Doodlebug (1997)

Sleduji Nolanovu filmovou tvorbu a proto jsem si nemohl nechat ujít ani filmík s názvem Doodlebug. Už v této době se na jeho práci dalo poznat, že má talent a filmovému řemeslu má co nabídnout (což už dnes všichni dobře víme). Je to také první jeho film, který jsem si já (jakožto milovník originálního znění) mohl dopřát celý bez titulků (ano nemluví se tu). Doodlebug nabízí sice jen tří minutový zážitek, ale i tak to uteklo rychleji než jsem myslel. A i v tak malým filmu můžem poznat tíživou a depresivní atmosféru "lovu". Prostě Nolan je očividně opravdu talentem obdařené chlapisko a každý jeho další počin budu s očekáváním sledovat. 75%

Experiment (2010)

Mám rád psychologické filmy, který jsou soustředěny na chování lidí v určitých situacích, a proto mě tento film dost zajímal a po jeho shlédnutí jsem si vyhledal několik informací o skutečném průběhu stanfordského experimentu, z kterého děj filmu čerpá. K mému nepřekvapení (vzhledem k častému nelogickému chování některých postav) jsem zjistil, že se skutečností toho tento snímek moc společného nemá, což je podle mě škoda. Forest zde hraje obyčejného chlápka, který se do experimentu přihlásí kvůli své nemocné matce, je pobožný a přátelský, ale už po pár dnech nově nabité autority se mu postaví "nakládací rampa" a začne psychicky i fyzicky trýznit ostatní účastníky - vězně. Bohužel (i přes opětovné skvělé herectví Foresta) jeho postava nedostala dostatek času (vzhledem ke krátké stopáži filmu) na to, aby jeho změna chování vyplynula více realisticky a nedostala se do extrému tak náhle. Další zbytečnou chybou byla "milostná" linka, která se do takového filmu nehodí, je zbytečná a já jí nevěřím (amíci holt musejí hodit i holku tam, kde nemá co dělat). Dále ale dostáváme už opravdu precizní (leč velmi neoriginální) filmařinu, která potěší každého psychologického fandu. Adriena Brodyho jsem nikdy rád nemusel a ikdyž zde předvádí celkem zdatnou hereckou práci, asi ho ani mít rád nezačnu. Nicméně já se při sledování experimentu ani chvíli nenudil a to je u filmu to hlavní. Film pro pesimisticky smýšlejícího jedince ohledně lidské populace jako dělaný, protože tento film vás ve vašim životním postoji ještě více utvrdí a pro optimisty je to zase důvod k řádnému zamyšlení. 80%

Sucker Punch (2011)

Odvážný krok od Snydera vzhledem k tomu, kolik finančních prostředků měl k dispozici a na co je využil. Není to tak špatný film, jako spíše kontroverzní. Pochybuji, že se bude celé populaci líbit "bláznění" v akčním fantasy světě s partou mladých slečen v odvážných kostýmech. To, že právě tyto akční pasáže jsou jen "ukradeny" z jiných filmů či videoher, mi oproti zdejším uživatelům vůbec nevadilo, protože upřímně, o čem by měla mladá holka snít, než právě o takovýchto klišé (zombie náckové, draci, skřeti z Lotra)? Fantasy svět je díky výborným efektům a umě uchopené akci radost sledovat a je to ten správný "úlet". Bohužel napojování těchto scén pomocí zde přítomného ústavu pro duševně choré lehké děvy (nevím, jak jinak to nazvat), už tak moc dobře nefunguje a náročnějšímu divákovi to může vadit. Naštěstí já k filmu přistoupil tak, aby mě zabavil a ne aby mi něco dal. Plusem pro mé pohlaví (zkuste hádat) jsou také dobře vypadající herečky, ale hlavně oku lahodící skvělé kostýmy. Je dobře, že Snyder zkusil něco podle sebe, protože občasná dávka originality nikdy není na škodu a bez ní bychom se připravili o velkou porci skvělých kousků. Jeho holt napadla myšlenka na "Porno-Alenku" v říši divů s katanou a kulometem, a tak ji zrealizoval, je na tom něco špatného? Není, ale za ty prachy šlo udělat i lepší film. 70%

Lidská stonožka (2009)

Hned na začátek musím ocenit hlavni myšlenku filmu, protože postavit děj na tak zvrácené operaci, jako je spojení tří lidí do podoby lidské stonožky (to hlavní zvrácený je na tom způsob připojení, fujtajbl!), chce opravdu "koule". Dále vyzdvihnu herecký výkon hlavního šíleného chirurga, protože svou postavu hraje tak "hnusně", že ikdyby ten herec byl starý rodinný přítel a já ho znal dvacet let, po tomto filmu bych si od něj ani hašlerku nevzal! Poslední, co se prostě ocenit musí jsou ty dvě mladice (nahoře bez!), co ztvárnily druhý a poslední článek. Neoceňuji jejich (dost bídné) herecké umění, ale to, že strávit hodinu v něčím zadku není zrovna něčí oblíbená kratochvíle (doufám). Ale chápu, že začínající či skomírající herci (nebo úchylové) se chytí každé možné příležitosti na zviditelnění. Dnes už jsou lidi schopni zahrát cokoliv. Tím výčet pozitiv končí. Čím začít v negativech? Tak za prvé, větší klišé na začátek filmu prostě už dát nemohli, postavy se chovají naprosto tupě a policisté na konci jsou naprostým výsměchem a být já policista, snad se za svou profesi během filmu i stydím. S žádnou postavou se bohužel nedá více sžít a právě vzhledem k jejich naprosté debilitě jsou vám jejich osudy v podstatě ukradený. A konec chudáka Asiata? Blbost násobená třemi kravinami. Velmi průměrný rádoby horror... slabé tři hvězdy a 50%.

Nelítostný souboj (1995)

Povedená kriminálka, která ukazuje život dvou opravdu velkých (ne vzrůstem) mužů ve svém oboru. Jeden stojí na straně zákona a ten druhý se zákonu postavil zády. Film vyloženě těží z boží úhlavní dvojice, kterou nám zde předvedli opravdový herečtí velikáni Al Pacino a De Niro. Sledující divák pak má pořádné potíže v tom, zvolit si z těchto dvou toho svého favorita, protože charisma mají oba dva do nebe sahající. Já se nakonec přece jen naklonil ke straně zákona (co na to říct, má dobrá dušička opět zvítězila), ale pochopím i lidi, kteří učinili opak. Trochu mrzí pomalejší rozjezd, kdy podle mého názoru film pořádně začne nabírat nějaké větší tempo až potom, co si spolu úhlavní dvojka dá společné kafe (mimochodem skvělá scéna). Obě postavy spolu mají více společného, než může být na první pohled zřejmé.I přesto, že oba dva stojí na opačné straně "barikády", chovají k sobě vzájemný respekt a sdílejí svou nemohoucnost dát si do pořádku svůj osobní život, právě vzhledem k jejich posedlosti dělání toho, v čem tak vynikají. Myslím, že potkat se ti dva za jiných okolností, šli by na pivko a rázem by z nich byli super přátelé. Z hereckého obsazení mi vadil jen Val Kilmer, který mi je prostě nesympatický a je to pro mě jen nevýrazný tlučhuba, naopak mě potěšila chvilková přítomnost mladičké Natálky. Atmosféra i zvuková stránka je vyšperkovaná k dokonalosti, ale přemíra zbytečných scén a s tím související délka filmu zážitek značně "pocuchali". 80%

Kingsman: Tajná služba (2014)

Nářez. Vaughn vzal šílenost svého Kick Asse, ale humor i akci povýšil na mnohem vyšší level a vznikla z toho tajná služba gentlemanů, kteří pro záchranu světa nechodí daleko. Fandové Colina Firtha budou u vytržení, jak dokázal ztvárnit "tak trochu jinačího" Bonda, a neokoukaná tvář Tarona Egertona určitě rovněž potěší (hlavně i díky tomu, že zahrát frajírka mu nedělalo žádný problém). Vlastně musím říct, že celý cast herců se vyloženě podařil a třeba pohled na Samuela Jacksona, oblečeného do "hadrů" mladistvého delikventa, je zážitek sám o sobě. I přes značné množství krve a násilí se tento film nebere vážně a nabízí nám zápletku s takovým nadhledem, kvůli kterému ho ani za násilný považovat nebudeme. Hudební stránka se k filmu vysloveně hodí, akce je jedním slovem boží a humor, ikdyž asi zaměřen převážně na mladší populaci, vám polechtá bránici. Film má něco málo přes dvě hodinky, ale ani na jednu minutu neztratí z tempa a servíruje další a další skvělé střípky z celkové mozaiky vynikajícího zážitku. Jediná chyba je pro mě ta, že poslední fáze výcviku bylo zastřelení pejska (mopsíka "džej bího" ne!), což mělo asi zjistit, zda je člověk připraven slepě následovat jakýkoliv pitomý rozkaz, což vzhledem k následujícímu "plot twistu" v podobě zkorumpovaného Artuše, postrádá význam. Některých scén se každopádně moje mysl velmi dlouho nezbaví a já jsem za to rád, protože ať už jde o vybuchující hlavy nebo princezninu (velmi lákavou, musím říct) nabídku, je to prostě nářez jak má být. Vaughn si mě tímto snímkem definitivně získal a právem si ode mě zaslouží místo v mém V.I.P salónku oblíbenců. Jsem velmi zvědav, co nám předvede dál. Silných 90%.

Match Point - Hra osudu (2005)

Film převážně o tom, jaký dopad na naše každodenní životy může mít obyčejné štěstí. Zdejší hlavní hrdina rozhodně není žádný svatoušek a člověk, který prosazuje, že život je fér, bude v tomto filmu zklamaný. Nejen proto, že většinu štěstí si uzurpuje právě mladík, který si nezaslouží ani slevový kupón do Kauflandu, ale také proto, že se svou zvrácenou povahou nabalí takovou kočku jako Scarlett (jaká drzost!). Definovat štěstí, jakožto zásah míčku do okraje sítě v tenisu a jeho následné přeskočení na druhou stranu je rozhodně hravá myšlenka, která tímto filmem doprovází hlavně závěrečnou pasáž filmu. Co mě překvapilo bylo to, že po celý průběh filmu nezaslechneme ani jedinou originální hudbu pro tento film, nýbrž hudba čerpá výhradně jen z oper a právě operní zpěv udává podtón celému filmu. Jestli je to špatně či nikoliv si každý zodpoví sám. Nicméně pro mě (pro operní múzou nepolíbeného člověka) to dost rušilo. Ale oceňuji fakt, že nám tímto troufalým způsobem tvůrci snaží přiblížit anglickou smetánku a daří se jim to dobře. Jonathan je pro takovou roli jako stvořený, protože prostě i on sám vypadá jako hajzl, se kterým nikdy nevíte, jak na tom jste a Scarlett byla správně vyzývavá. Trochu jsem pociťoval zklamání se závěrem, ale i tak mám z Match Pointu pozitivní dojem a pro milovníky milostného trojúhelníku (bacha, ne "trojky", to jste jinde) vřele doporučuji. 75%

Drsňačky (2013)

Pokud se v mém životě někdy v blízké budoucnosti vyskytne označení "fatální chyba", budu mít hned jeden příklad do diskuze. Protože já tím, že jsem si stáhl tento film jednu takovou udělal. Ne proto, že by to byla až taková katastrofa (ikdyž do slávy to má taky dost daleko), ale protože mě "zradil" anglický název tohoto snímku. Alespoň jsem dostal pořádnou lekci, že "Heat" a "The Heat" opravdu není to stejné a že anglický člen "the" je velmi důležitý. Teď už na to do konce života nezapomenu. Každopádně chyba se stala, film jsem rozkoukal a co bych to byl za filmového fandu kdybych nedokoukal, že? K samotnému filmu bych řekl snad jen to, že to rozhodně není nuda (některé scény určitě pobaví), ale tak zoufalý nedostatek originality jsem už dlouho neviděl. Tak moc ohraná zápletka, jako se nabízí zde (dvě protichůdné a svým stylem vyšetřování naprosto odlišné policistky se vzhledem k okolnostem musejí dát dohromady, aby vyřešily případ zdejšího drogového kartelu a přitom se stanou i přes své původní neshody nejlepšími kámoškami) je trestuhodná. Přišlo mi to jako horší a méně ambiciózní Jump Street s ženskými představitelkami (což je asi jediná originální věc). Další chybou byla zbytečně nafouknutá stopáž, která se blížila až k dvěma hodinám, což u tohoto typu filmu je prostě hodně. Díky bohu alespoň za ty vtipné pasáže. Především za ně je to ještě 60%.

Insomnie (2002)

Insomnie má opravdu luxusní obsazení ať se člověk podívá jakýmkoliv směrem. Na straně klaďase výtečný Al Pacino, který nespavost a z toho vyplývající únavu zahrál neuvěřitelně dobře (v určitých chvílích jsem si dokonce říkal, zda on sám opravdu netrpí nespavostí), na straně záporáka neobvykle Robin Williams, ale i přesto byl jako obvykle skvělý (pro mě až s podivem, že tento herec s tak rozsáhlou hereckou pestrostí nedostával víc takových rolí). Herecký trojlístek završuje atraktivní mladá policistka v podání Hilary Swank, která se mezi výše uvedenými hereckými "kolosy" rozhodně neztratila. Dále nám Insomnie naservíruje krásné scenérie místní krajiny, líbivý hudební doprovod a zdatně uchopenou kameru, která si především pří honičce na kládách opravdu vyhraje (sakra, tak tahle věta zní pořádně blbě...). O tom, že jsem vlastně celou dobu sledoval "pouze" remake jsem se dozvěděl až po zhlédnutí, ale to nezmění můj názor na to, že ačkoli kriminálka není můj oblíbený žánr, když se správně uchopí, dokáže mě pořádně zaujmout.A to se Nolanovi naštěstí povedlo (jako obvykle) a já jsem spokojen. 80%

Dobrý Will Hunting (1997)

Nevím, co je na tomto filmu více famózní. Zda je to fakt, že dva mladíci dokázali napsat tak vyspělý a hluboký scénář, výborný soundtrack, doprovázející nás celou dobu, skvělé herecké výkony hlavních představitelů a nebo dokonalá improvizace, která nám je dopřána od Robina Williamse. Matt s Benem na scénáři odvedli skvělou práci (zaslouženě ohodnoceno Oskárkem). Film nám nabízí obšírný pohled do psychologie a myšlenek hlavních postav, vhledem k tomu, že ve filmu je opravdu přehlídka všech možných charakterů a osobnostních vlastností. Postavy se chovají uvěřitelně a ani pro nějaký "nechutný" vtípek nejdou daleko. Will je jako správný génius s těžkým dětstvím správně arogantní a celý svět je mu ukradený. Tedy alespoň do té doby, než se vzájemně sejde kombinace důvodů k jeho změně a postoji k životu. První je objevení jeho geniality při práci uklízeče místním matematikem a následné seznámení s psychologem (jestli si myslíte, že mu to vyjde už s tím prvním, čeká vás překvapení), druhým důvodem se stává samozřejmě žena, která mu tak trochu poplete hlavu a posledním důvodem byl jeho kamarádíček, který ho svou řečí řádně nasměroval k jinému životu. Film nabízí nespočet silných momentů (Williamsův monolog asi nejsilnější z celého filmu) a proto nemůžu hodnotit jinak než pěti. 90%