Paterson (2016)

Paterson žije v Patersone a... 118 minút sledujete jeho jednoduchý stereotypný život, do ktorého prináša niečo nové iba jeho žena Laura svojou energickou povahou. Počúvate jeho básničky - nebásničky, aj keď teda v dnešnej dobe sú vraj poéziou aj verše bez rýmu (pritom je to iba výhovorka pre ľudí ktorí nevedia nejaký vytvoriť). Nečakajte v malom mestečku nejaký dramatický zvrat, budete zbytočne sklamaný. Jarmusch vás nechce šokovať. Mnoho ľudí dychtí po vzrušení, dobrodružstve, zážitku, vyhýbajú sa jednotvárnosti. Režisér "vyobrazeniami" s podmanivou atmosférou pripomína, že krása sa ukrýva v mnohých maličkostiach, chronológia a dejová línia tu nehrajú úlohu. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa unášať. Mimochodom - Adam Driver hral vodiča autobusu..výborné ;) PS: Pozorne sledujte psa!

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Tak som si nechala film uležať v hlave skoro týždeň a stále nerozumiem, z čoho pramení toľko nadšených ohlasov...Dostali ma "iba" herecké výkony hlavných postáv. Pitt je jasný, ten sklame málokedy. No a Kejsí je mimo kamery možno úchylák obťažujúci slečny, no pred ňou patrí k hereckej špičke súčastnosti. Dominikov film sa tvári strašne kúl poeticky a záhadne, sype verš za veršom a nakoniec je to iba (vykradnem slávneho anglického dramatika) - veľa kriku pre nič.

Fúsi (2015)

...neviem, kedy naposledy a či vôbec, vo mne vzbudila fiktívna filmová postava toľko ľútosti ako Fúsi. A možno ani nebol tak fiktívny...smutné a veľmi uveriteľné, možno až na tú intímnu chvíľku s blonďavou Sjöfn, ale nebudem sa v tom hrabať. Nenápadný film s nenápadným koncom. Zrejme už sa budem na ľudí ako Fúsi pozerať trošku inak.

Assassin’s Creed (2016)

Tak som si teatrálne obliekla mikinu s logom Assassin's Creed a s úsmevom pustila film. Ten mi pomaly začal zamŕzať. Príbeh sa odvíja neskutočne podivne. Kurzel sa z nepochopiteľných dôvod snaží vyťažiť viac zo súčasnej doby, než zo španielskej histórie, ktorá v traileri vyzerala veľmi lákavo. Hlavný hrdina sa v nej ocitne dokopy maximálne 45 minút. Fassbenderovi tí agresívni psychoši idú, no musí dostať adekvátny priestor, čo teda boj s halucináciami z animusu rozhodne nebol. Povestné Abstergo bolo divné a vlastne som sa o ňom nič nedozvedela. Nulová atmosféra, to je najväčší problém celého Kurzelovho Assassin's Creed. Pre neznámych mätúce, pre fanúšikov neuspokojivé...Chápem, že režisér nechcel iba kopírovať hru, ale prísť s niečím novým. Snaha sa cení, ale čo z toho, keď je neúspešná. Mimochodom, možno nie som jediná ktorá čakala na Requiescat in Pace - Nie, nezaznelo to.

Tom na farmě (2013)

Dolan sa pokúsil skĺbiť drámu s niečím ešte ponurejším, depresívnejším. Tajomno a stúpajúce napätie na vás dýchnu okamžite, no samotný príbeh negraduje, vyjasnenie faktov sa črtá iba veľmi pomaly. Akoby sa všetky postavy nadýchli aby niečo povedali, a nikto vlastne nič nepovedal. Nakoniec z tých všetkých náznakov a veľavravných pohľadov zasadených do zaujímavého prostredia nevznikne niečo celistvé. Na chlapec s chlapcom tému som už od Xaviera zvyknutá a dokonca nemám nič proti tomu, že ju recykluje znovu a znovu, ak to robí dobre. V Tomovi sa akosi nechal uniesť a popri krásnej hudbe a bezchybnom strihu zabudol, že mu nevidíme do hlavy a jeho myšlienkové pochody nie sú vždy jasné. Ale verím, že si to našlo/nájde svojich divákov.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Medzi Teóriou všetkého a Fantastickými zvieratami ubehli síce dva roky, no pri pohľade na Redmayna mám pocit, že ani sekunda...ten iba vymenil oblek za modrý kabát (mimochodom celkom pekný) a šiel hrať Mloka Scamandera...rovnaké trhavé pohyby, zmätený, priblblý výraz. Ak očakávate nejakú silnú dávku nostalgie, budete sklamaní, film ide vlastnou cestou. Na Harryho si spomeniete maximálne pri mávaní s paličkami, vyslovovaní zaklínadiel a pri mene Brumbál. O samotných postavách sa veľa nedozviete, ide tu predsa o fantastické zvery, ale pekár bol veľký sympaťák. :) Farrellova postava vyznela akosi do prázdna, na Deppa som ani nestihla v závere zareagovať. Za to Ezra aka Credenc (to najvtipnejšie z celého filmu) bol prevýborný, teším sa naňho v ďalších filmoch. 133 minút ubehlo bez útrpných momentov.

Ptáčátko (2016)

Roztopila som sa po 10 sekundách. Pixar tie úsmevné a roztomilé maličkosti proste vie...a nepotrebuje k tomu ani slová. :)

Legendy zločinu (2015)

...Všetkých 5* za brutálneho Hardyho, ktorý bol tak perfektný, že si niektorí ani nevšimli, že sa vo filme objavil hneď v dvoch rolách...;)

Švadlena (2015)

...Winsletka namiesto toho aby si začala vyberať zlé filmové scenáre, ako tomu u hercov po veľkých a dlhoročných úspechoch často býva, si vyberá stále lepšie a lepšie (Divergenciu jej odpustíme). Postava príťažlivej krajčírky jej sadla ako ušitá na mieru (ha-ha). Dungatar je malé mestečko plné závistlivých, neprajných ľudí, ktorí si sami vytvárajú domnienky a je im jedno, že nemajú dôkaz. Z veľmi rozpačitej prvej polhodiny sa nakoniec vykľuje brilantná groteska - tak akurát vtipná, nečakane tragická a nebojí sa ani čierneho humoru. Hugo Weaving zrejme zahrá všetko, od tajného agenta až po utajovaného gaya...Ja sa mu vôbec nečudujem, nad mnohými modelmi ktoré WInsletka predviedla som slintala s ním. Úplne nerozumiem, čo všetkým vadilo na o 14 rokov mladšiemu Hemsworthovi...veď je to v dnešnej dobe moderné! Veľká škoda toho úvodu-neúvodu, pretože záver si pýtal piatu hviezdičku. Ešte si dovolím duchaplnú poznámku, bez tej by to nebolo ono - najtragickejšie na celom filme je, že veľa vlastností obyvateľov nebolo až tak zveličených, ako sa môže zdať...

Doktor Strange (2016)

Nemám nič proti astrálnomeditačnýmčárymáryfuk záležitostiam, naopak ma táto oblasť celkom fascinuje. A nemám nič proti drzému, arogantnému Cumberbatchovi, to je typ postavy, ktorý mu ide. Ale toto spojenie akosi nenapĺňa potenciál, alebo možno nikdy nemalo existovať...niečo mi na tom hrozne vadí. Koniec sveta ma tu pramálo zaujímal, ale je to celkom vtipné, marvelovských hlášok je ako vždy dosť, aj Stan Lee sa tu blysne...zas sa v tom iba moc hrabem, tak privriem obe oči a dám tri hviezdičky. Ale Mikkelsen nech sa vráti do Dánska a Tilda Swinton k postavám, ktoré majú vlasy a zmysel...