The Good Neighbor (2016)

(Pre mňa) štylisticky a koncepčne veľmi podobné snímke Disturbia – dvaja mladí teen sliediči sledujú deda-suseda naproti ulici na tichom, idylickom predmestí. V prípade Disturbie mali podozrenie, že je sériový vrah (s/o Leto 84), v prítomnom, že v jeho dome straší, čo zakrývajú za, resp. prekrývajú súbežne s ich (asi) školským experimentom. A starček je zhodou okolností James Caan, ktorý tu úplne vyzerá ako zlacnená (alebo drahšia, súdiac podľa tvojho pohľadu) verzia Kelseyho Grammera. --- Filmu nechýba napätie aj napriek tomu, že už v prvej desiatke minút ti zrejme bude jasné, odkiaľ fúka vietor. Prelínanie troch časových rovín je pekným spestrením. Slušne zostrihané a postupná zmena vykreslenia hlavnej postavy veľmi uspokojivá (rejža si ma omotal okolo prsta; vážne som si myslel, že to bola prostitútka) a podobná reálnemu životu – nevieš, kým nevieš. Rozuzlenie ma vždy rozbije. Cením tiež hudobný podkres a chalanovu izbu, ktorá je odkazom a poctou filmovej časti popkultúry. A keď zazvoní zvonček, všetkému je koniec... ♪♫ / ♪♫ / ♪♫ (5.10.2019) (25.2.2022) (5.10.2022) (6.10.2022) (30.1.2023) (3.3.2024)

Domek z karet (2013) (seriál)

S1/S2: Vôbec prvý¹ seriál produkovaný štúdiom pre Netflix a zároveň počin, ktorý ho spolu s vysielaním Breaking Bad poslal do stratosféry. Do výšin a čias, keď ešte červené N znamenalo kvalitu a nie prvotriednu žumpu. BB svojou všestrannou dokonalosťou zbúral piliere štandardnej klasickej televíznej tvorby,² House of Cards zase podobne "zbúral" trh, vyšliapal cestu streamovacím službám, otvoril im bránu do sveta a umožnil im budúci enormný rast, inými slovami – spustil éru streamingu. Tiež ukázal, že dialógy v seriáloch nemusia byť toporné, môžu byť vycibrené rovnako ak nie viac ako tie na filmovom plátne a tiež, že produkčne môžu byť dovedené do absolútnej bezchybnosti.³ Kevin Spacey sa s postavou Franka Underwooda zacementoval v historických knihách umenia a jeho fotka by mala byť vo výkladovom slovníku vedľa Daniela Day-Lewisa pod heslami charizma a pravé herectvo. Strhujúca konverzačná jazda, z ktorej nechceš a nemôžeš vystúpiť. Až kým nie je koniec. A ani potom nie, pretože sa aj tak vrátiš... Aktuálne nemám viac čo dodať, eventuálne doplním. Koment som ani písať nechcel, stojí za hovno, ale keď už tu máme takýto pekný dátum – 22.2.2022 x) --- ¹Toto je trochu viac zamotané. Nie je celkom prvý. O rok ho "predbehol" nórsky Lilyhammer a aj ten bol vysielaný o týždeň skôr na NRK1. ²Áno, beriem na vedomie Lost, 24 či Prison Break a áno, uvedomujem si kontradikciu, nakoľko tieto sú tiež produkty televíznej výroby. ³Niečo podobné už dokázalo krátko po prelome milénia HBO so svojim The Wire, bavíme sa teraz ale o streamingu, všakže? --- / (S1 - 2.1.2014) (S1-S2 - 11.7.2014) / (S1 - 7.2015) (S1-S4 4.3.2016) / (S1 - 18.2.2022) (S2 - 22.2.2022) (S3 - 19.10.2022-25.10.2022) (S4 - 16.12.2022-18.12.2022) (S5 - 29.12.2022-31.12.2022) (S6 - 31.12.2022-1.1.2023)

Lékořicová Pizza (2021)

Dvojhodinové vyšperkované rozjímanie nad sedemdesiatkami, ktoré bude mnoho ľudí milovať až na smrť. Bezchybne obsadené (Cooper Hoffman po tatkovi hrdo prevzal štafetu), bezchybne odohrané, excelentne natočené. A Anderson vybrakoval knižnicu tej lepšej dobovej hudby. Tam ale zábava končí. Vzťahovka o 15-ročnom trpaslíkovi, ktorý túži prefiknúť jeho o 10 rokov staršiu kamošku. Našťastie, nie je úplne vyšľahaný a toto nie sú jeho jediné ambície. Počas výpravy položiť svoju vlajku na jej telo rozbieha niekoľko biznisov – s vodnými posteľami, herňami a japonskými reštauráciami – ktoré mu potom komplikuje ropná kríza roku 1973. Pocitovo jedna, max dve hviezdy, pod tri ale jednoducho ísť nemôžem. Jedná sa totiž o remeselne precízne odvedenú prácu. --- #1 Filmy, ktorými sa PTA pri tvorbe inšpiroval, sú iná liga. --- #2 Ázijským "aktivistom" zase j*blo :D --- #3 Excuse me. What the fuck? / You don't bring this idiot to Shabbat dinner here

Ted K (2021)

Filmárom sa odjakživa nechcelo natáčať na autentických lokáciách. Nové Mexiko zvyčajne nahrádza Texas, Kanada zase Wyoming, čo sú ešte tie lepšie prípady. Tu máme úplný opak. Nielenže sa točilo v rovnakom štáte a malom meste Lincoln uprostred Montany, domov filmového Teda bol postavený na tom istom mieste, kde kedysi stál dom skutočného Teda Kaczynskiho. A práve jeho "príbeh" dostávane na obrazovky vo veľmi netradičnom pojatí. Z jeho perspektívy, obrazov jeho myšlienok, kde cieľom nie je zdémonizovať ho. Rejža nemá potrebu ukazovať prstom a hovoriť, čo je zlé. Spolieha na to, že film budú sledovať nedementi, ktorí vedia rozmýšľať sami za seba. Hoci môže byť pre niekoho ľahké zísť dole špirálou Tedovho myslenia... Sharlto Copley obsadenie roka a topový výkon. Zvuková odysea, krásna a čistá filmárčina. Jedinečná snímka. Pozoruhodný biopic, ktorý nepozná slovo "šablóna" a ktorého štruktúra je nekonvenčne fascinujúca. Scéna zničenej krajiny s malým štvorcom oázy zelene a následný prestrih na výrobu prvej bomby, kde počas toho hrá 'Cum dederit' od Vivaldiho – pfúú. Ted K – nárez. Tony Stone odteraz v hľadáčiku zvedavosti z toho, čo ďalšie prinesie. --- (x) / ♪♫ / ♪♫ / FBI, SUCK MY COCK / #1 Amalberga sa asi na internete naučila nové slovo, tak ho musela použiť, škoda len, že v nesprávnom prípade x) (18.2.2022) (22.1.2023)

Deux hommes dans Manhattan (1959)

Francúzskych filmov odohrávajúcich sa v Amerike je menej, než by sa ti mohlo zdať. Režisérsky boh Melville sa tam v priebehu 4 rokov vybral dokonca dvakrát – oba prípady neskutočný nátresk a božská jazda. Tento, v medziach žánru silná vec, v rámci rejžovej tvorby nie úplný vrchol. Odopierať mu nesporné kvality ale nebudeme. Melville už vtedy rozumel, že mesto a jeho ulice nemusia byť nevyhnutne kulisou, ale aktívnym účastníkom. Takýto prístup tu bol jasne vyzdvihnutý a vianočný New York je utilizovaný naprieč celou stopážou absolútne perfektne. Divák je ponorený do sveta neónov a nekonečných tieňov manhattanských mrakodrapov. Spirituálne ide Deux hommes v šľapajach Dassinovho opusu Naked City, čo je prakticky pre noir vrcholný kompliment. Všetko má ale nejaký háčik a preto treba povedať – film dejovo moc nezažiari, scenáristicky nejde o nič strhujúce ani prelomové, žiadny druhý Maltézsky sokol sa nekoná. Dôvodov na smútok však nieto. Vďaka za tip, Snorlax. (x) (x) (x) (15.4.2021) (18.2.2022) (19.10.2023)

Silo (2019)

Na tento film a dokument (The Blessing) Huntera Bakera som čakal dobré dva roky. A zároveň radoval, že sa konečne chytil aj dlhších produktov a po nevýraznom celovečernom kameramanskom debute Miles prinesie niečo viac zo svojej schopnosti dobre snímať prostredie navôkol, ktorú predvádzal dlhé roky v krátkometrážnych počinoch. S príchodom prvého plagátu a niekoľkých obrázkov som bol nadšením úplne bez Seba. Všetko totiž nasvedčovalo tomu, že Silo bude silne štylizovaná snímka z prostredia farmy amerického vidieckeho zapadákova, kde bude kladený veľký dôraz na vizuálnu stránku veci, pod ktorú sa Baker a jeho šikovnosť podpíše. Toto divák čiastočne dostane, i keď dôraz bol kladený na niečo iné – riedku rodinnú drámu na pozadí (nechcem povedať) agitky a/alebo osvety, ktorá má upozorňovať na takzvaný grain entrapment a jeho nebezpečenstvo. Ergo na problém, ktorý podľa môjho cynického pohľadu na čísla (~200 smrtí za 30 rokov) problémom nie je a aby dostal celovečerák už vôbec. Tu ho však máme. Obsahovo nevýdatné dielo, obrazovo (za mňa) vychutnané na max. A áno, aj ja som sa celú hodinu čudoval, prečo chalana jednoducho nemôžu vytiahnuť von lanom a pýtal sa, čo je to za kktinu a scenáristickú lenivosť. Potom som si prečítal :D No a teraz hor sa dať druhú šancu Bahranimovmu počinu At Any Price, kde sa tiež v zásobníku obilia diali nejaké nekalosti.

Morganovi (2009)

Berúc do úvahy, že máme na stole (plytkú) romantickú komédiu s Hughom Grantom a SJP, celkom obstojne sa pokúša vykresliť zvyky a spôsob života na vidieku amerického Stredozápadu. Podáva ho, neprekvapivo, komediálne, à la Dukes, s tým, že všetko je v poriadku ako je. Reálie neberie tvrdo a v podstate o tie tu ani nešlo. Poslúžili len ako kulisa rozpadajúcemu sa manželskému vzťahu a blbým kecom – hľadať hlbšie tvorcovské ambície u rejžu ako je Lawrence bola len moja debilita. A keďže do tohto filmu reálne nikto okrem mňa nešiel s myšlienkou: "Hm, idem si pozrieť, ako sa žije sedlákom vo Wyomingu skrz tento šeredný rom-com a nasajem tú rural rodeo atmošku ako špongia," počin pre cieľovku splnil poslanie a o viac nejde. --- #1 Michael Kelly ako profi vrah určite zaujímavá voľba. Ale len voľba a tam to končí. --- #2 Mary Steenburgen v tých kovbojských country oblečkoch jedno z mála pozitív. --- #3 Obsadiť Sama Elliotta a dať mu štyri vety... fetuješ?

The Den (2013)

Pomerne skorý screenlife film ešte z čias, keď tento formát nemal svoje pomenovanie – termín o rok neskôr všeobecne zadefinoval Timur Bekmambetov. Tiež prišiel skôr, ako bol o tieto filmy väčší, hmatateľnejší dopyt, ktorý nastal po úspechu Unfriended a do mainstreamu "subžáner" jednoznačne poslal až neskonalo famózny John Cho so Searching, ktorý sa zároveň tešil aj veľkému pozitívnemu ohlasu kritikov. Ale naspäť "k veci." The Den ponúka štandardnú šablónu, ničím nevybočuje, zápletka je čisté sedliacke govno o retardovaných únoscoch a mučiteľoch, ktorí tvoria krvavé šou pre deep web, čo ale viac-menej len reflektovalo v tom čase stúpajúcu popularitu a záujem verejnosti o túto porciu internetu. Dnes otravné a neoriginálne, v dobe vydania pre mnohých skôr atraktívna téma. Pre mňa otravné vtedy aj dnes. Útechu nachádzam len v obsadenej herečke, ktorú som v hlavnej role chcel vidieť už pekne dlho a bolo dopriate x) (6.2014) (23.11.2021) (9.2.2022) ---------- #1 Collingswood Story musel byť jak k*rva nadčasový, keď s týmto formátom prišiel už v roku 2002?!

Úkryt (2011)

Po svojom znamenitom režisérskom debute Shotgun Stories, ktorý je možno rovno jedným z najlepších plodov americkej nezávislej scény, sa rodák z Arkansasu Jeff Nichols rozhodol prekonať a posunúť nielen vlastné tvorivé hranice, ale aj možnosti samotného indie filmu. Tie sú tu našponované na maximum a dovedené k dokonalosti. Jeho počin Take Shelter je v mnohých ohľadoch exemplárnou ukážkou "ako točiť snímky" s čestne vydupkaným miestom v učebniciach filmu. Absolútne strhujúca symbióza filmárskych prvkov, kde to, ako bezchybne dokopy spolu pracuje kamera, Wingove tóny, znepokojivý scenár s pomalou, ale za to intenzívnou gradáciou, jeden z najpozoruhodnejších výkonov vôbec (poklad Shannon kurva na trón a/alebo herecký Olymp) s pôsobivými vedľajšími (Chastain & Whigham), ruka v ruke vedené silnou autorskou režijnou víziou ovplyvnenou kultúrou a tradíciami amerického Juhu, mi už symbióza príde ako slabé slovo. Take Shelter – číry orgazmus, nie filmový, ale filmársky. Ak som sa kedysi raz zamiloval do filmov, po zhliadnutí tohto som sa druhýkrát. Päť hviezd len preto nie, lebo som dement... (26.06.2018) (25.11.2018) (7.2.2022)

Jack Reacher (2022) (seriál)

S01: Nadšené ohlasy fanúšikov knižnej predlohy a údajná obhliadka hrudníka blonďavej Willy Fitzgerald (s/o TheSlezy) boli jasným ťahákom k zhliadnutiu. Po dvoch filmových stvárneniach Jacka Reachera kráľom akčného žánru musela byť na toho seriálového dozaista naložená väčšia váha na ustátie. Alan Ritchson sa jej zhostil schopne a hoci vyzerá, že mu robí problém malá násobilka, našťastie, len vyzerá a summa summarum je z neho alfa samec žrádlo najväčšieho kalibru, a to primárne nehovoriac len o množstve svalovej hmoty. Väčšina aspektov diela presahuje ďaleko za hranice autentickosti (či už samotná konšpirácia, alebo znalosti a zručnosti protagonistu), no dívať sa na ne je slastné potešenie. Toto všetko s veľmi jemným, ba až nepatrným nádychom južanskej atmosféry, ktorá je uchopená len v niekoľkých dialógoch a scénach a mať by ju pod palcom Jeff Nichols či stará verzia Davida Gordona Greena, Reacher by bol ešte väčším nebom. Seriálové spracovanie nielenže na rovnakej úrovni s filmovými, za mňa o triedu lepšie. Slabšie štyri hviezdy za zábavu, silnejšie tri za kvalitu a zopár vdiak za vždy iné skladby prichádzajúce so záverečnými titulkami každej epizódy... ♪♫ --- S02: O dosť slabšie, o dosť menej svojskejšie a viac generické, pripomínajúce štandardný triler o konšpiráciách na vysokých miestach. Pocitovo oproti prvej sérii značné sklamanie.