Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Jednotka bola horší film, ale lepšia komédia, dvojka je lepší film, no horšia komédia. Inými slovami: Posun oproti prvému dielu, ktorý bol poloamatérskym 60 minútovým zlepencom vidno a film vyzerá omnoho profesionálnejšie a lepšie. No buď som zrovna pri jeho sledovaní nebol v ideálnej nálade a rozpoložení alebo som čakal veľa, neviem. Mal som však dojem, že tento raz Párty Hárd nie je príliš vtipný, ale často skôr krčovitý v pokusoch o humor. Síce to je stále nechutné, vulgárne, absolútne nekorektné, idúce často za hranu únosnosti (pre väčšinu divákov) a dejovo nepredvídateľné, ale ako hovorím: čo z toho keď to neprinieslo želaný efekt. Za pár vydarených momentov a tomu, že podobný koncept komédie vôbec vznikol 2* udelím, ale to je naozaj maximum, čo môžem dať. 40%

Vřískot 6 (2023)

Bál som sa vzhľadom na krátku dobu medzi 5kou a 6kou že pôjde o prepadák. Našťastie, predtucha sa mi nevyplnila. Bratia Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett majú sériu pevne v rukách a Vreskot tak zostáva jednou z mála sérií s 0 vyslovene podpriemernými či slabými dielmi. Úvod je vynikajúci, New York dianie pekne ozvláštnil a tvorcovia využili možnosti, ktoré ponúka naplno. Vraždy sú surové a krvavé ako nikdy, podobne ako Ghostface ktorý sa s nikým nemazná, nebojí sa siahnuť okrem noža aj po iných zbraniach a odpraviť i ľudí, ktorý nie sú jeho primárnym cieľom (náhodní chlapíci v obchode). Tempo je kvalitné, takmer neustále sa niečo deje a film aj pri dĺžke 2 hodín nenudí. Identitu Ghostfacea sa znova darí kvalitne kamuflovať a asi znova nikto počas sledovania neuhádne vrahov. Avšak, film má aj svoje muchy. Ubralo sa narážok a meta roviny. Nesmrteľnosť postáv štve, a to často a veľmi výrazne (najvýraznejší nedostatok tohto dielu). A v neposlednom rade mierne sklamalo i to, že tvorcovia pre tentokrát šli dosť na istotu a koncept minimálne ohýbajú alebo skúšajú v ňom (okrem zmeny prostredia) minimum niečoho trošku inovatívneho, hravého a nového (čoho bolo v 5ke relatívne dosť). Melissa Barrera síce nikdy nebude taká final girl ako Neve Campbell ale nevadí mi, Jenna Ortega tipujem svojou star power sériu potiahne ešte niekoľko rokov a Courteney Cox tu ako jediná z pôvodného tria potešila. Vo výsledku je 6ka o niečo slabšia od 5ky, ale je stále slušná a osobne som zvedavý na to, čo si tvorcovia na nás pripravia v 7čke... 75%

Noc oživlých mrtvol (1968)

Romerova klasika sa dá oceniť z 2 aspektov: predstavila ako prvá koncept zombies a uviedla základné pravidlá subžánru (zastaví ich len guľka do hlavy, sú to oživené mŕtvoly, kusnutím vás nakazia, v základnej forme sú pomalí atď atď). Čo ešte stojí za reč je logicky konajúci a uvažujúci hlavný hrdina (ale i postava Judy ktorá je na facku a neskutočne ma vytáčala), tématika a konflikt (správať sa podľa svojho uváženia a sedliackeho rozumu alebo správ autorít? dnes ešte možno aktuálnejšie ako vtedy), či kvalitné davové scény. Gore bolo v dobe vzniku určite nadpriemer, dnes je to šedý priemer. Akcia za veľa nestojí, film sa často ťahá, no záver bol na druhej strane nečakaný a odzbrojujúci. Pred ním klobúk dole. Avšak ak si ho odmyslím, tak objektívne musím povedať že som sa pri Romerovom vrcholnom diele dosť nudil a že báť sa dnes už nikto na 99% nebude. 55 rokov je holt naozaj veľmi dlhá doba... 3* s ohliadnutim na vek filmu

Velryba (2022)

Jedna z lepších tohtoročných Oscarových komorných drám, ale málokomu by som ju vyslovene doporučil. Whale je natočená z väčšej časti v 1 dome (že je predloha divadelná hra ma vôbec neprekvapuje) a vystačí si s pár hercami. Príbeh o zajedaní traumy a problémov je cca taký ako som čakal: film sa snaží ždímať emócie z diváka čo to dá, atmosféra je melancholická, depresívna, ale vďaka postave večne optimistického profesora Charlieho (Fraser) miestami i trošku pozitívna. Z postáv je každá jedna poznamenaná nejakou traumou alebo tragédiou z minulosti, ktorú si so sebou dodnes nesie, sebaľútosti a spomínania na minulosť je veľa. Dianie sa sústredí len na Charlieho a divák ho bude chvíľu ľutovať, neskôr nenávidieť, odsudzovať, občas sa mu bude hnusiť. Emócií film dokáže vyvolať naozaj veľa, pričom vrchol je samozrejme záver (slabšie povahy si isto poplačú), osobne však mám s ním jeden problém. Práve vďaka tomu, že koniec nie je neodvratný a stačilo by "len" využiť dostupné zdroje spraviť niečo so svojim životom a zmeniť status quo, som mal pocit, že film v závere emócie vyvolával umelo a samoúčelne. Vďaka výbornému Brendanovi Fraserovi, ktorý predviedol naozaj veľmi kvalitný výkon (Oscar zaslúžený, podobne ako ten za masky a kostýmy) a vlastne aj ostatným hercom (Sadie Sink, či Hong Chau) sa to však na jedno pozretie dalo v pohode vydržať. Aronofsky  ako režisér podobné "ťažké" filmy zvláda a aj pri tomto myslím odviedol to, čo bolo zámerom. Celkovo však Whale na viac ako spokojné 3* nevidím a ani necítim. 60%

ZLOvensko (2023)

Osobne som sa pri pohľade na súčasné dianie zmieril s tým, že my Slováci sa nikdy nikam neposunieme. Muselo by sa komplet zmeniť zmýšľanie ľudí a to je vec veľmi ťažko meniteľná. Populizmus, falošné úsmevy a charizmatickí, autoritárski lídri, ktorí tvrdia ako nás spasia a všetko vyriešia za nás. To ťahá a vyhráva voľby. Vykrikovať ako za všetko môže niekto iný (raz imigranti, raz Matovič, raz covid, raz Ukrajinci) a lákavá vidina toho, ako môžeme ľahko odovzdať zodpovednosť za svoje životy pohodlne na jedného človeka a žiť si v pokoji svoj jednoduchý a prostý život v chátrajúcom a stagnujúcom štáte ďalej. Taká je v súčasnosti cca polovica Slovenska a taká je realita.

Nezvěstná (2023)

Porovnateľná kvalita ako Pátranie. Rovnaký produkčný tím dodal ďalšiu trilerovú lahôdku, kde dej sledujeme výhradne len cez obrazovky technologických zariadení a osobne si myslím, že z danej formy už nikto o moc viac nevyťaží. Je to nápadité, dobre vymyslené a plné nečakaných zvratov, bez problémov odohraté, v rámci možnosti ako tak logické (a teda i jemne pritiahnuté za vlasy). Technicky muselo dať tvorcom neuveriteľné množstvo práce (kamera, strih, zoomy atď) aby film vyzeral tak ako vyzerá a aby takáto forma rozprávania bola pre diváka plynulá a zrozumiteľná. Oceňujem tiež i maličkosti typu testy robotov captcha, či spôsoby skúšania hesiel, v ktorých sa každý podľa mňa nájde. Z môjho pohľadu nemám čo vytknúť, veľmi ma to bavilo a aj keď to oproti Pátraniu nie je extra odlišné, tak som sa znova bavil kráľovsky. PS: napadla mi pomerne vtipná predstava toho, čo by z filmu vyrozumela generácia starších ľudí neznalých toho, čo robia jednotlivé aplikácie a ako fungujú moderné technológie. Zrejme absolútne nič :D 5* a 95%

Hard Boiled (1992)

John Woo sa týmto filmom nezmazateľne zapísal do histórie akčného filmu a svojimi prestrelkami nazývanými Krvavý balet zmenil žáner. V Hard Boiled sa strieľa takmer neustále, jedna dlhá a kvalitná prestrelková scéna strieda ďalšiu, ktorá je nahradená scénou ešte veľkolepejšou a kvalitnejšou než bola tá minulá a mŕtvych tu nepočítame v desiatkách, ale v stovkách. Vrcholom je samozrejme nezabudnuteľné a dnes už kultové finále v nemocnici, ktoré by určite mal vidieť každý koho zaujímajú akčné filmy. Wooove prestrelky sú dynamické krvavé, akčné, všetko naokolo v nich vybuchuje a deformuje sa, do toho časté striedanie spomalovačiek a klasických záberov. Proste lahôdka pre fanúšikov akcie. Výhrady však mám a sú dve: 1. chýbal mi vo filme iný druh akcie ako len prestrelky, 2. vzťahy medzi postavami a dej mi prišli veľmi jednoduché. No a Yun Fat Chow aj keď si za svoje počíňanie vo filme získal moje uznanie, tak predsa len mi ako akčný hrdina výzorom aj herectvom až tak nesedí. Ale to je už len môj subjektívny názor. SIlné 4* a zaslúžená klasika žánru. 80%

Bledé modré oko (2022)

Dobová kriminálka s fajn hereckým obsadením, občas dobrou temnou atmosférou a solídnym rozuzlením. Najväčším nepriateľom filmu je vlastne on sám, respektíve jeho prehnaná dĺžka ktorá spôsobuje, že tempo hapruje a vznikajú občasné hluché miesta. Ako mysteriózna detektívka s nádychom hororu na jedno pozretie fajn, ako ambiciózne dielo poškuľujúce po filmových cenách, či diváckych rekordoch na Netflixe je to prúser. Lepšie 3* a 60%

BANGER. (2022)

Česý rap, jeho kultúra a prostredie mi vôbec nič nehovorí. Ale aj napriek tomu, že mi postavy, prostredie a soundtrack filmu neboli vôbec sympatické, musím BANGER oceniť. Je to totiž film odvážny, po technickej stránke (aj keď je točený iba na Iphonoch a nemal vysoký rozpočet) veľmi obstojný a myslím, že viac peňazí tvorcovia ani nepotrebovali a ukázali všetko tak ako cca chceli. Ďalej musím pochváliť hercov. Marsell Bendig (ako herec amatér) podáva absolútne fantastický výkon (zaslúžený Český Lev) a aj všetci ďalší pôsobia vierohodne a autenticky. Samotný dej je nepredvídateľný a keď si človek zvykne na prostredie a jazyk postáv, tak začne človeka zaujímať čo bude ďalej. Dramatická rovina v závere funguje (hlavne emócia znechutenia bola u mňa pri pár scénach prekvapivo intenzívna), humorné vsuvky na mňa pôsobili menej, no pár ich zafungovalo (najmä vďaka neustále zfetovanému Marsellovi Bendigovi) a hlášku: "Vždyť máš oči jak Toffifee" dúfam že niekedy budem môcť použiť i v reálnom živote. Takže vo výsledku: neužil som si to tak ako cieľovka, no jedno videnie neľutujem a Adam Sedlák svojim BANGROM priniesol veľmi svieži vietor do českého filmu. Aj keď teda verím, že nie každý BANGER vydrží dopozerať (napr. generácia divákov vo veku 50+ ho nevydýcha zaručene). 60%

Creed III (2023)

Michael B Jordan to ustál aj bez Stallona. Ako herec, tak i ako debutujúci režisér. Creed 3ka je kvalitným športovým filmom. Nie o veľa lepším, ani o veľa horším ako predošlé diely. Základný konflikt a príbeh je jednoduchý, ale na daný typ filmu úplne postačujúci, herci to dodohrali slušne, pričom ma osobne veľmi bavil hlavne Jonathan Majors ako taký light (ne)záporák. Súboje boli dostatočne tvrdé, kontaktné, dobre zrežírované a oceňujem aj snahu o akúsi umeleckosť a ich podanie aspoň mierne odlišnou formou (fight "pred prázdnymi tribúnami" v hlave Creeda, ktorý vyzeral vizuálne výborne). Samozrejme koncept je stále ten istý ako v ktoromkoľvek Rockym, dostaneme i typické klišé spojené s týmto žánrom a dej som už v 15. minúte dokázal presne predvídať až po koniec. Creed 3 teda určite nie je nijak zásadným filmom vo svojom žánri, no ak si tvorcovia udržia kvalitu, nemám problém s tým ak séria bude pokračovať aj ďalej (no a pri pohľade na tržby určite bude pokračovať). PS: je vidno, že Jordan si už bez Stallona vystačí aj sám, no za mňa ako fanúšika je škoda, že Stallone v sérii skončil len kvôli pár producentským idiotom zo zákulisia... Pre človeka, ktorý celý koncept a sériu v podstate vymyslel, je to smutný, nedobrovoľný koniec... 80%