Budapešťské povídky (1977)

Na obzoru svítá... vozovna nás vítá.“ Sociologická sonda do fungování společnosti, tramvaj jako symbol sjednocení, naděje a života. Lhostejnost k jednotlivci, vždy nahraditelnému, vlažný soucit s neštěstím druhých, podobenství o válečnými hrůzami traumatizované společnosti, alegorie o nemožnosti existence harmonického společenství bez státu, čili formalizovaných a vymahatelných pravidel. To vše v tramvaji našli ostatní uživatelé. A ano, bylo to tam. Zasunuto pod dřevěnými sedačkami a napěchováno v ukradených pytlích, zavázaných pupeční šňůrou. Kaleidoskop plný střípků a jinotajů. Zatřesu a skládám obrazce. Jsou krásné i divné, barevně ladící i v nesouladu, konejšivé i zneklidňující. Ale... OKÉNKO KALEIDOSKOPU: [][] Ke střípkům nemám žádnou citovou vazbu, Szabó mi to neumožnil. Teprve „v závěru nám konečně kamera dopřeje pobýt v blízkosti každého z jednotlivých cestovatelů a dá mu slovo“ (desEsseintes). Pro mě pozdě. [][] Zamrazilo jen jedinkrát, když si slepá nad kufrem brýlí z Osvětimi ověřovala, že zkušenosti jsou nepřenosné a prozřít se nedá cizíma očima. [][] Zaujala manipulace s ručičkami hodin, kvůli „vyššímu zájmu“, viz moderní zhůvěřilost, úředně nařízený letní a zimní čas. [][] K  sobě do tramvaje mě to nevtáhlo, zůstal jsem venku a jen tlačil. Tři subjektivní hvězdy, ale za brýle a 50 odstínů žluté přihodím i čtvrtou.

Películas para no dormir: La habitación del niño (2006) (TV film)

Co oči nevidí, monitor zachytí.“ Paralelními světy courám rád. Poprvé v r. 1959 se slečnou Millicent Barnes, ve 21.epizodě The Twilight Zone. Ze Zóny jsem se vrátil, ale Rod Serling asi nechal otevřené dveře a něco proniklo do našeho světa. Otázka. Která fyzikální konstanta je společná všem paralelním vesmírům? Správně, je to Iglesia. Konstantně točí výborné příběhy, napříč žánry. Umí i mrazivou duchařinu, s jediným, zato velkým kazem. OBRAZOVKA CHŮVIČKY: [][] Umístěné u dětské postýlky v pokojíčku v patře. Já jsem v přízemí. Na monitoru uvidím váguse, jak se sápe po miminku!!! Co udělám? A) Pokrčím rameny a nechám to koňovi, ten má větší hlavu. B) Vzbudím manželku a sám jdu spát. Ona je matka, tak ať se stará. C) Logicky. V kuchyni popadnu nůž a... jdu číhat pod schodiště!!! Asi abych mohl, až se úchyl nahoře s miminkem dosytosti vyblbne a bude scházet po schodech, na něho bafnout. [][] Uhodli jste, správně je C). Juanovi medaili Otec roku“, paralelnímu Juanovi šroubovákem do krku a Álexovi a Jorgemu svěrací kazajku, za zbytečné zprasení jinak pětivězdičkové duchařiny. Zatemnění scenáristické mysli nebo alternativní realita? Kdo ví...

Crimen ferpecto (2004)

Do chomoutu s nosatou, s tou karmickou odplatou.“ Guillermo Toledo toho metrosexuálního manažerského frajírka střihnul parádně. Homo erectus, říše namachrovaní, kmen vošousti, třída narcisové, řád neřád, čeleď sobcovití. Ve zkušebních kabinkách i pod dámskými sukněmi je jako doma, při dodržování zásady: „ANO na radnici by znamenalo NE životu.“ Až si někdo zarajtoval i na jeho hřbetu. Nejprve boss, následně škaredka, zamilovaná až po uši a svůj výstavní nos. Typická španělská holka, poněkud koňský obličej plus pořádný frňák. Mónica Cervera je miláček, úplná Simona z Comebacku. Už mě i pozvala domů, heč! Narkoleptický otec, hrachová kaše plačící mámy a držkatá devítiletá sestra, těhotná a s AIDS. FAKTOGRAFICKÉ OKÉNKO:  [][] Nikoliv Perfecto, ale opravdu Ferpecto, viz markování VHS u kasy. ◘ Iglesia ví o čem točí, sám již dvakrát ženatý. Ex ale zabít neplánoval, vycházejí spolu na pohodu. ◘ Dtto já. Obě Ex stále žijí. ◘ TV štáb s kamerou a živé vysílání jako forma nátlaku na chlapa? Nevěsta slyší ANO, ale je to jen odpověď duchovi na otázku: „Řekni, zabiješ ji?“ [][] Medové kecy v růžové kleci, majetnické, švitořící, o lásce furt tokají, pokoje nám nedají. Kdo je to? Láskyplný cynik Iglesia ví.

Společenství (2000)

Sousedka sousedu vlkem, navzájem kroutí si krkem.“ V tomhle činžáku je radost bydlet. Všichni nájemníci jsou lidé se srdcem (i jinými orgány) na dlani a majitel domu je pořádkumilovný. Nějaký Iglesia, povoláním režisér. Života i lidí znalý cynik, zbožný, romantik a příležitostný abstinent. Muž mnoha profesí. Umí i chodit s mopem po stropě, což se hodí, když k vám seshora prokapává dědek, kterého sousedská hlídka už dlouho neviděla vycházet. Pan Iglesia je i hudebně nadaný, byť nervák, občas používá trumpetu místo baseballové pálky. Panečku, to by byl předseda našeho SVJ! A já bych dělal pokladníka. Kufr mám. OKÉNKO BYTU: [][] Jak se do sousedského lesa volá, tak se ze světlíku ozývá. [][] Co to pořád cupitá po římsách a šramotí v podkroví? Snad ne pardál Álex? [][] Kdepak, jen hladové kočky. A co to žere, taková kočka domácí? Přece domácího... [][] Výtah zase nejede! Ale až se rozjede, chlapa na dvě půlky rozjede. [][] Natáčeno v Plzni, přímo v našem činžáku a většina mých sousedů v La Comunidad i hraje! Nasazuji si helmu Dark Vadera, zapínám meč a vytahuji svůj tiket Sportky. Kolik jsem vyhrál? Neřeknu...

La pasajera (2021)

Naložil tři ženský... a sliz mimozemský.“ Otřískaná dodávka jménem Nessa, čili auto s vlastní osobností, za volantem děsně ukecaný plešoun s erudovaným názorem na cokoli a na internetu domluvená spolujízda přes půl Španělska. Zhodnocení spolujízdy a řidiče Blasco: 4* (IMDb 52%). TECHNICKÉ OKÉNKO: [][] Co všechno se dá naložit do dodávky? Pět pasažérů a pořádný náklad:  ◘ Křesťanská feministka, matka s dceruškou v rozpuku, kšiltovka plus toreador a scénář typu bejkovina. ◘ Přejetá bába, mručící, kvetoucí a očividně neodčervená. ◘ Pár barelů jedlého emzáckého slizu s příchutí černého humoru. ◘ Slušná porce romantiky pro muže středního věku. [][] Milá hororová oddechovka, plná vetřelčího slizu, vtipných dialogů a vzájemného špičkování dvou outsiderů. Plešatého, světaznalého padesátníka a náctilené slečny se spálenou půlkou obličeje, což není tak velká vada na kráse, dáme-li na druhou misku vah její charakter, sympaticky přidrzlé chování a přihodíme i její pevné čtyřky. Závěr melancholický, scéna u baru potěšila.

Temná Sklizeň (2023)

Pidlozubý, hubený, celým městem honěný.“ Hned v úvodu WTF scéna se zrůdou, kterou honí smečka divokých teenagerů. Ti pak trhají a požírají vnitřnosti/sladkosti, ukryté v Pilozubově bříšku. Je dobré být v obraze (viz kniha), jinak budete zmatení jak gynekolog před stonožkou, Sawtooth před kostelem a já na pódiu. Osvětlené OKÉNKO V DÝNI: [][] Co se honí mou vydlabanou hlavou?☻ Že Kukluxklanu tady pšenka nepokvete. V celém městě jedna jediná černoška (a i ta zdrhla).☻ Proč chlapcům tři dny nedali najíst? Nejlíp se totiž honí nalačno.☻ Proč nějakej vůl ze štábu komparzistům omylem rozdal scénář k Očistě? Mladí pak dělali bordel, rabovali obchody a místo lovu Pidlozuba se zabíjeli navzájem.☻ Proč část soutěžících vůbec nepochopila princip hry (že oni mají honit Pidlozuba a ne naopak) a zbaběle se schovali v krytu? Potěšilo mě, že marně. [][] Zajímavý námět, gore rozverné, ale scénář na vidle do zadku. Faktor kukuřice nevyužit, většinou se běhalo po asfaltu. A ze strašáka místo slámy čouhalo mírové poselství americkým rodičům: „Neposílejte své syny umírat do zbytečných válek! Luxusní barák a cadillac v garáži za to nestojí.“ Jen $ 2,51 dávám.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

Strč krucifix do... scénáře, ať se rozkládají tváře!“ Těšil jsem se na svěží hororový puch, ale dostal jen všudypřítomný smrad kadidla, standardní homemade exorcismus a otravné mravní ponaučení „Miluj bližního svého.“ Jediná zajímavá inovace bylo dvojité posednutí a následné dabl (!) vymítání. OKÉNKO ZPOVĚDNICE: [][] Co si s posedlými lolitkami (doporučuji Den páně) užije i zapšklý ateista? †† Katastrofický žánr, viz zemětřesení. †† Krimi žánr, při napínavém pátrání po pohřešovaných dívkách. †† Haitskou JIPku a rozverné (ďábelské?) doktory. Zoufalému taťkovi dají vybrat... a pak udělají pravý opak! ††  Bezďáka květáka a jeho oplzlé pohyby s párkem, když otci barvitě líčil, co s holčičkami v lese... †† Démonovo flusání a hlavičku jak od Řepky. †† Smrdící krb s ucpaným komínem, smrdící nohy posedlých a záhadně poblitý strop (zkoušel jsem doma, fakt to nejde). [][] Prostě samá klasika. Dva Green chrchle, démonem až z paty vytažené, třetí jen slabý. Ale Linda Blair, ta vyděsila. Njn, na posedlých dětech člověk vidí, jak ten čas letí...

Pohádka o ebenovém koni (1978) (TV film)

Danajský dar, zápletce zdar.“ Děti už odrostly, ale pohádku si pustila žena a neotřelá zápletka mě zaujala. OKÉNKO PALÁCE: [][] Král měl dvě děti a těžký život. Synáček trumbera, dceruška divná. Tak dlouho přebírala zástupy nápadníků, až přebrala. [][] Hynek z Nemanic byl chudý, hloupý a neschopný, neb v lesích mu už roky vesele vegetoval loupežník Matyáš. [][] Aby toho neštěstí král neměl málo, zpoza kulis se vynořil záhadně zapšklý cizinec (chudák Petr Čepek, kam to vlezl) a mýrnyx týrnyx ho obdaroval koněm. [][] Že oř umí lítat, pochopil král hned, jak na něm synáček zmizel do... [][] V dalekém Orientu bylo veselo. Princ Otakar sbalil krásnou dceru sultána, v čestném souboji jeden proti šesti porazil stráže, přepral i princeznina snoubence a sultán to musel uznat. „Ano, vyhrál jsi. Ale tím jsi uvalil hanbu na můj dům. Zavřu tě, až zčernáš![][]Nerozumím vašim zákonům,“ divil se Otakar, neznalý práva šaríja a hned koukal, kde nechal tesař v kulisách díru. [][] Z hřbetu letícího koně pak na svou milou halekal: „Já se pro tebe vrátím!“, protože ho nenapadlo naložit ji rovnou. [][] I zbytek pohádky byl výživný, lítalo se sem a tam, kůň i princezna střídali majitele, až z toho holka oněměla. Nakonec ji čapnul loupežník Matyáš. A jak to se zotročenou Sulimánkou v českém kozím chlívku dopadlo? Schválně neřeknu, podívejte se sami.

Hra na lásku (1977)

Má milá má palubu, boky i ráhnoví... vše, po čem chlapi touží. Muži dá svobodu, na ní si pohoví... v kleci se námořník souží.“ Na vlnách se houpající příběh je plný překvapení, nahoru, dolů. OKÉNKO ŠALUPY: [][] V čem všem jsem se spletl? ≈≈ Vlezlého advokáta Orimbelliho jsem zkraje podezříval, že je gay. Já bloud. K vile a staré rašpli uvázaný dobrodruh se pak urval z řetězu a vyklubal se z něj pábitel s pohnutými životními osudy, univerzální milovník vdaných žen i kamarádových milenek, vražedně (!) sobecký Casanova. ≈≈ Ornella Muti, svůdně se hladící pod krajkovými kalhotkami, nakonec nebyla femme fatale, jen panenka v koutě, ve vleku událostí. ≈≈ Překvapil i rozháraný romantik, charismatický Patrick Dewaere. Místo sklízení sladkých plodů jen jednou uhryzl z hruštiček ... a zvedl kotvy. [][] Nebudeš moje choť... miluju svoji loď!“ Manželka zestárne, i vila zchátrá, ale moře lásky je věčné. Vítr honí vlny po hladině Lago Maggiore, vzadu se bělají vrcholy čtyřtisícovek, v severní části jezera je už Švýcarsko... a tam v každém přístavu čeká na Marca nějaká roztoužená milenka. Dá se takhle plout věčně? Nevím. Já už zakotvil :-).

Deliver Us (2023)

Při porodu v rychlíku, co se hodí nejvíce? Pár zpocených flanďáků a rychlovarná konvice!“ Exorcista, který nevěří na vymítání (!) a celibát prohlašuje za přežitek? To zní slibně. Jenže to by se Lee Roy Kunz  nesměl narodit zadkem napřed a v „podobenství o sváru dobra a zla“ vynechat ten svár. OKÉNKO RYCHLÍKU: [][] Rodíme ve vlaku. Jak to probíhá? ◘ Dramaticky. V kupé žádná zásuvka na 220V a navíc se ten blbý kabel rychlovarné konvice zamotal do pupeční šňůry. ◘ Naštěstí  místo horké vody stačila voda svěcená. ◘ Hadr na podlahu nebyl třeba, neb, jak známo, neposkvrněné početí vede i k neposkvrněnému porodu. Žádný chlív jsme tedy v kupé neudělali. ◘ Mesiáš už si dumlá paleček a bráška Antikrist si hraje s průvodčím na „Berany, berany, duc, duc![][] Slaboduchost scénáře si pochvalovala i těhulka Yullia. Aby taky ne. Šestinedělí zfoukla během 6 minut a porod levou zadní. Byla čupr dřív, než otec Russo rozmotal pupeční šňůru, zašmodrchanou s kabelem, a hned slinila nit a otci Saulovi zašívala na břiše ránu od nože. Jednu hvězdu za kardinála ve vlčím žaludku a druhou za díru v ledu pro otužování katolíků.