• slovenský

Sci-Fi / Dobrodružný / Mysteriózní

USA / Velká Británie / Kanada / Island, 2014, 169 min

Bigotní Nolanovci musejí mít pré. Věřím, že jim Installater nabídl tradičně podívanou tak hlubokou, že by se v ní ztratil i King de Cock. A jak se tak dívám kolem, někteří si nadšením kromě tělních tekutin vysrali i mozek z lebky. Ale pozor, vůbec se jim nedivím. Nolan totiž s pomocí borečka Cymroše dokáže i tu nejnudnější pasáž natočit tak, že se z ní posadíte na prdel i když už dávno sedíte. Takže i kdyby Nolan natočil scénu, kterak by účetnímu Novákovi došlo ráno v kanclu kafe, tak díky epickému hudebnímu podkladu a srdceryvným citacím, které stejně nikdo nechápe, se nejeden doposud klidný a vyrovnaný divák hystericky zahryzne do sedačky a bude se modlit ke všem přírodním podmínkám, aby hlavnímu hrdinovi vyrostl v květináči u tiskárny kávovník. Vygradovat i naprostou nudu až do mentální extáze Nolan zkrátka umí. Mě Installater bavil, konec byl obzvláště vypečený, ale nehodlám si kvůli tomu rituálně perforovat varlata a ani psát Nolanovy matce, aby si pro jistotu zálohovala vaječníky. Uvidíme, co se mnou udělá druhá, tentokrát už domácí projekce. Třeba když vedle mě nebude sedět obstarožní bába, co smrdí jak topinka s česnekem a mně nedojde už po třiceti minutách Heineken, zeseru si slipáče podstatně objemněji.(8.11.2014)

Těžký film na ohodnocení. Na jednu stranu vnímám tu neuvěřitelnou genialitu, tu úžasnou audiovizuální stránku, tu atmosféru, kterou jsem u žádného filmu hodně dlouho nezažil. Budu citovat Civala, když také pronesu, že Nolan je prostě jinde. Je to pan režisér a jeho filmy jsou vždycky zárukou toho nejlepšího. Na druhou stranu se i naprosto ztotožňuji s komentářem POMa. Ve filmu jsou naprosto zbytečné scény, přijde mi to hlavně ať se tam něco točí a děje, nám tupým divákům to stačí. Přijde mi, že Nolan by byl schopen natočit spolu se Zimmerovým doprovodem nervydrásající scénu o tom, jak nám třeba v autě došel benzín, nebo jak jsem dostal místo kečupu na párek hořčici. Spousta scén mi přijde zbytečná a nechápu proč ten film musí mít 169 minut. První polovina filmu úžasná, druhá slabší ale za ten konec, za ten nápad, za tu srdceryvnou scénu se vzkazy, to nikde jinde nemáte možnost vidět. Běhá mi z toho mráz po zádech a pustím si to znova. Jo dám plný počet, už jen kvůli tomu, že o filmu i po dvou hodinách po projekci přemýšlím, tohle je prostě dílo! Tipuji ale, že hodnocení na CSFD půjde ze současných 86% dolů. Tohle není film pro masu a pro popkornového diváka. A Matthew, to je extratřída! 90%(5.11.2014)

Jako nolanovec a fanda do vesmírných sci-fi jsem se na INTERSTELLAR fest těšil, věřil mu a kopal okovanýma botama do každého, kdo ho viděl dřív než já (v premiérovém týdnu jsem ležel nemocný doma) a nenapařil mu plný počet. Leč jsem zklamán. Když už se děj konečně dostane ze zakukuřičněné a zaprášené Země a od otravné dcerky do vesmírných dálav a zrádných časových záhybů, zjistíte že každý druhý film z kosmu prodává vizuálně vesmír líp (HORIZONT UDÁLOSTI, SUNSHINE, GRAVITACE...) a že vyvrcholení časové zápletky je předvídatelné a úsměvné WTF. Za několik silných emotivních momentů v prostřední části, hudbu a spolehlivého tahouna McConaugheyho čtyři hvězdy.(12.11.2014)

Zhlédnuto v kině. Dvakrát během tří dnů! Nolan si na sebe plete slušný bič. Totiž každým svým filmem posunuje hranici dokonalého filmového zážitku, takže jednou, až "zklame", tak všichni budou psát "od Nolana jsem čekal víc." Jenže nikdo už nenapíše, že i to případné zklamání (pokud tedy někdy přijde) bude pravděpodobně tak kvalitní, že by za to většina moderních režisérů upsala svou duší ďáblu, aby natočila něco takového. Interstellar mi definitivně potvrdil, že se nemusíme bát, protože od této chvíle opravdu platí, že Nolan je Spielbergovým nástupcem, co se týče blockbusterů a definování/rozvíjení žánrů. Tohle je filmová dokonalost s několika doslova epickými scénami, které je potřeba vidět v kině, nejlépe IMAXu (což je mi líto, protože kde momentálně bydlím, není žádný k dispozici). 100 %.(29.11.2014)

Nemohla jsem si při sledování nevzpomenout na Segruše a jeho vnitřní pocit rozpolcenosti nad snímkem, kdy v jednu chvíli nedýcháte vzrušením a v té druhé chcete utéct. Ano, byla tam ta místa pro mě jakési zbytečné strnulosti a protahovaných momentů, protože jsem jednoduše doufala v zajetí nepřetržitého napětí jako u Gravitace. No a jako správný závislák na zdejší databázi jsem si v duchu rozmýšlela kolik tomu napálím hvězd, ale že na plný počet to nebude. Jenže! ...v momentu příchodu prvního závěrečného titulku jsem si řekla "....." já si vlastně neřekla vůbec nic! Seděla jsem v křesle, oči vytřeštěné na plátno a jediné co jsem vnímala bylo mé divoce rozbušené srdce a zrychlená frekvence dechu. Čemuž přispěl i geniální soundtrack Hanse Zimmera a robot se smyslem pro houmra. K mému štěstí bylo jedenáct v noci, takže jsem si nemohla koupit ještě jeden lístek hned na další promítání, jinak bych dnes nepřišla do práce. Ta nudnější místa jako by najednou už nebyla nudná, začala jsem je brát jako překlenovací mosty z jednoho do dalšího galaktického dobrodružství, bez nichž by ten film nebyl tak dokonalý. Cítím v nich teď jistou psychologickou linku, geniálně vsunutou do příběhu. Perfektně zpracovaná vizuální stránka všech navštívených planet a červí díry, jejíž průlet do jiné galaxie a časoprostoru jsem si užívala s doslova otevřenou pusou. Samozřejmě, že ten závěr, kdy se dostal nad horizont a do pětirozměrné dimenze, byl stejně omračující. Paráda :-)(21.11.2014)

• - Roboti TARS a CASE boli reálni. Samotné zostrojenie TARS-a trvalo 6 týždňov a stálo 20 000 $. (Bruce0659)

• - Meno Tomovho (Casey Affleck) syna, Jesseho, je odkazom na film Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007), kde si Cassey Affleck zahral rolu Roberta Forda. (Sexy_Beast)

• - Na planetě pokryté vodou je do hudby slyšet tikání. To zní každých 1,25 sekund, za tento čas uběhne na Zemi jeden den. (goofy38)