Mechanik (2004)

Tomuhle filmu udělal kvůli své neuvěřitelné fyzické proměně Bale pořádnou reklamu. Pochybuji, že bych se o filmu dozvěděl, nebo že bych si ho dokonce chtěl pustit, kdyby tam unaveně vyhlížejícího "kostlivce" takto perfektně nehrál právě Bale. Neskutečný, co všechno kvůli jednomu filmu všechno dokáže podstoupit a i s vědomím, že to není žádný stomilionový projekt. Za to opravdu obří klobouk dolu. Bohužel ale film tahá jen ten Bale. Není to úplně špatně, on na to má, ale pak nastane (a nastala) situace, kdy si k žádné vedlejší postavě nevytvoříme žádné sympatie (i Bob z TWD působí jen jako přisprostlý vypatlaný dementek) a jsou nám upřímně dost jedno (stejně z nich asi půlka ani neexistuje). Atmosféra, která graduje po celý průběh filmu je fascinující. Žádného sluníčka či kytiček se tu nikdy nedočkáte, naopak přívalu stresu, nejistoty a šílené nespavosti se tu nevyhnete. Mnoho lidí si stěžuje na předvídatelný konec a mají pravdu, ale už nesouhlasím s tím, že by to byla nějaká fatální chyba. Ano, příběh k tomuto konci směřuje od začátku filmu, ale snad se na filmy nedíváme jen proto, abychom na konci měli držku řádně otevřenou a připravenou na to, aby někdo přišel a začali ho hned napadat zvrácené myšlenky... Celkově na mě Mechanik působil jako o něco horší a levnější Fight Club, ale především díky tíživé atmosféře a fyzickému mágovi Baleovi si nenechte toto dílo ujít. 80%

Krvavý diamant (2006)

Výlet do Afriky, který nám ukazuje, jak moc alarmující je zdejší obchod s diamanty. DiCaprio si i přes svůj milý výraz lamače dívčích srdcí (a bradkou ala sňatkový podvodník) střihl pro něj ne až tak typickou roli drsného a ostříleného žoldáka, pro kterého nějaký ten podvod či dokonce zrada pro vyšší účel (peníze samozřejmě) nejsou tabu. Musím říct, že této role se ujal výtečně, ale pokud bych se měl rozhodnout v tomto filmu pro jeden nejlepší herecký výkon, asi bych si nevybral, protože to, co předvádí Djimon Hounsou je rovněž herecký koncert, vhodný ke studování a vyučování na jakékoliv herecké škole. Pak tu ještě máme zdatně se snažící Connelly. Co by to bylo za americky film, kdyby tam nešvihli i nějakou tu krásku, která bude motat hlavu hlavnímu hrdinovi že? A když z toho vznikne ještě citová "vydíračka" ve formě závěrečného telefonátu, je to tím lepší. Čekal jsem od filmu, že mě zavede do krvavého obchodu s diamanty drsně a bez příkras, ale myslím, že jsem to dostal tak napůl. Jistě, některé scény jsou hodně silné a uvíznou vám v žaludku nějakou tu chvíli, ale nemůžu se zbavit pocitu, že si přece jen občas něco tvůrci přibarvili podle sebe a podle amerického způsobu myšlení, aby z toho holt bylo "dobrodrůžo" pro celou rodinku. Nicméně krvavé diamantisko rozhodně není špatný film. 75%

Tři dny ke svobodě (2010)

Johnův život se zdá být bez jediné vady, vede spořádaný rodinný život a učí na místní škole, ale jak už bývá zvykem tato idylka nevydrží moc dlouho a jeho manželka je obviněna z vraždy své šéfky a uvržena na doživotí do věznice. Její vinu či nevinu nám film ukáže až v posledních minutách, tudíž se můžeme sami sebe ptát a "špekulovat" o jejím údajném zapojení do vraždy. John se s tím odmítá smířit a nezastaví se před ničím, dokud svou ženu z vězení nedostane. A pokud to nejde legálně, půjde se na to nelegálně. Proč ne, když mu v tom rozdá rady takový chlapák, jako je Liam Neeson (škoda, že se neukázal déle). Útěk z vězení byl zprostředkován opravdu chytře a zdejší učitel měl vše promyšleno do posledního detailu. Hodně filmu pomohla i účast Russella Crowea, který nás svým "ublíženeckým" výrazem dokáže zhypnotizovat k tomu, že si k němu získáme tak silné sympatie, že mu odpustíme i vystřílenou zlou partu (až s podivem, jak se učitel dokáže rychle naučit se zbraní a chladnokrevně zabíjet). Občas mě vytočilo nepochopitelné chování jeho ženy (ale co už, pro mě ženy budou vždy neutuchajícím otazníkem), ale není to nic co by mělo kazit zážitek z filmu. 85%

Lid versus Larry Flynt (1996)

Na Larryho jsem šel s naprosto minimálním počtem informací a vzhledem k tomu, že nejsem nějaký znalec amerických pornografických magazínů, mi jméno právě výše zmíněného Larryho nic neříkalo. Pro diváka z našich krajů může oku lahodit režie Miloše Formana, který za velkou louží zanechal pořádně hlubokou českou stopu, či český představitel atentátníka (Jan Tříska), který se bohužel mihne jen na okamžik a neslyšíme od něj ani hlásku. Asi nejlepší výkon zde podává už tradičně výborný Edward Norton, kdy ještě svým roztomile klučičím "kukučem" a inteligentním projevem získává (nebo se alespoň urputně snaží) na svou a Larryho stranu porotu a soudce. Woody "Hrouda" Harrelson vyobrazil Larryho opravdu velmi zdatně a stejně tak dobře mu sekunduje i jeho kolegyně Courtney Love, které se výborně povedl přerod z mladé krásky na nechutně oplzlou fetku (hlavně i díky osobním zkušenostem). I přes fakt, že se film odehrává většinou po soudních síních, je zde přítomna i určitá dávka humoru. Scény, kdy Larry soudem pohrdá a nebojí se mu to dávat velmi zřetelně najevo, jsou toho jasným důkazem (házení pomerančů po soudci, tričko "fuck this court" či nošení americké vlajky jako pleny). Bohužel ke konci jakoby filmu začínal docházet dech a už nenabízí nic, co bychom neviděli už dříve a scény s náboženstvím mě vysloveně iritovaly. Každopádně jako sonda do "svobodné" Ameriky 70.let film funguje jak má. 75%

Osudový dotek (2004)

Donedávna byl pro mě tento sci-fi kousek skryt asi v nějaké jiné časové rovině, protože jsem o něm vůbec nic neslyšel. Naštěstí se nakonec ukázal a já si Kačerovy časové výlety velmi užíval. V první polovině filmu se můžeme setkat s poměrně drastickým přeskakováním scén, kdy většinou ty "nejšťavnatější" momentky prostě přeskočíme a děj naváže až po nich. Rozhodně to bylo něco, co mě osobně na tomto filmu velmi upoutalo a bavilo. Proto také první polovinu hodnotím jako tu lepší, ale ani druhá není vůbec špatná. Přes minimální rozpočet (nejvíc se stejně utrácelo na líčidlech pro gotického obra "Randyho") se tvůrcům povedla záležitost, která by asi vznikla kdyby se spolu daly dohromady filmy jako Donnie Darko (více temné a dějově "haluzáčtější") a About Time (více romantické a pozitivnější). Jak už ale bývá zvykem, ani zde se tvůrci nevyvarovali pár logickým nesouvislostem a časových paradoxů. Tyto "chyby" lidská populace stejně napraví pouze v případě, že cestování v čase bude možné (což nebude, tak co jim vyčítám?). Kačera asi většina lidí v této roli odsoudila ještě dříve než ho v ní viděla, protože nepodává nijak špatný výkon (i já se na začátku při pohledu na zarostlého "huhuláka" musel pousmát ale rychle mě to přešlo), a jeho časová partnerka Amy Smart zahrála v každé roli výborně. Dětští herci skvěle vybráni a stejně skvěle role i zahráli, což je velké plus. Pokud někdo rád časové výlety a nebojí se dát komediálnímu herci šanci i v jiné látce, rozhodně můžu doporučit. 85%

Úkryt (2002)

Fincher umí. Rozhodně se nenechte zmást zdejším "slabším" hodnocením a dejte pokoji pro panice šanci, kterou si vážně zaslouží, protože je to skvělý film, který bohužel trochu doplácí na tu skutečnost, že na režisérské křeslo zasedl právě Fincher, od kterého většina lidí po peckách jako je Sedm či Klub rváčů, čekalo ještě něco většího a lepšího. Každopádně já se bavil náramně. Komorní atmosféra, kterou podtrhuje výtečná kamera projíždějící skrze objekty a místnosti bez jakýchkoliv problémů, skvělý herci (ano i ta "otevřená držka" ze stmívání zde zahrála parádně) a gradující zápletka tvoří dohromady z tohoto filmu výborný zážitek. Idea nedobytného pokoje a party natvrdlých (2 ze 3) zlodějíčků, zoufale se snažících najít způsob, jak se dostat dovnitř (zkusíme to zespoda, to určitě půjde) na mě zafungovala tak jak měla a hlavně první půlka se může pochlubit i několika komediálními scénami, které já rozhodně neodmítám ani v tomto typu filmu. Trochu mě zamrzelo, že místo dokončení linky se "zdvořilým" zlodějíčkem Forestem, jsme mohli vidět akorát mamku s dcerkou, vybírající si nový byt. Přehnaná mi naopak přišla Raoulová výdrž, kdy i přes ruku napadrť, pořádnou bouli na hlavě, pádem tak z pěti metrů, byl schopen přemoci zdravou ženu s palicí a přitom se ještě dokázal vyhnout všem na něj vystřeleným kulkám, a to i bez nejmenší motivace, jelikož prachy, pro které tak usilovně bojoval už stejně byly dávno v trapu. Ale co, byl to jen slizkej parchant, který měl tu svou makovici jen na to, aby měl přes co si přetáhnout tu svou krásnou kuklu. Slabších 90%.

Selma (2014)

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou Selmu prohlašuji za nejslabší z filmů nominovaných na Oscara. Je toho opravdu málo, co se jí povedlo. Za zmínku stojí snad pouze herec hlavní role, který předvedl opravdu solidní výkon a Kinga nám předvedl slušně, a zvuková stránka filmu, kterou jsem shledal bez výraznější vady a krásně podkreslovala atmosféru 60. let. To je asi tak všechno. Absence nějakého nápadu, hereckých výkonů nebo nějakých "kulervoucích" (berte s rezervou) scén posílá tento film do šedého koutku věčného loviště. Naopak, co snímek nabízí opravdu v hojném počtu je všudepřítomná nuda, pohled na nespokojené obličeje černochů a vyobrazení slizkých obličejů, nic nedělajících (ale ve svých "palácích" žijících) bělochů. Dovolím si tvrdit, že i má dějepisářka z dob, co jsem ještě navštěvoval gympl, by přednesla o Kingovi zábavnější výklad. King byl rozhodně výjimečný člověk zasluhující uznání a nedivím se, že se o něm natáčí filmy, ale příště by to chtělo zvolit záživnější cestu. Pochybuji, že mi ze Selmy v hlavě po týdnu něco zůstane a já jsem za to vlastně i rád. 40%

Poprava (1998)

Film, který nabízí opravdu velmi zarážející dilema. Buď zachráníš kamaráda, ale půjdeš sám do vězení (tady je to konkrétně hnusná díra všeho tvorstva), nebo si budeš dál "vesele" žít s vědomím, že jsi kamarádovi podepsal rozsudek smrti a aby to bylo ještě zajímavější a zamotanější, nejsi v tomto rozhodování sám, ale stejnou volbou je postihnut ještě tvůj další kamarád. Člověk se po zhlédnutí sám sebe prostě musí zeptat. Jak bych se zachoval já? Snímek plyne rychle a zajímavě, postavy se vyvíjejí, tu a tam jsou už rozhodnutí, jen aby to za chvíli opět vzali zpátky, což je vlastně skoro vše, co se v prostřední části odehrává, ale vzhledem k tomu, že je to tak skvěle napsané, nuda se nedostaví. Nakonec to vše dospěje k finále, které pro někoho může být překvapivé, pro jiného předvídatelné, ale ať to máte tak či onak, nedá se mu upřít tíživá atmosféra, která sálá všemi směry. Pokud jsem si užíval nějaký herecký výkon, byl to výkon Phoenixe. Ostatní hráli dobře to svoje, ale nijak výrazně neupoutali. Rozhodně je to ale film, který stojí za to vidět. 85%

Město bohů (2002)

Film s drsným brazilským prostředím dokáže zaujmout především tím, že si opravdu nebere servítky a nabízí reálnou surovost, jak mezi gangy, tak i mezi samotnými jednotlivci. Další věc, která mě osobně zaujala, byl styl vyprávění, který bych přirovnal spíše k postupně zapadající skládačkou. Příběh během filmu nemá problém s tím, aby se na několik okamžiků zastavil a nám jsou následně vysvětleny různé souvislosti, které jsou důležité pro posun dál v příběhu. Zasazení do rolí gangsterů neherce nebo přímo skutečné obyvatele místního města je podle mě pro tento typ filmu naprostá trefa do černého a pro atmosféru je to jen dobře. Navíc jsem nenašel ani jednu osobu, která by se za svůj herecký výkon měla stydět. Natočeno je to skvěle, realisticky a řemeslně bez chyby, proč teda není plný počet? Není to tím, že by film měl nějakou zásadní chybu, ale prostě i přes to všechno nemůžu říct, že by mě film vyloženě bavil nebo zaujal (naprosto stejný problém mám i s Kmotry). Nicméně jako "výlet" na zvrácené místo plné násilí, drog a loupeží byste si jen těžko mohli vybrat lépe. 80%

Telefonní budka (2002)

Těžko bych věřil člověku, který by mi zkoušel namluvit, že k výbornému thrilleru vám bude stačit telefonní budka, skvělý hlavní představitel a ještě že to vše může být zabaleno do krátké stopáže kolem hodiny a půl. Ale na to, abych poznal filmový masterpiece ani více času není třeba. V dnešní době tříhodinových bijáků a stomilionových rozpočtů jsem vždy za takový film hrozně rád, protože je to důkaz, že méně je někdy více. Film doslova překypuje komorní atmosférou, aby taky ne, když se takřka celý děj odehrává v jedné dosluhující budce (škoda, že vybrali telefonní budku a ne kadibudku, mohlo to být ještě zajímavější). Co určitě stojí za zmínku je fantastický výkon Colina Farrella, ale nepřikláním se už tolik k názoru, že to byla jeho one-man show, protože si film neumím představit bez skvělého hlasového projevu Kiefera Sutherlanda, který Colinovi výborně sekunduje. Přeci jenom si ale myslím, že zdejší sniper si na mušku mohl najít i většího grázla, ale to nic nemění na tom, že jsem se nenudil ani jedinou minutu. Tleskám. 90%