Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Horor
  • Animovaný

Poslední recenze (1 132)

plakát

Na Západ (2005) (seriál) 

Seriál pojednává o tom, jak byl dobýván západ a jak bylo zacházeno s původními obyvateli, z čehož mi v posledním díle bylo dost smutno. Přesto nechci dávat seriálu mnoho zásluh za to, že se mu něco podařilo zprostředkovat. On to totiž není počin příliš kvalitní... Vzhledem k tomu, že scénář není dost hutný a strhující bych spíše než devíti hodinový seriál ocenil tří hodinový film. Lidé, co píší, že je to příběhově slabší, než by být mělo, a velmi utahané, mají docela recht. Sám jsem pak měl problém s některými dalšími kazy: Občas se postavy zachovaly stupidně a já si to nedokázal vysvětlit jinak, než že ve scénáři bylo napsáno, že se má něco stát, ale filmaři to nebyly schopni nějak uvěřitelně zfilmovat/zhotovit. Výsledkem byly scény, které mě jaksi vytrhávaly z dění. Od televizního formátu z roku 2005 bych asi neměl čekat příliš, ale seriál mi často přišel dost nevzhledný. Je ale fakt, že jsem na něj pečlivě nekoukal (jak říkám - nebyl strhující, ale dlouhý), takže jsem během toho dělal jiné věci a třeba mi nějaké krásné záběry unikly a rovněž jsem ho nesehnal ve Full HD kvalitě. Vzhledem k tomu, co obsahově pojímá, mi ale nepřišel dost rozmáchlý. Naopak mi často připadal prostorově stísněný nebo vyloženě nevzhledný (digitální bizoni).

plakát

Poklad na Sierra Madre (1948) 

Drama o třech zlatokopech, v nichž brzká vidina velkého bohatství dá narůst chamtivosti, která vede k podezíravosti, která zas znemožňuje postavám efektivně překonávat překážky nebo jim vyloženě klade klacky pod nohy... Protagonista (Bogart), na něhož to nejvíc doléhá, je docela dobře psychologicky uchopitelný, ač se to na první pohled nemusí zdát kvůli jisté zkratkovitosti a nedostatečné prokreslenosti. Poznáváme ho jako poflakujícího se tuláka přežívajícího z almužny. Když se mu pak naskytne příležitost těžit zlato, tak ho nejspíš tvrdá dřina frustruje, což vede výbuchů vzteku, které ve spojitosti s lakomstvím vzešlé z vidiny velkého bohatství vede k paranoie, které jeho dva kolegové toliko nepropadají. Takhle si vysvětluji, proč se děje, co se děje. Osobně bych ale ve scénáři více rozvinul postupné kažení charakteru, nárůst nedůvěry a rozpad společenství. Film by měl větší psychologickou hloubku, působil více uvěřitelněji a byl by více tematicky vtahující. Divák totiž nemusí příliš chápat, proč u protagonisty dochází k těm výbuchům vzteku, proč své kolegy tak agresivně obviňuje, když mu vlastně ani nedali důvod. Působí to poněkud zkratkovitě. Já bych citlivější built-up ocenil. Přesto se stále jedná o dobrý film. Dávám "jen" 3/5, protože nehodnotím podle doby vzniku a film stále má řadu nedostatků. Kupříkladu ta jedna přestřelka za nic nestojí, protože filmaři v těchto dobách neuměli točit akci (neberu teď v potaz fyzicky akční komedie němé éry). Výsledek tedy bývá slabý, ale zde to příliš nevadí, jelikož se nejedná o akční film. Ze třicátých, čtyřicátých a padesátých let jsem viděl jen pár filmů (nehrnu se do nich, protože mě většinou otráví), ale tenhle je jeden z těch lepších, jelikož je tematicky zajímavý - naopak není otravně melodramatickej, protože zde chybí romantická linka a film naštěstí nekončí trapným happy endem. Výsledkem je počin, který i po 75 letech utáhne diváka z generace Z.

plakát

Tramvaj do stanice Touha (1951) 

Kdybych nad tím moc nepřemýšlel, tvrdil bych, že mám rád filmy, které se noří do psychologie svých postav. Tento film podle divadelní hry tak činí, ale příliš mu to kvalitativně nepomáhá. Celé se to točí kolem velmi otravné postavy, Blanche, která se přisere do malého bytu ke své sestře, která ji trpí, protože ji lituje, ale její hrubý manžel s ní moc ohledů nemá. Snad by šlo říct, že on je "záporák" tohoto příběhu, ale právě on byl jedinou postavou, s níž jsem soucítil a přál jsem si, aby jí shodil ze shodů a byl konečně klid. Pro mě je zápornou postavou právě slabošská Blanche, kterou užírá vina, v důsledku čehož přišla i o práci, což zatajila sestře, k níž se přistěhovala a kde začala být přirozeně na obtíž. Po celé měsíce si nenašla práci, lhala, hrála si na něco, co není a neaspirovala na to, to změnit. Následně se situace mezi ní a jejím švagrem vyhrotila natolik, že přepla a v závěru jí odváží do nemocnice. Film je sice skvěle natočen a dobře sděluje, co se může s lidskou psychikou stát, ale problém je v tom, že o 72 let později to pro mladého diváka už žádnou výpovědní hodnotu nemá. To by však tolik nevadilo, kdyby film aspoň bavil - on je však otravný. Je těžké vytyčit si takovou postavu a takovou zápletku a současně diváka přimět, aby ji měl rád, aby jí přál něco lepšího a byl do dění zainteresovaný. Divák sice pochopí, proč je protagonistka taková, jaká je, ale mou lítost ani zájem si to nezískalo - protagonistka totiž stále zůstávala stejně pojašená. ___Nedávno jsem viděl Beau is Afraid, což je rovněž film o psychicky narušené postavě (ale navzdory tomu je to film mimořádně zábavný), která se není schopna dát do kupy. Film mě však dokázal přimět s protagonistou sympatizovat a přát mu, aby se ze svého traumatu vysekal. Snad proto, že divák je tímto protagonistou není pouze frustrován, tak je jím i baven navzdory tomu, že je takový pasivní a prožívá natolik absurdní hrůzny v takové kadenci, že po 2 hodinách mu divák i přeje něco lepšího. Protagonistka Streetcar Named Desire, Blanchet, je však celou dobu jen obtížná kráva a to, že jsem zjistil důvod, proč tomu tak je, na mém pocitu z ní nic nezměnilo. Takhle lehké to spisovatel s divákem mého typu mít nebude. Jediný moment, kdy jsem se u film bavil, byly asi 3 minuty před samotným závěrem, kde Brandův švagr vypění, nastaví té postavě zrcadlo, vysměje se jí a je obecně hrubý. Vím, že je to taky hajzl bez pochopení, ale po 110 minutách otravy byl bylo toto špetkou satisfakce. Výsledkem je však poměrně utahaný, nepříliš zajímavý, avšak dobře natočený i zahraný film, který už nechci nikdy vidět. ___Dva dny nazpět jsem viděl jinou filmovou adaptaci Williamsovy divadelní hry, Kočka na rozpálené plechové střeše, což je rovněž psychologická látka o dysfunkčních rodinných vztazích, která na mě však fungovala skvěle. Doporučuji spíš to.

Poslední hodnocení (2 718)

Poklad na Sierra Madre (1948)

08.06.2023

Tramvaj do stanice Touha (1951)

07.06.2023

Na Západ (2005) (seriál)

06.06.2023

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

05.06.2023

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

05.06.2023

Hombre (1967)

04.06.2023

Silverado (1985)

02.06.2023

The Covenant (2023)

02.06.2023

Austrálie (2008)

odpad! 01.06.2023

Reklama

Poslední deníček (2)

WESTERN: historie divokého západu a vývoj žánru

Westernové příběhy se běžně spojují s lidovými příběhy Spojených států, zejména jihozápadu, ale i severního Mexika a západní Kanady. Bývají zasazeny na tzv. Divoký Západ - do nepřátelské, řídce osídlené oblasti (hranice) ve stavu téměř naprostého bezpráví, plného pistolníků, kovbojů, psanců, šerifů, lovců odměn. Protagonisté bývají rozervaní mužští hrdinové, pronásledovaní ztrátou nebo vinou a žánr samotný (na rozdíl od většiny jiných) není k jejich osudu příliš milosrdný. Často jde o statečného pistolníka bojující za svět, který už ho více nebude potřebovat.
S tím souzní, že žánr se obvykle týká postupných pokusů zkrotit zločinem prolezlý americký západ pomocí širších témat spravedlnosti, svobody, drsného individualismu, manifestního osudu a národní historie a identity Spojených států. Zahrnuje rovněž geografii, historii, folklór a kulturu spojenou s vlnou americké expanze v pevninské Severní Americe, která začala evropskými koloniálními osadami na počátku 17. století a skončilo přijetím několika posledních západních území jako států v roce 1912.
Frederick Jackson Turnerem však již ve své frontier thesis z roku 1893 formuluje, že hranice byla dobyta a Západ už nebyl divoký. Zkušenost z dobývání hranice však dala vzniknout novému národu. Dostupnost neosídlené půdy po většinu americké historie byla nejdůležitějším faktorem určujícím národní rozvoj. Nové příležitosti změnily staré tradice, instituce se přizpůsobily a společnost se stala demokratičtější, když se třídní rozdíly zhroutily. Výsledkem byla jedinečná americká společnost, odlišná od těch evropských, z nichž pochází. Všechno v americké historii až do 80. let 19. století nějak souvisí se západní hranicí, včetně otroctví.

V rámci širokého westernového žánru existuje několik uznávaných subžánrů. Některé si udržují standardní westernové prostředí a zápletky (Spaghetti Westerny), zatímco jiné přenáší westernová téma a archetypy do jiných časoprostorů (Neo-Western, Space Western...).

Zápletky:
Autor a scenárista Frank Gruber identifikoval sedm základních zápletek pro westerny:
1. Příběh Union Pacific
Děj se týká stavby železnice, telegrafního vedení nebo nějakého jiného typu moderní technologie na divoké hranici. Do této kategorie spadají příběhy vagónů a vlaků.
2. Příběh ranče
Rančeři chránící svůj rodinný ranč před zloději nebo velkými vlastníky půdy, kteří se snaží vytlačit správné vlastníky.
3. Příběh impéria
Zápletka zahrnuje vybudování rančového impéria nebo ropného impéria od nuly, klasický spiknutí z hadrů k bohatství, často zahrnující konflikt o zdroje, jako je voda nebo nerosty.
4. Příběh pomsty
Zápletka často zahrnuje propracované pronásledování a pronásledování ukřivděného jednotlivce, ale může také zahrnovat prvky klasického mysteriózního příběhu.
5. Kavalerie a indiánský příběh
Děj se točí kolem „zkrocení“ divočiny pro bílé osadníky a/nebo bojující domorodé Američany
6. Příběh psance
V akci dominují gangy psanců.
7. Příběh maršála
Muž zákona a jeho výzvy řídí děj
--------------------------------------------------------------------------------------

KLASICKÝ WESTERN
(Film Edwina S. Portera "Great Train Robbery" z roku 1903 bývá uváděn jako první western. Je shoda na tom, že tento film ustanovil vzor zločinu, pronásledování a odplaty pro westernový žánr. Období od roku 1940 do roku 1960 bylo nazýváno „zlatým věkem westernu“ a je ztělesněn hlavně dílem Johna Forda a Howarda Hawkse, kteří často obsazovali Johna Wayna do hlavní role
Tradiční westerny se řídí specifickými vzorci a konvencemi, které sahají až do nejranějších dnů Hollywoodu. Klasický western je idealizovaně naleštěný, protože utvářejí/upevňují nejstarší americký mýtus, o osidlování západu a dobývání hranice. 

Protagonisté bývají správňáčtí hrdinové, jimiž jsou muži se silnou vůlí, kteří navzdory všem překážkám bojují pro dosažení svých cílů. Tito hrdinové mají obvykle tragické nedostatky, které je činí nějakým způsobem zranitelnými, ale jejich hrdinské vlastnosti vždy vyniknou na konci každého příběhového oblouku. Dobro a zlo je zde snadno odlišitelné, Indiáni bývají vykreslováni jako divoši a explicitní násilí není přítomno.)
Iron Horse, 1924
Riders of Destiny, 1933
Man from Utah, 1934
Star Packer, 1934
Lonely Trail, 1936
King of the Pecos, 1936
Winds of the Wasteland, 1939
Stagecoach, 1939 (Fordova klasika)
Dodge City, 1939
Arizona, 1940
Texas, 1941
Spoilers, 1942
Ox-Bow Incident, 1942 (raný revizionistický, westernových 12 Angry Men)
My Darling Clementine, 1946 (protagonista symbolizuje zdvořilost a možnost budoucího lepšího světa)
Duel in the Sun, 1946
Angel and the Badman, 1947
Unconquered, 1947
3 Godfathers, 1948
Yellow Sky, 1948
Fort Apache, 1948
Red River, 1948
Treasure of the Sierra Madre, 1948
Man from Colorado, 1948
She Wore a Yellow Ribbon, 1949 (Dave Kehr: „možná jediný avantgardní film o důležitosti tradice“)
Colorado Territory, 1949
Wagon Master, 1950
Devil's Doorway, 1950
Broken Arrow, 1950 (vyobrazuje Indiány přívětivěji)
Gunfighter, 1950
Winchester '73, 1950
Secret of Convict Lake, 1951
Westward the Women, 1951
Big Sky, 1952
High Noon, 1952 (raný příklad revizionistického westernu kvůli společenskému přesahu)
Bend of the River, 1952
Rancho Notorious, 1952
Shane, 1953 (načančaný a utahaný western pro báby)
Naked Spur, 1953 (psychologický western)
Far Country, 1954
Johnny Guitar, 1954 (ženský western)
Man from Laramie, 1955
Searchers, 1956 (atypický protagonista)
3:10 to Yuma, 1957
Tin Star, 1957
Forty Guns, 1957 (noirový western)
Gunfight at the O.K. Corral, 1957
Man of the West, 1958
Bravados, 1958
Big Country, 1958 (psychologický western, revizionistické motivy)
Rio Bravo, 1959 (Waynova odpověď na High Noon)
Poslední vlak z Gun Hillu, 1959
Alamo, 1960
Cimarron, 1960 (epický western o expanzi a změně doby v průběhu desetiletí)
Magnificent Seven, 1960 (pohádka, zvláštní postavení, remake Sedmi Samurajů)
One-Eyed Jacks, 1961
Ride the High Country, 1962 (nudný raný Peckinpah)
How the West Was Won, 1962 (nejširokoúhlejší film, těžce idealizované)
Man Who Shot Liberty Valance, 1962
El Dorado, 1966
True Grit, 1969
Rio Lobo, 1970
Butch Cassidy a Sundance Kid, 1969 (na pomezí)

REVIZIONISTICKÝ WESTERN
(Tato post-klasická variace klasického westernu je signifikantní tím, že podvrací mýtus a romantiku klasického westernu prostřednictvím vývoje postavy a realismu, aby představil třeba méně zjednodušující pohled na život starého západu. Diváci jsou nuceni zpochybňovat jednoduchý dualismus dobra-zla či amorálnost užití násilí. Jednou z hlavních změn bylo také stále pozitivnější zastoupení domorodých Američanů, kteří byli v dřívějších filmech vykreslováni jako divoši.
Revizionistická témata existovala od počátku 20. století, ale teprve v roce 1968, kdy byla omezení Haysova kodexu zrušena, revizionismus konečně nahradil klasický western.
Ačkoli je mnoho westernů před těmi Leoneho označováno za revizionistické, rozdíl mezi těmi klasickými bývá často stírán proměnnými tématy. Některé jsou označeny jako psychologické westerny, které úzce souvisí a někdy se překrývají s žánry psychologického dramatu a psychologického thrilleru. Zaměřují se totiž na charakter na úkor akce a napětí, které převládá v klasickém westernu. Jiné revizionistické filmy, ve kterých zůstává výrazná akce a dobrodružství, jsou označeny jako outlaw/gunfighter westerny, protože místo tradičního hrdiny je hlavním hrdinou rodilý Američan, psanec nebo pistolník. Spaghetti westerny (z Itálie) 60. let, které nebyly vázány Haysovým kodexem, byly silně revizionistické tím, že představovaly morálně nejednoznačné příběhy s antihrdinou nebo charismatickým padouchem. 
Na začátku 60. let začalo mnoho amerických filmařů zpochybňovat a měnit mnoho tradičních prvků westernu a vytvářet revizionistická pojetí žánru, které je podstatně špinavější, násilnější a nejednoznačnejší. Tvůrci byli svobodnější poté, co byl roku 1968 zrušen haysův kodex a Italové už diváky uhranuly svým pojetím westernu, přešli i Američané na revizionismus. Někteří tvůrci klasického westernu však revizionismus odmítali a kritizovali a snažili se dále tlačit své pojetí, kterému už lidé nevěřili. Od roku 1969 převládá ve westernu revizionismus. Žánr však zažil ztratil popularitu v 80. letech, kdy vznikaly buď okoukané kovbojky anebo nedivácké antiwesterny, jenž šly proti žánrovým očekáváním a snažily se zachytit dobu takovou, jaká opravdu byla. V raných 90. letech western znovu zaznamenal značný úspěch. Posledními významnými přírůstky žánru jsou tarantinovky z roku 2012 a 2015.)
Westward Ho, 1935 (nejstarší ze seznamu revizionistických westernů AllMovie)
Ox-Bow Incident, 1942 (raný revizionistický, westernových 12 Angry Men)
Westward the Women, 1951 
High Noon, 1952 (raný příklad revizionistického westernu)
Vera Cruz, 1954 (amorální postavy - předchůdce spaghetti westernů)
Last Wagon, 1956
Big Country, 1958 (tématicky podvratný, psychologický western z USA)
Fistful of Dollars, 1964 (počátek revizionismu, špageťák, remake Yojimba z roku 1961)
For a Few Dollars More, 1965 
Big Gundown, 1966
The Good, the Bad and the Ugly, 1966 (špageťák, nejlepší a nejdiváčtější Leone)
Once Upon a Time in the West, 1968 (špageťák natáčený v USA, freska podvracející očekávání)
Django, 1966 (béčkověji laděný špageťák, studený western - bláto)
Hombre, 1967
Great Silence, 1968 (špageťák, studený northern - vánice)
Mercenary, 1968 (špageťák)
Butch Cassidy a Sundance Kid, 1969 (antihrdinové)
Wild Bunch, 1969 (pesimistický náhled na Divoký západ)
Little Big Man, 1970 (reflektující genocidu původních obyvatel)
Man Called Horse, 1970
Soldier Blue, 1970
Man in the Wilderness, 1971
Lawman, 1971 (nejasná dichotomie dobra a zla)
Red Sun, 1971
McCabe & Mrs. Miller, 1971 (poetický a nudný antiwestern)
Jeremiah Johnson, 1972 (dobrodružný western o horalovi)
Pat Garrett a Billy Kid, 1973 (dojemně nostalgický western o přátelství a umírání)
High Plains Drifter, 1973 (Clintův vážný proud)
Life and Times of Grizzly Adams, 1974 (pro děti)
Outlaw Josey Wales, 1976 (dobrá clinťárna)
Missouri Breaks, 1976 (nejasná dichotomie dobra a zla)
Heaven's Gate, 1980 (megalomanský a nudný antiwestern, který přivedl studio ke krachu)

Zde je na místě si vysvětlit, proč westernový žánr přestal být populární:
1. Únava žánrem
Žánrová produkce je tak vysoká, že nakonec diváky unaví a oni se přesunou jinam - třeba ke sci-fi.
Andrew Patrick Nelson: Still in the Saddle, The Hollywood Western, 1969–1980
„Mladí dospělí, kteří opustili westerny v pozdních 60s a 70s byly pravděpodobně dětmi, kteří vyměnily své šestiraňáky a Howdy Doody panenky za laserové pistole a vesmírné helmy v pozdních 50s a raných 60s.“ (což je jev, který tematizuje Toy Story)
2. Sebevražda žánru 
Revizionistické westerny podvrátily žánr dost na to, aby žánr samotný shodily ze sedla.
Nelson tvrdí, že žánr hledal regeneraci, ale nerozporuje, že žánr spáchal sebevraždu. Klasické westerny totiž zůstávaly populární a podvratnost nebyla vlastní pouze těm tzv. revizionistickým. Ostatně Ox-Box Incident nebo High Noon jsou označovány za revizionistické, ačkoliv vznikly v klasické éře. Teorie žánrové sebevraždy je typická pro historiky umění, kteří zapomínají na kontext mimo rámec umění, které studují. Westernový žánr však jest velmi flexibilní. Ačkoliv se odehrává v minulosti, tak podtext je o současnosti.

Silverado, 1985
Pale Rider, 1985 (vyčpělá clinťárna)
Dances with Wolves, 1990 (vzepětí žánru, z 7 z 12 nominací na Oscara proměněno)
Unforgiven, 1992 (Clint chytl druhý dech)
Bury My Heart at Wounded Knee, 2007
True Grit, 2010 (coenovsky komediální)
Django Unchained, 2012 (postmodernistický western vážící se k otroctví)
Hateful Eight, 2015 (tarantinovské napínání v rpostoru jednoho srubu)
Killers of the Flower Moon, 2023 (Scorsese o další temné kapitole dějin USA)  

revizionistický: SPAGHETTI WESTERN
(Filmy natáčené Italy v Itálii či Španělsku. Někdy s americkými herci/americkou hvězdou v hlavní roli a za americké prachy)
Fistful of Dollars
, 1964 (remake Yojimba z roku 1961)
For a Few Dollars More, 1965 
Big Gundown, 1966
The Good, the Bad and the Ugly, 1966 (nejlepší a nejdiváčtější Leone)
Once Upon a Time in the West, 1968 (freska podvracející očekávání)
Django, 1966 (stylové béčko, chladný western)
Great Silence, 1968 (podvratný zimní western)
Mercenary, 1968
Death Rides a Horse, 1967
Day of Anger, 1967
Bůh odpouští, já ne!, 1967
Ace High / Trumfové eso, 1968
Boot Hill, 1969
My Name Is Nobody, 1973
Sbohem, Kalifornie, 1977
Mannaja, 1977

ZAPATA WESTERN
(Odehrávají se v období mexické revoluce v roce 1910)
Killer Kid, 1967
Bullet for the General, 1967
Mercenario, 1968
Villa Rides, 1968
Five Man Army, 1969
Tepepa, 1969
Companeros, 1970
Town Called Bastard, 1971
Duck, You Sucker / Fistful of Dynamite, 1971 (protirevoluční Leone)
Bad Man's River, 1971
Don't turn the other Cheek / Long Live Your Death, 1972

EPICKÝ WESTERN
(Typ westernu, epického rozsahu, který zobrazuje kolektivní nebo individuální snahy o osídlení Západu a nastolení národních hodnot . Na rozdíl od nízkorozpočtového westernu obsahují tyto filmy okázalé produkční hodnoty, obsáhlý cast, velké hlavní hvězdy a natáčelo se přímo na místě.)
Big Country, 1958 
Cimarron, 1960
How the West Was Won, 1962
The Good, the Bad and the Ugly, 1966
Once Upon a Time in the West, 1968
Little Big Man, 1970
Dances with Wolves, 1990
Cold Mountain, 2003
Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, 2007
Django Unchained, 2012
Killers of the Flower Moon, 2023

ACID WESTERN

(Subžánr, který se objevil v 60. a 70. letech 20. století a v němž se vyskytují symbolické ambice psychedelického rocku z éry kontrakultury. Tento termín se také občas používá k popisu filmů, které do svého produkčního designu a kinematografie začleňují psychedelické prvky.)
Shooting, 1966
El Topo, 1970
Greaser's Palace, 1972
Keoma, 1976
Dust Devil, 1992
Dead Man, 1995
Blueberry, 2004

BLAXPLOITATION WESTERN
(Blaxploitation westerny byly podmnožinou žánru blaxploitation, který měl své kořeny v černých akčních filmech 60. let. Stejně jako u jiných blaxploitation filmů, tyto filmy inklinovaly být násilný, sexuální, a politicky sporný. Filmy se často odehrávaly v minulosti a zasazovaly černé hrdiny do westernového prostředí.)
Red, White and Black / Soul Soldier, 1970
Baadasssss Song od Sweet Sweetback, 1971
Blacula, 1972
Buck and the Preacher, 1972
Legend of Negger Charley, 1972
Soul of Nigger Charley, 1973
Thomasine & Bushrod, 1974
Boss Nigger, 1975
Adiós Amigo, 1975
Posse, 1993
Django Unchained, 2012
Hateful Eight, 2015

KOMEDIÁLNÍ WESTERN
(Tento subžánr je svým stylem napodobující, aby zesměšňoval, komentoval nebo bagatelizoval zavedené rysy, témata, autorské styly nebo nějaký jiný cíl západního žánru pomocí vtipné, satirické nebo ironické imitace nebo parodie.)
Paleface, 1948
Along Came Jones, 1945
Sheepman, 1958
Limonádový Joe aneb Koňská opera, 1964
Cat Ballou, 1965
Bůh odpouští, já ne!, 1967
Trumfové eso, 1968
Support Your Local Sheriff!, 1968
Support Your Local Gunfighter, 1971
Life and Times of Judge Roy Bean, 1972
Blazing Saddles, 1974 (parodie)
Cry, Onion, 1975
Maverick, 1994
Lightning Jack, 1994
From Dusk Till Dawn, 1996 (postmoderní hybridní western)
Wild Wild West, 1999
True Grit, 2010
Rango, 2011 (animák)
Lone Ranger, 2013
Nespoutaný Django, 2012
Osm Hrozných, 2015
Ballad of Buster Scruggs, 2018 (povídkové)

CONTEMPORARY WESTERN

(Současný western míchá prvky současnosti s prvky starého západu, jak je známe z westernového žánru. 
Neo-Western bývá zasazený do současného prostředí, ale obsahuje typická žánrová témata, motivy a archetypy starého západu: jako je vzpurný antihrdina, otevřené pláně a pouštní krajiny nebo přestřelky. Často spojen s kultem kovbojství.
Post-Western je zasazen třeba i do historického období dobývání západu, ale obsahuje množství postmoderních prvků.
Urban-Western by asi měl být uvědomělejší a velkou roli v něm hraje městské prostředí.)
Lusty Men, 1952
Bad Day at Black Rock, 1955
Lonely Are the Brave, 1962
Hud, 1963
Coogan's Bluff, 1968
Midnight Cowboy, 1969 (Urban-Western: osamělý kovboj přijíždí do velkoměsta)
Dirty Harry, 1971 (Eastwoodův kovboj v roli detektiva)
The Getaway, 1972
Junior Bonner, 1972
J. W. Coop, 1972
Bring Me the Head of Alfredo Garcia, 1974
Hearts of the West, 1975
Comes a Horseman, 1978
Lone Wolf McQuade, 1983
Flashpoint, 1984
Extreme Prejudice, 1987
El Mariachi, 1992
Desperado, 1995
Last Man Standing, 1996 (stylizovaná kopie z kopie zasazená do období hospodářské krize)
Once Upon a Time in Mexico, 2003
Lone Star, 1996
Ravenous, 1999 (post-western: bajka o kanibalismu)
Way of the Gun, 2000
Kill Bill: Volume 2, 2004 (post-western)
Down in the Valley, 2005
Three Burials of Melquiades Estrada, 2005
Brokeback Mountain, 2005
Don't Come Knocking, 2005
No Country for Old Men, 2007 (oživení zájmu o neo-western)
Grand Torino, 2008
Crazy Heart, 2009
Django Unchained, 2012 (postmoderní western)
Out of the Furnace, 2013
Mystery Road, 2013
Rover, 2014
Hateful Eight, 2015 (postmoderní western)
Revenant, 2015 (naturalistické revenge odysea)
Hell or High Water, 2016 (ryzí neo-western)
Brimstone, 2016 (post-western)
Wind River, 2017 (neo/northern)
Logan, 2017 (fantasy neo-western)
Last Victim, 2021
Cry Macho, 2021
Nope, 2022
Killers of the Flower Moon, 2023
TV shows:
Breaking Bad, 2008
Sons of Anarchy, 2008
Yellowstone, 2018
Too Old to Die Young, 2019

NORTHERN WESTERN
(Podžánr westernů odehrávající se na Aljašce nebo v západní Kanadě nebo v širším slova smyslu - v zimě.)
Vzdálená země, 1954
Na sever na Aljašku, 1960
Grande Silencio, 1968 (špageťák)
McCabe & Mrs. Miller, 1971
Death Hunt, 1981
Gray Fox, 1982
Wind River, 2017 (neo-northern)

evropský: EURO-WESTERN
(Eurowestern jsou filmy západního žánru natočené v západní Evropě. Lze pod něj zahrnovat podžánr Spaghetti Western.)
Savage Guns, 1962 (anglo-španělská produkce)
Unhanged, 1971 (finský)
Vinnetou, 1963 (Západní Německo)
Salvation, 2014 (dánský)
Dark Valley, 2014 (rakousko-německá produkce)
Brimstone, 2016 (holandsko-americkou-francouzsko-německo-belgicko-švédská produkce)

řecký: FASOLADA WESTERN
(Řecké westerny jsou filmy natočené řeckými producenty a režiséry ve Spojených státech. Jsou to westernové filmy s řeckou tématikou, ať už částečně nebo úplně.)
Blood on the Land, 1965

mexický: CHARRO/CABRITO/CHILLI WESTERN
(V polovině 30. let začal Hollywood produkovat cyklus západních filmů odehrávajících se na americkém jihozápadě: Cisco KidTumbleweedStagecoachCharro westerny však byly standardními filmy mexické kinematografie od 30. let. Vyprávěly o prozpěvujících si jezdcích na koních v tradičních oděvech. Vykazovaly řadu kulturních prvků velmi odlišných od hollywoodského metapříběhu, ale překrývání mezi „charro“ filmy a americkými westerny se více projevilo později v 60. a 70. letech, kdy se mnoho amerických filmařů přestěhovalo do Mexika, aby natočili filmy o mexických banditech a revolucionářích. Těmto filmům se říkalo „chilli westerny“, protože byly natočeny v Mexiku s mexickými herci a obsahovaly prvky latinskoamerického folklóru.)
Los Hermanos del Hierro, 1961
Tiempo de morir, 1966
Bullet for the General, 1967
Todo por nada, 1968
Wild Bunch, 1969
El tunco Maclovio, 1970
El Topo, 1970
Los marcados, 1971
La chamuscada, 1971
El juez de la soga, 1972
Cinco Mil Dólares de Recompensa, 1974

australský: MEAT PIE WESTERN
(Typ australského komediálního filmu, který se obvykle odehrává na venkově v Austrálii a který se od svého vzniku na počátku 70. let stal populárním mezi městským publikem. Často obsahují prvky satiry, sociálního komentáře a černého humoru.
Termín „meat pie“ zavedl kritik Paul Byrnes v článku publikovaném v The Sydney Morning Herald dne 15. března 1975. Byrnes řekl, že tyto filmy byly „vyrobeny pro rychlou spotřebu, ale nebyly zamýšleny k tomu, aby byly brány vážně.“ Pokračoval: „Neměli bychom je brát příliš vážně, ale jsou užitečným korektivem některých našich provinčních postojů k sobě samým.)
Story of the Kelly Gang, 1906
Rangle River, 1936
Kangaroo Kid, 1950
Kangaroo, 1952
Sundowners, 1960
Ned Kelly, 1970
Man from Snowy River, 1982
Man from Snowy River II, 1988
Quigley Down Under, 1990
Tracker, 2002
Proposition, 2005
Australia, 2008
Lucky Country, 2009
Sweet Country, 2017
Mystery Road, 2013
Rover, 2014
Sweet Country, 2017
Legend of Ben Hall, 2017
True History of the Kelly Gang, 2019
High Ground, 2020

indický: DACOIT WESTERN
Kalam Vellum, 1970
Jakkamma, 1972
Khote Sikkay, 1973
Sholay, 1975
Thai Meethu Sathiyam, 1978
Thazhvaram, 1990
Kodama Simham, 1990
Takkari Donga, 2002
Quick Gun Murugun, 2009
Irumbukkottai Murattu Singam, 2010
Laal Kaptaan, 2019

western východního bloku: OSTERN
(filmy západního stylu produkované v Sovětském svazu a socialistické východní Evropě. Byli populární v komunistických východoevropských zemích a byli zvláště oblíbenci Josifa Stalina.
Typicky se dělí na „východní“, které se snažily vykreslit východoevropskou obdobu Divokého západu odehrávajícího se v pohraničních oblastech napříč Eurasií, a „rudé westerny“, které se odehrávaly na americkém západě, ale snažily se rozvrátit ideje zjevného osudu . a další narativy typické pro hollywoodské westerny ve prospěch marxistických ideálů proletářského internacionalismu a třídního vědomí.
Rudé westernové filmy obvykle vykreslovaly americké Indiány soucitně jako utlačované lidi bojující za svá práva, na rozdíl od tehdejších amerických westernů, které indiány často vykreslovaly jako darebáky. Osterns často představoval cikány nebo turkické lidi v roli Indů, kvůli nedostatku autentických Indů ve východní Evropě.)
Limonádový Joe aneb Koňská opera, 1964
Die Söhne der großen Bärin, 1966
Svůj mezi cizími - Svoj sredi čužich, čužoj sredi svoich, 1974
Chladné léto roku 1953 - Cholodnoe leto pjaťděsjat tretěgo, 1988

asijský: RAMEN WESTERN
Tampopo, 1985
Drifting Avenger, 1968
Millionaires Express, 1986
East Meets West, 1995
Tears of the Black Tiger, 2000
Dynamite Warrior, 2006
Good, Bad, Weird, 2008
Sukijaki Western Django, 2007
Let the Bullets Fly, 2010
Jurusarezaru mono / Unforgiven, 2013
Marlina the Murderer in Four Acts, 2017
Buffalo Boys, 2018

Westerny bojových umění / WUXIA WESTERN
Billy Jack, 1971
Trial of Billy Jack, 1974
Billy Jack, 1971
Shanghai Noon, 2000

POSTAPOKALYPTICKÝ WESTERN

Postman, 1997
Mad Max, 1979
Mad Max 2, 1981
Mad Max 3, 1985
Mad Max: Fury Road, 2015
The Rover, 2014

MUZIKÁLNÍ WESTERN

Calamity Jane, 1953
Limonádový Joe, 1964
Zachariah, 1971 (electric western)

PORNOGRAFICKÝ WESTERN
Wild Gals of the Naked West, 1962
Dirty Western, 1975
Sweet Savage, 1979

NARCO WESTERN
(Zdůrazňuje mexickou narko-kulturu a zobrazuje obchod s drogami a obchodníky.)
Breaking Bad, 2008
Better Call Saul, 2015
Miss Bala, 2011
El Infierno, 2010
Heli, 2013
Sicario, 2015

HYBRIDNÍ WESTERN / Weird West
(Divný western kombinuje prvky klasického westernu s prvky jiných žánrů, zejména fantasy, hororu a sci-fi)
Westworld, 1973
From Dusk Till Dawn, 1996
Wild Wild West, 1999
Sukijaki Western Django, 2007
Western Religion, 2015

HOROROVÝ WESTERN

Curse of the Undead, 1959
Billy the Kid vs. Dracula, 1966
Near Dark, 1987
Vampires, 1998
Ravenous, 1999
The Burrowers, 2008
Bone Tomahawk, 2015
Witch, 2015
Brimstone, 2016
Nope, 2022

FANTASY WESTERN
Jonah Hex, 2010
Kazatel, 2011
Abraham Lincoln: Lovec upírů, 2012
Dark Tower, 2017
Logan, 2017

SPACE WESTERN
Star Wars IV, 1977
Outland, 1981
Cowboy Bepop, 1997
Battle Beyond the Stars, 1998
Solo: Star Wars Story, 2018
Mandalorian S01, 2019

SCI-FI WESTERN
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter, 1965
Futureworld, 1976
Back to the Future Part III, 1990
Westworld, 1973
Cowboys & Aliens, 2011
Westworld: S01, 2016

HANG-OUT WESTERN
Rio Bravo, 1959
Balada o Cable Hogueovi
, 1970 (feel good western)
Jeremiah Johnson, 1972 (dobrodružný western o horalovi)
Life and Times of Judge Roy Bean, 1972
Broken Trail, 2006
------------------------------------
kam zařadit?
Last Hunt, 1956
Treasure of Silver Lake, 1962
Winnetou, 1963
Winnetou: Red Gentleman, 1964
Winnetou: Last Shot, 1965
Shenandoah, 1965
Professionals, 1966
Ride in the Whirlwind, 1966
Django, Kill… If You Live, Shoot!, 1967
There Was a Crooked Man..., 1970 (vězeňské drama/komedie)
Captain Apache, 1971
Last Movie, 1971
Hired Hand, 1971
Man of the East, 1972
Breakheart Pass, 1975
700 mil v sedle, 1975
Shootist, 1976 (rozlučka s Waynem)
Eagle's Wing , 1979
Silverado, 1985
Young Guns, 1988
Young Guns 2, 1990
Tombstone, 1993
Wyatt Earp, 1994
Lightning Jack, 1994
Wild Bill, 1995
Quick and the Dead, 1995
All the Pretty Horses, 2000
Open Range, 2003
Missing, 2003
3:10 to Yuma, 2007
Magnificent Seven, 2016
By Way of Helena, 2016
Hostiles, 2017
Old Henry, 2021
Power of the Dog, 2021
TV Shows:
Into the West, 2005
1883, 2021
1923, 2022

WESTERN: historie divokého západu a vývoj žánru