Zlí příbuzní (2013) (seriál) odpad!

Jejda, já jsem nehodnotil tuhle populárně-bulvární šou? Je mi jasný, když tu na sebe práskám, jaký všechny voloviny jsem sfouknul, že se mi asi brzo vysmějete. Ale já si nemůžu pomoct. Když on se člověk tolik nasměje. Nejen proto, že pro pitomost tyhle pořady nejdou nikdy daleko. Ale i ti aktéři, které to představuje, to je ale banda dementů. Tenhle seriál by za normálních okolností dostal obligátní jednu a výsměch, protože je to fakt krimi verze pořadu Prásk nebo jak se to jmenuje - s naprosto klasickými prvky: Oběti jsou krásné a inteligentní (což je nejlépe vidět na autentické fotce ukazující prvotřídního retarda a popisu jeho chování), příběh prudce nepředvídatelný a bravurně zdramatizovaný (divák díky napětí nevyjde ze smíchu - nebo možná z pláče). Všude kupa bulvárního sajrajtu, každá vražda je nejbrutálnější, každej vrah nejmasovější a můj názor nejsprávnější (samozřejmě). To co ale dělá konkrétně z této série jednu z mých nejoblíbenější je poměrně otevřené vyjádření, že děti magorů jsou verbež. Jasně, že to takhle neřekli, ale ten díl o tátovi vrahovi a synovi vrahovi, což je dostatečný vzorek pro paušalizaci na všechny malý parchanty, ten pobavil. Já bych to taky topil, jako koťata. Ne počkat, koťata bych netopil. Děti jo, lidi jsou přemnožený. No a za tu smělou podporu předsudků k novorozencům si to zaslouží i smělé hodnocení. Odpad.

Martina Cole's Lady Killers (2008) (seriál)

Chvilku mi trvalo, než jsem tu našel tuhle ptákovinu. Ale nenechal jsem se na své strastiplné cestě odradit, protože se převelice rád podělím o své bohaté dojmy z této nejnovější bulvární pohádky údajně známé spisovatelky. O které jsem v životě neslyšel, samozřejmě. Tedy, jaké to bylo... mňó... znáte to: "Sice o tom nic nevím, ale je to šokující. Ze záznamů je všechno jasné, ale nebudu vás obtěžovat uvedením jakýchkoliv zdrojů. Hlavně všechno několikrát zopakovat. Mohlo to být úplně jinak, ale určitě nebylo, protože si to nemyslím. O konkrétních událostech není skoro nic známo, ale naši herci vám předvedou zaručeně autentickou dramatizaci. Jen všechno několikrát zopakovat. Jo a zjednodušená bulvární optika není na škodu, naopak. Nepodložená konspirace taky neuškodí. Ještě přihodíme detailní psychologický profil od někoho, kdo má informace z doslechu, nejlépe ty, které mu dám sama. Jo a hlavně všechno několikrát zopakovat. No a tak to vopravdu bylo, čestný pionýrský... eh... novinářský." Aneb elegantní ukázka cucání z prstu roztažená z deseti minut na čtyřicet pět minut. Prostě další majstrštyk.

Jezero 4: Poslední kapitola (2012) (TV film)

Čtvrté pokračování nějaké béčkové ptákoviny prostě musí být bomba. Sice jsem neviděl žádný předcházející díl, takže hlubokomyslná linka celé série mi poněkud uniká, ale to nemění nic na tom, že i jako neznalý se mohu kochat. A že je věru z čeho vybírat: Špatně zahrané karikatury postav s méně než jedním rozměrem? Někdy otřesná kamera a strašný střih přikrášlený hloupými efekty? Prvotřídní napodobenina animace krokodýla? Nebo celková parafráze na logiku prakticky všeho a všech? Jeden se tam může pobavit tím, jak dialogy a chování nedávají smysl. Nebo tím elektrickým plotem kolem celého jezera, kterej očividně začíná a končí metr od okrajů silnice. Nebo ty pipky, matka šerifka a dcera taky slepice. A ty scény, kdy hraje dramatická hudba a záběr na nějakej povedenej efekt je prokládán tím, jak ostatní stojí a čumí... Ale i přes to, že tam dojde i na vykrádačku filmu Piranha, je to vtipný naprosto nedostatečně. A to nemluvím o nějakým serióznějším náhledu. Ano, je to horor. Filmařiny.

Žáby k zulíbání 3 (2009)

Německej film s názvem Žáby k zulíbání 3? To bude bomba! A byla. Bum. Úžasný, jak ty patnáctiletý děti plánujou budoucnost a rodinu a řeší důležité životní problémy s Kelly a... A pak tam nic už nebylo. Tedy krom toho, že tam jsou všechny posedlé slepicema. Tedy samy sebou. A sebeláska, pane, to je věc. Skoro lepší, než ta poetická jména jako Šprote, Trůda nebo Dortík. No ale vážně, nebylo to tak naprosto pitomý, jen dost pitomý. Ale bohužel navíc celkem prázdný a o ničem, což se snaží zachraňovat komediálními vložkami. Já bych některé klasifikoval jako navádění k trestné činnosti. A ty moudra... No ale naštěstí, těžce předstíraný spoiler, vše končí hepáčem a drůbež se rozletí do světa. Mám z toho chuť na tepelně upravenou kuřecí mršinu a rozhodně mám chuť se vyhnout předcházejícím dílům. Už jsem poznamenal, že to je telenovela? No však si přečtěte popis výše...

Arrow (2012) (seriál)

Nekuřáka a abstinenta? Ne, teda... Starosta a superhrdina? Jasně. S lukem. Sice jsem do tohodle zvláštního vlaku s vypolstrovanýma kupíčkama přistoupil až teď, ale hned jak budu mít cestu do obchodu, koupím si tam jednu lobotomii a můžu se těšit na veselou a zábavnou jízdu při které nikdy není nouze o drsný kecy, velký drámata, barvičky, poskakování a tak všelijak co se hodí do telenovely pro desetiletý fakany. A ty dialogy, jéje. Vrchol literatury. No celej díl v kuse samozřejmě nedám, je to na mě až příliš intelektuální. Všechny ty netriviální originální zápletky a postavy, ta realističnost a atmosféra dětské diskotéky. Ale i tak to zaslouží hodnocení takřka nejvyšší a vřelé doporučení pro maminky snažící se vychovat z ratolestí novou generaci elity národa - rozhodně povinná četba pro ty, kteří číst neumí. Eh...

Libanon (2009)

Beru tu formu a příběh o tanku bez tanku. To by mi nevadilo. Problém ale nastává, když někde v polovině prakticky veškerá invence mizí a do konce, krom špatně zřetelného posunu postav, vlastně nic dalšího už nepřijde. Druhý problém mám se zpracováním. Jak toho nafukovacího tanku (kam by se ještě vešla lednice a piáno), tak i s pohledy ven přes periskop. Neprecizní pohyby kamery se sice snažili maskovat zvukovým efektem, ale nepůsobilo to přirozeně a bylo vidět, že to periskopem snímáno nebylo. A třetí výtku mám pak k oněm hlavním hrdinům v podobě posádky tanku. Pominu jejich intelektuální verbální výměny. Ti se nazývají branci patrně proto, že den zpátky sebrali někde v kibucu čtyři mírně retardované vidláky, zavřeli je bez jakéhokoliv výcviku do tanku za pár milionů a nechali je vočumovat kolem. Ale na druhou stranu to nebylo tak nebetyčně pitomý jako Fury.

Otisky doby (2018) (pořad)

Ona to asi měla být ponejdříve série nekvalitně udělaných dokumentů snažících se z uhlíku rozfoukat plameny dramatu. Když se ale zjistilo, že ten obsah je řídkej, nezáživnej a neoriginální, tak se k tomu přilepila druhá polovina sestávající z fundované diskuze nějakých lidí. Co jsem si tak všiml, zatím asi všichni z jiný planety, než na který žiju já. Natož ti z dokumentů, které ale ani náhodou nechci hájit, když se o všem jako divák dozvím tak povrchně málo. Ale pro jistotu jsou diskutující prokládáni opakováním sekvencí z části první. No naštěstí se tam nescházejí hosté se vzájemně opačně polarizovanými názory a Jolana Voldánová není Michaela Jílková, takže konflikt nastává tak maximálně v teoretické rovině. Já jsem samozřejmě rád, že ta první není ta druhá (která je mimochodem kráva), ale nějak tvůrcům nedošlo, že to bude taková nuda, že i odpolední "zprávy v půl" jsou vzhledem k tomu hitem. Nejlepší ovšem je, když se pak ta diskuze zcela odpoutá od faktů a konkretizace a volně se přemění ve vyjadřování stanovisek, obecné výklady bez kontextu a lehkou propagandu. A pak jsem to po asi šesti pokračováních vzdal, protože mi nepřišlo, že by to někam směřovalo nebo mi to vůbec něco dalo k zamyšlení. Takovýhle drmolení o ničem a konstatování faktů? To si můžu poslechnout v každý hospodě, odkud, jak každej dobře ví, se vše hodnotí nejlépe. Velká slabota.

Warcraft: První střet (2016)

Před dávnými časy v předaleké sluníčkové galaxii, mezi časy, kdy oceány vypily Atlantidu a vzestupem synů Ariových, začalo vše v zemi Mordor, kde temný pán Gul´dan tajně vytesal Hvězdnou bránu a do této stavby vložil svou krutost, svou zlobu a svoji vůli vysát vše živé. Zmatek zachvátil galaktickou republiku... No prostě to je totální béčko s obstojným vizuálem sázejícím na různé rádoby úchvatné scenérie. Smutné ovšem je, že animace byly docela jalový na takovou produkci a Blizzard. A co hůře, naprosto jsem nikomu a ničemu nevěřil. Nemám prakticky žádné povědomí o světě Warcraftu, ale způsob prezentace na mě působil povrchně. Nevěřil jsem většině postav že nejsou herci a skutečně žijí své životy za Hordu/Alianci. Nebo vůbec že žijí své životy a nejsou jen součástí kulisy, nezbytný doplněk dialogu, který musí proběhnout. Nehodnotím herecké výkony. Nevěřil jsem, že se to odehrává v nějakém zabydleném fungujícím světě a nikoliv před hezkou kulisou. Typicky při západu nebo východu slunce. Film se snaží působit velkolepě, se silným pozadím a historií, ale vůbec se mu to nedaří. Ani atmosféra odnikud vlastně nevykoukla. Pozitivem může být méně dementních keců, než bych čekal. Ale motivace některých charakterů mě nějak minuly. Ve výsledku to je nakonec stejně jenom pohádka pro děti (PG-12?) ve které na mě vše působilo prvoplánovitě a účelově, bez hloubky a pozadí.

Stín létajícího ptáčka (1977)

Už je to nějakou dobu, ale pořád si pamatuju, jak to bylo zdlouhavý. Skoro jako Milenci v roce jedna, jen ještě nudnější a utíkající do prázdnoty. Tý psychologie tam moc nebylo, natož nějakýho dramatu. Což asi není celkem překvapení, protože sředobod zápletky nebyl celkem nikam rozvinut a přišlo mi, že se to vlastně plácá pořád na jednom místě, nic dalšího oproti první půl hodině z toho vlastně nevylezlo. Kromě některých mě nerozluštitelných motivací postav a toho nevyhnutelného. Podle mě se naprosto nepodařilo ani budování dramatu ani vyznění, dokonce mi návaznost některých scén připadala až náhodná a jako pěst na oko. Docela mě bavily herecký výkony, ale nikoliv postavy. A Eva Sitteová má hezkej zadek. Celkově to ale za moc nestálo. Dokonce to bylo tak slabý, že by i propagandu jeden pohledal.

Team America: Světovej policajt (2004)

Mě se na tom nejvíc líbily ty loutky a kulisy, za což především jsou i ty hvězdičky. Na příběh raději nebudu moc vzpomínat, protože to byl scénář regulérního emerickýho blokbástru, kterej měl bejt vtipnej a vtipnější díky zpracování. Mňó... moc nebyl. Vážně, jestli se chcete podívat na obstojný loutkovedení a kulisy (ani náhodou však výtečný) a jste schopni, díky letitému televiznímu tréninku, ignorovat obsah, tak průměr. V případě, že hledáte komedii a snad vás i přitáhlo jméno Trey Parker a vlhké představy založené na South Parku, tak vážně pozor, protože to bude o jednu až dvě hvězdičky horší. V podobných tu vidím (a tudíž jsem si teď, zcela sám od sebe, vzpomněl na) Jackboots on Whitehall, což bylo o drobek lepší a méně trapné. Mít lepší paměť, doporučil bych nějakou další a lepší loutkovou alternativu. A alternativa k humoru? Kde co.