E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Knihu, která sloužila jako předloha pro tento snímek, jsem nečetl, takže opravdu netuším, jak moc se to od ní odklonilo či nikoliv. Každopádně film funguje celkem dobře, nabízí dějové zvraty (které někdo už předem vyhlíží), skvělé postarší duo Bena a Michaela a děsivou atmosféru psychiatrické léčebny. Ale nic není bez chyby (možná jen dokonale zastřihnutý vous Bena Kingsleyho ala "sňatkový podvodník") a tento film není výjimkou. Hlavně do mých očí bijící občasné nelogičnosti kazí dojem. Např. zaměstnanci jsou sice zamčení ve sklepě, ale toho koho napadlo, aby byl do sklepa úplně volný přístup opravdu nechápu, utíkající zaměstnanci neznají okolí léčebny a při útěku běží naslepo, a nebo poslední twist, který pro někoho velmi povedený a vysvětlující, pro mě matoucí a nehodící se, protože místo odpovědí nabízí spíše více otázek. Když ale člověk jen nehledá chyby a má rád trochu té šílenosti z léčeben, vřele doporučuji, protože nudu, bloumající po ústavních chodbách, jen tak nepotkáte. A hlavně je podobných filmů k dispozici (oproti třeba komiksáren) opravdu pomálu. 75%

Green Lantern (2011)

Není to až zas takový propadák, jaký jsem čekal a na který mě připravovalo vskutku dost nízké hodnocení zdejších uživatelů, ale sláva to taky žádná není, aby bylo jasno. Zelený lampisko, ač přes pohledné technické zpracování (které bylo opravdu hodně drahé), doplácí především na nesprávné uchopení příběhu, který by měl dokázal upoutat a naladit na tu správnou (zelenou) vlnu. Je to taková cesta odnikud nikam. Trochu na hlavu mi také přišlo, jak Hal dobrou hodinu filmu odmítal být Green Lanternem, ale jakmile se konečně rozhoupal, do půl hodiny byl nejlepší "vesmírný policista" v historii, a to i přesto, že je Green Lanternů přes 3000!! Hercům by byla hloupost něco vyčítat, myslím si, že odvedli to, co se po nich chtělo, ikdyž mi chyběla nějaká pořádná osobnost, která by film táhla, ale to je jen detail. Ani si tolik nemyslím, že by marvelácké komiksárny byly o tolik lepší, spíše jsou si dost podobné. U obou mám často pocit, že jim jde více o nejdetailnější a nejkrásnější vykouzlení speciálních efektů, než o pořádný děj. Jen zde to s tím přehnali trochu víc. Každopádně ve prospěch Lanterna hraje to, že jsem se celkem bavil a jako malá komiksová jednohubka funguje dobře. 65%

Funny Games (1997)

Rozhodně zajímavý a nervy drásající snímek si pro nás připravil Haneke. První polovina filmu je skoro bez chyby. Rodinná idyla, myšlenka na několik příjemně strávených dní v hezké přírodě nebo vyhlídka návštěv svých blízkých, to vše asi očekávala rodinka z tohoto filmu, když se sbalila a jela na dovču. To by se ale v okolí nesměli vyskytovat dva vyšinutí blázni do vajíček, kteří si velmi rádi hrají. Od momentu, kdy se tito dva ničemové dostali z obrazu a nechali tak vývoj na (ne už tak úplně kompletní) rodince, se dostavovala pro mě dost iritující scény a hlavně i nepochopitelné chování postav. Hodně mě i štval otec od rodiny, který mohl opravdu udělat víc (ano měl bolavou nohu, chudáček, já vím). Druhá polovina je ve srovnání s tou první velmi slabá. V době, kdy se mělo napětí patřičně stupňovat, jako by celý film stagnoval a na nějaký výrazný dramatický progres se zcela zapomnělo. Kapitolou samo o sobě je mluvení padoucha na kameru a zastavení a přetočení času zpět pomocí televizního ovladače. Snaha o zapojení diváka do těchto her pomocí mluveného slova na kameru beru jako dobrou vychytávku a jen tak se někde nevidí ale scénu s ovladačem si Haneke mohl odpustit. Škoda, mohlo to být za víc než pro mě "pouze" za 70%.

Birdman (2014)

Začnu tím, jaká je v tomto filmu úsměvná ironie mezi osudy Riggana a jeho hereckého představitele Micheala Keatona, kdy oba zmínění sdílejí stejný herecký status vyčpělého komiksového hrdiny (na jedné straně Birdman, na druhé Batman). Ale nenechte se zmást, tím nesnižuji kvalitu herectví Michaela, spíše naopak. V Birdmanovi si střihl svou roli s lehkostí a i přes jeho postupující věk má neskutečné charisma. Co se mi ale na filmu líbilo nejvíc byla jednoznačně kamera. Film byl natočen takovým stylem, jakoby ani mezi scénami nebyl žádný střih a filmový děj tak ladně postupuje pořád kupředu a neustále se něco děje. Technická stránka naprosto bez chybičky i přesto, že tu nějaké výrazné "mega" efekty neuvidíme. Jde spíše o detailní efekty, které prokreslují takřka každou lokaci a situaci. Každopádně i tak mě film ponechal mírně zklamaného, ale možná si za to můžu sám svým velkým očekáváním. Čekal jsem více humoru, který se dostavoval bohužel až po druhé půlce a některé scény mi přišly celkem nadbytečné a bez významu. Věřím tomu, že si film fanoušky najde, ale věřím i tomu, že v tomto žánru se dají nalézt daleko lepší kousky. 75%

Pečovatel (2014)

Živoucí důkaz toho, že i Evropané mohou stvořit pořádně silné drama s opravdu odstrašující zápletkou, o které snad nikdo nechce nikdy slyšet. Upřímně si myslím, že kdyby se někdy to, co nám nabízí tento snímek, stalo opravdu nějaké šťastné rodince tak nejen, že by už asi nikdy šťastná nebyla, ale asi by to často vedlo i k úplnému odloučení nebo v krajních případech i k sebevraždám. Film jako takový byl natočen jaksepatří chmurně, ošklivě, šedě (v dobrém slova smyslu, asi by k dramatu nešly veselé barvičky, že?). U hlavního hrdiny oceňuji, že je to chlápek pro mě neokoukaný (což by v Hollywoodu asi nedokázali) a je to i sympaťák, který za každou cenu chce dostat zdejšího, opravdu hodně nechutného úchyláka za mříže. Ikdyž filmová stopáž čítá něco málo přes dvě hodinky, vedlejších postav je tolik, že na někoho čas prostě nezbude, což trochu kazí výsledný dojem. Avšak poslední půl hodina je tak emocionálně nabitá a vyčerpávající, že se vám z toho bude těžko dýchat a to je rozhodně něco, co k správnému dramatu patří. Film mě jen utvrdil v názoru, že ač americká dramata jsou řemeslně většinou dokonale zpracovaná a po technické stránce jsou dál než jinde ve světě, často jim chybí taková ta filmová "duše", kterou většinou nalezneme právě v neamerických dramatech. 80%

Fargo (1996)

K tomuto filmu jsem se dostal kvůli vynikající minisérii Fargo z minulého roku, která mě na prostředí chladné a vždy zmrzlé Minnesoty skvěle připravila. Bohužel, možná právě proto, že loňské dílo mě tolik dostalo, tak tento film mě nechal více chladným (doslova, prostředí bylo ledové až na kost, kam se člověk podíval). Rozhodně neříkám, že je to špatný film a bratři Coenovi neodvedli kus pořádné práce, jen jsem možná čekal trochu víc. Jejich černým humorem nasáklý filmeček zaslouží uznání hlavně dokonalou dvojkou najatých padouchů. Jejich rozhovor o palačinkách, únos ženy, střet s policistou či jejich závěrečnou scénu si člověk prostě musí užít a to mírou vrchovatou. Naneštěstí, hlavní hrdina (i přes povedený výkon Macyho) působí na mě nesympatickým až možná trochu "slizkým" dojmem, a proto jsem trochu postrádal výraznější fandění a sžití s postavou. Naproti tomu policistka působila velmi mile a vřele a herecky vyzněla taky výborně (ikdyž si nemyslím, že přímo na oskara, ale budiž). Asi bych spíše doporučoval film zkouknout před loňským Fargem a ne naopak. 75%

Kód Enigmy (2014)

U tohoto snímku jsem si udělal radost a zhlédl jsem ho v kinosále, ale už tam po skončení jsem byl na vážkách s hvězdičkovým ohodnocením. Alan Turing je rozhodně muž, který si zaslouží, aby o něm lidstvo vědělo, protože to, co on zvládl a dokázal, je opravdu úctyhodné. Film nám nabídl tři časové roviny, kdy se v každé z nich Alan dostal do podstatně jiné situace. Mládí, jakožto objevování svých homosexuálních sklonů ke svému nejlepšímu kamarádovi, druhá rovina se zabývala luštěním Enigmy a poslední nám ukázala jeho život po válce. Tento aspekt byl do filmu zakomponován velmi zdařile, kdy snad jen občas ta poslední linka postrádala nějakou dramatičnost a nějaký větší účel (až teda na samotný konec). Benedict opět ukázal, že hrát geniální podivíny je jeho parketa, Keiru jsem nikdy neobdivoval, ale tady se ukázala v dobrém světle a Mark s Charlesem potěšili zrovna tak. Jen mi občas vadilo, že v některých scénách to odklonění od reality kvůli usměrnění na diváka bylo tak moc průhledný (scéna, kdy Christophera vypnuli a chtěli Alana vyhodit). Nominace na sošku každopádně zasloužená a podle mě i jeden z favoritů. Další ukázka toho, že nejlepší příběhy píše sám život. Lepších 85%.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Začátek byl slibný. Na naše televizní obrazovky se TBBT dostal skoro ve stejném čase jako Jak jsem poznal vaši matku a příznivci sitcomů, z nichž musím vyzdvihnout geniální Přátele si mohli vzájemně blahopřát, že konečně nastoupí zdatný nástupce. S přibývajícími roky a sériemi se potvrdilo, že na Přátelé ani jeden z nich nedosáhl a to tím způsobem, že by ani Sheldon s Leonardem a dalšími světovými vědeckými kapacitami nevymysleli způsob, jak se tam k nim nahoru dostat. Zatímco Himym ztratilo kvalitu kolem páté série nadobro, u TBBT se sem tam objeví ještě nějaký náznak vtipných gagů a proto této partičce stále dávám šanci na vykoupení. Každopádně zaprvý : kluci byli vtipnější a celkově seriál byl lepší, když po svém boku neměli své drahé polovičky a zadruhé a to se asi všichni shodneme - Penny s dlouhými vlasy krásná ženská, zatímco s krátkými stará, trapně se snažící o vtipnost, čarodějnice. Kdybych mohl mít na tvůrce jednu prosbu, poprosil bych je, aby skončili co nejdřív, abychom se vyhnuli době, kdy se na to sice jako fanoušci budeme dívat, ale už jen z "povinnosti". Pokud tohle vyslyší, nebudu mít problém dát 70%. - Po 8. sérii se definitivně uchyluji ke třem hvězdám, protože už to není ta parta, kterou jsme si tak zamilovali, ale pouze jejich stín... Je jasné, že stárnou a proto se seriál bere víc vážně, ale je to na úkor vtipnosti. A rázem už je z toho spíše trapnost. Takže 65%

Arrow (2012) (seriál)

Když Arrow začal, pamatuji si, že spousta nerdů v mé třídě ho postupně rozebírala epizodu po epizodě až do zblbnutí. Po nějakém čase jsem se k tomuto seriálu dostal i já a první série mě uchvátila natolik, že pokud bych prohlásil, že jsem jí měl celou zhlédnutou do týdne, ani detektor lži by se se mnou nemohl hádat. Následovala stejnou cestou i druhá série, kde malý úbytek Oliverovi formy už bohužel nastal ale vynahradil to boží záporák Deathstroke, který seriál opět posunul na vyšší úroveň a dostal jsem se až ke třetí, právě probíhající sérii. Zatím je třetí série pro mě tou nejslabší, ale i to se může přibývajícími epizody změnit. Celá Oliverova banda je směs sympaťáků (když už se zbavili otravný Sáry), tudíž nemám výtky. Chyby to má, především ve Starling City už je celkem "přemaskováno", Oliverovo tajemství už není tajemství, vzhledem k tomu, že už skoro každý ví jeho tajnou identitu a občas se dostaví nějaká nelogičnost či neopodstatněné chování postav, ale i tak je Arrow můj nejoblíbenější superhrdinský seriál (před Flashem o kousek). - Po 3. sérii : tempo celého seriálu se výrazně zpomalilo a už to není úplně ono. Nelogičnosti se nakupují a souhlasím s většinou, že 3. série byla ta nejslabší. Naneštěstí ani finále nezachránilo pocit vaření z vody, spíš to tento pocit ještě umocnilo. 80%

Všemocný (2011)

Předlohu jsem nečetl, ale už jen myšlenka, že je spisovatel, který píše o jiným spisovateli bez inspirace je trochu na zamyšlení. To vymyslet chtělo asi hodně... inspirace. No nic, každopádně knihu hodnotit nemůžu, film ano. Už ze začátku na mě velice pozitivně zapůsobila působivá stylizace, kdy se obraz přizpůsoboval podle toho, zda v sobě Eddie momentálně má "šikovnej" prášek či ne. Světlé, svítivé barvičky pro užívání a šedivé, ošklivé pro chvíle bez "magické" látky v krvi. Další stylovou vychytávkou byly rychlé průjezdy městem (tleskám) a i to, jak si filmaři vyhráli s Eddieho bloumáním po městě. Bradley byl trefou do černého, svou roli zvládl více než dobře a neměl jinou možnost, protože to byla takřka jeho one-man show. Ostatní postavy byli spíše než podrobně vykresleny, jen načrtnuty a moc prostoru nedostali. Což je škoda hlavně u Roberta, který ale i tak potěšil. Oblíbenou scénou se pro mě určitě stane souboj v Eddieho bytě, kde jsme se mohli přesvědčit, že ani akční stránka tvůrcům není cizí. Když pominu toho ruského chlápka s jeho bandou, která mi tam moc neseděla a takový divný celkový zakončení, vyjde mi z toho skvělá jednohubka. 80%