Generace Zombies (2023)

Zombie blbina, ktorá je hlavne komédiou a občas i satirou a typickým zombie krvákom. Ústredný nápad (zombíci nebažia po ľudskom mäse, sú kľudní a snažia sa začleniť do spoločnosti) je originálny, podarilo sa ho však vyťažiť skôr do reportážnych, pár sekundových komediálnych gagov než plnohodnotne zaujímavej dejovej línie. Na vypnutie mozgu asi okej, ale z daného námetu by sa určite dalo natočiť buď zaujímavé podobenstvo s našou spoločnosťou alebo naopak: totálne uletená zombie béčková blbosť/paródia. Takto je to "len" mierne bizarná zombie komédia a od tvorcov Leta 84  sklamanie. 40%

Vezmi mě na Měsíc (2024)

Priemerný film na zaujímavý námet, ktorý ťahá nahor vysoký budget a duo Scarlett Johansson + Woody Harrelson. Snaha o vytvorenie akejsi historicko-životopisno-romantickej komédie za mňa príliš nevyšla. Najmä preto že 100% film nefunguje v žiadnej z týchto rovín. Raz pozerateľné bez problémov, s podobným zázemím pred aj za kamerou (Berlanti,Wolski,Pemberton), som ale čakal viac než neškodnú oddychovku, ktorá vyšumí z hlavy nasledujúci deň po dopozeraní. PS: Channing Tatum ma vo svojej role teda vôbec nepresvedčil. 55%

Spaceballs (1987)

Paródie zbožňujem a na Spaceballs som si už dlhšie brúsil zuby. Odrádzala ma hlavne neznalosť starších sci fi (Star Wars, Star trek ani iné sci fi klasiky nemám príliš napozerané). A vo výsledku Spaceballs hodnotím ako nič moc. Film sa o humor snaží často, no vtipy sú príliš prvoplánové, detinské a občas dôjde i na vyložene trápne momenty (postava Johna Candyho je vyložené peklo). Pár gagov zabaví i dnes (prečesávanie planéty, hovadá, vysávanie planéty), ale je to skôr výnimka potvrdzujúca pravidlo. Neviem či by detailnejšia znalosť starších parodovaných sci fi snímkov pomohla (zrejme áno), ale moja prvá skúsenosť s paródiami Mela Brooksa nedopadla príliš slávne a ak toto je jeho najlepšia, ako uvádza väčšina zdrojov, s ďalšími už nebudem strácať čas. 35%

Moje sestra vlkodlak 2 (2004)

Nie je to ten typ hororu, pri ktorom si strachom budete obhrýzať nechty alebo vás hneď napadne ako desivý/strašidelný. Má však svoje kvality a prišiel mi o niečo lepší ako jednotka. Dej je podobný (znova chceme odvrátiť premenu na vlkolaka), je v ňom však niekoľko kozmetických obmien, zmena prostredia (blázinec je vďačné prostredie pre horor) nové postavy s ktorými sa zaujímavo pracuje (malá Ghost, Tyler) a predovšetkým: zmena hlavnej postavy, ktorej psychológia tu je na béčkový horor vcelku fajn vykreslená a aj Emily Perkins hrá presvedčivo a udržala moju pozornosť. Samotného vlkolaka je málo (keďže bolo evidentne málo aj peňazí), ale z tejto nevýhody tvorcovia dokázali urobiť výhodu, pretože strach z nepoznaného je obvykle ten najsilnejší. No a keď sa už vlkolak ukáže, tak úplny prúser to nie je. Ale ani terno, to zas nebudem klamať. Záver ušiel, potešil ma aj malý zvrat a na slabších 4* to udržím, vo vlkodlačom subžánri veľa lepších filmov nenájdeme a tento i s miniatúrnym rozpočtom dokázal za mňa dosť. 70%

Highlander (1986)

Od Highlandera som čakal priveľa. V jadre je to "iba" béčko z 80.rokov a na kvalite filmu (tech. kvality alebo herci) to v roku 2024 vidno dvojnásobne. Christopher Lambert mi do hl. úlohy nesedel, dej je naťahovaný a často sa dostavila i nuda. Ale... Film má aj niekoľko plusov, ktoré 2 týždne od dopozerania vo mne rezonujú a vďaka ktorým som i spätne zmenil na slabšie 3*. Kvalitná výprava a nádherná škótska príroda, mystickosť celého diania, posolstvo (Len jeden môže prežiť), ukážkovo šialený a svoju prepálenú rolu užívajúci si záporák Kugan (Clancy Brown) a samozrejme to najväčšie plus: soundtrack od Queenu, ktorý dokáže spraviť aj z priemerných scén v priebehu okamihu scény pamätné. Na 3* to teda udržím, 80kovú atmosféru a typickú béčkovosť tomu nemožno odoprieť, no porovnávať Highlandera s modernými fantasy klasikami (napr. Pán prsteňov, Harry Potter) je ako porovnávať Champions League so slovenskou futbalovou ligou. 50%

Temná strana dveří (2016)

Johannes Roberts je režisér, ktorý má talent doručiť absolútne priemerné filmy. Temná strana dverí ale u mňa skĺzla až mierne pod. Dejovo je to klišé a stokrát videná vec, čo by však nevadilo. Problém je že strašenie nefunguje a je predvídateľné. Ľakačiek málo, herci (vrátane hororového strašiaka Boteta) nevyužití a ani Bishara sa so soundtrackom príliš nenarobil. Zívačka. PS: možno najlepšia vec na filme je zaujímavý plagát. 45%

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Hidden gem. Hororová lahôdka s jednoduchým dejom, fajn hereckým duom Brian Cox a Emile Hirsch ale predovšetkým: nepríjemnou atmosférou v pôsobivom prostredí márnice. Za mňa je Pitva Jane Doe horor, ktorému nemám čo vytknúť. Tempo je veľmi dobré, funguje gradácia, ľakačky, napätie, herci, a aj záver je fajn. Zázemím a produkciou malý horor, ktorý je však desivejší ako 99% toho čo uvidíte v kinách. Vrelo odporúčam každému fanúšikovi žánru. 100%

Mělčiny (2016)

Jaume Collet Serra má za sebou Múzeum voskových figurín, výbornú Sirotu i vydarené trilery s Liamom Neesonom, takže som vedel že shit zo Shallows nebude. Dejovo je to veľmi jednoduchý film. Súboj ženy ktorá uviazla na kameni a bojuje o prežitie so žralokom ktorý krúži okolo. Dĺžka je krátka, dejovo ide iba o súboj človeka a prírody (resp. obete a predátora) a jedinou odbočkou je WTF vedľajšia línia s vtáčikom. Nelogické a pritiahnuté za vlasy je to v scénach bojov dosť, ale aj tak verím, že si film (i vďaka Blake Lively v hlavnej úlohe) nájde skupinu fanúšikov. Mňa to neurazilo (ale ani úplne nenadchlo) ale keď už nič iné, tak aspoň som po dlhej dobe dostal film s trikovo obstojným žralokom poňatý na vážno a nie béčkovú sebaparodickú blbosť typu Megažralok vs obří chobotnice alebo Superžralok. 50%

V domě (2016)

Typ hororu s klasickou zápletkou: rodina sa nasťahuje do domu, v ktorom sa deje niečo divné. Ale s dejovým vysvetlením trochu inak a nie jedným, ale hneď dvoma peknými zvratmi. V dnešnej dobe už je tento typ pointy trochu prevarený a filmov s podobným vyvrcholením je omnoho viac než v r. 2016. Ale v danom čase keď som sa k filmu dostal tak sa vynoril takpovediac odnikiaľ, prekvapil ako dejom a jeho vysvetlením, sympatickou hlavnou hrdinkou Erin Moriarty, záverom, tak i mierne creepy potitulkovou piesňou: Are you alone now?. Nadpriemerné béčko a príjemné prekvápko. 80%

Scare Campaign (2016)

Dajte si pozor koho "prankujete". Solídny debut pre režisérske duo, ktoré sa neskôr viac preslávilo s Late Night with the Devil, osobne sa mi však viac páči práve Scare Campaign. Ide o mix slasheru a exploitation, ktorý zaujme intenzívnym tempom (pri dĺžke hodine dvadsať sa toho stane naozaj dosť), gore a kreatívnymi vraždami, štipkou humoru, ale hlavne: dejovými zvratmi. Veľa z nich bolo prekvapivých, no v závere si myslím že to tvorcovia predsa len až príliš prekombinovali. Dejovo sa mi páčilo ako film (síce len povrchne ale predsa) pracuje s tématikou podobných typov online shows, kde obvykle vyhráva ten kto je viac šokujúci, viac násilný a ide za viac za hranu bežného a akceptovateľného. S hodnotením je to tak na 3,5*, niekedy sa k tomu vrátim a uvidím či zaokrúhlim vyššie, zatiaľ to dám smerom nadol. PS: Veľká škoda Olivie Dejonge, ktorá mala po Shyamalanovom The Visit, Scare campaign a Better Watch Out nábeh byť budúcou scream queen žánru, no jej kariéra sa po týchto filmoch nepochopiteľne zastavila.... 65%