• Fantasy

Zabij, nebo budeš zabit (2007)

Začátek byl uveden zajímavě. Téma vražedné reality show, kterou mohu z maličké části přirovnat třeba o dost mladším Hunger Games, netypický hlavní hrdina ála drsný cápek, který se do toho všeho dostal tak nějak omylem a pak hromada ostatních účastníků řežby, z nichž jako jediný sympaťák vypadl nebohý Mexičan, či typicky namachrovano-užvaněný černoch. Zbytek se točí v poněkud divném dramatu nejen mezi některými účastníky, ale hlavně na poli štábu. Jen nechápu, že roštěná hlavního antagonisty a zároveň pořadatele „hry“ změnila na vše názor až poté, co „hra“ začala. No, nevím. Ze zábavného námětu se vyklubala i tak docela snesitelná akčňárna. Ale čekal jsem víc. 60%

Doktor Strange (2016)

Pro mě osobně jedna z těch originálnějších Marvelovek, jako je třeba Thor, či Ant-Man. Líbil se mi nápad využít paralelních dimenzí, oné magie a vůbec i manipulace s časovými liniemi. Hlavní hrdina mi svou arogancí částečně připomínal Tonyho Starka, ale to je tak jediné, co bych si z něj uzmul. Zbytek mi přišel spíš jako takový trailer na to, co má přijít. Ale efektivní a i zábavný. Jsem zvědav, protože spojení s Thorem zní vskutku zajímavě. 75%

Žena v černém (2012)

Zbožňuju filmy, u kterých jsem podělaný až za ušima, držím se křečovitě opěradel a alespoň jednou mám pocit, jako bych vyletěl z kůže. A tím tento horor rozhodně je. Žádný přiblblý slasher, ale docela solidní duchařina se zajímavým námětem a sice průhlednou, ale neobvyklou pointou. Atmosféra skvěle navozena a to, že se hrdina skoro nebál, přisuzuji jeho celkově vyhořelému charakteru. Já bych po prvním ťuknutí v tom baráku vzal nohy na ramena. 85%

Do neznáma (2016)

Film se zaobírá spíš umělecko-myšlenkovou cestou, než vysloveně tou vědeckou, i když velký důraz tu taky je. Označil bych to jako takového depresivnějšího Marťana, akorát se neodehrávajícím na Marsu, nýbrž na vesmírné stanici. I když jsem často přestával vnímat kvůli hromadě až zbytečně prázdných a hluchých míst, nemohu říct, že by to byl až takový průšvih. Je to jen hodně nevýrazný snímek, s alespoň trochou napětí, jak to celé dopadne. 60%

Kráska a zvíře (2014)

No, od Francouzů jsem rozhodně nečekal až takovou kvalitu. Efekty prvotřídní kvality - až kýčovitě vyobrazený zámek jakožto ruiny kdesi uprostřed fúze džungle a lesů - nádhera pro pohled. Do toho výtečná hudba, která si přímo říkala o podtržení atmosféry. Jenže tím u výčtu největších kvalit končím. Co se příběhu týče, ten se ubírá trochu jinou cestou, než obvykle. A nebylo by to špatně, kdyby nepůsobil místy až příliš mdle. Jakoby se plýtvalo jinak ohromným potenciálem. Chemie mezi Belle a princem byla podivná a nefungovala tak, jak by měla. Ani emoce ne. Uznám, nápad zakomponovat náhledy do princovy minulosti do formy snů a tamější až thrillerové vyvrbení, byl neskutečně dobrý. Ale jinak místy až překombinované, prázdné a místy si protiřečící. Celé to nepůsobilo kouzelně a pohádkově. Spíš jako něco, co se snažilo naběhnout na solidní fantasy, ale povedlo se mu to jen z části. Škoda, protože od prvních okamžiků jsem si hodně sliboval, celkově jsem se nenudil, ale neodnesl jsem si z toho žádný silnější pocit. Na novější adaptaci to nemá ani zdaleka. 65%

Mamma Mia! (2008)

Nemít slabost pro Abbu, asi bych to moc neocenil. Hodně se mi líbil nápad složit příběh z vlastně veškerých největších pecek skupiny, což si žádalo hodně kreativity. Nicméně děj samotný nebyl kdo ví jak skvělý, logikou protkaný a spíš se jednalo o takovou upištěnou jízdu v čele s převážně ženskými hrdinkami. Na druhou stranu, kromě dobrých písniček skvěle zakomponovaných do příběhu, došlo i na hodně vtipných situací (zejména pokaždé, kdy šlo o konfrontaci se všemi třemi otci), či i na samozřejmou, srdce-odlehčující romantiku. Plus prostředí Řecka - prostě nádhera. 70%

Rodinné štěstí (2016)

Takovéto filmy se velmi těžce hodnotí. Je to prostě o sledování nikterak moc dramatizovaného osudu jedné rodiny. Opravdu netuším, co k tomu dodat. Místy strašně ukecané, místy bizarní, ale neskutečně paralyzující.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Nechápu, co za exkrementy jsem k této sérii celou dobu psal, ale po (asi) druhém zhlédnutí jsem si k ní nakonec našel cestu. Akční finále, kde se vrací vražedné hry ve formě celoměstské události, jako lusknutím prstů umírají důležité postavy a dochází k nepřekvapivě překvapivému rozuzlení konspirace, která stála za celým konfliktem, je prostě skvělé a funguje tak, jak by mělo. Včetně závěrečné pointy, která ukazuje, že sebevíc lepší záměr neznamená slávu a doslovné vítězství, když už lidé uvěřili jedné jediné pravdě.

Cela 211 - Vězeňské peklo (2009)

Zatímco filmy ze stejného vězeňského žánru obvykle proběhnou nějakým způsobem vesele, či alespoň ne úplně dekadentně, zde jde o těžce depresivní zážitek. Našel bych si spoustu chyb, respektive děr v ději, který místy podezřele šel přesně podle (ne)plánu hlavního hrdiny. A na ne moc filmové zpracování jsem si taky musel chvíli zvykat. Ale jinak? Ta výtečně prezentovaná těžkost a zoufalost na mě silně dolehla. 75%

Král ztraceného světa (2005)

Uf, to byl zase výkvět. O trochu starší Asylumovka, ovšem typicky děsuplná. Příběh jako takový měl těžce průměrný, až podprůměrný základ. Dobře, ostrov, kde ztroskotávají letadla, dejme tomu. Z hrdinů obecně bych našel jen pár výraznějších charakterů, jako byl třeba drsný agent, či pohledná barmanka, na kterou se dobře koukalo. Zbytek splýval a ztrácel se, či šel ruku v ruce s hloupým zbytkem (jako ženská, která nedá foťák z ruky). Byl jsem zvědav zejména na „domorodce“, kteří jsou zde v komentářích chváleni, ale nakonec musím říct, že lacině pomalovaní lidé neexotického vzhledu stáli docela dost za prd. Docela dobrý nápad byl krmení draků za účelem udržení si opičáka „od těla“. Nic nebylo i přesto pořádně vysvětleno, vše se prostě dělo, většinu času byli všichni schopni akorát blbě civět a z toho nejhlavnějšího, tedy třeba souboje obřího opičáka s draky, bylo ukázáno naprosté minimum, navíc v hnusném, CGI zpracování. Celkově vzato na filmu není nic opravdu dobrého, vtipného, ani zábavného. Navzdory tomu nemohu říct, že by se jednalo od tohoto studia o to nejhorší. Jen dost hrozné, abych se o procento vyhnul odpadu. 15%