl a přinesl do série pár z těch novinek, o kterých jsem se zmínil. Tak především 99% stopáže samozřejmě nevyplňoval jenom John a my měly pocit, že už to není tak jednotvárné. Zeus je postava ohromně zajímavá, plná názorů a určitě si je nebude nechávat pro sebe… Mimo to má odvážnou náturu a jeho protagonista S. L. Jackson mu pomohl k ještě větší popularitě. Zeuse totiž zahrál výborně. Další plus z řad inovací je od základů překopaný příběh. Ono jak se to vezme, překopaný je dost silné slovo, jenže takový to na mě dělalo dojem. Teď byli oba hrdinové stavěni do situací, které si sami neudělali, ale byli odkázáni skoro jenom na padoucha, který jim vymýšlel samé lahůdky. Samozřejmě mám na mysli jeho úkoly a jejich plnění. Což sebou nese mnoho úsměvných momentů. Ale ta nejdůležitější síla příběhu je v jeho překrucování. Chvíli se tváří jasně až předvídatelně a za další chvíli vás ohromí. Jen si počkejte sami, určitě pochopíte. Rovněž nejde nezmínit kupu akce, bez které by to nebylo ono. Oproti dvojce konečně ubrali na nereálnosti a více se věnovali normálním fyzickým výsledkům, takže i kabrňák jako John někdy bude dostávat na zadek. S tím jsem vážně spokojen, děkuju, že pochopili, co lidé chtějí od Smrtonosné pasti. Rambo tu už totiž je. Vzato kolem a kolem, nemám výraznější výtky, čili hodnocení bude poměrně vysoké. Jak už jsem na začátku předeslal, vychází mi z toho 75%. Přesně mezi prvním a druhým dílem.

Smrtonosná past 2 (1990)

Co dodat ? Bruce ve své roli. Možná oproti jedničce slabší, ale co je slabší ? Možná mi tam úplně nesedlo to letiště, a to, že Bruce nebyl tak odhalen jako v jedničce. Ale, akce byla, hlášky byly. Prostě John Mc Clain je nepřekonatelný :-)

Smrtonosná past (1988)

Kdysi jsem byl na Smrtonosné pasti s kamarádem v kině. Tehdy jsme byli nepříliš často vídanou akcí nadšení. Časem se hlad po mohutných filmových detonacích v hlavách mnohého Čecha včetně mne utišil a zájem o akční záležitosti mírně uvadl, nicméně jsem po letech zjistil, že Smrtonosná past opravdu patří mezi ty bezesporu kvalitní akčňáky. Za to vděčím Johnu McClainovi (ne úplně přesně tam tomu, ale skoro tam tomu :o), neboli Marcovi, jenž mne na odvysílání Smrtonosné pasti v TV upozornil. Proč tuto sérii filmů mezi jinými akčními počiny vyzdvihuji? Samozřejmě kvůli fenomenálnímu Bruce Willisovi, na jehož výkonu snímek stojí a bez něhož by i padal.. Bruce není tak úplně typický akční hrdina. Klišé praví, že akční postavu by měl reprezentovat mírně nedůtklivý anabolický semenáč, kvůli efektu politý kýblem oleje, kterému se maskulatorní boule, třeba na prostředníku ruky, nevybíravě rýsují i skrz kevralovou kapsu kalhot. Měl by mít sveřepý výraz a takovými sentimentálními věcmi, jako je rodina, měl by se zabývat jedině tehdy, když je rodina nepochybně po smrti, samozřejmě těžce ohyzdné z rukou nějakého šíleného záporáka, se kterým (sympaticky) psychicky vyšinutý hrdina svede nerovný zápas a vzdor tomu, že je deset minut před koncem takřka v čudeli a záporák mu už už odřezává motorovou mačetou o výkonu 25KW od těla jeho nebohou hlavu, vzmůže se, mačetu použije jako kladivo o výkonu 50KW a záporáka zatluče k protinožcům, načež si divák úlevně oddychne poznáním, že přece jen na tom světě existuje nějaká spravedlnost.. John McClane v podání Bruce Willise je schopný frajer, to určitě jo. Jenže v mrakodrapu (a později leckde jinde) pobíhá v propoceném tílku a lecos mu nevychází. John je realistický hrdina. Je znát, že je unavený, že mu protivník dává zabrat, že se přemáhá, že si je vědom, že má občas kliku a občas proklíná osud, protože na něj klika zapomněla.. A ecce! Nápaditý nebývá pouze John, ale pěkně prohnaní jsou i jeho protivníci. Když k tomu přičteme McClaneův sarkasmus, s kterým briskně komentuje situaci - a je třeba číst, že jeho hlášky míří do černého častěji než zbraň člena ku-klux-klanu, vychází nám z této rovnice, plné pozitivních znamének, divácky velice příjemné skóre. Smrtonosná past díky zmíněnému patří mezi vrchol akčních snímků a troufám si říct, že nebude zklamáním dokonce ani pro ty, kdož se jinak kvůli jistým stylizacím akčním filmům vyhýbají.

Poslední skaut (1991)

Pro jednou jsem zase dostal chuť na nějaký akčňák. A film "Poslední skaut" byl vychvalován do nebe, tak jsem byl taky patřičně zvědavý. Film začal slibně. Scénarista Shane Black, chtěl hned na úvod ukázat divákům, jak tvrdý je v tomto filmu Bruce Willis. Chtěl bych hned říct, že tenhle film je jeden z těch jednoduchých akčňáků, kdy hlavní hrdina nehne ani brvou když mu nějací dva gangsteři míří na hlavu pistoli. Ano, pro některé to je dostačující, někteří chcou jenom akci a nic víc. Mě to taky kdysi stačilo. Ideální jsou na tohle filmy Stevena Seagala nebo už tady zmíněného Bruce Willise. Dříve jsem tenhle styl hltal, teď už mi to příjde klišé a strašně ohrané, ale nedivím se že měl tento film měl tak dobré ohlasy, protože v roce 1991 to bylo cool, něco nového a něco líbivého. Režisér Tony Scott se prostě rozhodl, že natočí obyčejný akčňák, který v tu dobu letěl. On i ten scénář se jinak zrealizovat nedal než na velice akční akčňák. Neštěstí je, že v tomhle filmu nejde moc o herecký talent. Jak Bruce Willis tak i Damon Wayans se nemusí nějak herecky namáhat, neboť za ně vše řeknou nadávky, pěsti a zbraně. I Helle Berry, na kterou jsem se těšil zde byla jenom malou část filmu, takže zase takové malé zklamání. To, co jsem si ale opravdu užíval byly hlášky. Musím Shana Blacka pochválit aspoň za to, že když už udělal tuctový akční scénář, tak ho aspoň nějak okořenil. Nebylo to pouhé "bum bum, beng beng", ale divák se u toho aspoň pousmál a hned film stoupl v oblibě. Je to jeden z těch filmů, na které se můžete koukat každý den. Ne, kvůli hercům, ale kvůli scénáři a akčním scénám. Toho si na filmu nejvíc užijete. Jedním dechem: "Parádní akčňák na večer, pokud ale chcete něco s hlubší myšlenkou, ruce radši rychle pryč." Bohužel pro mě tento film obstál jako lepší průměr, protože ale ve mě někde v hlouby duše pořád sídlí ten malý akční nadšenec musím dát 60 %. A teď mě omluvte. Musím si jít film "Poslední skaut" přetáčet na nejvtipnější hlášky, abych ukojil to malé dítě ve mě. :-D

Matrix Revolutions (2003)

Jediná rozumná otázka, která mně napadá po tom strastiplném zhlédnutí je:“Proč?“. Proč to museli zvorat, proč se nepoučili z chyb minulých, proč to vlastně vůbec točili… Reloaded a Revolution bych normálně sestříhal do jednoho filmu a bylo by. Revolution je totiž moc rozvleklý a místy nudný. Už nemá vůbec co nabídnout! Přitom si nechali dostačující prostor a hnali film do velkého finále, ale ten špatný vtip z toho dělají okolní záležitosti. Z jednoho mnou nepochopitelného důvodu bratři Wachovští brutálním způsobem opomíjeli akci a nabízeli nám jenom chabé náhrady. Ta sekvence plná sloupů okopčená z jedničky mě do varu rozhodně nepřivedla. Jako kdyby tvůrci nevěděli a přešlapovali na místě. Jenom pořád zařazovali jeden rozhovor za druhým. Nevím, jak vy, ale já se nedokážu bavit u předem jasných vyústění, jako by asi Neo nevěděl, co mu vědma řekne… když si vybavím, jak jsem kritizoval ty dialogy v druhém díle… ty jsou proti těmhle hotový zázrak. No, a když jsme s velkou slávou jednou nohou ve finiši, mělo by se přispěchat s něčím fantastickým, ale ani tady jsem nešel do kolen. Neo vs. Smith byl celkem povedený souboj, jen mu chtělo pomoci něčím nespecifikovaným. Připadal mi nemastný, neslaný. Šest hodin filmového času dřou pro tohle, a proto měli mít nějaký schovaný trumf. Zatím jen kritizuju. Je tedy něco k pochválení? Bohudík ano, kupříkladu atmosféra. Robotí město působilo neopakovatelným dojmem a zrovna tak i jeho vizuální podoba. Vůbec všichni roboti se povedli. A z herců se nejvíce vymykla H. Weaving. Je až s podivem, že jsem ho v žádném předešlém dílu nezmínil, role agenta Smithe nemohla vyfasovat nikoho lepšího. Za plus ještě počítám hudbu a zpomalené efekty, zvláště pak uštědřenou ránu pěstí. Závěrem: Trilogie Matrixu by si každopádně zasloužila lepší třetí a zároveň i druhý díl. Jenže Matrix mám rád, i přes jeho vady. Přišel s něčím novým, dal vyniknout spoustě novým talentům, v plné kráse ukázal sílu digitálních fíglů. Je nezbytnou součástí kinematografie vůbec. Matrix tu bude věčně, ať chcete nebo ne, a je tu jenom a jenom pro vás. V konkurenci dneška stále zaujme a neztratí se.

Matrix Reloaded (2003)

Matrix Reloaded už jsem samozřejmě několikrát viděl a tehdy bych mu dal skoro stejné hodnocení jako jedničce. Jenže dnes zaujímám úplně jiný postoj. Rovnou dopředu říkám, že dám 70%, což samo o sobě není málo, jenže 30% rozdíl oproti jedničce je markantní. Čím si mě Matrix 2 tak znepřátelil? Zaprvé ubrali na příběhové složitosti. Zmohli se jenom na ubohý boj s časem, kdy si volíte mezi spásou a láskou. Taky osudy "pravého" lidstva se nějak minuly účinkem. A zadruhé vůbec nenavázali na postoj k novému druhu smyšlení. Ty řeči z jedničky byly brilantní, skrývaly v sobě myšlenku a sdělení… A co se skrývá v těchto? Prázdno, absolutní prázdnou, sice se ho snažili zamaskovat do méně používaných slov, které udělají dojem, jenže jim uniklo, že mají taky něco sdělit. Je to jako by vám vědec popsal, co to je atmosféra. Ať použije jakékoli zdlouhavé slovní obraty, stejně každý ví, k čemu atmosféra slouží, a tudíž vás ničím jiným neobohatí. A takhle podobně si počínají při každém rozhovoru s důležitější osobou. Jediný prim hrála akce. Tím mně fakt zaskočili. Jak to tak vypadalo, věnovali se jenom jí a na ostatní nebrali ohledy. Proto můžeme akorát obdivovat Nea v nejroztodivnějších kreacích. Vlastně tím si taky zachránili kůži. Nejde nezmínit boj vyvoleného proti tisícům Smithů! I když někdy ta digitální technologie dost haprovala. A tři měsíce natáčená honička na dálnici neměla obdoby. Na takovéhle orgie se hezky dívá. Choreografové akce zaslouží hlubokou poklonu. Takže máme na jedné straně velký plus za akci a velký mínus za příběh. Naštěstí se pomyslné váhy přiklonily na tu lepší stranu díky hercům. Keanu Reeves znovu potvrdil, že umí. Podal svůj nadstandardní standard. I Carrie-Anne Moss bodovala. Ta dokázala nejen slušně sekundovat, když se dostala na scénu, už jsem nechtěl, aby jí opustila. A také díky hudbě. Ta byla snad ještě lepší než předtím, a to je co říct… No, otevřený konec jasně odkazuje na pokračování a už dopředu se obávám, jelikož bych nerad dával ještě nižší hodnocení…

Matrix (1999)

Už po prvním zhlédnutí mi bylo jasné, že nálepka „kult“ se filmu nevyhne. Přece jenom jsem se potřeboval ujistit, jestli se v mém pohledu nic nezměnilo, takže jsem dnes Matrix opět s chutí zapnul a nezbývá mi nežli konstatovat, že se nezměnilo zhola nic. Zase mě naplno dostal výjimečný nápad a celková pointa. I přes omílaný námět o vyvoleném a ráji, nemůže být řeč o kýči. Opravdu něco takového tu ještě nebylo. Přes zaběhnutý postup akčních filmů, je akce až na druhé koleji, tudíž se filozofování může nádherně rozprostírat a tvořit takové myšlenky až nám půjde hlava kolem, což se mě zaujalo ze všeho nejvíce. Katastrofický scénář lidstva spolu se stroji nebyl ve své podstatě nijak převratný, jenže když se prolínají různé dimenze tak krásným způsobem, hned každého rýpala umlčí. Vůbec znázornění systému pomocí těch zelených čísílek, jeho úkol a fakt, že žiju vlastně v iluzi reality je famózní. Podle všeho jsou otcem této předlohy bratři Wachowští, dnes již hodně povědomí jinými povedenými díly. Jak jinak, moje prvotní zkušenosti s nimi pocházejí právě z Matrixu, čímž si mě oddaně získali. Jste borci!! Zatím na 1* dvakrát podtrženou. Ovšem hledisko akce jsem ještě nezmínil. Jestli jsem doposavad v sedmém nebi, výsledný efekt se vším všudy se rovná… ani nevím jak to zformulovat, no prostě bomba. Hlavní kvantum tvoří úchvatné bojové umění působící nadmíru uspokojivým dojmem a ten nový „bullet time“ je třešnička na dortu, který posouvá akci ještě od další krok v před, proto se řadí mezi tu nejlepší v žánru. V roce 1999 nic tak přenádherného snad ani nejde spatřit. Trikaři se vyblbli, jen co je pravda. Jo, zelené plátno dostalo zabrat :-). Teď k další důležité složce, hereckému obsazení. Z těch 5-ti zvažovaných je Keanu Reeves rozhodně nejlepší volbou, představa skákajícího Willa Smithe mi nedělá dobře, natož Leonarda DiCapria. Keanu se takhle dostal do toho nejširšího povědomí, takže jen slepý by ho nepoznal. I Laurence Fishburne dokázal úžasné věci, na něj jsem po Reevesovi vzpomínal nejčastěji. Těch lepších postav je zkrátka nespočet. O nich by se dal napsat názor sám o sobě... Buď jak buď, Matrix je neopakovatelný zážitek, na něj se nedívá, ani se neprožívá, Matrix se žije.

Vůně cibule (1975)

Naprosto úžasná a netradiční westernová komedie se skvělými nápady s cibulí. Franka Nera nemusím, ale tady je prostě skvělej. Tento film jsem žral už jako malej a po každém jeho shlédnutí mám v úmyslu si jej pořídit do videotéky. Jednou větičkou : jest libo cibule?

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Je hned aspon tedy pro mě druhým povedeným filmem z této slavné série. Jonathan Frakes natočil úchvatnou podívanou plnou fascinujících triků a efektů. Jako dlouhodobý fanoušek Star treku musím říct že film se mi velmi líbil a to ne jen kvůli trikům a efektům ale taky díky skvělému ději,a skvělým hrecům. Právě díky hercům je film tak dobrý. Myslím si že není třeba je připomýnat každý fanoušek Star treku je jistě dobře zná. Nic méně na filmu je jedna věc která se mi vážně nelíbila. A to je dabing je známo že náš dabing je skvělý ale tady se to vymklo kontrole a byl vážně příšerný. Chvílemi mi to kazilo zážitek z filmu. Je to možná nespravedlivé ale tak to prostě je. Myslím si že za tak spackaný dabing by se mělo střílet. Normálně mi nevadí a mám dabing rád ale tohle byla katatrofa. Žel i když to říkám nerad to je důvod proč nedám filmu 100%.Takhle je to ( jen ) 80% Kdo film viděl v českém znění jistě mě pochopí.