Alf (1986) (seriál)

Gordon Shumway alias Alf, Willie Tanner, Kate Tannerová, Lynn Tannerová a Brian Tanner. A samozřejmě ještě sousedé Ochmonekovi. To jsou ústřední postavy kultovního a ikonického sitcomu, jenž počátkem 90. let dobyl i českou televizní zábavu. Osobně jsem v té době viděl pouze útržky, tudíž začít sledovat tento seriál v roce 2018 byl dosti zpátečnický, avšak nikoliv chybný krok. Nezatížen nějakou nostalgií a oproštěn od optiky dětského diváka, sledoval jsem Alfovy příhody v Tannerovic rodině se zájmem a často se bavil, někdy i královsky. První série je bezkonkurenčně nejlepší a není to pouze tím, že je první a originální. Nejvíce se mi líbí zejména Alf, který tu ještě pije pivo a zdaleka nejvíc se trefuje, resp. nastavuje zrcadlo jak americkým hodnotám, tak i principům, na nichž severoamerická společnost funguje, např. presumpce neviny, jaderné zbrojení, atd. Každá další série již v něčem ztrácí, avšak i přesto se v nich najde několik vskutku nadprůměrných epizod. Osobně hodnotím velmi vysoko vánoční speciál. Vždy mě také bavily díly, v kterých se Alf dostal mimo Tannerův dům. Jako divák jsem si velmi rychle oblíbil nejen ústřední postavu (zde sympatie přijdou takřka okamžitě již během první části) a její geniální smích, ale také úvodní znělku a dabing Oty Jiráka. Co se týče oblíbenosti ostatních postav, zprvu u mě vedly zejména Lynn a Brian. Mnohem později jsem si našel cestu i k Williemu, jenž po většinu času působí jak ne-herec a reálný suchar. Kate byla pro mě po většinu času neutrální postavou, avšak ke konci seriálu jsem si vůči ní vypěstoval skoro až averzi, zatímco Willie se stal mým velkým oblíbencem, právě pro jeho všednost. Na úplný závěr komentáře si dovolím ještě jedno povzdechnutí nad tím, jak nešťastně byl seriál ukončen a také si neodpustím projev zvědavosti nad připravovaným pokračováním. Obávám se, že nový (určitě digitální) Alf ztratí kouzlo oné plyšové postavičky, která navzdory tomu dokázala perfektně vyjadřovat celou škálu emocí. ALF je skvělý oddechový počin za velmi pěkné 4*.

Alf - Loučení (1990) (epizoda)

Vedle vánočního speciálu patrně nejemotivnější epizoda celého seriálu. Škoda, že byl Alf takto ukončen...

Policejní akademie 3 (1986)

Policejní akademie 3 je pro mě zhruba na stejné úrovni jako druhé pokračování. Několika momentům se divák vskutku zasměje, ale obecně je to již recyklovaný humor.

Saskatchewan (1954)

Dobrodružný western, jehož hlavní devízou je krásné prostředí, v němž se odehrává. Příběh však rovněž není vůbec špatný a spolu s méně okoukanými hereckými tvářemi pak dotváří velmi příjemný výsledný dojem. Pro fanoušky westernového žánru je to určitě zajímavý filmový příspěvek.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Neviděl jsem ani Harryho Pottera, takže Fantastická zvířata pro mě byla velkým krokem do neznáma. Obecně fantasy žánr nemusím, ale čas od času neuškodí se podívat na zástupce tohoto typu filmů. Přiznám se však, že tento počin mě nezaujal kromě zpracování ničím, takže nemohu jít s hodnocením výš.

Nahota (1970)

Petr Čepek je vynikající a démonický jako obvykle, což je hlavní devíza tohoto snímku. Alespoň pro mě. Samozřejmě nelze upřít i zajímavý, dramatický, psychologický příběh a zdařilé zpracování, počínající kamerou a končící hudbou.

Tohle je náš svět (2016)

Originální počin, který dokáže již po chvilce vtáhnout do svého děje. Diváka způsob života hlavních postav zaujme, avšak jistě v něm vyvolá i celou řadu otázek, zejména ohledně budoucnosti dětí a jejich pozdější potřeby založit vlastní rodiny. Po celou dobu je film udržován v dobrém tempu, nenudí ani na okamžik a přináší celou řadu zajímavých střetů odchovanců divočiny s moderním světem. Herecké výkony jsou přesvědčivé, celkové zpracování napomáhá k výslednému dojmu a já tak nemám problém hodnotit nejvyšším počtem hvězdiček.

Krokodýl Dundee 2 (1988)

Oproti jedničce jde o slabší snímek, avšak stále je tu dostatek zábavy a povedené akce. Zatímco první díl začínal v buši a končil ve městě, zde se pořadí prohodilo. Obě pasáže mají své skvělé momenty, ale mě osobně více zaujal druhá polovina, kdy došlo k Dundeeho pronásledování.

Policejní akademie (1984)

Dnes již kultovní záležitost, kterou odstartovala jedna velmi dlouhá komediální filmová série. Poprvé jsem Policejní akademii viděl až nyní, takže jsem prost nějakého sentimentu z dětství. První díl je vskutku zdařilý, servíruje občas povedený humor, zaujmou i všechny postavy a jejich osudy. S přivřenýma očima to ještě na 4* vystačí.