Aladin (2019)

Nadprůměrná hraná verze staré Disney klasiky, za kterou sice o parník zaostává, hlavně atmosférou (strašidelná cave of wonders v animáku a tady rutinní jeskyně, ďábelštější Jafar). Starší verze je rovněž vtipnější a Robin je o chloupek lepší než Will Smith. Příběh je až na pár detailů skoro identický. Pravdou je, že rukopis Ritchieho je pryč a v podstatě vytvořil pásový mainstreamový Disney produkt s kvalitním a léty prověřeným a provařeným příběhem opřený o dobrý scénář a casting. Jen tomu prostě chybí ta atmosféra a kouzlo originálu. Disney si Aladina kasovně pohlídalo a ten pohodlně dokráčel k titulu třetího miliardového filmu Myšáka v roce 2019. A to měly ještě přijít Toy Story, Lion King a Frozen 2. 4*

Aladin (1992)

Super příběh, soundtrack, animace, Robin Williams jako Džin, správná buddy dvojka Aladin a opička Abu a úlisný záporák Jaffar. Třešničkou je pak song The Whole New World. Klasika mého dětství od Disney. 5*

Syn temnoty (2019)

Nevyužitý potenciál námětu, to je asi nejvýstižnější popisek filmu Brightburn. Je to temný Superman, nic víc navrch. Divák se nedozví nic o původu klučiny Brandona, jen to, že je z vesmíru. Jeho slabina tam není rozvedena, je to opravdu ploché odvyprávění originu dětského antihrdiny. Kasovní zklamání pro Screen Gems/Sony. 3*

Psí poslání 2 (2019)

Ta myšlenka s přenášením vědomí psů se mi líbila už v jedničce a tady tomu není jinak. Příběh dvojky hned navazuje na jedničku, vrací se i Dennis Quaid, který tu zestárne až do úplného dědy. Pes Bailey je tu samozřejmě taky, ale tentokrát ochraňuje Quaidovu vnučku. Kasovní úspěch jedničky se napodobit nepodařilo, ale to nic nemění na tom, že kdo má rád psy, tomu se tenhle film, potažmo série bude líbit. O třídu lepší než průměrná Dog’s way home. 4*

Podfukářky (2019)

Ženská verze filmu Dirty Rotten Scoundrels se Steve Martinem a Cainem z 80’s. Co fungovalo tam, moc nefunguje tady, tedy vzájemné špičkování. Závěrečný twist je ultra průhledný, zbytečný film. Pozitivem je akorát Anne Hathaway. 2*

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Hodně family friendly verze Pokémonů, kterou zachraňuje vždy pohotový a vtipný Reynolds a Pikachu. Bez nich by asi film prošuměl, protože po příběhové stránce je film celkem slabý, ale zachraňuje to velký počet Pokémonů. Pro fandy Pokémonů a pro lidi co na tom jako já ujížděli v dětství to bude zábava, zbytek to asi prozívá. Komerčně to Warnerům vyšlo a několik týdnů po Endgame se v kinech Pikachu dokázal prosadit, tržbami překonal rodinného Dumba i Shazama a došel si přes 400 mega. 3*

Srážka s láskou (2019)

Vcelku originální romantická komedie, Rogen i Theron se k sobě hodili, jejich humor sedl zase mně a je jen škoda, že film v kinech zapadl kvůli podivnému načasování mezi Avengers a Detektiva Pikachu. 3*

Hellboy: Královna krve (2019)

Dlouho jsem váhal, jestli téhle adaptaci dám dvě nebo tři jvězdy, ale vzhledem k tomu, jaký je scénář guláš s digibordelovým vizuálem, nakonec dám 2*. Mignolovy komiksy jsem četl a z téhle adaptace jí necítím tou temnou atmosférou, spíš z Hellboye udělali takového pekelného Deadpoola, který se snaží hláškovat za každé situace, temná atmosféra opírající se o lidový folklór je pryč a zbude pouze krvavé akční béčko se samoúčelnou vulgaritou a brutalitou, kterou mám rád, když má pointu a je podána ve vtipné podobě. Což ale není tenhle případ. Diváci film odsoudili a z Hellnoye je jeden z těch nejostudnějších propadáků roku 2019.

Shazam! (2019)

O Shazamovi jsem věděl jen to, že jde o hodně starého superhrdinu DC, ale neznal jsem jeho backstory ani záporáka. Kdyby šlo DCEU tímhle family-friendly směrem, asi bych se nezlobil. Už Aquaman se mi líbil, a totéž platí pro Shazama. Je to vcelku příjemná změna po Snyderových temných BvS a JL. What about Shazam? Je to vtipný, hlavní dětské postavy sympatické, backstory zajímavé a za mě David F. Sandberg zvládl tohohle hrdinu divákům představit jedinečným způsobem. Mark Strong jako Dr. Taddeus Sivana perfektní, on ty záporáky prostě umí. Škoda pro Warnery, že tržby nebyly trochu vyšší, tenhle film by si to zasloužil. Nicméně dvojka vzniká a snad se tam dočkáme konečně alespoň camea Rocka jako Black Adama než přijde jeho samostatný film. 4*

Řbitov zviřátek (2019)

Kolosální kokotina i v rámci hororů, samotný námět o krchově, kde se dají oživovat mrtví zní celkem fajn, ale to provedení a hlavně závěr, kdy SPOILER malá holka zabije 3 dospělé, je neskutečná kravina. Dějová linka o Wendigovi jen lehce naznačena a pak se na ní režiséři Kölsch a Widmyer vykašlali. Film se na krátkou stopáž celkem vleče. Od Kingovy adaptace jsem čekal teda o mnoho víc. Pro Paramount jeden z mála ziskových snímků v roce 2019.