V žáru noci (1967)

Po Hádej, kdo příjde na večeři a Panu učiteli s láskou jsem se dostal k tomuto kriminálnímu dramatu. Charismatický Sidney Poitier si tu opět musí protrpět narážky na barvu své pleti a získávat si respekt v rasistické společnosti. K tomu všemu se ještě ujímá vyšetřování vraždy a dokazuje, že policisté městečka Sparta mají místo hlav cukety. Náčelník tamní policie by z vraždy obvinil snad i psa, kdyby u něj našel něco, co patřilo oběti. V žáru noci má sílu v hereckých výkonech, příběhu, hudbě, ale také výborných dialozích a vztazích mezi hlavními hrdiny.

Správci osudu (2011)

Mně se tento nápad líbil! Originální příběh o osudu, o tom, jak lze či nelze měnit "šéfův" plán a jaké důsledky to může mít. Některé scény a dialogy velmi povedené, Matt Damon klasicky výborný, Emily Blunt dostatečně okouzlující, tudíž nemám problém dát 4*. Byla by sranda, kdyby to takhle opravdu fungovalo. :)

Vražedná pole (1984)

Svět by byl krásné místo pro život, kdyby se k sobě lidé uměli chovat...kde se bere ta agrese, nenávist a potřeba válčit? Vražedná pole je sám o sobě výborný, leč smutný snímek, který velmi drsně ukazuje válečné hrůzy a řádění Rudých Khmerů. Chvílemi je tento film naprosto geniální a občas docela nudný, tudíž proto bude mé hodnocení "pouze" uprostřed, ovšem jsou to lepší a velmi pěkné tři hvězdy. Hned několik záběrů mi jistě utkví na delší dobu v paměti, stejně jako místy bezchybná (občas však nepatrně nehodící se) hudba Mike Oldfielda. U závěrečné půl hodinky jsem ani nedutal a závěrečná scéna byla vskutku velice působivá a people living life in peace dodávají konci tohoto počinu úplně jiný rozměr.

Poslední traper (2004)

Krásný pohled na život v přírodě. Každý člověk, ve kterém dřímá kousek dobrodruha, musí být tímto snímkem unešen. Průzračné vody jezer, dravé toky řek, zasněžené hory, zelenající se stromy, barevná paleta podzimu, ale také setkání se zvířaty a boj o život, to vše v Posledním traperovi můžeme spatřit. Nepatrně jsem postrádal nějaký záživnější děj, takže snad proto nedávám plný počet, ovšem o to víc jsem se kochal scenériemi a dobrodružným životem Normana Winthera, jeho psů a ženy Nebrasky. Nejeden člověk by jistě alespoň na chvíli chtěl mít jeho srub na tak nádherném místě s výhledy, při nichž se tají dech a veškerý spěch, starosti a špína civilizace nemají šanci prostoupit do těchto rajských míst.

Columbo - Smrt bere jackpot (1991) (epizoda)

U Columba se nedá říct, že by některá epizoda byla vyloženě špatná, ale jsou tam takové, které baví více či méně. Tato mě sice nenudila, bavil jsem se, ovšem asi v ní nebylo nic, co by mi na delší dobu utkvělo v paměti. Vražedný plán se mi nezdál dokonalý, od počátku jsem tušil, kde bude háček a čeho se poručík chytne, tudíž proto dávám 3*. Konec je tu však tradičně zdařilý.

Mrtvý muž přichází (1995)

Řekl bych, že za silný zážitek, hudbu, excelentní herecké výkony, sugestivní a emotivní konec musím dát plné hodnocení. Trest smrti je téma často diskutované a sám nemám zcela jednoznačný názor, když se podívám na zkorumpovaný a nespravedlivý svět, v němž žijeme. Na tomto snímku je dobré, že se dozvíme pravdu a jako diváci tak můžeme (ale také nemusíme) dojít naplnění. Překvapuje mě, že tvůrci neuvedli na začátku nebo na konci, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi.

Bílá velryba (1956)

Příjemný dobrodružný snímek s trochu mystickým nábojem. Gregory Peck jakožto kapitán Achab je tu neskutečný. Ujal se role opravdu mistrně a nevěřil jsem vlastním očím, když v jedné dost dlouhé scéně (detail na obličej a jeho monolog) ani nemrkl! Závěrečná konfrontace s Moby Dickem je vskutku monumentální a na tehdejší dobu také dost dobře zpracovaná.

Umírání za dlouhého dne (1968)

Kvalitní psychologické válečné drama s několika vynikajícími momenty. V něčem mi Umírání za dlouhého dne připomínalo Tenkou červenou linii. Přes všechny klady ale nemohu jít pocitově s hodnocením výš a to ani když přihlédnu na výborně zvolené prostředí, atmosféru či naturalistické líčení scén.

Columbo - Ve hře je všechno (1993) (epizoda)

V tomto díle má Columbo proti sobě půvabnou vražedkyni, které padne do oka a dojde i na svádění! Faye Dunaway by z poručíka patrně dokázala udělat elegána každým coulem, když si uvědomíme, že díky ní byl ochoten si brát jinou kravatu (kterou mu koupila) a přijmout pozvání na skleničku. Nemá to tentokrát Columbo jednoduché...

Columbo - Vrah zavolá v deset (1975) (epizoda)

Tentokrát poněkud slabší díl, zejména díky usvědčení, které mi příjde takové rozpačité.