Hotel Chevalier (2007)

Sice jsem tento kraťas viděl až po zhlédnutí Darjeeling Limited, ale to mi vůbec nevadilo, spíše naopak. I těch pár minut, ale stačilo panu režisérovi k vytvoření té správné atmosféry s krásnou hudbou a samozřejmě ještě krásnější Natalii Portman. Nic víc není třeba dodávat, ani vlastně nejde.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Další velmi dobrý snímek od Wes Anderson. Tentokrát jsem už přesně věděl, co můžu od filmu tohoto autora očekávat a přesně to jsem taky dostal. Skvěle vyprávěný road-trip tří bratří. Francis, nejstarší z bratrů Whitmanových, se rozhodl naplánovat a uskutečnit pro bratry nezapomenutelnou cestu Indií, pro otevření a poznání sebe navzájem. Již od začátku se mu to ovšem nedaří, když Peter i Jack nevěří jemu i jeho podivnému nápadu. Pohodová atmosféra, která se prolíná s více či méně úsměvnými i dramatickými scénami, povedené dialogy mezi tímto zvláštním triem, které je skvěle odehráno herci nebo báječná hudba. To vše dělá tento film příjemným a osobitým setkáním s panem režisérem Andersonem.

Památkáři (2014)

Válečné drama s hvězdným obsazením. Aneb jak jedna parta seskládaná z různých lidí, kteří mají co dočinění s uměním, se snaží zachránit všechny umělecké díla, jenž chce Hitler zničit. Námět velice zajímavý, ale celkové provedení pod taktovkou George Clooney už tak dobré není. Je to jak takový hraný historický dokument, kde sledujeme, co všechno měli nacisti v moci a jak to spojenci chtěli získat nazpět, tam kam patří. Sám jsem moc nevěděl, jak mám snímek brát. Ikdyž píši válečné drama, tak dramatické to příliš není, naopak se tu najde několik humorných scén, ale stále se film tváří jako takové pohodové válečné drama, což je zvláštní. Nebylo to nejhorší, ale dalo se z toho vymačkat mnohem více, zvlášt s tak skvělými herci, kteří nezklamali ve svých rolích, ačkoli mohli dostat ještě větší prostor pro sebe.

Něžné vlny (2013)

Nový český snímek od Jiřího Vejdělka. Není to žádná sláva, ale ani to nebylo zas až tak špatné. První polovina filmu, kdy sledujeme mladšího Vojtu v podání Jana Maršála, se mi asi líbila nejvíce, od té doby co se na scéně objevil Robert Cejnar mi to už tolik nesedělo, ikdyž třeba Lucie Šteflová rozhodně potěšila a určitě nám toho v budoucnu ukáže ještě více. Celkově milý a příjemný film se sympatickými herci.

Marťan (2015)

Výborný film. Ridley Scott konečně natočil po dlouhé době snímek, na který se dá nejenom podívat, ale který se také zařadí k tomu téměř nejlepšímu, co kdy tento bravurní režisér zrežíroval. Po velké prašné bouři na Marsu, musí posádka opustit tuto nehostinnou planetu bez jednoho člena, jenž je považován za mrtvého. Až po několika dnech, spíše týdnech vyjde najevo , že onen zahynulý stále žije a proto je nutné, vymyslet záchranný plán. Celkem jednoduchý příběh, ve kterém sledujeme, jednak dění na Zemi a také především samotného přeživšího. A je to rozhodně zajímavé pozorovat skvělého Matta Damona v této roli, jak se snaží vypěstovat brambory, vyrobit vodu a dělat všechno proto, aby přežil. Tyto okamžiky nejsou nejenom dramatické, jak by se dalo očekávat, ale i někdy dost humorné, což bych teda nečekal u tohoto sci-fi, ačkoli nemůžeme se divit, když na pozadí hrají takové hudební pecky. Martian je prostě vynikající film, který na mě sice tolik nezapůsobil jako třeba Interstellar, ikdyž jsem ho také zhlédl v kině, ale i tak jde o velmi podařený vesmírný sci-fi kousek.

Need for Speed (2014)

Filmové zpracování slavné závodní arkádové série od EA. Jako fanoušek této skvělé série jsem musel vidět tento kousek i přes zdejší nízké hodnocení. Bohužel sám jsem se přesvědčil, že tomu to tak odpovídá. Představoval jsem si něco dost jiného, než se mi ukázalo. Především obsazení a scénář mi kazil nějaký větší prožitek ze snímku. Jen kdyby alespoň hlavní role byla obsazena lepším hercem, než je Aaron Paul, hned by to asi vypadalo jinak. Ale stejně by ani on nic nezvládl s tak špatným a tupým scénářem. To je asi největší problém celého filmu. Samotné závody a honičky s policií jsou dobré a na nablýskané káry je radost pohledět, ale celkový dojem mi to nemůže napravit z této herní adaptace.

Spiknutí: Echelon (2009)

Celkem slušný akční film. Myslel jsem, že z toho vyjde něco jiného než slabší napodobenina Oka dravce. Ve výsledku to ale nebylo zas tak špatné, sice průměrné i s hlavním hrdinou, přesto dobré. Potěšila mě přítomnost Prahy a solidní tempo, především v první polovině tohoto snímku.

17 dívek (2011)

Francouzský snímek s jednoduchým příběhem, podle skutečné události. Sledujeme skupinku mladých dívek, které si žijí svůj normální život až do doby, kdy jedna z nich náhle otěhotní a tím "nakazí" nejen své kamarádky, ale ostatní holky, které podniknou stejnou věc jako ona. Prostý a komorní děj filmu, který nám ukazuje, jak se každá samotná dívka potýká s tímto problémem a také na reakce rodičů, učitelů a celého okolí. Není to žádný srdcervoucí doják, ale najde se tu pár dramatických chvilek v životě těchto obyčejných dívek, které se rozhodly ať už z jakéhokoli důvodu změnit svůj nudný život. Zajímavý a povedený nápad se sympatickými a pohlednými herečkami.

Fakjů pane učiteli (2013)

Skvělá německá komedie ze školního prostředí. Ne že bych se válel smíchy celou dobu, ale je tam dost humoru a pohody na to, aby to člověka potěšilo. Je to zásluhou výborně napsaných a zahraných postav. Jak Elyas M'Barek, jako představitel nového zastupujícího učitele, který se s nikým nepáře který je ve škole jen z jediného důvodu, mladá a upjatá profesorka, jenž se do něj zamiluje v podání Karoline Herfurth, tak i ostatních zúčastněných herců. Celý příběh není příliš originální, ale na něj rychle zapomenete sledováním tohoto filmu s vtipnými hláškami a scénami.

Hanna (2011)

Tak toto bylo opravdu moc na mě. Už od začátku mi to jak si nesedělo a s každou přibývající minutou se to ještě víc prohlubovalo. Ani ten začátek jsem asi nepochopil, tak jako celý snímek. Jsme vhozeni do příběhu, kde sledujeme jednoho muže nejspíš nějakého bývalého agenta, který trénuje svou dceru k přežití k divočině, boji, střelbě, aniž bychom věděli proč či za jakým účelem a nedozvíme se to ani po skončení filmu. Hlavně že se učí ovládat snad všechny jazyky, ví, kdy letěla Lajka do vesmíru, zná svaly, které jsou potřeba k líbání nebo jak pracuje kamera, ale když uvidí zářivku a ještě k tomu televizi, tak je hodně vyjevená, na druhou stranu ovládat počítač ji nedělá problém. Takových to momentů je ve filmu spousta a netýká se pouze hlavní hrdinky. A ani Eric Bana jako bývalý zabiják mi nepřipadl zrovna moc přesvědčivý. Opravdu jsem jen nevěřícně sledoval, co se to na té scéně zrovna zvláštního děje. Třeba po tom jejím mistrném útěku, mi to přišlo jak nějaký road-trip s bláznivou dívkou v podání Saoirse Ronan, která jinak velmi dobře ztvárnila tuto mladou šílenou vražedkyni. A také Cate Blanchett nezklamala jako její hlavní rivalka. Kromě těchto dvou hereček, které hrají to, co mají, vlastně nevidím důvod proč bych měl Hannu někdy ještě vidět znovu.