• Romantický

Strange Tales of Liao Zhai (2005) (seriál)

Neznám více okouzloující cestu k poznání čínského náboženského myšlení, mýtů, lidových pověstí, než povídky , jejichž autorem je Pchu Sung-ling (1640 – 1715), http://en.wikipedia.org/wiki/Strange_Stories_from_a_Chinese_Studio (v češtině je pouze výběr Zkazky o šesteru cest osudu). Z obrovského množství 500 povídek, bylo vybráno tvůrci seriálu 6 příběhů (6x6). Xiao Qian - zde exceluje Yang Mi a Ge Hu v příběhu lásky smrtelníka a démona. V Painted Skin (nemá to obsahově nic společného s filmy, ani tv seriálem) uvidíte dech beroucí příběh malíře, jeho žárlivé ženy, která bude o manžela bojovat s jeho minulostí. Exceluje zde herecky kráska Zeng Li, působí tak křehce a oduševněle zároveň, asi nejlepší výkon v sérii, pro mě osobně nejlepší povídka. Xiao Cui - Bingbing Li jako chytrá lištička s hloupým manželem, přísnou matkou a nebezpečným soupeřem. Pak přicházejí bohužel slabší povídky Xiao Xie and Qiu Rong, Soudce Lu, nicméně dojem napraví závěrečná povídka A Bao o lásce veterináře a dcery hodnostáře je plná magie, soubojů, Pei-pei Cheng se do záporných rolí prostě hodí ve vyšším věku, zamrzí jen, že nějaké zvíře nechalo předubovat hlas Rainie Yang! Za to někdo zaplatí zdravím... Nicméně zpět k hodnocení seriálu, je sice těžce nízkorozpočtový a tak triky, výpravou, nebo speciálními efekty neoslní. Nicméně kostými jsou perfektní, bojová choreografie solidní, hudební témy někdy mile překvapí, jindy minimálně neruší povedenou fantasy atmosférou, řízlou někdy hororem, jindy pohádkou, romantikou, akcí. Tento žánrový koktejl je vysoce návykový má neuvěřitelné kouzlo, bezpochyby jde o vliv originálu, který si musím sehnat. Jak jsem psal již výše herecké obsazení je někdy značně povedené, i mně neznámí herci předváděli skvělé výkony, ti známí samozřejmě nezklamali. Rozhodně bych se nezlobil za další adaptace povídek Pchu Sung-linga... Sérii mohu vřele doporučit, ačkoliv se obávám, že většina diváků místo, aby se kochala originalitou příběhů, hereckými výkony, bude mrmlat cosi o tom, že je to podfinancované a nemá to technickou úroveň zpracování hi-tech seriálů, na které jsou nejen z Asie zvyklí.

Tou wen zi D (2005)

Neníto vůbec špatné a vysoké hodnocení si tozaslouží, jenže jako človkě, který viděl anime sérii Initial D tomu více dát nemohu. Skvěle nasnímané souboje, celkem slušně vybrané hlavní obsazení. Ale ten duch anime série mi dost chybí, je tu sice trhlý humor jako v předloze, ale nějak mi nesedí hlavní hrdina. Na druhou stranu je třeba říci, že poslední filmy série Rychle a zběsile to překonává rozdílem třídy.

Trinity Blood (2005) (seriál)

Pan objektivní by měl dát pouze tři hvězdičky, jenže dnes vyhrál pan subjektivní, který tvrdí, má to neskutečně dobře navržené prostředí, svět Trinity Blood je velkým plusem seriálu, stejně jako jeho některé postavy(hlavně ty vedlejší) a jejich vývoj, příběh tzrácí občas tempo a dech, nicméně je tu vynikající hudba, kresba i animace. Jak už psal Marius byl potenciál dostat z toho více a mnoho zajímavějších věcí, než další upírský akční seriál, ale díky konci není vše ztraceno. Třeba se ještě dočkáme výletu do světa TB.

Úpis (2005)

Zajímavě pojatá fantasy pohádka s dramatickým vyzněním. Vizuální stránka a výprava je vskutku úchvatná, přesto mi tam něco chybělo. Nejenže , některé efekty, triky tam nebyl příliš zdařile udělány, ale kámen úrazu leží v postavách a jejich vykreslení. Jako by se tvůrci nemohli rozhodnout zda to bude pohádka nebo akční drama a paradoxně pak trochu ztratili v obojím. Přesto si nemyslím, že by tato pohádka postrádala svoje kouzlo. Cecilia Cheung je nádherná princezna Qingcheng, Nicolas Tse chladnokrevně zlý, charismatický kníže Wuhuan, Hiroyuki Sanada pyšný generál litující svých činů. Rozhodně tu byly dobré nápady a momenty, slušná hudba o kterou se postaral Klaus Badelt, ale dalo se z toho vytřískat více. Vážně to někdy trpí rozkolem, zda hrát na vážnou strunu nebo více na pohádkovou stránku a to se netýká pouze akčních scén a jejich pojetí. Na druhou stanu příběh není hloupý a závěrečná pointa se mi líbila. Takže za ten příběh a hlavně vizuální stránku zvedám hodnocení po druhém shlédnutí o jednu hvězdičku. To dítě ve mně by mi neodpustilo.

Wangui namja (2005)

Vcelku zajímavé drama ukazující zkaženost dvora a vyšinutost jednoho panovníka, dobře se na to dívá, výprava je vynikající, stejně jako kostými. Příběh hlavní dvojice je podán velmi pěkně a dojemně, aniž by se tlačilo moc na pilu emocí nebo se zneužívalo menšinové tématiky příliš okatě, vše je v náznácích. Je jasné že nastanou dramatické a tragické okamžiky. Svět kejklířů je magicky přitažlivý a některým jejich kouskům jsem vážně tleskal. Jestli se chcete podívat jak to vypadalo na dvoře ve středověké Koreji, máte možnost. Nejlepší roli dle mého odvedl U-seong Gam.

Xi ma la ya xing (2005)

Wai Ka Fai je na komedie machr, ostatně mám podezření ,že snmíky, kde je uveden jako režisér a Johhnie To mají násleudjící rozdělení. Pokud se jedná o gangsterku, krimi, tak je to Jeníkova práce Wai je tam pouze asistent, a pokud je to komedie(kromě needing you, my left eye see a ghost) tak je hlavním autorem Wai. Proč? Protože to nemůže být náhoda, že jsou ty komedie tak dobré(např. Wu Yen). V této uvidíte nejen parodie bollywoodských kliše, ale taky humorně pojaté citace a odkazy na Kill Bill, Indiana Jones, Mister Bean, hk filmy o triádách, japonské filmy o yakuze atd. Ching Wan Lau je úžasný herec, dokáže vykouzlit stejné grimasy jako Rowan Atkinson! O Co tu běží? Příběh je jednoduchý, 4 muži z HK, strýc a synovci se vydají na výlet do Indie, samozřejmě jejich osudy se rozdělí, zažívají různá dobrodružství. Připletou se do soutěže o svatbu s Indickou kráskou. Další linii pojendává o mladíkovi z Himalájí, který také míří na tu soutěž a má se napřed stát špatným. A samozřejmě ta pravá dívka na něj čeká jinde. Já se skvěle pobavil, a potěší i účást Cecilie Cheung, škoda, že nedostala ještě více prostoru, ale i tak byla skvělá.

Yuan yang hu die (2005)

Městské krasosmutnění, tak by se dal v krátkosti shrnout film, který Yim Ho natočil. V zásadě se dá film docela dlouho rozebírat, je o roli náhody, ukazuje, že Čína se změnila, cíle mladých lidí rovněž. Mají sice více možností, než jejich rodiče, mnohdy lepší majetkové postavení, ale jsou šťastnější? Ukazuje se, že jsou spíše osamělejší, mnohdy neví, jak z toho ven. Hlavní dvojice majitelka čajovny - Xun Zhou, je lehce excentrická, problémy řeší se svým imaginárním dětským já, bydlí nedaleko Západního jezera v Hangzhou. Jeden z objektů jejího zájmu je filmový scénarista - Chen Kun, který má pro změnu na konzultaci problémů postaršího chlápka v červeném obleku a proprietách připomínající nejslavnější dílo Johna Woo. Tito dva se neplánovnaně i plánovitě setkávají a každý z nich má svoje problémy. Je to v zásadě napůl realistický příběh, který si občas pomáhá ne příliš přesvědčivými zvraty a někdy i postavami, které jakoby vypadly z lehké komedie. V zásadě je zde lehkonohé střídání komediálních, dramatických momentů. Ale jak jsem psal již dříve působí to na mě někdy neuceleným, nedotaženým dojmem (možná příliš lehké, než aby to zanechalo výraznější dojem). I přes relativně civilní herecké projevy, mě tento film více nezasáhl, ale fandové Xun Zhou se na to určitě rádi podívají:)

Zao shu (2005)

Realistický, ale přesto krásný milostný příběh dvou mladých lidí, bez patosu, přehrávání. Není zde přítomna žádná křečovitá snaha za každou cenu dojmout diváka. Nenzneužívají se klišé žánru, je tu i uvolněný a hravý humor, romantika, která je uvěřitlená. Herecká obsazení je klasa Anthony Wong, Eric Tsang, Jaycee Chan mile překvapil musím vidět brzy i jeho ostatní filmy, vypadá to, že půjde dost jinou cestou, než otec a to je dobře, protože přiznejme si kdo může soupeřit na poli akce s Jackiem Chanem? Snad se mi zadaří sehnat i další díla režiséra Dereka Yee. Tento snímek jsem sledoval bez dechu, byl to velmi hřejiný a místy i smutný zážitek, po kterém se však dostavila katarze, jak má být. Naprosto souhlasím s poslední větou Sysla. Tak svěží a zároveň realistický film na dané téma by jste měli vidět, protože se často nevidí. A určitě má co říct nejen mladým divákům.

1 litre no namida (2005) (seriál)

Vážně děs, pokud chcete vylekat své přátele, nebo se podívat, jak netočit seriál, tady máte dokonalý příklad.

A1 tou tiao (2004)

Není to vůbec špatný detektivní thriller s Antohny Wong Chau-Sangem v hlavní roli s Angelicou Lee po boku. dvě třetiny se složitá mozaika vyšetřování dobře rozvíjí, atmosféra je napínavá, akční scény tíhnou k realismu, což není nijak na škodu, pomáha to atmosféře. Herecké výkony jsou dobré. V rámci realističnosti zde neslyšíte skoro žádnou hudbu nebo jen velmi málo a decentně, důležitý je ruch velkoměsta. Bohužel těsně před koncem se odehraje konec takový nijaký, velmi slabý, málo vysvětlující, působí to hodně nedomyšleně a utle. Fakt škoda, pro dobré herecké výkony jsem vždy schopen odpustit mnohé, ale logické díry v některých místech byly příliš velké a nadějný scénář přišel málem na zmar.