• Thriller

Cannibals and Carpet Fitters (2017)

Jak dokazuje tahle poloamatérská ptákovina, rodiny zdegenerovaných kanibalů neobývají jenom křovinatý a bažinatý americký Jih, ale i spořádaný anglický venkov. Smečka odpudivých synů v čele se svou matkou zabije a sežere každého, kdo překročí práh jejich domu nebo pozemku. I pozvané řemeslníky, v našem případě partu pokladačů koberců. Ale jelikož jsou tihle pokladači mimořádně slabomyslná jelita, fandíte pochopitelně kanibalům a pokukujete znuděně po časomíře. Holt neumí-li někdo natočit pořádný slasher, pokusí se natočit infantilní slasherovou rádoby komedii. V tomhle případě se to ale moc nepovedlo, trapností jsem několikrát málem chcípnul. Hodně slabá jedna hvězda za hodně sexy pokladačku Tashu (od které jsem si bohužel sliboval víc).

Accident Man 2: Zabijákova dovolená (2022)

Upřímně řečeno zkouknul jsem to jenom proto, že jsem nedávno viděl jedničku, tak abych měl tuhle sérii kompletní. Jinak bych se na nějakou retardovanou pseudokomedii pro děti (?) o sympatickým nájemným vrahovi (??) z vysoka... vybodnul. No a taky jsem byl zvědavej na rvačky, to uznávám. Hm, jo, byly tam nějaký rvačky. Z celýho filmu mě zaujala jenom jedna postava (Freya), a když jsem se pídil po tom, proč není její představitelka v titulcích, narazil jsem na tohle. A to je taky jediná zajímavost celýho filmu.

Laura Hasn’t Slept (2020)

Právě jsem s velkým uspokojením zkouknul rejžův o dva roky mladší celovečerák, takže jsem si samozřejmě nemohl nechat uniknout tohohle jeho krátkého předchůdce. Myšlenka dobrá, napětí slušné, Laura pěkná... A i když se před Laurou neumlátí její učitel kladivem, jak zazní za dva roky ve Smile, tak její psycholog se skalpovaným obličejem taky není k zahození.

The Hidebehind (2018)

Hm, chtěl jsem napsat, že i za denního světla můžete v lese potkat strašidlo, ale už to tu koukám někdo napsal. No tak nic. Snad ještě jenom to, že strašidlo je tak trochu k smíchu a chlap na výšlapu je tak trochu pitomec. Kraťas za pár švestek a natočenej za pár hodin, jen s trochou nějaký následný práce na compu.

Úsměv (2022)

Cvokařka Rose (mimochodem hrozně přehrávaná) mě několikrát přiměla k hurónskému řehotu, to když třeba rozcuchaná a s šíleným výrazem každému na potkání líčila, že není blázen, ale že je prokletá a pronásledovaná nějakou entitou. Nebo mi vyloudila na tváři otazník, když loudila na své cvokařce nějaké prášky, jako kdyby si je přitom nemohla sehnat sama. Pokud však ve vašem mozku dobrovolně vypnete centrum analytiky a logiky, nebo pokud ho aspoň zkrouhnete na dejme tomu čtvrtinový výkon, čeká vás nevšední, temná a myslím že na rejžovu celovečerní prvotinu hodně zdařilá horrorová podívaná. Několik slušných lekaček, několik příjemných zamrazení, několik výrazných zapamatováníhodných scén, jako třeba sebevražda střepem, synovcova narozeninová oslava, Rose doma se cvokařkou, bodání pacienta v nemocnici... je toho víc. Po čase zase konečně horror, který nemlátí už stokrát vymlácenou slámu... No, možná mi to místy připomínalo It Follows, ale co už.

Krycí jméno: Nehoda (2018)

Zabíjení lidí je pro Adkinse práce jako každá jiná. A po šichtě je ještě tak nakopnutej adrenalinem, že se musí jít někam porvat, aby to ze sebe dostal. Ale jinak je to klaďas a sympoš, charakterní, citlivý, se zásadami. To samý většina jeho kolegů v práci, která se schází v privátním klubu, kde spolu popíjí, i když spolu nemají absolutně nic společnýho, kromě tý svojí "práce". Bože chraň nás od dementních scénářů. Ale rvačky tam jsou skvělý, kvůli nim jsem to taky dokoukal. Nejlepší je rubačka Adkinse s pěknou a zlou blonďatou čubkou v kožených kalhotách. Je srandovní pozorovat, jak je najednou děsně pomalej a neohrabanej a dává si setsakra majzla, aby ji nemajznul doopravdy.

Jan Žižka (2022)

Družka trochu držkovala, že prej furt čumím jenom na ňáký přiblblý zombíky a jestli bych jí prej nepustil radši třeba toho novýho Žižku. A i když jsem (správně) tušil průser a na hony se dosud tomuhle filmu vyhýbal, teď už nebylo vyhnutí. Teda ona družka nejni úplně blbá, je to dokonce inžinýrka, ale asi v půlce už prohlásila, že to je "pí.ovina" a že tomu ničehož nechápe. Já to sice tak nějak trochu chápal, ale zoufale mě to nebavilo. Naprosto mi uniká smysl tohohle paskvilu. O historii to samozřejmě vůbec není, dokonce se z toho vyklube notně přiblblá vztahovka a rádoby lovestory, takže z tohohle hlediska je ten Žižka ve filmu nám Čechům úplně k hovnu. A Američanům a ostatním zahraničníkům je zase nějaká česká historie a nějakej Šiška totálně buřt, takže jim ten film bude taky k hovnu, a tuplem. Protože ve srovnání s obdobnými historickými filmy hollywoodskými je tohle, ruku na srdce, ne druhá liga, ale tak okresní přebor. Mě osobně nejvíc štvaly ruční kamera, zběsilý střih při bitkách a chaotický, nezáživný a zdlouhavý děj. Pochválit můžu tak leda známé lokace, trochu těch středověkých samoúčelných brutalitek a několik málo pěkných akčních i kaskadérských scén. Nuda, zlatý horrorový béčka.

Emesis (2021)

Amatérštiny často obhajuju a občas i subjektivně nadhodnocuju, zvlášť jedná-li se o mutanty, zombie, nebo podobné potvory. A furt opakuju, že mám rád nadšence do podobných žánrů a co si museli při natáčení užít srandy kopec. Ale teď si tak říkám, že by ti nadšenci měli i myslet na diváka, aby si i on něco té srandy užil. Tohle bylo ale spíš utrpení. Příšerná třesoucí se ruční kamera, nesympatické herecké osazenstvo, nezáživný a chaotický děj, příšerná zvuková stopa (kromě pár snesitelných poprockových songů). Nenapadá mě žádná významná polehčující okolnost... No možná ten začátek filmu, a pak hned střih na koncert, v té chvíli to ještě vypadalo slibně. Je sice vidět, že rejža nemá nouzi o nápady na bizarní zápletky a nějaké ty krvavé detaily, že má zkrátka nějakou konkrétní a propracovanou vizi toho svého brakového béčka, ale neumí tu vizi pořádně natočit. Kdyby to byl začátečník tak nekritizuju, tenhle chlápek se ovšem v branži motá přes dvacet let a není to příliš znát.

Jeepers Creepers: Reborn (2022)

Celkově mnohem záživnější, zábavnější i vizuálně pohlednější než trojka, určitě ne zbytečný film jako trojka, ale nese se to už celé v úplně jiném duchu, než první dva díly Jeepers Creepers. Nemyslím teď ten "moderní" (imbecilní) trend dávat bílým holkám za bojfrendy černochy, ale to, že spíš než o horror jde o odlehčenou vyvražďovačku pro týnejdžry a Creeper je spíš napůl komická postavička a la Freddy Krueger, než démonický pekelník. Ale pěkná a bohatá výprava dělá hodně a rejža Iron Sky není žádný neumětelský nýmand.

Jeepers Creepers 3 (2017)

Tak tohle pokračování se nepovedlo. Že na režisérské sesli seděl ten samý chlápek, jako u jedničky i dvojky? K nevíře. Děj je nezáživný, kostrbatý a chaotický, triky už nejsou krásně oldschoolové, ale digitální, a působí jako pěst na oko. A Gina Philips, která se mi tak líbila v jedničce, a která je ve zdejší anotaci uváděna mezi účinkujícími na prvním místě? Objeví se na deset sekund v posledním záběru. Totálně zbytečný film.

Časové pásmo bylo změněno