L. A. - Přísně tajné (1997)

Detektivní filmy potřebují opravdu dost atributů, aby mě mohly zaujmout. Skvělým scénářem počínaje, pořádnou "kulervoucí" zápletkou a sympatickými (jak herecky tak vzhledově) detektivy konče. A zde tohle všechno máme. Herecky bez debat na jedničku. Máme tu tři opravdu špičkové herce (a herecké výkony) v podání tria Spacey - Crowe - Pearce, kteří by každý z nich utáhl nějaký film i sám bez pomoci svých hereckých kolegů. Zde nám ale tvůrci připravili pořádnou nadílku hned v jednom balení. Atmosféru 50. let si lépe zpracovanou ani nepamatuji a pokud někdo hrál videohru L.A. Noire, bude příjemně překvapen, jak moc pro něj toto celé detektivní prostředí bude "přátelské" a známé. Měl bych k filmu ale dvě menší výtky. Jak už bývá zvykem u podobných filmů i zde je nespočet postav, jmen, ksichtů, které si prostě člověk napoprvé nemá prakticky šanci zapamatovat a občas v tom všem ztrácí orientaci. Druhá výtka souvisí se všemi scénami s Kim Basinger. Na svou roli stará, sexappeal musela chudák lovit ze své studny zkrachovalého mládí, herecky taky neoslnila a dějově plochá. Někdo by řekl, že ve filmu byla klíčovým prvkem, já mám protichůdný názor. Určitě by se našel jiný způsob, jak děj posunout i s její absencí, ale co by to bylo za hollywoodský biják bez přítomnosti alespoň jedné "krásky" (mimochodem za svou roli dostala oscara... víc nezaslouženého jsem ho ještě neviděl - to snad i ten bisexuální Mentalista mi tam seděl víc). Celkově bych to viděl tak na pěkné čtyři hvězdy, ale za ten závěr malinko přidám a těch slabých pět dám. Spoiler: Každopádně závěrečné zjištění, že Bud přežil, ikdyž do něj naládovali snad 5 ran, přitom jedna prolítla obličejem, mi moc nesedla. I přesto, že to je kus chlapa, tohle je trochu moc. 90%

Osvícení (1980)

Práce, kterou Jack na začátku filmu vezme, je snad snem každého z nás. Můj teda určitě. Mít takový krásný a obří palác, jakým hotel Overlook rozhodně je, jen pro sebe? Celá zima by mi na všechno možný vyblbnutí nestačila. A toho jídla! Možná, že s nějakou takovou podobnou představou se šla do hotelu nastěhovat zdejší rodinka a chvíli jim to i vydrželo. Po té chvíli se začne rozehrávat psychická labilita Jacka - hlavy rodiny a jde celá zábava do kopru (nikoliv ta filmová zábava, ta právě tím dostává grády). Od začátku mě film bavil a já se těšil na každou příchozí minutu, co nám dál hotelová služba naservíruje před očima. Nicholson hraje pisálka bez inspirace a postupně většího a většího blázna velmi dobře, ale vadilo mi, že Jack vypadal jak vraždící maniakální holomek už na samém začátku filmu a jeho maličkost bych si teda do svého hotelu po předešlých tragických událostech nenakvartíroval. Shelley Duvall mě štvala méně než jsem předpokládal, ale holt se nedají úplně schovat její občasné herecké limity. Hudební a zvuková složka ale pořádně zazářila. Řekl bych, že tak bez mála polovinu celé stopáže, nám hraje v pozadí bušící srdce, které nám dává najevo, jak moc atmosféra postupem času houstne a houstne. Až ke konci zhoustne tak moc, že si i Jack musel vzít požární sekyru. Celkově nám hotel Overlook nabídne tolik otázek a tak málo odpovědí, které by stály za zodpovězení, a i díky tomu bych velmi uvažoval dát filmu Osvícení i podžánr "mysteriózní". Každopádně špička, co se týče komorních hororů a důkaz, že největší zrůdy jsme stejně my sami. 90%

Podraz (1973)

Tento Podraz se skutečně povedl. Při jeho sledování má člověk pocit, jakoby si z knihovny vytáhl tu nejzaprášenější knihu a pořádně se do ní začetl. Je to způsobeno hlavně tím, jak jsou různé filmové sekvence odděleny takříkajíc do kapitol a "feelingem" 30.let, který je neskutečně vydařený. Hlavní dvojice Redford - Newman je bez debat jedna z nejsympatičtějších dvojic světa filmu a rozhodně nejsympatičtější dvojka podvodníků ze všech. Atmosféře dopomáhá i skvěle padnoucí hudba, která je s tímto filmem tak spojená, jako je toast spojen s kečupem - bez něj by to prostě nebylo ono (ikdyž to jde taky). Celkový děj oplývá velkou dávkou nadsázky a ikdyž hlavního podvodníčka nahání policista, který se nebojí střílet, vy o něj i přes své sympatie strach nemáte (navíc honičky jsou parádní). Občas i z vážné situace film dokáže vybruslit vtipně a důležité je, že ta vtipnost není jen "našroubovaným" prvkem, který má uspokojit co nejvíce diváků, ale působí chytře a nenuceně. Podraz je skvělý důkaz toho, že takovéto filmy se už dnes netočí (nemyslím to vůči dnešním filmům špatně), ba co víc, dnes už ani takovýto herci nejsou. Herci, kteří byli správní chlapáci i bez do očí bijící muskulatury a vlasů vlhkých od gelu více jak kalhotky mladých slečen, když se konečně dostali do kinosálu na jejich "klenot" 50 shades of.... Velmi milý film z dob minulých, který má pořád hodně co říct, ale na pátou hvězdu něco málo chybělo. Silných 85%.

Obvyklí podezřelí (1995)

Obyčejná detektivka, která z řady vyčpělého průměru vybočuje pouze závěrečnou pointou a výkonem Verbala (nikoliv komentářového, ale filmového), kterého ztvárnil Kevin Spacey velmi dobře. Bohužel vše ostatní nedokáže jaksepatří upoutat a není to žádné výjimečné pokoukáníčko. Zdejší hodnotitelé rádi Obvyklé podezřelé řadí mezi nejlepší detektivky všech dob. Na to řeknu jediné... BAH! Ani náhodou. Řemeslně je film natočen dobře a zápletky fungují jak mají, ale od filmů prostě vyžaduji více než jen hodinu a půl dlouhé "kecání" takřka o ničem a závěrečný pořádný tah na bránu (trochu to připomíná českou reprezentaci). Jenomže já na filmy nekoukám z důvodu, aby mě bavili JEN na konci, ale aby mě bavili po celou délku stopáže. A tady jsem se holt nedočkal. Partičku zlotřilců (neherců) jsem si nedokázal zamilovat, ba ani jsem se k ní sympatiemi moc nepřiblížil, což není dobře. Po nějaké době jsem si ani nemohl vybavit všechny jejich obličeje (možná kvůli tomu, jaký nespočet jich bylo - Pět!). Hlavně vybavit si "Chulia" z videoklipu Bruna Marse mi chvíli trvalo. Na bitevním poli detektivních příběhu by tento snímek padl v první, možná druhé linii. Film je nejzajímavější asi tím faktem, že se jeden zdejší (výše jmenovaný) čsfd uživatel nechal inspirovat pro své jméno a já tak konečně vím, odkud se vzalo. Hodně slabé čtyři hvězdičky a 70%.

Svět podle Prota (2001)

Sci-fi o bláznovi/mimozemšťanovi, kterého skvěle ztvárnil oscarový Kevin Spacy, mě fascinovalo především skvělou první polovinou filmu, kdy sledujeme výtečnou filmařinu a vesmírné mysteriózno z toho úplně kape. Bohužel film trochu ztrácí svůj směr během první hypnózy (možná to je zapříčeněno i tím, že já holt fandou hypnóz nejsem ani náhodou). Každopádně návštěvníka z K-Paxu si nelze nezamilovat. Ať už jeho všeználství o vesmírných soustavách, jeho vědomosti o jeho "rodné" planetě či jeho jedení ovoce i se šlupkou (banán pro něj není soupeřem). Z filmu není patrné zda jde opravdu o blázna nebo ne, ale hrozně moc jsem si přál, aby na konci opravdu odletěl a dal tak na frak všem jeho pochybovačům. Přece jenom kdyby to byl "pouze" člověk, spousta věci by moc nesedělo (já třeba taky zblajznu celý kiwi i s jeho "přírodním obalem" a nemám potřebu se kvůli tomu vydávat za obyvatele cizí planety, ikdyž si tak často přijdu). Film obsahuje i pár komických scén, která jsou hlavně o přesvědčování Prota, že ze Země opravdu nepochází (scéna ve hvězdárně s hláškou "adios-aloha" a s jeho ukázkou nadsvětelné rychlosti). Občas se i ti doktoři chovali dost podivně a hloupoučce, ale koho by nevyvedlo z míry takovéto setkání, že? Rozhodně velmi zajímavá sci-fi jednohubka u které to sice není jasných pět hvězd, ale s přimhouřením oka tomu to slabší pětihvězdí dám. 90%

Ďáblův advokát (1997)

Chápu, proč je většina lidí naprosto odrovnaná zdejším Al Pacinovým ztvárněním ďábla, protože je naprosto dokonalé. Mě to ovšem vůbec nepřekvapilo. Podlé mé teorie ďábla zahrál tak dobře, protože se s ním sám před dlouhou dobou setkal při podepisování své ďábelské smlouvy, která mu měla poskytnout nedostižný herecký talent (což se splnilo). Jiné vysvětlení pro tohoto vzrůstem nevelkého, ale svým herectvím obřího mužíka nemám. V těsném závěsu co se týče herectví se zde drží Charlize Theron, která postupně šílící partnerku mladého právníka zahrála také velmi dobře a třetí místo jde podle mě občas přehrávajícímu Keanu Reevesovi (ale i tak poměrně slušný výkon). Často filmům vyčítám pomalé rozjezdy, ale zde bych možná spíše vytkl pomalejší prostřední pasáž, která posloužila spíše jako lávka mezi skvělými částmi. Přitom poslední třetina opravdu brala dech (ne jen svými na tehdejší dobu pěknými efekty), ale i celkovým vyústěním děje. Ďábelský film, který má i odpůrcům sledování soudních procesů co nabídnout. 85%

Kokain (2001)

Jestli něco nemám rád, tak jsou to ženy z čeledě otravných. Bohužel v tomto filmu se vyskytuje ještě jejich mnohem horší poddruh - zlatokopka otravná a její blízká příbuzná - zlatokopková fetka otravná. Nezachrání to ani svým obličejem nebo tělem Penélope Cruzové, protože toto maskování lze prokouknout u tohoto druhu velmi rychle. Film mapuje kariéru drogového barona a jak už bývá u filmů s tématikou drogových překupníků zvykem, i zde je příběh lehce monotónní. Vždy sledujeme zářivé začátky, kdy dealeři oplývají tunou penízků, praskají jim pod tíhou jejich peněženek jejich zlatem poseté trenky, aby záhy zase o všechno přišli a šli za mříže. A zde se to dokonce opakuje vícekrát než jednou, jen je mariánka vyměněna za kokain, ale zbytek zůstane poměrně stejný. S každým podobným životopisným filmem si jen říkám, kdy budou filmaři za velkou louží epicky zfilmovávat i životní příběh nalitého popeláře. Věřte tomu, že filmaři do hlavní role šoupnou podobného hezounka a lamače dívčích srdcí jako zde Johnnyho a my mu všichni do jednoho odpustíme každou nevysypanou popelnici a každý odpadek, který padne vedle (třeba i na hlavinku roztomilé maličké dívenky). Největší herecké překvapení mě ale zde čekalo v podání jeho otce, který očima hraje naprosto perfektně. Ten by snad zahrál i pohled 30-letého panice při pohledu na první obnažené ženské tělo (kompliment na světové úrovni...). Jen škoda, že vůbec nevypadal jako Johnnyho otec, vzhledem k jejich podobnému věku (u mamky rovněž). Na celém filmu je tak nejzajímavější fakt ten, že režisér po nafilmování Kokainu rok na to zemřel na infarkt a v jeho krvi se našla jako příčina právě Kokain (ty životní paradoxy). V branži drogových snímků trošku slabší počin a slabší 4 hvězdy. 70%

Vyvolávač deště (1997)

Coppola si po mafiánské sáze střihl z režisérského křesla i právnické soudní drama. Jeho díla vždy vyčnívají skvělým scénářem a psychologií postav a je tomu rovněž tak i u Rainmakera. Matt Damon je začínající (a poctivý) právník, kterému ještě teče mléko po bradě, ale i tak už se pouští odvážně proti celé bandě drahých právníků jedné zkažené zdravotní pojišťovny. Není to ale Matt Damon, kdo by vyhrál cenu za největšího sympaťáka tohoto filmu, nýbrž tuto cenu by mu přebral jeho věrný právnický společník Danny DeVito. Tak, jak se kroutil v seriálu Přátelé v roli sešlého striptéra (toto přirovnání může býti zavádějící, protože se zas až tak nekroutil...), se zde snaží vykroutit z každé soudní námitky jeho právnického oponenta. Soudní spory jsou natočeny poutavě a i přesto, že se vlastně v tomto filmu "jen" kecá, rozhodně nenudí. Dávám to za vinu právě skvěle zpracovanému scénáři, který je u těchto filmu nutností. Danny Glover v roli soudce mě velmi mile překvapil. Jeho flegmatický pohodový hlas a výraz "totálně zmateného dědy" je prostě něco, co ostatním filmovým soudcům chybí. A třešničkou na dortu byla jeho soudní férovost, což je také důležitý faktor. Občas nás do hlavy trkne filmová naivita stylu: "uděláme to tak, jak si to divák přeje vidět" a někdy zase emočně vypjaté scény, kdy citlivky budou mít menší problém "necvrnknout" si do očního žlábku. Soudní spor vyřešen důstojně a se ctí. 80%

Power/Rangers (2015)

Infantilní šílenost natočená ve vážném stylu. Upřímně ani ten základní seriál nestál za nic a pamatuju si z něj naprostý kulový. A budu rád, když to tak nechám být. 50%

Talentovaný pan Ripley (1999)

Před pár lety jsme sledovali paní Ripleyovou na cizích planetách s několika jejími vesmírnými mazlíčky a dnes sledujeme pana Ripleyho, jak se vyžívá ve své ďábelské hře manipulace a lží (samozřejmě žádná návaznost těchto dvou postav není, nebo je?). Matt Damonova postava je typický sympaťák, kterému vše věříte, cítíte se s ním bezpečně, na jeho prosbu mu i bramborovou kaši ve svém domě uvaříte a on následně nespokojen s její (řekněme) hrudkovitostí, vás kvůli tomu přetáhne předmětem, který má nejblíže po ruce (v tomto případě to bude asi ta samotná hrudka), tak silně, až vám z vaší hlavy vytečou všechny životně důležité tekutiny. Jo a jako pomyslnou třešničku na dortu vám ukradne vaší identitu. Pro talentovaného "mistra" Ripleyho toto není žádný problém. Protože ač má někdo talent ve sportu, pro hudbu či pro herectví (jako Matt Damon), pan Ripley má talent pro "sviňárny". I přes jeho sklony k nepravostem vám ale během filmu nezbude nic jiného, než mu prostě fandit a zobat mu to všechno z ruky. Asi bych na filmu lépe hodnotil první půlku, kde se vyskytuje Jude Law, protože jeho postava je nesmírně zajímavá a po jeho odchodu nenastoupí žádný schopný náhradník, který by to táhl za něj. Každopádně námět mrazivého thrilleru výborný a zpracování taktéž zdařilé. Jen mě trochu mrzí, že z filmu nebylo patrné, zda Ripley své homosexuální sklony pouze předstíral v rámci svých lží, či jimi oplývá doopravdy. Ripleyův talent pro neprokouknutelné lži bych přál každému teenagerovi, který přijde ráno z kalby a jeho mamka začne konverzaci otázkou "Kdes byl?!". 80%