Rošťáci (1985)

Naozaj to pôsobí ako taký detský Indiana Jones. Dobrodružná, feelingom typicky jednoduchá a bezstarostná 80ková zábava a oddychovka (nielen) pre deti, to sú pre mňa Rošťáci. Nie je to síce taká pecka ako najlepšie Donnerove filmy( Smrtonosná zbraň, Omen)- vek na filme je predsa len dnes už cítiť, úvod je pomalší a filmu trvá než sa rozbehne. Ale od momentu kedy sa ústredná grupa spustí do krbu a začne honbu za dobrodružstvom( pokladom), to našťastie šlape. Chris Columbus rodinné filmy, resp. filmy s deťmi v hlavných úlohách vie a tu potvrdzue, že ich vedel aj dávno pred Sám Doma , Otcom v sukni či HP. Okrem scenáru (Columbus) veľmi cítiť aj vplyv Spielberga z produkčného kresla. Je to totiž príjemne detsky naivné a hravé, nevinné, trocha akčné, sem tam vtipné, sem tam prekvapivo dosť neslušné( na film s deťmi v hlavných úlohach, ktoré tu nadávajú jedna radosť) a zároveň aj dojímavé (Cvalda a Tupoň boli úplne božskí :)). A schválne? Kto spoznal bez titulkov v hlavnej úlohe jedného z chlapcov Josha Brolina? Slabšie 4* a 70%

Muž na Měsíci (1999)

No neviem. Mám s Mužom na mesiaci rovnaký problém, ako mala väčšina divákov a postáv v tomto filme s Andy Kaufmanom. Jeho "humor" mi neprišiel vôbec vtipný (práve naopak- skôr trápny a zúfalo nevtipný) a nečudujem sa že Kaufman zostal nepochopeným... A i mimo humor, ani ako človek mi neprišiel Kaufman sympatický či zaujímavý. Na druhej strane musím uznať, že zohnať do jeho role príhodnejšieho a vhodnejšieho herca ako Jim Carrey sa snáď ani nedalo- Jim predviedol kvalitný herecký výkon a Kaufmana stvárnil podľa všetkého presne tak, aký naozaj bol. Plus i Danny Devito vo vedľajšej úlohe neurazil. Len ma to ako celok vôbec nebavilo- nesmial som sa, nebavil a miestami dokonca nudil. 2* 40%

Kingsman: První mise (2021)

Ale hej, solídna akčná blbina a pekne spracovaný prequel o vzniku organizácie Kingsman. Ralph Fiennes v hlavnej úlohe mi sadol oveľa viac ako mne osobne nesympatický Taron Egerton v prvom dieli. Škoda len, že Fiennes je asi jedinou výraznejšou postavou vo filme- ostatné sú prekvapivo nezaujímavé. Zobrazenie doby je inak kvalitné a akcia dostatočne kreatívna ,nápaditá, veľkolepá i zábavná ako sa patrí pre "kinofilm". Scény s Rasputinom, jeho "tancom", záverom na vyvýšenej pevnine či súbojom do ktorého zabrdne kozorožec sú toho ukážkovými príkladmi. Akurát si scenáristi mohli odpustiť toľko akčných sekvencií s Ralphom Fiennesom- na jednej strane sa síce ukázalo, že akčným hrdinom sa pri podpore kaskadérov a talentovaného tímu tvorcov v dnešnej dobe môže stať skoro úplne každý (podobne ako v jednotke Colin Firth), na druhej strane uveriteľnosť scén nie je vysoká. Osobitne chválim dej, v ktorom sa zabrdne do väčšiny dôležitých udalostí 10.-20.rokov 20. storočia a ich známych postáv (Lenin, Rasputin, Gavrilo Princip, Ferdinand d este) pričom sa z väčšiny drží známych faktov, ale niektoré udalosti si scenáristi prikrášľujú podľa potreby a my tak môžeme sledovať akýsi alternatívny tok dejín ako predviedol napr. Tarantino v Nehanebných bastardoch. Práve atraktívny príbeh v kombinácii so štýlovou akciou okorenenou o štipku humoru nudu nepripustil a  aj napriek pár hluchým miestam či nevýraznejším postavám ma trojka Kingsmana vlastne celkom bavila. 4* 75%

Privilegium (2022)

Horor teda ani náhodou- Privilegium obsahuje jedny z najtrapnejších pokusov o ľakačky, ktoré bude predvídať snáď aj človek čo videl tak 2 horory za život, plus ani z hľadiska napätia to nie je žiadna sláva. Prečo teda tie 2*? Našťastie príbeh je na tom o niečo lepšie. Síce sa tu mieša všetko možné od posadnutia, cez traumu z minulosti, parazitické huby, exorcismus, lovcov duchov, prevteľovanie, konšpiračné teórie až po, demonov a neviem čo ešte, ale vcelku takýto dejový mišung spolu s pár mysterióznymi náznakmi dokáže aspoň ako tak držať divákovu pozornosť (aj keď so zatajeným dychom som film  rozhodne nesledoval a občasnej nude som sa aj tak nevyhol). S postupným odkrývaním kariet a blížiacim sa koncom zrejme uhádnete o čo cca ide a žiadny šokujúci twist sa nekoná. Záverečné posolstvo SPOILER v štýle antivaxerov- hlavne neverte žiadnemu famraeutickému korporátu, pretože ten sa vás snaží buď podmaniť, ovládnuť alebo zabiť KONIEC SPOILERU je podľa mňa zrovna v dnešnej dobe celkom na zváženie vypúšťať do éteru, ale budiž- je to len fikcia a film tak na čo sa rozčuľovať. Vo výsledku, ak Privliegium beriem ako mysteriózny triler tak nejde o úplny brak, ale určite ani dielo, ktoré som potreboval nutne vidieť. 2* a pre tento krát Netflixovská slabota. 35%

WarHunt (2022)

Béčkový horor z obdobia druhej svetovej vojny s tématikou okultizmu a čarodejnicami, ktorým sa do ich lesa pripletie partička vojakov ktorá sa nestíha čudovať tomu čo sa razom deje. Kvalitná výprava (prostredie lesa je výborné), na béčko slušní herci, príbeh a ani po vizuálnej stránke to nie je najhoršie. Horor u ktorého by ste sa vyslovene báli Warhunt 100%ne nebude, ale na súčasné pomery filmov vyhasnutých béčkových hviezd, akou Mickey Rourke (žiaľ) v súčasnosti bezpochyby je, je to jeden z tých lepších kúskov, ktorý sa 1 krát dá bez problémov vidieť. 55% PS: chválim využívanie motívov halucinácií a vidín u niektorých postáv.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Veru názov neklamal, bola to zbesilá cesta a tých 150 miliónov bolo pri akcii a aj vizuálnej stránke naozaj cítiť. Aj napriek tomu nie som však extra spokojný a zaradím sa do skupiny ktorá bude tvrdiť že to bolo zbesilé možno až príliš. Akčné filmy mám veľmi rád, a to aj tie v ktorých dej ide bokom akcii. Preferujem však najmä bitky a prestrelky, automobilové naháňačky (a ešte k tomu na nereálnych sci fi vozidlách a truckoch v postapokalyptickom svete) nie sú pre mňa až tak zaujímavé. A tu akciu tvoria dá sa povedať výhradne len naháňačky. Síce sa musí nechať že sú dostatočne veľkolepé, zbesilé a šialené, ale ako vravím, na vetvy som z nich nebol. Čo sa týka zobrazenia krutého post apokalyptického sveta, ktorý vás údajne podľa niektorých totálne pohltí ,nadchne a aj zhnusí, tak nič z toho som pri filme nezažil. Na to aby na mňa film takto pôsobil by som v ňom potreboval vidieť nejaký hlbší príbeh, viac dialógov či informácií o postavách- čiže niečo čo s výnimkou pár minút 2 hodinový Mad Max vôbec neobsahuje. Vo výsledku som si teda non stop náhul akcie od Georga Millera raz pozrel, neurazil ma, nenadchol a celkovo na viac ako na priemer mi v hodnotení nevyjde. 55% PS: Charlize Theron cool,Tom Hardy naopak dosť nevýrazný.

Zlato (2022)

Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva... Zac Efron sa v posledných rokoch zjavne chce vymaniť z imidžu bývalej Disneyho hviezdičky a stvárňovania postáv v bláznivých, výplachových komédiách typu Baywatch, či Dedo je lotor. Pred pár rokmi to skúšal ako Ted Bundy, teraz sa snaží zaujať v minimalistickom survivali nakrútenom v austrálskej púšti. A snaží sa naozaj veľmi- takmer celý čas je to totiž one man show (na obraze je 90% času sám a vo zvyšných 10% sa tam mihnú len 2 iní herci), no a na prekvapenie môžem povedať že herecky to Zac ustál, aj keď zas vyslovenými superlatívmi by som šetril. Mimo hercov(a) v Zlate zaujmú kvalitné masky resp. make up a aj prostredie púšte, z ktorej sa to neznesiteľné teplo prenieslo z obrazu snáď až ku mne do izby. Príbeh bol jednoduchý ale na podobný survival triler asi relatívne postačujúci. No a v závere sa dokonca scenárista snažil trocha zahrávať s divákom a ponúknuť mu 2 či 3 prekvapivé zvraty (z ktorých ma však žiaľ ani 1 neprekvapil- holt nerobil som si žiadne ilúzie...). Celkovo, v Zlate nie je asi žiadny aspekt vyslovene zlý a film obsahuje cca všetko čo by survival triler mal obsahovať. Od vysloveného odporúčania či nadpriemerného zážitku má však ešte ďaleko. Nato by sa musel Zac, scenárista a aj režisér ešte trocha viac posnažiť. Lepšie 3* a 60%

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Ak zvážim že šlo o debut s rozpočtom 150 000 a ešte v 80. rokoch tak vôbec nie zlé. Mojou zrejme najväčšou chybou je, že ako prvý som od Petera Jacksona videl Braindead. No a pri ňom pôsobí Bad Taste len ako predjedlo pred kráľovským hlavným chodom. I keď aj v tomto nadšeneckom,béčkovom kúsku sa nájde pomerne dosť nesmierne krvavých,brutálnych,(nevkusne) vtipných momentov a bláznivých nápadov, to bez debaty. Ale kvôli nezáživnej prvej polovici, veľmi amatérskym hercom (a znalosti Braindeadu) ma to už jednoducho tak nezasiahlo. Preto za 3* a 55%.

Dokud nás vražda nerozdělí (2020)

"Do you know bicycle?" Parádna komédia o nesúrodej partnerskej dvojici ktorej vzťah visí na vlásku a ktorá sa navyše k tomu omylom zapletie do prípadu vraždy a snaží sa na vlastnú päsť odhaliť vraha. Dobrý námet, fungujúca chémia medzi ústrednou dvojicou, veľa vtipných situácií a kopa kvalitného situačného, resp. slovného humoru. Z Kumaila Nanjianiho rastie výborný komik do podobných typov jednoduchých,oddychových komédií, no a Issu Rae by som si tiež v nejakej tej komédii ešte pozrel. Suma sumárum: Oddýchol som si, zabavil som sa, a to je podľa mňa na komédii hlavné. Silné 4* 80%

All of Us Are Dead (2022) (seriál)

Z hľadiska akcie a gore je to v poriadku a viacero davových scén vypuknutia zombie nákazy zo školy je veľmi kvalitne natočených. Avšak dialógy medzi postavami sú veľmi slabé a k postavám si nedokažete vybudovať žiaden vzťah či nebodaj niekomu z prítomných fandiť. Dopozerané prvé dva diely a ďalšie asi vynechám- mám taký dojem že za 12 hodín života mi All of us are dead nestojí a že daný námet by bolo vhodnejšie spracovať ako hodinu a pol dlhý film než ako 12 dielny seriál. 55-60%