• Thriller

Odna (2022)

Proč "pouze" tři hvězdy tak zajímavému a vizuálně nadprůměrně působivému filmu? Předně proto, že ve skutečnosti vše proběhlo podstatně jinak (realitě odpovídá pouze příčina pádu letadla), proto, že tvůrci z Larisy udělali ženského MacGyvera a z katastrofického survivalu patetické melodrama. Ale zároveň musím ocenit perfektní trikovou scénu pádu letadla, bezvadné retro obrazy ze života v CCCP, nebo syrové záběry z tajgy (Naděžda K. si při natáčení asi opravdu "užila").

Rubikon (2022)

Ze prý "čistokrevné sci-fi"... No dobrá, dejme tomu, vskutku se jedná o klasické hard sci-fi, haleluja. Ale byla by slušnost připsat do anotace taky to, že se zároveň jedná i o feministickou a ekologickou agitku. Feministickou prostřednictvím mimořádně nesympatické mužatky v hlavní roli, a ekologickou proto, že pí rejžová se divákovi snaží podsunout hypotézu, že lidstvo bude do jedné generace mrtvé, protože znečišťuje vzduch. Nemyslím, potrvá to určitě o nějakou generaci déle. Taky je v něm na můj vkus příliš humanistického a altruistického moralizování a podobných nechutností. A určitě bych se obešel i bez toho nasládle optimistického konce. Na druhou stranu je to vcelku záživné a vizuálně pohledné komorní scífko, kterému nechybí ani trocha nějaké té akčnosti nebo psychologizování. Na režisérskou prvotinu slušná práce, takže zaokrouhlím nahoru.

Odpadlík (1992) (seriál)

Viděl jsem teď v jednom novém filmu Richmonda a samozřejmě jsem si hned vzpomněl na jeho kulervoucí figuru Bobbyho Sixkillera... Co k tomu napsat... No já tenkrát fakt hodně kalil, takže mě snad omlouvá, že jsem tenhle šílený seriál často na Primě nebo kde sjížděl. Samozřejmě třeba proti taktéž Primáckému Magnumovi to byl jen slabý odvar, vystajlovaný renegát byl často nechtěně zábavný, zápletky nadprůměrně dementní, navíc ještě bytostně nesnáším motorky... Ale mělo to i svá pozitiva... Třeba se mi u toho dobře osaměle chlastalo... Jo a taky se mi moc líbila Sixkillerova blonďatá ségra, i když jsem nikdy nezjistil, jak k ní vlastně přišel, pravděpodobně se to vysvětlovalo už někde na začátku, ale ta epizoda mi unikla.

The Unhealer (2021)

Ale to je moc velká škoda, že tahle "kingovina" skončila tam, kde by teprve měla pořádně začít. Takže snad ve druhém dílu. Každopádně příjemný návrat kamsi do devadesátek či nulek, kdy podobné filmy docela frčely. Stokrát omletá pomsta outsidera na odporných trýznitelích se neokouká, jen musíte být tolerantní k silně absurdní zápletce. Obligátní mimozemská mutace, která outsidera promění málem v predátora, je zde nahrazena prastarou indiánskou kletbou (nebo snad požehnáním?) a chvílemi mi děj připomínal parodii, konkrétně třeba při všech scénách se šamanem Richmondem/Sixkillerem. Taky mi silně vadilo trapné moralizování na konci, kdy spravedlivá pomsta na vrazích matky je stigmatizována jako něco špatného, ba přímo zlého, božínku. Naopak po rozpačitých dojmech z nedávného Why?, kde jsem málem nepoznal mou oblíbenou mutantku Natašu a kde ve mně stařeček Lance vzbuzoval hlavně soucit, je tady Nataša docela šmrncovní a Lanceho ožralecký "léčitel" je přímo k sežrání.

Jaula (2022)

Žádný horror, natož mysteriózní, tenhle film opravdu není. Děj se ubírá úplně jiným směrem, než jakým jsem myslel, že se bude ubírat. Nic proti, kriminální thrillery já rád taky. Ovšem to by rejža Tatay nesměl být takový Tatar a jelito. Zápletka dobrá, zpracování hrozné, protože nešikovné, těžkopádné, kostrbaté. Plus otravně přehrávající představitelka Pauly. A retardovaně happyendový epilog je pak ona pověstná třešínka na dortu. Nebo spíš hřebík do rakve. I když je v poslední čtvrtině několik relativně napínavých momentů, celkově film považuju za ztrátu času.

The Lair (2022)

Navnadil mě plakát s jakýmsi zubatým monstrem. Nelhal. A neodradilo mě zdejší hodnocení. Lhalo. Jedná se o prvotřídní lobotomizované béčko rádoby a la Aliens, akorát že se neodehrává na jiné planetě nýbrž v Afghánu, a alieni nejsou emzáci, ale mimozemskou DNA naklonovaní a posléze zmutovaní zplozenci sovětského xenobiologického inženýrství. Rukopis rejži geniálního Descent se nazapře. Jen je trochu škoda, že do hlavní role produkce neobsadila typově úplně jinou herečku; týhle zmalovaný pizdě, s koziskama a prdýlkou našťouchanejma do sexy těsnýho vojenskýho outfitu, tu její G. I. Jane ani trochu nevěříte, taková stará Vasquezová by se tam šikla líp. A nepřesvědčivá je i spousta ostatních vojclů, stejně jako multilingvní místňácký šofér mudžáhidů, který bere západní křižáky jako velký kámoše. No a víte proč? No protože v tom je kurňa pořádná porce nadsázky, kapiš? Takhle jsem se u bedny už dlouho nenachlámal. Dojde třeba i na kinžál, sekyru, nebo pánvičku, tím vším se mutanti dají masit. I na několik dobrých hlášek. "Let it bleed."

All Hallows' Eve 2 (2015)

Velmi dobře vyvážená mozaika horrorových kraťasů, ani jeden příběh myslím není vyloženě slabý. Stejně jako u příbuzného (a ještě podařenějšího) Tales of Halloween (díky SQQ za připomenutí) oceňuju to, že tvůrci neprudí/neruší diváka žádnými průběžnými titulky (které si správně nechávají až na závěr), ale hlavně skutečnost, že příběhy jsou opravdu (více či méně) horrorové a nejsou to rádoby humorné pseudohorrorové grotesky s nějakými tajtrdlíkujícími kašpary, jak to u horrorových povídkových filmů bohužel bývá zhusta zvykem.

Barbar (2022)

Obrovské překvapení, navíc od chlápka, který dosud jak vidím točil jen nějaké retardované komedie pro mentály. I když myslím, že rejžova komediální průprava je patrná i v tomhle horroru, minimálně co se velké porce nadsázky týče. Uděláte ovšem nejlíp, když si o filmu nebudete předem nic zjišťovat a pustíte se do něj naslepo, tak jako jsem to udělal i já. Snad neprozradím příliš, když prozradím, že po počátečním pozvolném a nesmělém náběhu na thriller děj postupně vyzraje ve šťavnatou superbrakovou bejkárnu, za jakou by se nemusel stydět ani mladý Tarantino, tedy ještě v době, kdy točil originální a scénáristicky nápadité filmy. A právě onou nečekanou scénáristickou košatostí mi Barbarian mladého Tarantina tak trochu připomněl.

The Visitor (2022)

Slabinou filmu není ani tak příběh (nešikovná a nedomrlá variace na filmy typu Omen), jako jeho nezáživné a vizuálně silně nepřitažlivé zpracování se sexappealem československé televizní inscenace. Třetí hvězdu dávám filmům, které mě aspoň trochu víc bavily než nebavily, takže tenhle nemá nárok. Vidím teď, že velmi podobné pocity jsem měl i u rejžova předchozího fimu, což jistě není náhoda.

Halloween končí (2022)

Eh, nerad to říkám, ale z filmů o Michaelu Myersovi se už pomalu stává regulérní osina v zadku. Už u posledního (loňského) exempláře jsem byl docela otrávený, ale tenhle byl ještě mnohem neuspokojivější. Nebavila mě stereotypní Laurie, nebavila mě její přehrávající vnučka Allyson a její dementní lovestory na první pohled, a i když mi zpočátku postava Coreyho přišla jako dobrý nápad a zajímavé oživení, nakonec mě vůbec nebavilo, kam se jeho příběh posunul. A že Halloween "ends"? Nenechte se vysmát, dost dobře si dokážu představit díl třeba 38 z roku 2040, ve kterém přestárlá Laurie, už na vozíku a s dýchacím přístrojem, bude svádět bitvu na pušky a nože se svým opět obživlým bráchou v nemocničním pokoji na nějaké LDNce pro geronty. Z tohohle Halloweenu stojí za zmínku snad jen slušný předtitulkový úvod o zabití nesnesitelného spratka, a pak třeba ještě roztomilý záběr na uříznutý jazyk na otáčející se gramofonové decse.