Oko dravce

USA / Německo, 2008, 118 min

D.J. Caruso

Dariusz Wolski

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Trailer 4

kOCOUR

Jízda na horské dráze se vším všudy - bohužel i s propady, kdy se stále jen těšíte, až zase vyjedete nahoru a hladina adrenalinu ve vaší krvi vystřelí do závratných výšin. Osobně mám trochu problém i s přehledností automobilových honiček a leze mi krkem další variace na kybernetický mluvící centrální mozek, ale Shia je totální frajer a ve chvíli, kdy pobíhá v policejní uniformě vstříc vladním pohlavárům, si mě Caruso totálně získal. A ani ve finále nevadí, že jsou nahackované i ty dráty elektrického vedení a vůbec to celé nedává zhola žádný smysl :). Ubrat mentorských řečiček a rodinných dilemat a šel bych vstříc i tomu absolutnímu souhvězdí o pěti vrcholech. ()

Lateef

Borci, nepoužívejte růžovej toaletní papír, protože dřív než spláchnete, bude o tom Aria vědět a vylepí tuhle zvěst na informační tabuli nad vchod nákupního centra, kam odpoledne zavítáte pro něco do žaludku... LaBeouf v Carusoshow podruhé... svižné, výbušné, nadnesené, kostrbaté. Spousta hračiček, smrtonosných bouraček a uběhaných nožiček ve Světě náhod a úsměvných činů s mírou uvěřitelnosti na bodu 0. LaBeouf se znovu s přehledem pohybuje ve svém hereckém teritoriu, Thornton oukej, jen by ze sebe nemusel tlačit tolik rádoby cool výhružek, Monaghan a Dawson film jen zlehka zaferomonovaly. Nenudil jsem se, ale tolik přestřelený film jsem už dlouho neviděl. 80 miliónů dolarů(rozpočet)/174,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/7 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

Eliott

Když jsem tento film viděl před několika lety poprvé, měl na mě zcela jiný efekt a neváhal bych udělit plný počet. Tentokrát však, přestože jsem si nepamatoval téměř nic, mi připadal pouze lehce nadprůměrný a to vzhledem k tomu co jsem si pamatoval a očekával není žádná velká sláva. Což je pravděpodobně následkem velkého množství podobných filmů které se tímto dílem v nadcházejících letech inspirovaly a připravily ho o tzv. wow momenty. Každopádně nápad je to skvělý, aneb co se může přihodit když se zblázní počítač s velkou pravomocí. Dnes už si říkám, že aktuální hodnocení díla je odpovídající, ale můj celkový dojem by mohl být mírně zkreslený směrem nahorů díky nostalgickému prožitku. Ale co, zahrané je to skvěle se sympatickým hvězdným obsazení, je to plné akce a člověk se ani chvíli nenudí. K tomu všemu přičítám body za to, že se jedná o jedno z prvních děl z této branže. 76% ()

Falko

Dalsie prekvapenie tohto roku, pricom som necakal, ze sa mi scenar s dobrymi napadmi bude az tak pacit. Zapletka je zaujimava, ale nechcem nic prezradzat, snad len tolko, ze tvorcovia vyuzili vymozenosti dnesneho pretechnizovaneho sveta podobne, ako aj vo filme SMRTONOSNA PASCA 4.0 (2007). Cim menej budete o filme vediet, tym viac vas bude zaujimat, kto je to ta zena na druhej linke a pokial filmu odpustite prehnane sceny, ktore by mohli v skutocnom zivote dopadnut omnoho dramatickejsie a par zle dostrihanych a neprehladnych nahanaciek, mohli by ste byt spokojni. Predsa len je to skor popcornova zabava a ja som sa s chutou bavil, i ked treba uznat, ze napriklad poziciu vasho mobilu sa da uz dnes bez problemov najst. Hudba je taktiez pekna, hlavne v tych smutnych scenach. O tom, ze nova mlada hviezda Shia LaBeouf ma velky talent a stale dokaze perfektne zahrat sa sami presvedcite, ale ani Michelle Monaghan alebo Billy Bob Thornton nie su na zahodenie... 15.10.2008 ______ Shia LaBeouf - (Jerry Shaw) +++ Michelle Monaghan - (Rachel Holloman) +++ Rosario Dawson - (Zoe Perez) +++ Billy Bob Thornton - (Agent Thomas Morgan) +++ Hudba: Brian Tyler +++ Výkonný producent: Steven Spielberg +++ (Videl v kine 14.10.2008) +++ ()

Lavran

Umí hodně, ale netuší - D. J. Caruso Vypočítavá jednohubka o (to je zákon schválnosti) příliš uvědomělém automatu na žvýkačky, který se rozhodne nastolit stanné právo a konečně učinit politické svévolnosti zadost. Kdo chce, dokáže si vyškrábnout anonci na svůj oblíbený kult i guilty pleassure: Oko dravce totiž vypadá jako výsledek odvětví "frankensteinovsky" zrůdného genového inženýrství přenesený do pásovosti filiálek hollywoodské říše na sny. Nesčetněkrát mi během projekce vyskočil z paměti Já, robot (ubohá lidská rasa začíná být na obtíž sama sobě) či 2001: Vesmírná Odyssea (blažen budiž Pixar, jehož citace ve WALL-Em je nejenom vtipná, ale i uctivá) onde Nepřítel státu (zastav se, nepřežiješ) či T3: Vzpoura strojů (projekt Hvězdné války hadr) nebo (jako asi každému) Na sever severozápadní linkou. Tvůrce do jisté míry omlouvá to, že si velmi dobře uvědomují svou vratkou pozici na piedestalu toaletní zábavy, a proto se zdroje své velkodušné inspirace nepokouší ani na mikrosekundu zastírat - vědecko-fantastický palec nahoru. Což o to, ale marginální logistická potíž vězí hlavně v tom, že Oko je ve všech ohledech desetkrát natvrdlejší a "dvourozměrnější" než výše vyjmenované "tradiční hodnoty", pročež neustojí hnidopišské manýry, aniž by přišlo o věneček a nezpůsobilo diváku bolení hlavy - palec dolů. Zkrátka, poselství tisíckrát omleté se stává jen a jen báchorkou pro novorozeňata a rozhodně mne nedonutí vyhodit mobilní telefon z okna a vrátit se na strom. Ale abych jen nekritizoval: odsýpá to jak má, mihne se zde Shia, což samo o sobě zahraňuje dvě dimenze najednou, akce je fantastická, hi-tech, adrenalinová a někoho mohl potěšit i hrubý a neurvalý Brian Tyler. Leč, když už sledovati Caruso show, tak osobně dávám přednost předměstským disturbancím, kde se šlape do pytlíků se psími exkrementy. Ty mají alespoň styl a šmrnc (disturbance), byť se dá říci, že Hitch se v nich znásilňuje víceméně ze stejného úhlu._____Také vám přišlo, že ta super-mega-ultrainteligentní mašinka přemýšlela strašně složitě? Viz. celý ten krkolomný plán na odstranění nepohodlných, který by nevymyslel snad ani Ed McBain. ;) ()

• Při natáčení honičky hlavních hrdinů s FBI bylo zničeno 38 aut. (zigot7)
  • Na základe filmu vznikla aj rovnomenná mobilná hra od spoločnosti Magmic Games. (Tolf)

Související novinky

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Tohle bolí. Ne že bych si nedovedl představit remake Honby za diamantem, ale chtělo by to schopného režiséra a hlavní představitele, kteří alespoň vzdáleně napodobí chemii, jiskřící v té době mezi… (více)

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)