Princezna (2022)

Fakt, že "The Princess" prišlo od 20th Century Studios, ktoré je momentálne vo vlastníctve Disney tomu podľa mňa ešte niečo pridáva. Nemusí tam byť Disney logo, aby to nebolo zaujímavé uvedomenie si. Ale inak je treba povedať, že ja som si túto akčnú thrillerovú komédiu užil skutočne viac než dosť. A áno, hovorím komédiu, lebo niektoré scénky mi prídu celkom vtipné. Nápad je to každopádne vynikajúci. A v rámci možností je to natočené celkom kompetentne. Akcia je relatívne dobrá (miestami sú strihy celkom viditeľné a niektoré efekty nefungujú), Joey King do toho išla úplne naplno a užíva si to. A okrem toho ešte ju spravili tvorcovia aj celkom zraniteľnou. Čo je veľké plus. Nie je dokonalá bojovníčka, ktorá zo všetkého vyjde a bude v pohode. Čo na filme ale ešte funguje je vidieť všetkých týchto lotrov a rabovačov skončiť mrtvých. A vďaka celkom schopnej akcii je to aj celkom uspokojivé sledovať. Neviem to vysvetliť lepšie, ale veľmi ma bavilo vidieť ako Joey King jedného za druhým seká a likviduje. Čo film nezvládol úplne je náš zloduch. Toto je dokopy nudný zloduch s nudným plánom a cieľom. Pravda je, že jeho milenka s ostrým bičom je zaujímavejšia postava a podľa mňa ju aj viac máme možnosť vidieť ako reálne nebezpečenstvo. On si vychytí pár scénok na konci, ale to je dokopy tak všetko. Toto bol ale skutočne uvoľnujúci filmový thriller, ktorého sledovanie ma bavilo, nenudilo, tempo plynulo veľmi dobre a sledovanie som si užil. Nemám viac čo dodať. Ja som si to užil. Hodnotenie: B+

Vždycky jsi to byla ty (2021) (TV film)

Myslím si, že "It Was Always You" venujem zopár slov len preto, aby mi povolilo dať komentár s tučne vytlačenými písmenami. Pretože dokopy sa k tomu nedá povedať nič, čo by ste nevedeli usúdiť z pohľadu na poster a z loga Hallmark. To vám dokopy povie úplne všetko čo potrebujete. A mám pocit, že keď sú tieto filmy ochudobnené o vianočnú atmosféru alebo niečo, čo by ich urobilo zaujímavejšie, tak je to len dávka romantických klišé a to je všetko. Herci sú okey, pár scénok je celkom príjemne romantických, ale sú to všetko veci, ktoré ste v minulosti videli a neprináša to nič. Ak máte radi ľahkú romantiku plnú predvídateľných momentov, ktoré máte radi, tak je to film pre vás. Inak si to asi neužijete. Hodnotenie: C

Štěstí (2022)

Trailer na "Luck" úprimne navnadil. Okrem toho film, ktorý má v produkcii meno John Lasseter bude určite mať nejaké kvality. A nesklamal som sa. Hoci je pravda, že asi by som bol radšej keby bol film o niečom trošku inom, vo výsledku poteší skvelou a celkom originálnou hlavnou myšlienkou. Ktorá je okrem toho podaná spôsobom, ktorý veľmi dobre funguje. Pretože keby sme boli všetci šťastní a všetko sa nám darilo, akí ľudia by sme vlastne nakoniec boli? To je niečo, čo by deti určite mali vidieť. Je super tiež, že vo filme nie je žiadny reálny zloduch. Vlastne aj miesta, ktoré môžu pôsobiť na prvý pohľad strašidelne môžu ukrývať veľa pekného a obyčajného. To oceňujem. Mám rád našu hlavnú hrdinku Sam. Jej príbeh je zaujímavý, jej postoj je super a aj keď by jej človek doprial v živote trošku šťastia, tak obdivuje jej pozitívny postoj, optimizmus a najmä vždy myslí viac na druhých. Animácie sú veľmi kvalitné a celkovo mám z filmu pocit, že siaha pokojne na kvality, aké nám prináša Pixar. Takže Skydance Animation určite budú štúdio, ktorého postup budem sledovať aj ďalej. Pre mňa veľmi pekný animovaný film pre celú rodinu. Čeknite si ho a uvidíte sami. So šťastím sa vám bude páčiť rovnako ako mne. Hodnotenie: A-

Jagate umi e to todoku (2022)

"One Day, You Will Reach The Sea" je momentálne celkom veľkým kandidátom na moju filmovú nástenku. Už som nejaký čas hľadal silný film z Japonska alebo Južnej Koréy, ktorý by ma zasiahol a myslím si, že tu som ho našiel. Tentokrát tu nemáme žiadnu romancu ako som od japoncov zvyknutý (aj keď možno tak jemne naznačená tu je) no drámu o vyrovnávaní sa s udalosťami, ktoré ovplyvňujú náš život. A tým je najmä smrť. Opäť sa tu v celkom velkej role ocitla Minami Hamabe, ktorá je rovnako skvelá ako kedykoľvek ju vidím, no Jukino Kišii tu absolútne exceluje svojim výkonom. Mnohé momentky vie povedať vyslovene svojou mimikou a očami. A to je pre mňa skutočne veľmi kvalitný výkon. Tempo filmu je funkčné a film ma nenudil, má to skvelú atmosféru a po celú dobu som tak nevedel k čomu to dospeje. Film krásne ukazuje, že ľudský život je vlastne tak významný a súčasne tak bezcenný. Pretože život človeka sa dá jednoducho odložiť do krabice a môžeme sa tváriť, že nikto taký reálne ani neexistoval. Zbavíme sa vecí, zmiznú spomienky, minulosť ostane zabudnutá. No tie predmety často symbolizujú všetko, čím ten človek pre niekoho iného mohol byť. A nie je to nikde lepšie vidno ako v prípade pána Narahara. Nebudem vysvetľovať hlbšie, je to moja osobne veľmi obľúbená momentka v tomto filme. No realita je, že to nie je jediný moment, kde film vyniká. Mám rád, keď japonci ukážu veci, ktoré sme mali možnosť vidieť z opačnej strany. Táto technika veľmi pomáha príbehu, aby sme mali možnosť vidieť to, čo by bolo inokedy úplne skryté. A vidieť veci z pohľadu Sumire na konci filmu stojí za to. Tie scénky odrazu vyplynú oveľa silnejšie. Jej kamera, ktorou zbiera príbehy, jej uvoľnenosť, ktorou zakrýva svoju plachosť a uzavretosť... to všetko zrazu do seba skvele zapadne. A potom aj úplne vedľajšie postavy ako napríklad ľudia, ktorí rozprávajú o svojich príbehoch po obrovskom tsunami. Všetci sme v živote významní a pritom tak bezvýznamní. A tak nejako vnotúrne mi tento film skutočne priniesol niečo, čo som tento rok moc často nezažil. Skutočný nefalšovaný zážitok. Hodnotenie: A+

Hrubý střih (2022)

Tak "The Outfit" bol konečne filmom podľa môjho gusta. Niečo takéto som už asi potreboval vidieť, lebo som posledné mesiace akosi začal o sledovanie filmov postupne strácať záujem. A nie, že by som videl veľké množstvo zlých filmov, skôr som mal pocit, že väčšina z nich končila niekde v oblasti priemeru alebo jemného nadpriemeru a podobne. Toto je však skutočne skvele spracovaný, kvalitne natočený a dobre napísaný film. Pôsobí to miestami skoro až ako divadelná hra, to napätie v jednotlivých scénkach skvele eskaluje a bol som veľmi zvedavý kam to na konci dospeje. Veľmi mi to dokonca pripomenulo atmosférou iný film, ktorý bol spracovaný v podobnom štýle a to "Bad Times At The El Royale". Čisto z pohľadu atmosféry majú oba filmy veľmi blízko. Na druhú stranu som mal ale pocit, že tu bolo ešte okrem toho aj skvelé tempo a dokázal tak na menšom priestore vykúzliť rovnakú dávku zábavy a napätia. A keď do toho dáme Marka Rylancea, Zoey Deutch a Johnnyho Flynna, je tu o kúzlo postarané. Ja som si to užíval na kompletku. Film, ako sa patrí a musím ho aj patrične oceniť. Okrem toho s pár zaujímavými prekvapeniami v rukáve. Hodnotenie: A

Bobovy burgery ve filmu (2022)

Seriál som nikdy nepozeral, takže neviem posúdiť, či to celé v koncepte funguje, no realita je minimálne taká, že "The Bob's Burgers Movie" ma miestami celkom slušne pobavilo, malo to postavy, ktoré ma bavilo sledovať, no súčasne si to držalo takú bezpečnú hranu kedy sa to dá celé považovať ešte aj za rodinný produkt a nie niečo, čo je vyslovene spracované pre dospelých. Myslím si, že toto je skôr tak 13+. A celkom to funguje. Záhada síce nebude veľmi záhadnou, nakoľko vieme odhadnúť kto bude skutočným zloduchom. Úprimne, máme len 2 možnosti. A jedna z nich je príliš očividná. Takže to bude podobné ako keď sme sledovali "The King´s Man". No neuberá to filmu na kvalite. Hudobné čisla ma bavili, príbeh jednocuchý ale v pohode a animácie sú podľa mňa celkom schopné. Nemal som problém uveriť v to, že by tento svet mohol niekde existovať. Plán zloducha síce je trošku prvoplánový, ale nevadí. Pozrite sa a uvidíte sami. Možno sa zasmejete tiež. Hodnotenie: B

Temná dcera (2021)

Myslím si, že najsilnejším elementom "The Lost Daughter" je jeho hlavná myšlienka. O tom, že nemať deti niekedy nie je prejavom sebectva. A dokonca si myslím, že sú ľudia, ktorí by urobili lepšie, keby žiadne deti nemali. A tomu tento film brilantným spôsobom nastavuje zrkadlo. No súčasne je to trošku monotónny a komplikovaný film, ktorého sledovanie je niekedy celkom náročné. Najmä ak chcete, aby ste sa trošku pohli v určitých bodoch z miesta. Musím pochváliť ale herecké výkony v tomto filme. Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley, Ed Harris... všetci pôsobia veľmi dobre vo svojich rolách a vedia svoje postavy predať. Je tu dokonca aj niekoľko celkom zaujímavých prekvapení. Nevedel som kam sa to celé postupne vyvinie a najmä z tej scénky na začiatku som tak vnútorne nevedel ako to vlastne dopadne. A čo to celé spôsobí. Možno to mohlo mať tťošku dynamickejšie podanie, no myslím si, že práve ten komornejší prístup k tomu filmu mu dodáva svoju vlastnú tvár a jeho hlavná myšlienka vyplynie oveľa silnejšie. Ale skrz všetky tieto pozitíva si vnútorne neviem predstaviť, že by som si to niekedy pozrel znovu. Hodnotenie: B

God's Waiting Room (2021)

"God's Waiting Room" ma navnadilo celkom zaujímavou témou a kreatívnym názvom, ktorý sám o sebe spôsobil, že som bol na film zvedavý. Žiaľ, akosi nemám pocit, že by využil svoj potenciál naplno. Nemám síce vnútorne pocit, že by som z filmu ostal sklamaný. Vo finále sa snaží všetko dobehnúť a vo svojej podstate to skutočne ukončí veľmi silným spôsobom. Udeje sa toho viac než dosť a niekedy nemusíme veci vidieť, aby sme ich vnútorne pochopili. Budovanie toho všetkého je ale trošku problematické. Na jednej strane sú Rose a Jules zaujímavými postavami. Pôsobia spolu aj celkom prirodzene. No spôsob, akým sa ich príbeh posúva ďalej a hlavne udalosti, ku ktorým sa dostaneme nie sú pre mňa tak veľmi silné. Okrem toho nevieme síce odhadnúť čo sa stane ale podobne ako pri filme "The Garden Left Behind" som cítil, že finále prinesie nejakú nepríjemnú tragédiu. Rozdiel bol iba ten, že v spomínanom filme som ten moment nepredpokladal. Tu som už mal v určitom bode tušáka, že keď sa nám príbehy našich hrdinov prepoja, pôjde pravdepodobne o nejakú nepríjemnú tragédiu. Ale vďaka tomu si film ku koncu vie získať nejaké body. Pretože niekedy netreba podceňovať silu dvoch vecí. Slov a náhody. To čo niekomu povieme a spôsob ako niečo vyriešime môže vyústiť v následky, ktoré možno nepredpokladáme. Ale už sa to nedá zastaviť. Hudba vo filme je veľmi príjemná a Rose sa ukázala ako celkom schopná speváčka. Takže v tejto stránke film chválim. Čakal som asi len, že ma film nejako výraznejšie zasiahne. To sa nestalo. Ale stále je dostatočne dobrý na to, aby som povedal, že som spokojný. Hodnotenie: B-

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Úprimne neviem, ktorý film je reálne horší. Tento alebo "Fallen Kingdom"? Oba reálne zlyhávajú pre mňa z úplne iných dôvodov. Kým jeden film bol neskutočne frustrujúci a otravný čisto z faktu, že sa očividne niekto z udalostí prvého "Jurassic World" nepoučil a miesto inteligentného Tyranosaura prinesú radšej inteligentného veloceraptora. A tá aukcia bola tak stupídna, že ma film úprimne frustrovalo sledovať. Či už lepšie alebo horšie, "Jurassic World: Dominion" nie je frustrujúci film. Ale zase je neskutočne dlhý a neskonale nudný. A okrem dinosaurov ešte prináša aj obrie kobylky. Akoby dinosaury boli málo. Neviem. Na jednej strane ma teší, že sa stretáme s našimi starými obľúbenými postavami, no dokopy neprinášajú pre film podľa mňa nič zásadnejšie, čo by ho robilo zaujímavejším alebo unikátnejším. Mám pocit, že všetko čo tvorcovia priniesli sme už mali možnosť vidieť. A to čo je nové, je zase vysoko stupídne. Ako dinosaury, ktoré vždy sledujú len ten cieľ, na ktoré jedna ženská ukáže laserom. Mne to príde viac hlúpe než zaujímavé. Okrem toho kopec scénok, kde sa stane niečo presne na moment ako naši hrdinovia povedia, že sme v pohode. Toto klišé ma nebavilo prvýkrát a udeje sa to tu minimálne trikrát. Jediné čo na filme vyzdvihnem je, že aj keď je dlhý a nudný, minimálne to tempo nie je ubíjajúce. A Jeff Goldblum je vo svojich momentoch ozaj vtipný. Všetko ostatné je buď zrecyklované z minulých filmov alebo neinovatívne. Dúfam, že tu sme so sériou už definitívne skončili, lebo nechcem, aby táto séria klesla ešte hlbšie ako je nutné. Ako sa vám podarilo urobiť dinosaury nudné? Hm? Hodnotenie: C-

Brian and Charles (2022)

"Brian And Charles" sa ukázalo ako veľmi unikátna a skutočne dobre spracovaná britská komédia. Takéto niečo som vidieť potreboval. Niečo, čo by mi dalo nádej ohľadom originality a spracovania. To čo začína ako fiktívny dokument o človeku, ktorý žije niekde v dedine a prakticky nerobí nič iné než sa snaží zo všetkého možného bordelu postaviť nejaký super vynález. A kým niektoré (pravdepodobne) fungujú, tak iné dokonca začnú aj po chvíli horieť. A tak jedného dňa dostane nápad si postaviť svojho vlastného robota. A ako telo mu bude slúžiť práčka. A tým sa dostávame k jeho umelej inteligencii Charlesovi, ktorý pôsobí na mňa ako Číslo 5 zo "Short Circuit". Veľa sa vie učiť, miluje kapustu a je s ním zábava. A Brian je pre neho niečo ako otec a stvoriteľ. No potom prichádzajú aj časy rebelantstva a túžba vidieť svet, s čím moc Brian ale nesúhlasí, lebo má pocit, že by ho svet nepochopil. Pravdou je, že humor tohto filmu ma chytil, postavy ma bavili. A je tu niekoľko skutočne kreatívnych a dobrých momentov. Dialógy medzi Brianom a Charlesom ma bavili a hlavne nepôsobia nejako strojene. Všetko to nejako plynule ide. Pôsobí to na pohľad trošku až seversky a dáva to filmu svoj šarm. Podobne ako v minulosti "Brigsby Bear" bol pre mňa film, ktorý mi priniesol niečo neočakávané, tak tu mám podobné pocity. Je to proste svoj vlastný kúsok do sveta kinematografie. A mňa to ohromne bavilo. Hodnotenie: A-