See for Me (2021)

"See For Me" má dobré elementy a má aj svoje veľmi typické elementy. Ak vám otvorene poviem, že ide o home invasion film so slepou dievčinou, tak viete presne čoho sa dočkáte. Toto nie je "Don´t Breathe", kde sme sa dočkali zaujímavého zvratu. Toto je film presne podľa čísel. Alebo teda aspoň väčšinu svojej stopáže. Povedzme si teda najprv tie zaujímavejšie elementy, ktoré na filme oceňujem. Apka "See For me" mi príde užitočná a Kelly, ktorá sa s našou hrdinkou Sophie spojí je podľa mňa zaujímavá. A priam by som si prial, aby sme sa toho mohli o nej dozvedieť viac. Pretože zistíme o nej nejaké veci, ktoré by mohli jej postavu urobiť zaujímavejšiu, keby sa to ale reálne využije. Už len jej reakcie ku koncu niečo naznačujú, no chcel by som vedieť o nej viac. Sophie je okey, no najzaujímavejšie je na nej, že nie je taká nevinná ako väčšina obetí v týchto filmoch. Nechcem spoilovať, no jej rozhodnutia vedia byť celkom unikátne. To je pre mňa zaujímavé. No možno sme sa toho tiež mohli dočkať trošku viac. Zvyšok filmu je ale všetko čo ste videli v minulosti. Viete ako to bude pokračovať, ako to dopadne, aký bude motív aj kto bude postavou, ktorá za tým všetkým stojí a to je tak trošku klasický thriller, akých sme videli milión. Toto sú práve tie elementy, ktoré ma nebavili. Lebo keď sa viac sústredil na ten zvyšok, tak som bol s tým viac okey. Povedal by som úprimne, že napriek nižšiemu ratingu ma napríklad z tohto typu filmov viac bavil minuloročný "Masquerade", ktorý mal aspoň skutočne kreatívny a zaujímavý zvrat, ktorý pre mňa zmenil celý film. Toto je proste staré, známe, ktoré sme videli už miliónkrát. Ale tie pozitívne elementy oceňujem. Hodnotenie: C

West Side Story (2021)

Stephen Spielberg nám prináša remake "West Side Story". A ako už skoro vždy musím oceniť jeho filmársky talent, ktorý sa aj na tomto filme vynikajúco preukázal. Vizuálne je to nádherné, hudobné čísla sú skvelé, tanečné choreografie sú vynikajúce a film má podľa mňa neskutočne skvelú atmosféru. Musím uznať, že film mal v sebe asi všetko čo som potreboval. Romantiku, napätie, dostatočnú dávku drámy a dobre spracované konflikty. Možno je to spracované trošku po shakespearovsky, ale to mi vôbec nevadí. Myslím si, že celý ten príbeh je jednoducho inšpirovaný tragédiou "Romeo And Juliet". Je to tu cítiť. Vďaka tomu je síce pravda, že romanca v príbhu veľmi pripomína obdobie starého romantizmu, kde romantika mala skôr na niečo poukázať, než že by sme to mali brať nejako vysoko vážne. Herecké výkony skvelé, chémia medzi našimi protagonistami funguje a film má svoje momenty, ktoré ma úprimne dostali aj celkom do smutnej nálady. Takže ak máte radi muzikály, myslím, že si prídete na svoje. Osobný highlight je pre mňa hudobné číslo "America", ktoré má fakt obrovskú dávku energie, no rovnako aj hudobná vsuvka na policajnej stanici "Gee, Officer Krupke" ma poriadne dostala. Plus tá energia a tá choreografia... klobúk dole. Som rád, že som film videl a rozhodne stálo za to si sadnúť v kine na tých 156 minút a užiť si to od začiatku do konca. Hodnotenie: A-

Spider-Man: Bez domova (2021)

Tak už nemusím svojim českým susedom závidieť, že videli niečo, čo som ja chcel už pekne dlho. Na "Spider-Man: No Way Home" som sa ohromne tešil. Dokonca som chvíľu uvažoval, že  vyhodnotenie roka posuniem o mesiac, aby sa mohol tento film kvalifikovať ešte na nástenku medzi najlepšie filmy roku 2021. Ale nakoniec som sa rozhodol, že si svoje miesto na nástenke zoberie pre rok 2022 a bude to tak okey. A úprimne, už teraz môžem povedať, že sa to tak aj stane. Tento film bol absolútne fantastický. Priniesol asi všetko čo som chcel v ňom vidieť a dokonca ešte aj niečo trošku viac. Povedal by som, že akčné časti filmu sú skvelé, má to tradične skvelý humor, no emocionálna rovina filmu v jeho najsilnejších častiach funguje rovnako skvele. Úplne som to v tých momentoch videl a prežíval spolu s Peterom. Takže v tomto smere bola práca odvedená absolútne na jednotku. Je super stretnúť zloduchov, ktorých už poznáme s predošlých filmov a nápad, čo s nimi chceli spraviť. Nebudem dávať spoilery, no prišlo mi to ako úžasný nápad. A veľmi dobre spracovaný. Benedict Cumberbatch je tradične skvelý ako Doctor Strange a dokonca mám pocit, že už sa aj začína skutočne podobať na svoju animovanú verziu. Najlepším elementom v tomto filme je ale pre mňa Willem Dafoe, ktorý sa opäť dostal do role Zeleného Goblina a pôsobí absolútne dokonalo. Nie je scénka, ktorú by som mu neveril. Klobúk dole pred tým, čo predviedol. Rovnako svkelý je ale aj Alfred Molina ako Doctor Octopus. Opäť priniesol tú istú postavu, ktorú sme mali možnosť vidieť v "Spiderman 2", no so všetkým čo k tomu patrilo. Nielen tú jeho nebezpečnú postavu zloducha, ale aj tú ľudskú časť, ktorú sme mali možnosť poznať predtým. Pre mňa vynikajúce. Stretnutie všetkých Spider-manov bolo perfektné a tak nejako sa mi potvrdilo, že najlepším Spider-manom vždy pre mňa bude Tobey Maguire. Ten skutočne tú rolu prežil absolútne naplno. Pre mňa skvelý film, kde som si užil každý jeden moment. Klobúk dolu Jon Watts, myslím že si natočil absolútne najväčšie hrané filmové dielo, aké sme kedy mali možnoť vidieť. Hodnotenie: A+

Together (2021) (TV film)

"Together" je ďalším filmom z roku 2021, ktorý sa venuje udalostiam, ktorých sme od roku 2020 svedkami. Čo si však niektorí ľudia akosi uvedomujú menej je, že v Británii bola situácia miestami o to náročnejšia, že byť v lockdowne pre mnohých znamenalo, že boli zavretí s ľuďmi, s ktorými možno ani byť zavretí nechceli. Niečo podobné ukazovala aj komédia "The One You´re With", tam bola tá situácia podaná o niečo komickejšie. Trošku až do absurdna. Tento film pôsobí napriek svojim aj humornejším momentom o niečo živšie a skutočnejšie. To mu musím uznať. A rovnako aj to, že James McAvoy a Sharon Horgan to ozaj dali veľmi dobre. Plus riešia problémy, ktoré sme mnohí museli riešiť sami. A pocity, ktoré s nimi sme schopní ako ľudia aj zdieľať. A je to viac postavené na tých monológoch a dialógoch, než na nejakom príbehu. Tento film odzrkadľuje ich spoločný rok a dôležité momenty, ktoré sa tam stihli udiať a ako ich tá situácia postupne možno aj viac začne zbližovať. Pre mňa schopný film, so zaujímavým naratívom, no občas mi vedel trošku liezť na nervy. Hodnotenie: B

Hotel Transylvánie: Transformánie (2022)

"Hotel Transylvania: Transformania" podľa všetkého uzatvára veľkú filmovú sériu o monstrách a ich živote v čarovnom hoteli. Ja som osobne asi nikdy nebol veľkým fanúšikom tejto série. Najmä vďaka tej strelenej počítačovej animácii (a to sa nejako nezmenilo... Johnnyho energetické pohyby sú niekedy fakt strašné) a faktu, že Mavis dokopy bola veľmi nudnou postavou, ktorá len bola vždy nástrojom pre posúvanie príbehu. Ale akosi musím povedať, že tentokrát sa tu dostalo niekoľko tak dobrých fórov, že som sa na tomto filme asi smial zo všetkých najviac. Možno vďaka tomu, že sa trošku vymenili role a potom tie situácie pôsobia úplne inak. Draculovo utrpenie počas toho "výletu" je skutočne podľa mňa celkom sranda. Príbehovo to neprináša dokopy nič nové, postavy sú dokopy tie isté čo sme mali v minulosti, nikoho nového sa moc nedočkáme. Neviem ani prečo som si to vlastne tak užil. Možno som bol na tento film nejako naladený, alebo mi proste sadol ten šialený humor, čo sa tu objavil. Neberte ten pozitívny rating z mojej strany moc vážne, osobne si myslím, že ak nemáte radi klišé, tak to skutočne bude pre vás ťažké sledovať. Lebo toto sa dá predvídať od A do Zet a nemá to moc originálnych nápadov. Ale bavil som sa. Takže tak. Hodnotenie: B-

Klan Gucci (2021)

Ridley Scott vo svojom druhom filme z roku 2021 prechádza z dávnej histórie do histórie, ktorá je nám asi trošku bližšia. "House Of Gucci" hodnotím vo výsledku ako zaujímavý film, ktorý by som ale rozdelil na dve polovice. Prvú elegantnú, zamilovanú a zaujímavejšiu polovicu a druhú vážnejšiu a viac zameranú na biznis druhú polovicu. A úprimne si myslím, že prvá polka filmu je lepšia. A môžu za to hlavne dve veľké herecké esá Al Pacino a Jeremy Irons. Obaja sú vynikajúci a predávajú svoje role na 100% A každý z nich si aj získal moje najobľúbenejšie momentky vo filme. Prvá je Paolovo stretnutie s Rodolfom, kde mu predstavuje svoje dizajny. Všetko čo tam povie Jeremy Irons je absolútne zlato. A druhá scénka je pre mňa moment keď Aldo sa pýta Maurizia - "Is this what you want?". Ale celkovo si myslím, že budovanie vzťahu medzi Mauriziom a Patriziou je skvelé. Ich sex v účtárni je boží, ich svadba, Maurizio v podniku Patriziiných rodičov... všetko super. Myslím si, že po návšteve finančnej polície sa presúvame do tej druhej vážnejšej časti. A hoci tam nie je nič čo by som ohodnotil negatívne, tam sa môj záujem o film začínal postupne vytrácať. Bolo to spracované dobre, ale bez Ironsa a Pacina tomu chýbal ten šarm a elegancia, ktorá ma zahákla v prvej polovici. A to je škoda. Každopádne som ešte nepovedal jednu dôležitú vec a tým je fakt, že Lady Gaga to dala na jednotku a rovnako aj Adam Driver opäť potvrdzuje svoj talent. Film stojí za to vidieť. Ale po "The Last Duelsom si myslel, že sa dočkám niečoho silnejšieho. Hodnotenie: B+

Language Arts (2020)

Keby tento film urobil pár detailov trošku inak, a ešte by sa to trošku zostrihalo, aby to nebolo tak dlhé, mal by som tu skutočne novoobjavený silný filmový zážitok. "Language Arts" má len jeden jediný väčší problém a tým je fakt, že niektoré časti, keď sledujeme Charlieho dospelý život a máme to prestrihané z viacerých jeho životných etáp, nadobudol som vnútorne pocit, že sa to dalo ešte trošku prestrihať. Mohli sa nejaké časti vyňať a viac sa sústrediť na jeho detstvo? Prečo? Pretože tie časti sú veľmi dobre spracované. Rovnako ešte poviem, že film tento príbeh hovorí dosť rozhádzane. A trošku ma to mrzí. Pridáva mu to na štýle, no keď sa v druhej polke začneme na niektoré udalosti sústrediť trošku viac, zistíme, čo tu vlastne pod povrchom drieme. Takže toľko k tomu negatívnemu. Poďme na to pozitívne. Lebo je tu toho viac než dosť. Ako som povedal, časti v Charlieho detstve považujem za absolútne excelentné. Vynikajúco napísané, skvele zobrazenie "kvázi" priateľstva (ak si film pozriete, pochopíte prečo), ktoré ale má veľmi veľký a hlboký význam. V jednom bode ma dokonca film úprimne dostal do sĺz, a poviem to znovu, to sa nestáva veľmi často. Emocionálne ma ale tá udalosť zasiahla, pretože bola spracovaná veľmi silno. A nemal som pocit, že by nami film veľmi manipuloval. Finálne časti v dospelosti Charlieho sú tiež skvelé. A majú svoju silu. A dávajú tomu filmu veľmi pekné prepojenie. Trošku ma len mrzí, že sme videli aj veľké množstvo iných scénok, ktoré sa sústredili na jeho manželstvo. Pretože tam to najviac pre mňa kríva a neprináša moc nového. Ukazuje ho to ale ako otca, ktorý sa stará o chlapca s mentálnou poruchou, spôsob ako sa snaží ľuďom pomáhať ako učiteľ a podobne. Istým spôsobom si myslím, že film mal byť urobený na spôsob "Let Me Eat Your Pancreas". Tak by to tie emocionálne časti podľa mňa spravilo ešte lepšie. Pretože ten potenciál tu na to bol. Gravitas Ventures tu skutočne priniesli skvelú drámu, na ktorú ešte budem chvíľu spomínať. Myslím si, že ide o film, ktorý je skutočne hodný vášho času. Hodnotenie: A-

The Enormity of Life (2021)

"The Enormity Of Life" rozhodne je celkom zvláštny film. Myslím si, že je to skôr dráma/komédia, než čisto komédia. Ale je pre mňa fascinujúce ako dokáže tento film zobrať celkom ťažké životné témy a podávať ich s úplnou ľahkosťou a voľnosťou. A nemám pritom pocit, že by sa snažil nejakým spôsobom jednotlivé udalosti a skutočnosti nejako extra zľahčovať. Skôr sa snaží zamerať na postavy a poukázať na to, že istým spôsobom sme všetci tak trošku nenormálny. A žijeme s tým a snažíme sa nejakým spôsobom existovať. Pre mňa ten film tak skvele naznačuje, že enormita života je všade okolo nás. Ale reálne ju vlastne ani nevidíme. Alebo to často prehliadame. O čo jednoduchší je život ľudí, ktorých stretávame na ulici? Ktorí si idú svojim smerom za svojim životom? Nič o nich nevieme, oni nevedia nič o nás. A celý svet má v uliciach ľudí, ktorí žijú svoje fascinujúce a ohromné životy, ktoré sú plné náročných momentov. Nie sme v tom nikdy sami. No skrz všetky tieto dramatické skutočnosti a momentky, ktoré tento film v sebe má (najlepšia je pre mňa asi časť v strede, kde Casey a Jules spolu jedia burger a niečo v nej vzbudí traumatzujúce spomienky na niečo, čo sa stalo), tak najlepšie je, že to nejako emocionálne nesilí. Tie scénky majú v sebe také nenápadné malé fóriky, ktoré ale vedia pobaviť, lebo sú správne načasované a herci ich vedia veľmi dobre podať. Má to srdce, má to dobré postavy a celkovo môžem povedať, že som si sledovanie tohto filmu užil. Hodnotenie: B+

Mass (2021)

Mám taký pocit, že posledné roky dostávam väčšie zážitky z malých filmov, ktoré ostanú nevšimnuté, než z veľkých blockbusterov, ktoré sa dostávajú do kín. "Mass" presne zodpovedá tomuto typu filmov. Myslím si, že medzi drámami toto budem hodnotiť ako jednu z najväčších konverzačiek minulého roka, ale absolútne mi to nevadilo. Bol som schopný celý ten film sledovať bez toho, aby som premýšľal nad tým ako sme ďaleko, koľko nám ešte z filmu ostáva alebo niečo podobné. Ide o skutočne silný film s veľmi dobre spracovanými dialógmi, ktoré veľmi dobre zachytávajú emócie všetkých štyroch zúčastnených. Nechcem o tom veľa prezrádzať, lebo to postupné odhaľovanie a chápanie jednotlivých súvislostí v tomto filme je to, čo ho robí tak silným. Spolu teda s emóciami, ktoré lomcujú všetkými postavami. A veril som im dokopy každú jednu. 90% filmu sa odohráva v jednej miestnosti a človek by neveril koľko priestoru dokáže priniesť. Povedal by som úprimne, že akurát počas úvodného stretnutia a otváraniu debaty mi prišlo, že trošku dlho chodíme okolo horúcej kaše a mohli by sme nejako viacej smerovať k tomu, o čom vlastne má film byť. Ale potom sa to stane absolútne skvelou drámou, ktorú som zhltol úplne so všetkým. A najlepšie bolo, keď som si myslel, že film už končí a čakajú nás titulky, prinesie ešte posledných asi 7 minút, ktoré dokážu ešte viac vytiahnuť silu tohto filmu. Pre mňa ohromné prekvapenie. Film, ktorý určite odporúčam vidieť. Ide o skutočný filmový klenot. Hodnotenie: A

Matka versus android (2021)

Myslím si, že "Mother/Android" tak trošku dopláca na to, že filmy ako "A Quiet Place"Bird Boxtak nejako ukázali, ako sa dajú robiť podobné typy filmov zaujímavejšie. Pretože z drvivej väčšiny je tento film neskutočná nuda. Myslím si, že film potreboval pár vecí na to, aby nejako fungoval. Potrebovali sme dôvod na to, aby sme chceli našich hrdinov sledovať od začiatku do konca a potreboval nejakú dávku akcie. Pretože problémy sú tu celkom očividné. Máme v úvode celkom akčný začiatok, potom sa dokopy 40 minút vlečieme pomaly a nestretneme ani jedného androida. Následne máme celkom slušnú naháňačku na 5 minút a potom sa film zase spomalí na dobrých 25 minút. Máme finálnu akciu, ktorá je celkom krátka a zvyšok je dokopy potom už len vysoko melodramatický záver, ktorý skutočne nevychádza veľmi pozitívne pre mňa. Oceňujem na filme osobne pár vecí. Keď sa dostaneme do akcie, film je zaujímavejší., Chloe robí maximum čo môže a snaží sa tomu konceptu niečo pridať. Raúl Castillo je vo svojej role celkom schopný a musím povedať, že robí niektoré scénky o niečo zaujímavejšie. A sem-tam sa vo filme objaví scénka, ktorá ma celkom potešila. Ako keď sú Georgia so Samom na motorke a počas jazdy lesom sa Georgia len tak nenápadne usmeje. Ten pocit, že sa konečne dočkala niečoho, čo aspoň pripomína starý svet a niečo pozitívne. Čo sa zvyšku týka, nemyslím si, že ide o hrozný film, nie je podľa mňa ani nejako extra zlý, ale je pomalý, monotónny a neprináša niečo, čo by vo výsledku bolo zaujímavé. Ak ste fanúšikmi Chloe a robotov, možno si to čeknite, ale osobne si nemyslím, že by vám to mohlo ponúknuť niečo zásadnejšie. Hodnotenie: C