Oko dravce

Eagle Eye

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2008, 118 min

• Tuxedo

Přirovnání k Terminátorovi, Nepříteli státu, Transformers a dalším je BOHUŽEL přesné. Oko dravce nic vlastního do vínku nepřidává a vystačí si s kopírováním obsahu, z čehož vznikl výsledný mix technothrilleru pozvolna se měnícího ve sci-fi nedozírného rozsahu. Odhalení toho, kdo tahá za nitky, je ta nejomletější a zároveň nejnevhodnější klička. Nelogičnostem předtím (i potom) by ale jakýkoliv zvrat sotva pomohl. Forma je naproti tomu na nápady bohatá a film je nabitý akcí. Caruso nejen zvládá, ale i příjemně stupňuje tempo, ale v udržení přehledu o situaci má v jednotlivých sekvencích (např. honička, které by počet sešrotovaných aut záviděla i celá jedna série Kobry 11) ještě mezery. Totální přehuštěnost a dějová překombinovanost navíc zhruba v polovině zaviní, že se začnete nudit a jen čekat až snímek dojde svého happy endu. Vše zbylé k dobru je pouze snaživý Shia, pár trefných hlášek a slušná akce, byť nevhodně dávkovaná. 5/10(7.10.2008)

Nepřítel státu meets Terminátor meets Matrix meets me... uplynul víc než rok a Shia pořád těžce ruluje. Kupředu ho popohání D.J. Caruso nadopovaný slušným rozpočtem, lišáckým scénářem a spoustou dobrých nápadů. V každé zatáčce se bojíte, že se ten film vyseká, ale je to jako kdyby do sporťáku od Japonců někdo narval technologii od NASA. Všechno sedí, všechno drží a když to akceleruje, tak se vám obličej protahuje do slastného úsměvu. Největší překvapení babího léta.(12.9.2008)

Ze začátku velmi neobvykle a neotřele se tvářící hi-tech thriller se postupen času díky sestupné kvalitě zápletky mění v těžkopádný a v závěru dokonce i banální akčňák, který má sice brutálně rychlé tempo, technické hračky lepší než v jednou tak drahé Die Hard 4, neposednou kameru a fantasticky natočené výbuchy a autonehody, ovšem pod vším tímhle cool na okrasu haraburdím se skrývá jeden až banálně jednoduchý úder železnou tyčí. Na konci se člověk zcela jistě pobaví nejvíce, bohužel v tom negativním slova smyslu. Průměr za první půlku snímku, která je strhující, nepředvídatelná a zručně technicky natočená.(27.12.2008)

Oko dravce pro mě představuje vzkaz všem režisérům-břídilům, kteří nás zásobují akčními thrillery, jež připomínají řidiče, který úspěšně absolvoval autoškolu, papírově má vše na správném místě, když ale dojde na praktické využití a první kolizi, ukáže se jako tuctový rutinér, který své dovednosti nedokáže použít. Eagle Eye takové není. Ač uvedené v říjnu, pokračuje v nejlepší tradici letních blockbusterů. Nezabývá se logikou děje, nepohrává si s rádoby propracovanými charaktery – jen do puntíku plní účel, kvůli kterému bylo vyrobeno. Akce, napětí, dějové zvraty, všemocný a vševědoucí hlas, bouračky v tunelu a nezbytné sourozenecké drama. Bez jediného zaváhání, spíš se stále stoupající hladinou adrenalinu. Je to rychlé, sexy a cool. A Shia s Michelle jsou vítané třešničky na dortu, jehož známá chuť neomrzí. Takových filmů není nikdy dost. 80%(29.11.2008)

Oko dravce je lehce nadprůměrný thriller, který těží hlavně z obsazení Shii LaBeoufa. Talentovaný herec na plátně vyzařuje kolem sebe hvězdnou auru a filmové plátno ožívá s jeho příchodem. D.J.Caruso mě ale trochu zklamal. Po v mých očích velmi zdarilé Disturbii a také s rozpočtem který na tento film dostal jsem přeci jen čekal trochu víc. Místy jsou efekty hodně nepřehledné a i když se nás snaží stále držet v napětí sérií výbuchů a automobilových honiček tak se mu to příliš nedaří. Caruso zkrátka natočil průměrný thriller na který se dobře kouká ale který o třídu výš zvedá hlavně hvězdný Shia Labeouf.(8.10.2008)

• - Režisér D.J. Caruso konzultoval vojenské záležitosti s Ministerstvem obrany. To se na natáčení činně podílelo. (zigot7)

• - Na základe filmu vznikla aj mobilná hra od spoločnosti Magmic Games. (Tolf)

• - Natáčelo se na 200 různých scénách. (zigot7)