Pojedeme k moři (2014)

Možná, že to není na čistých 5*, ale za debutování Mádla v režii i scénáristice, které dopadlo takto výborně, nejde jít níž. Pojedeme k moři je snímek, který svoji formou v české kinematografii chyběl. Je zábavný, odpočinkový, má spád i napětí, dojemnější momenty se střídají s těmi úsměvnými a komickými. Herecké výkony dětských herců jsou parádní a Ondřej Vetchý potvrzuje své kvality. Pro mě vskutku velmi milé překvapení, na které bych se někdy v budoucnu s chutí podíval znovu.

Mezi vlky (2011)

Tento snímek jsem měl v hledáčku dlouhou dobu, ještě před jeho premiérou, ale ve chvíli, kdy se jeho zhlédnutí stalo možným, nechal jsem se odradit poměrně nízkým hodnocením. Nyní jsem mu dal šanci a nemohu říct, že bych byl zklamaný, ale bohužel ani nadšený. Liam Neeson předvádí svůj typický projev, na který jsme zvyklí, příběhově není Carnahanův počin špatný, hudba je tu místy zdařilá, stejně jako atmosféra či vylíčení napětí, avšak pocitu průměrnosti či pouze velmi lehké nadprůměrnosti jsem se nezbavil, ba naopak ke konci se film stále více blížil nižšímu, tříhvězdičkovému hodnocení.

Pokoj s vyhlídkou (1985)

Až na krásy Toskánska, zejména Florencie, místa, která jsem důvěrně poznával, to bylo pro mě o ničem. Bohužel. Čekal jsem víc.

Mrtvá zóna (1983)

Inu, od Stephena Kinga bych čekal něco silnějšího. Neříkám, že tento snímek nedokáže zapůsobit, že nemá špatné pasáže, ale zkrátka mi po celou dobu připadal průměrný a proto nedám více než 3*. Oceňuji však herecké výkony Ch. Walkena a M. Sheena, který v jistých chvílích vypadal opravdu jako Hitler. :)

Občan X (1995) (TV film)

Působivý, napínavý a velmi drsný film, když se zamyslíme nad tím, že jde více či méně o rekonstrukci pravdivého případu! Méně známých tváří v tomto snímku dodává na autenticitě a výpovědní hodnotě, chválím také výběr prostředí, v němž se snímek odehrává. Skvělé herecké výkony podávají jak Stephen Rea s Donaldem Sutherlandem, tak Max von Sydow a Jeffrey DeMunn. Místy má snímek tendenci být dojemný a až na šíleně americký závěr (tleskání davu) nemám výtek. Silný film a hrůzný svoji podstatou. 5*.

Přejezd Cassandra (1976)

Poctivý snímek evropské provenience zařazený do akčně dramatického thrilleru. V hlavních rolích se objeví známé a více či méně slavné tváře, např. skvělý Lancaster, Martin Sheen, Sophia Loren či Richard Harris. Příběh má spád, neustále se tu něco děje a uzavřené prostředí pro děj (vlak) dodává na atmosféře a působivosti. Napětí se tu divák také celkem dočká, o příjemné prostředí není nouze a tak oněch 129 minut uteče jako voda. Charaktery některých postav se zajímavě vybarvují během filmu, tudíž o nudě nemůže být vůbec řeč. Některé scény jsou možná lehce naivní a jiné mají laciné (resp. spíše zastaralé) triky, ale to nic neubírá z čtyř hvězdičkového dojmu.

Železná srdce (2014)

Po delším čase akčně laděný válečný snímek, který baví od začátku až do konce, má poměrně hvězdné herecké obsazení a sympatické postavy, s nimiž se jako divák brzy sžijete. Prakticky pořád se ve snímku něco děje, scény jsou tu drsné, krvavé a brutální, což podporuje ukázku hrůznosti války. Bradu Pittovi postava seržanta Wardaddyho sedla a byl v ní přesvědčivý. Finální střet je možná nejslabším článkem celého Ayerova počinu, avšak přistupujeme-li k Fury více jako k akčnímu filmu než nějakému pokusu o autentickou výpověď z války, nemusí to až tak vadit. Pro mě osobně byl tento snímek výbornou podívanou, v níž jsem dostal vše, co jsem chtěl vidět, takže za sebe dávám čistých 5*.

The Hangman (1959)

Netradiční western, v němž se toho příliš mnoho neděje, co se akce týče. Je to možná trochu škoda, ovšem je jasné, že tento počin staví zejména na síle příběhu, lidských charakterů a snad i myšlenkách. Přesto však v rámci žánru a podobně laděných filmů pokulhává a nad vodou jej krom hereckých výkonů drží poměrně krátká stopáž, několik dílčích scén, které mají jistou atmosféru, a závěrečné střílení.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Solidní sci-fi podívaná o cestování časem a alternativní historii. Příběhu dominuje Kirk Douglas a Martin Sheen, samotná myšlenka filmu mě zaujala a scény, kdy vojáci ještě netušili, co se děje, proč rádio vysílá zprávy ze 7. 12. 1941, apod., byly dost zábavné, podobně jako střet amerických stíhaček s japonskými letouny Zero. Celkově tedy velmi příjemná podívaná.

Volání svobody (1987)

Působivý příběh s řadou mimořádně silných myšlenek o volání po svobodě a rovnosti mezi lidmi černé a bílé pleti. Denzel Washington je tradičně vynikající v roli odvážného, inteligentního a bojovnického Stevea Bikoa, takže když jeho prostor ve filmu asi po hodině, hodině a půl skončí, říkal jsem si, že už to bude nuda, vzhledem k času, co ještě zbýval, ale mýlil jsem se. Snímek se stal správně napínavým a přestože se jeho konec dá vytušit, zanechává v divákovi jistý strach o osud hlavních postav. Volání svobody je drsné a vzhledem k tomu, že je založené na skutečném příběhu, tak o to mrazivější. Druhá polovina filmu mě utvrdila v plném hodnocení. Na závěr komentáře si dovolím parafrázovat jednu z dobrých myšlenek Stevea Bikoa, na níž si právě vzpomínám. "Sami se nazýváte černými. Jste spíše hnědí než černí." - "A proč vy se nazýváte bílými, když jste spíše růžoví?"